Bona perfecta

@Seby

Nu stiu ce este mai josnic: intrebarea pusa de mine sau numarul mesajelor tale pe acest forum, care demonstreaza evident timpul pe care il aloci educatiei copilului tau ?

Gandeste-te de doua ori inainte sa raspunzi...
supernanny
Postat pe 3 August 2009 15:55
copilul meu cat timp stau eu la calculator numai daca nu ai inventat tu vreun tip de educatie in somn
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:58
asa ca din experienta ta de bona ar trebui sa stii ca mai tre sa doarma copii ai asa ceva????
si cand ti se pune o intrebare nu te mai invarti dupa coada ca sa zic asa si raspunde sau mai bine ca-mi pierd timpul cu tine.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 16:01
Ai dreptate, nu ar trebui sa te tin ocupata.
Imi pare rau si imi cer scuze.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 16:03
monica , ( din blogul tau asa reiese ca te numesti ) de ce esti rautacioasa acum ? ai tunat si ai fulgerat din prima pe acest forum la ce fel de reactie te asteptai ? nu poti sa ceri raspunsuri ca la scoala , cu bulinute si punctuale , sa spui ca nu ai primit raspunsul care "trebuia" , sa faci apologia bonelor si sa le spui unor mame ca daca nu ti-au indeplinit cerintele de ce au indraznit sa mai aduca pe lume un copil . Din cv-ul tau nu am inteles daca ai lucrat ca bona pt un copil , nu cred ca esti mamica ..dar totusi esti plina de sfaturi ... daca tot aspiri la acel statut de guvernanta afla ca presupune eleganta , maniere , discretie si nu in ultimul rand respect .
ion_cristina
Postat pe 3 August 2009 16:06
cristina nu te astepta la un raspuns concret eu am intrebat de una ea imi raspunde intrebandu-ma de alta asa ca...
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 16:11
buna ziua,va tot citesc mesajele si vad ca deja sa instalat o stare de tensiune .nu cred ca e necesara o astfel d stare odata c noi am ales s comunicam intre noi .evitati certaretii si totul va fi ok.
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:15
@ion_cristina

Nu cred ca sunt deloc rautacioasa.
Absolut toate mesajele mele au ca scop cunoasterea mai profunda a mentalitatii mamicilor de astazi, care din pacate pot spune ca nu este una tocmai elevata (evident ca nu cere nimeni unei mamici sa aiba 5 facultati si 10 diplome)...dar inainte de toate ar trebui sa existe respect fata de Om.

Daca conceptul meu cu privire la cresterea si educatia unui copil nu poate fi digerat de catre "n" mamici, nu este vina mea, ci cred ca mai degraba este rodul unei educatii deficitare a respectivei mamici.

Da, am lucrat ca bona, actualmente familia s-a stabilit definitiv in Statele Unite si nu, nu sunt mamica, dar imi permit sa dau anumite sfaturi tinand cont de pregatire si experienta mea ca Observator direct.

La statul de guvernanta in cadrul unei familii a carei mamica sa se comporte ca anumite persoane de pe acest forum, nu, nu aspir...
Cred ca tot ce am scris eu pana in momentul de fata denota respect.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 16:16
mai ,mai , mai !dar ce razboaie pe aici!acu e tati la taste.supernanny- fara suparare, ai cerut parerea pe forum. lumea ti a raspuns.daca iti convine sau nu, este problema ta. lumea insa si a dat cu parerea.fiecare are conceptiile sale.nu trebuie sa combati pe nimeni.shi ai dreptate viatza e prea scurta sa ne o irosim pe kestiiinutile{ma refer la certuri}. hai luati vacantza si nu va mai certati
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:19
@iullius

Ca sa existe un razboi trebuie sa participe la el doua persoane, ori aici avem un paradox.Eu contemplu situatia creata, o studiez si o analizez...atat si nimic mai mult.
Si nu in ultimul rand... nu combat pe nimeni:
"e mai usor sa diseci un atom decat sa schimbi prejudecata cuiva"

:)
supernanny
Postat pe 3 August 2009 16:22
cine isi permite sa si ia bona cine nu isi creste copilul cu ajutorul bunicilor...
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:23
ok , ok am inteles mesajul!by the way, nice academic language.il uzam si eu cateodata sa fac impresii la fete dar acum nu mai este nevoie.
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:24
"cine isi permite sa-si ia bona ...cine nu isi creste copilul cu ajutorul bunicilor..."

