Buna mamici! am cautat ceva topicuri pe acest site, despre pregatirea spanacului, insa nu am gasit nimic.... am un bebe de aproape 8 luni, si m-am gandit sa-i prepar spanac. din pacate nu se gaseste proaspta ci doar congelat. Oare este bine sa-i dau spanac la aceasta varsta, congelat? Stiti cumva ceva retete de preparare a spanacului pentru bebelusi?? Va multumesc
|
||
|
aly_fab Postat pe 26 Iulie 2010 13:47 |
||
|---|---|---|
Si eu tot pe la 8 luni i-am dat spanac si i l-am preparat asa:spanacul inabusit l-am amestecat cu un cartof fiert cu o lingurita de unt si cu galbenusul de ou,le-am dat in blender si a papat tot,tot. La 11 luni i-am adaugat si o lingurita de smantana in el,e delicios.Sper sa-ti foloseasca reteta mea.Pup si pofta buna
|
||
|
Getty_kidz Postat pe 26 Iulie 2010 15:05 |
||
|
Buna aly Ce baiat mare ai,nici nu stiu cum a trecut timpul. Eu tot pe la 8 luni i-am dat spanacul. Si chiar am luat mai mult,l-am dat printr-o fiertura si am pus pungute mici la congelator. Eu il preparam asa: Fierbeam spanacul,un galbenus de ou,un morcov,puneam si putin ulei de masline si apoi dadeam tot prin blender. |
||
|
|
||
|
bau Postat pe 26 Iulie 2010 15:13 |
||
|
multumesc de sfaturi si retete. asa am facut.....sper sa manance, ii dau peste o jumatate de ora! i-am pus si putin cartof, si citisem altundeva ca se poate pune chiar si orez. Am calit si putina ceapa la inceput in ulei de masline. bau, trece timpul.... ei cresc....si noi odata cu ei.
|
||
|
aly_fab Postat pe 26 Iulie 2010 17:28 |
||
|
Va salutam si noi,Aly-fab,Getty si Bau.Asa prepar si eu spanacul cum ati amintit mai sus dar eu calesc in ulei de masline putin praz,asta folosesc in general in prepararea mancarurilor pentru Erik.In spanac mai adaug 3-4 felii de dovlecei ,apoi dupa ce am mixat-o mai adaug un pic de smantana sau crema de iaurt.Spanacul nu se fierbe , se opareste doar deoarece cu cat fierbe mai mult,sporeste continutul in oxalati,care dupa cum se stie sunt toxici. Sa aveti pofta la spanac !!! |
||
|
margo_kidz Postat pe 26 Iulie 2010 20:41 |
||
buna margo!! nici eu nu l-am lasat sa fiarba prea mult, stiind ca-si pierde din proprietati. De asemenea cred ca este bun sa-l amestecam si cu carnitza de pui sau vita. Si........sa stiti ca puiu` mic a mancat tot spanacul Din pacate, cel mare, Darian, nici nu vrea sa auda, sau sa vada asa ceva .... E bine cand sunt bebelusi ca nu prea fac nazuri mari
|
||
|
aly_fab Postat pe 26 Iulie 2010 22:59 |
||
Va salutam din nou, sigur carnitza de pui sau de vita merge foarte bine cu spanacul,ma bucur ca micutzul tau a mancat tot ce a gatit mamica .Bravo lui,va face muschi ca Popei Marinarul, Va pupam cu drag,sanatate multa. |
||
|
margo_kidz Postat pe 27 Iulie 2010 00:00 |
||
| Subiect | Mesaje | Ultimul Mesaj |
|---|---|---|
| Sangerare vaginala la fetita de 2 ani | 2 | De la: fleurentina 8 August 2009 00:21 |
| Daca intereseaza pe cineva patutz, cantar si port bebe. | 7 | De la: cathy28 9 Februarie 2009 14:48 |
| mamici din onesti | 1 | De la: bia1984 25 Februarie 2009 15:08 |
|
|
||
| Cum gatim spanacul la bebelusi? | 7 | De la: margo_kidz 27 Iulie 2010 00:00 |
| intr | 5 | De la: alinastinga 12 Decembrie 2010 00:06 |
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună