Bona perfecta

EU ZIC CA ATATA PERFECTIUNE O SA-I IESE PE OCHI PESTE VREO 10-15 ANI CAND VA RAMANE SINGURA SI NU VAD DE CE NU AS SPUNE CE GANDESC CA DOAR EA SE MILOGESTE DE NOI SA O ANGAJAM SI NU INVERS.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:35
supernanny, toate sunt f bune si f frumoase (initial eu am crezut ca faci misto cu topicul asta dar treptat mi-ai dat impresia ca chiar vorbesti serios), parerea sincera a oamenilor ai fi aflat-o mai cu succes daca iti urmai singura sfaturile (dragoste, respect fatza de om, vorba dulce mult aduce..), nu era nevoie sa presupui ca mamele sunt maneliste, cititoare de can-can sau amatoare de telenovele... (stii tu, pricipiul bunei credinte... )
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 23:36
PS: eu zic sa aspiram mai bine la o societate plina de intelegere, omenie, fericire, decat la o perfectiune care ii raneste pe cei din jur si insingureaza oamenii... (stii tu.."geniu pustiu">>)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 23:39
@artimizzia
Atata prostie ai debitat pe centimetru patrat in ultimele zece minute ca deja ma doare capul.
Nu are rost sa mai repet inca o data sa iei mesajele la puricat ca oricum faci ce te taie capul.Deci in concluzie, daca tot sta sotul pe langa tine, eu zic sa nu te enervezi si sa faci un bebe la nervi...

@pinicuta
Pai daca asa sunt 99%...cum sa nu te ia durerea de cap cand vezi atat prostie si atata imbecilitate.
E suficient sa te uiti cum isi lasa gura sloboda...degeaba incerc eu sa mentin o linie civilizata...e IMPOSIBIL.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:40
oricum, eu voiam sa iti multumesc pt ca m-ai facut sa rememorez cele mai frumoase momente din viata noastra ca familie si sa ii multumesc lui dumnezeu cu si mai multa tarie pentru ca ne-a dat un copilas atat de special cum putini sunt pe lumea asta
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 23:41
@pinicuta
Ee, vezi, sunt si lucruri bune pe lumea asta...merita sa traiesti pentru ele.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:43
@pinicuta
Sa revenim...
Deci scumpa, nu ai de unde sa sti daca fac misto cu topicul asta sau nu, dar ideea care se desprinde din el, este ca marea majoritate a mamicilor au o problema.(persoanele de fata se exclud)
Cand spun mamici, ma refer la toate fetiscanele astea pana in 23-25 de ani, carora nici nu le-a venit bine prima menstruatie si s-au apucat sa faca un copil...nimic rau in asta daca s-ar fi interesat inainte suficient despre cum e sa faci un copil si cum trebuie sa te comporti DUPA ce faci un copil.
Adica era necesara un pic de autoeducatie, educatie care nu aveau cum sa o primeasca in orele de plimbari nocturne sub salciile din Cismigiu.
Daca pana la 23 de (varsta am ales-o la intamplare) ani respectiva mamica se regula pe toate bancile din liceu sau facultate si din "greseala" a ramas insarcinata si vrand nevrand a dus sarcina pana la capat, eee, dupa momentul asta magic intervine in mod normal o schimbare in caracterul si personalitatea mamicii, adica termina cu aventurile si se pune serios pe treaba ca bebe sa aiba parte de o crestere cum trebuie.
Ia gandeste-te acum tu Pinicuta si spune-mi cati bebei sunt facuti "la betie" ?
Adica mamica si viitorul sot sau actualul vin de la o petrecere si o pun de o partida, sau sunt in vacanta la munte si dupa un spritz cu colegii de munca dau cu sexul de tavan.
Momentul conceptiei unui bebe trebuie sa fie ceva fundamental sublim, aproape ritualic, pentru ca in momentul cand se zamisleste Viata in interiorul ei, la procesul ala iau parte Energii Cosmice de care viitoarea mamica habar nu are si niciodata in viata ei nu va afla in ce circumstante Adevarul Absolut a hotarat ca exact in fractiunea aia de secunda spermatozoidul sa penetreze ovulul iar Universul sa se intrupeze in fiinta aia mititica care apare dupa noua luni.
E lucru nu frumos...e ceva magnific si Unic in tot Universul asta pe care il vedem si in ala pe care nu il vedem.
Si ca sa dai un asemenea "lucru" unei fiinte care sa vorbeasca cum vorbeste Artemizzia mi se pare o risipa clara, dar cine sunt eu sa pun la indoiala planul Maret al Absolutului (apropo, nu sunt din MISA ca sa ne intelegem si sa evit discutiile inutile).
Deci vezi tu, multe mamici nu numai ca nu merita sa aiba copii, nici macar in ultimul moment nu inteleg ca SINGURUL aspect important al Vietii lor neinsemnate e sa acorde INTREAGA ATENTIE ghemului de Viata Cosmica pe care il tin in brate (si asta nu este o frustrare din partea mea ca nu am eu copil, o sa am, deocamdata ma pregatesc, nu il trantesc asa la prima strigare).
Evident ca nu toate mamele sunt asa, exista si exceptii destule.
Revin mai incolo....