Iata un Adevar Absolut.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 16:24
:) iti recomand sa recitesti primul post al tau , la prima vedere pare urmarea unui conflict pe forum decat primul post al cuiva , in fine , eu cred ca ti s-a raspuns destul de frumos si cel putin in ce ma priveste m-am straduit sa iti inteleg mentalitatea si atitudinea . Eu zic ca ai avut noroc pana acum :))) sunt si fete mai aprige pe acest forum ce inca nu au gasit subiectul sau nu au avut timp sa se logheze .

Eu sincer iti doresc tot norocul , sa iti gasesti o familie "care sa ofere tot ce ai cerut tu " si sa isi doreasca la randul lor sa te pastreze . La un interviu totusi iti recomand sa asculti mai mult decat sa vorbesti , si sa te asiguri ca respectiva mamica nu are cont pe kidz :) . Ah si o ultima observatie , ai spus ca nu poti fi " eleganta , discreta ,anierata " ce am enumerat eu mai sus , cu asemenea persoane , eu cred ca tu ca persoana ramai aceeasi indiferent de interlocutor .
ion_cristina
Postat pe 3 August 2009 16:27
stai ca cu o kestie nu sunt de acord. fara bunici in educatia copilului. noi parintii suntem mai aproape de ei, ma refer la varsta si nu as dori sa fie influientzat in cine stie ce latura. de ex noi nu suntem bisericosi, mama mea si soacra sunt,ele sunt adeptele mancarii romanesti{grasime,ulei}, noi nu. nu spun ca tinem dieta , dar nici kiar porc toata ziua.ar mai fi si altele
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:28
apelati la ajutorul bunicilor ca este cel mai bine iar copilul se va simtzi inconjurat de dragoste,liniste si tot ceea ce ii trebuie pentru o crestere armonioasa.nu degeaba se zice ca bunicii isi iubesc nepotii mai mult ca pe copii lor.
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:29
nu spun ca nu ar trebui sa nu aiba contact cu ei{ doar suntem o familie}dar nu vreau sa fie influientzat. mama mi a dat o educatie buna.
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:30
dk tu ai avut o educatie buna copilul tau o va avea si mai buna dk e crescut d bunici.
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:34
conteaza mult educatia care o primeste dar conteaja si anturajul in care creste. eu am crescut fara tata, de la varsta de 14 ani practic faceam tot ce doream, dar intotdeauna m am ferit de probleme.am prieteni buni care o singura data au fost in compania unor persoane dubioase si au facut 4 ani de puscarie.soarta, educatie, noroc, ne kinuim aici sa i gasim un raspuns dar viatza intotdeauna este o surpriza.asha ca mai degraba sa i urmam cursul
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:35
singur ai dat un raspuns bun,bunicii iti pot creste copilul bine ti l pot influentza intrun fel anume dar in nici un caz nu ti pot influentza copilu intrun mod rau asa cum o face un anturaj prost ales.
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:39
uite, pana la 7 ani am fost crescut de bunici mei.si imi amintesc bine, duminica de duminica eram la biserica. sunt un crestin, cred, dar sunt de parere ca daca vrei sa te rogi poti sa o faci oriunde nu neaparat in biserica.era mania asta religioasa,care este si acum,ma refer in mediul rural. mama mea locueste la apartament.sa zicem ca nu ar fi tenta religioasa , dar o sa l corcoleasca si o sa l alinte de nu o sa mai asculte de noi. am prieteni care au patit o. nu spun ca trebuie sa fie un regim cazon,dar nici exagerat de libertin.
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:47
cred ca am avea o discutie mai rapida si mult mai buna dk am vorbii pe mess.id_ul meu este jolie192003@yahoo.com.te astept acolo.
jolie_kidz
Postat pe 3 August 2009 16:52
as mai discuta dar sincer kiar nu am timp.am vinete pe aragaz la copt si s a trezit si RAUL.cu alta ocazie, anytime
iullius
Postat pe 3 August 2009 16:54
O bona mai proasta nici ca am putut vedea.Am avut "n" bone sau guvernante sau slugi cum ii place celei de fata sa se autointituleze dar una mai proasta nici ca am vazut.
Pai asa incerci tu sa obtii o angajare ?
Vai de capul tau atunci daca ai ajuns la aproape 30 de ani si sa nu ai nici un viitor.Ce crezi ca prostesti parintii sa te angajeze cu replici de 2 lei ?
Sa nu ma iei pe mine cu chestii de genul ca in Romania e nu stiu cum poti merge sa slugaresti in strainatate daca te tine.
Iti mai scriu si maine ca merg cu copii la inot ca i-am dat liber guvernantei sa mearga si ea la un suc.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 17:23
Singurul mod rezonabil de a educa este acela de a fi o pilda de urmat.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 17:24
@artimizzia

