Cum gatim spanacul la bebelusi?

Buna mamici!

am cautat ceva topicuri pe acest site, despre pregatirea spanacului, insa nu am gasit nimic....

am un bebe de aproape 8 luni, si m-am gandit sa-i prepar spanac.
din pacate nu se gaseste proaspta ci doar congelat.

Oare este bine sa-i dau spanac la aceasta varsta, congelat?

Stiti cumva ceva retete de preparare a spanacului pentru bebelusi??

Va multumesc
aly_fab
Postat pe 26 Iulie 2010 13:47
Si eu tot pe la 8 luni i-am dat spanac si i l-am preparat asa:spanacul inabusit l-am amestecat cu un cartof fiert cu o lingurita de unt si cu galbenusul de ou,le-am dat in blender si a papat tot,tot. La 11 luni i-am adaugat si o lingurita de smantana in el,e delicios.Sper sa-ti foloseasca reteta mea.Pup si pofta buna
Getty_kidz
Postat pe 26 Iulie 2010 15:05
Buna aly
Ce baiat mare ai,nici nu stiu cum a trecut timpul.
Eu tot pe la 8 luni i-am dat spanacul.
Si chiar am luat mai mult,l-am dat printr-o fiertura si am pus pungute mici la congelator.
Eu il preparam asa: Fierbeam spanacul,un galbenus de ou,un morcov,puneam si putin ulei de masline si apoi dadeam tot prin blender.
bau
Postat pe 26 Iulie 2010 15:13
multumesc de sfaturi si retete.
asa am facut.....sper sa manance, ii dau peste o jumatate de ora! i-am pus si putin cartof, si citisem altundeva ca se poate pune chiar si orez. Am calit si putina ceapa la inceput in ulei de masline.

bau, trece timpul.... ei cresc....si noi odata cu ei.

aly_fab
Postat pe 26 Iulie 2010 17:28
Va salutam si noi,Aly-fab,Getty si Bau.Asa prepar si eu spanacul cum ati amintit mai sus dar eu calesc in ulei de masline putin praz,asta folosesc in general in prepararea mancarurilor pentru Erik.In spanac mai adaug 3-4 felii de dovlecei ,apoi dupa ce am mixat-o mai adaug un pic de smantana sau crema de iaurt.Spanacul nu se fierbe , se opareste doar deoarece cu cat fierbe mai mult,sporeste continutul in oxalati,care dupa cum se stie sunt toxici.
Sa aveti pofta la spanac !!!
margo_kidz
Postat pe 26 Iulie 2010 20:41
buna margo!! nici eu nu l-am lasat sa fiarba prea mult, stiind ca-si pierde din proprietati.

De asemenea cred ca este bun sa-l amestecam si cu carnitza de pui sau vita.


Si........sa stiti ca puiu` mic a mancat tot spanacul

Din pacate, cel mare, Darian, nici nu vrea sa auda, sau sa vada asa ceva ....
E bine cand sunt bebelusi ca nu prea fac nazuri mari
aly_fab
Postat pe 26 Iulie 2010 22:59
Va salutam din nou, sigur carnitza de pui sau de vita merge foarte bine cu spanacul,ma bucur ca micutzul tau a mancat tot ce a gatit mamica .Bravo lui,va face muschi ca Popei Marinarul,
Va pupam cu drag,sanatate multa.
margo_kidz
Postat pe 27 Iulie 2010 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut carucior de greutate mica 6 De la: garbo_382145 3 Octombrie 2013 23:09
ADHD 49 De la: clea2645 2 Iunie 2016 14:51
viata bate filmul 0 De la: 20 Septembrie 2010 00:24
medic ortoped 15 De la: adrica 1 Iunie 2010 21:39
Recomandare avocat profesionist din Iasi specializat in Dreptul familiei 1 De la: garbo_480649 9 Ianuarie 2018 21:30
Setari Cookie-uri