SUZETA!!! Cum scapam de ea???

Buna maicilor!
Am si eu o problema....cum sa-l fac pe baietelul meu, de 1 an si apropae 4 luni, sa scape de "bibi". adica suzeta!!!
Nu o poarta tot timpul, ci o cere doar atunci cand i se face foame, sete sau somn iar nopatea o cere cu inversunare in timpul somnului cand se apropie ora de lapte...si nu numai...:((( Chiar daca ii spun ca e barbat de acum si ca barbatii nu mai au nevoie de bsuzeta, chiar daca ii zic ca a papapt-o catelul sau orice altceva, repeta intruna "bibi", "bibi" si incepe sa planga.
Stiu ca dezvatul dureaza, uneori chiar si o saptamana, dar va rog sa imi impartasiti din metodele voastre prin care i-ati facut pe bebeii vostri sa "uite" de suzeta!
Va multumesc si numai sanatate in casele voastre!!!!!!!!!!
gioconda_iftime
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:29
buna...si eu am o fetita tot de 1 an si 4 luni si cam aceeasi problema o avem.pana acum ceva timp era cu suzi doar noaptea.acum ca ii spune zsu...o cere mereu.

noaptea si in cursul zilei cd o adorm fara ea nici nu incape discutie si asta nu ma deranjeaza.dar in timpul zilei si chiar si cd iesim afara incepe zsu, zsu....

sincer nu am incercat nimic pana acum ca nu stiu ce.am preferat sa i-o dau si sa nu o mai aud maraindu-se decat s-o las sa planga.

asa ca e un subiect interesant ca sa aflam pareri.

prietenele mele au copii de 3 ani care sunt nedezlipiti de suzeta, ceea ce mi se pare chiar exagerat.asa ca eu zic ca la varsta bb-ilor nostri e inca ok.

am auzit metode ca i-au taiat suzeta in fata lor, si ca dupa o zi sau 2 de plans au uitat de ea,ca pur si simplu le-au luat-o,,aruncat-o si gata......

acum nu stiu ce sa zic.....fiecare cu metodele lor.eu cred ca o mai las pana pe la 2 ani si apoi incerc sa o eliminam, cd o sa fie un pic mai mare si intelege mai bine.acum cd i-o dau ii spun...vai ce rusine, nu e frumos, esti fetita mare....dar degeaba.

va pup
horobeanu
Postat pe 22 Noiembrie 2009 17:40
Buna draga mamica si iti multumesc ca mi-ai raspuns.
Da, intr-adevar, ai nostri sunt destul de mici in comparatie cu altii care au varste mai mari si care inca vor suzeta. Medicul pediatru mi-a zis ca daca s-a obisnuit cu ea si mai ales daca tre sa ii iasa dintisorii, pana nu ii ies apropae toti nu va vrea sa renunte la ea.
De pilda, zilelel astea ii ies 2 maselute si mai ales seara, inainte de somn, o cere si o tine in gura chiuar si o jumatate de ora dupa ce a adormit. Ca dupa ce adoarme, imediat i-o scot sichiar daca mararie un pic e prea "imbatata" de somn ca sa mai protesteze.
Iar ziua o cere inainte de somn si daca simte ca ii este foame. Ceea ce ma deranjeaza este ca atunci cand doarme si o vrea nu mai are un somn linistit ptr ca o tocaie intr-una, ii mai cade, da cu mana sa o prinda, si-o roteste singur in gura...e agitat in somn...dar...asta e...Si eu am zis ca il mai las pana la 1 an jumate si dupa aceea incerc sa il dezobisnuiesc. Iar ca metoda, cred ca cea mai buna e cea radicala, adica nu mai este, o arunc, ii zic ca a papapt-o catelul, i-o tai in fata cu foarfecul, orice, numai sa vada ca nu e.....
O zi buna si tie si multa sanatatae!!!!!!!!!!!!!
gioconda_iftime
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lipsa poftei de mancare la copii prescolari! Copii mofturosi! 18 De la: kidz007786 22 Aprilie 2010 14:07
despre alocatie 19 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 10:55
Jocurile copilariei 1 De la: SuperMama 11 Octombrie 2010 14:01
Doresc sa ma angajez ca bona sau menajera 2 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:37
Animalele de companie 15 De la: garbo184616 30 Ianuarie 2011 16:10
Setari Cookie-uri