"O bona mai proasta nici ca am putut vedea.Am avut "n" bone sau guvernante sau slugi cum ii place celei de fata sa se autointituleze dar una mai proasta nici ca am vazut.
Pai asa incerci tu sa obtii o angajare ?
Vai de capul tau atunci daca ai ajuns la aproape 30 de ani si sa nu ai nici un viitor.Ce crezi ca prostesti parintii sa te angajeze cu replici de 2 lei ?
Sa nu ma iei pe mine cu chestii de genul ca in Romania e nu stiu cum poti merge sa slugaresti in strainatate daca te tine.
Iti mai scriu si maine ca merg cu copii la inot ca i-am dat liber guvernantei sa mearga si ea la un suc. "

"Singurul mod rezonabil de a educa este acela de a fi o pilda de urmat."

Ti-ai raspuns singura, deci nu mai e nevoie sa iti raspund eu
:)
supernanny
Postat pe 3 August 2009 18:07
o rugaminte am eu la tine: sa ne anunti daca a raspuns cineva la anunturile tale si desigur..daca a trecut cu brio testele in vederea angajarii...tale (chiar sunt f curioasa)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 18:12
Ca sa raspunda cineva la anuntul meu ar trebui sa il si inteleaga in profunzime, ori din ce am vazut pana acum pe forumul asta, doar vreo 2-3 persoane il inteleg, restul inca nu sunt pregatite sa inteleaga Viata, dar sa mai aiba si un copil.

Oricum, totul este relativ, faptul ca am postat un anunt nu inseamna ca si astept vreun raspuns la el, sau cel putin nu astept un raspuns de la cititoarele de Click, Libertatea si Cancan sau fane OTV.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 18:20
curios, mie mie mi se pare ca TOTI cei care ti-au dat o replica pana acum au fost impotriva ta, deci la cine te refereai cand ai zis ca ai inteles profunzimea anuntului tau?
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 18:46
La cei care mi-au trimis e-mail :)

Acum sa lasam deoparte chestiunea asta si hai sa vedem ce inseamna pentru tine copilul tau, crezi ca poti sa faci un scurt eseu pe tema asta? :)
supernanny
Postat pe 3 August 2009 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gradinite pt. 2 ani 30 De la: office_salinasusesi_ro 26 Martie 2010 09:27
Doresc sa fiu bona . 51 De la: garbo_398033 29 Aprilie 2014 14:18
Sprijinul tau, conteaza ! 1 De la: creatza 10 Ianuarie 2009 00:05
Caut urgent partener de dans sportiv clasa Neoficial/H/E din Bucuresti 1 De la: 4ever_dance 12 Aprilie 2011 09:17
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
Setari Cookie-uri