Te pup
supernanny
Postat pe 4 August 2009 00:17
sunt mami si vreau sa spun doar doua lucruri> am inteles tot din momentul in care s-a folosit cuvantul "sluga" si am considerat ca nu merita sa comentez asemenea prostii< fara suparare, nu e corect sa razi de cele care nu pot avea copii. poate am inteles eu gresit, e prea dimineata
iullius
Postat pe 4 August 2009 07:01
supernanny, faptul de a-ti planifica momentul cand ai un copil este minunat: 1. e clar ca il doresti (pe copil), 2. te simti pregatita si moral si fizic si poti lua toate masurile medicale necesare, 3. nu mai poate aparea chestiuune ca "financiar" te-ar deranja ceva in a oferi tot ce poti tu mai bun copilului (ca doar, tu ai ales momentul, nu mai ai dreptul sa te plangi)

DAR cu toata perfectiunea de care poate da cineva dovada, singurul capabil sa hotarasca momentul potrivit pt ca tu sa ai un copil este dumnezeu (nu vorbesc despre tine monica, ci vb la modul general):
* (bulinutza )sunt femei care s-au hotarat prea tarziu ca cum e momentul, si deja sunt prea batrane sau cariera le-a prins prea mult in mreje si nu mai pot aloca copilului lor suficient timp (pe care l-ar fi putut acorda mai lejer in tinerete, in loc sa faca doctorate peste doctorate ca sa ajunga in functia de..X)
* (bulinuta 2 ) crezi ca e nedemn sa ramai insarcinata fara sa iti planifici? tot ce conteaza este ca de cand ai ramas insarcinata sa iti dai seama ca nu e sfarsutl lumii (vai ce ma fac,sunt prea tanara, n-am experienta, cand mai am eu timp sa-mi traiesc viata etc, eventual hai sa avortam): nimeni nu s-a nascut invatat, probleme o sa tot apara si o sa invatam pe parcurs sa le rezolvam (dandu-ne dumnezeu minte, sau luand exemplu de la altii, sau pur si simplu lasand copilul sa ne invete ce are el nevoie). desigur, nu e cazul sa transformi raporturile sexuale intr-un unic scop al existentei tale, si apoi te poti plimba prin cismigiu si fara a avea intentiile PE care le-ai luat tu in discutie mai sus (a se regula.... poti folosi si termeni mai "culti" in loc de asta), te poti plimba discutand chestiuni filosofice sau te poti plimba incercand sa cunosti mai bine oamenii cu care te plimbi (sa ii cunosti ca oameni nu ca fizic)


iubita, tot ce se intampla pe lumea asta are un scop: faptul ca cineva naste un copil de care nu se simte pregatit este o provocare: fie reuseste sa se mobilizeze si devine un parinte bun, fie il abandoneaza si atunci este o sansa in plus pt cei care nu pot avea copii si vor sa infieze. mare pacat de copiii care sunt crescuti in medii ostile, cu batai , certuri , bautura etc, adevarat, dar polemizand pe net nu ii ajuta nimeni cu nimic. si sincer, nu faptul ca am dat copilul la gradinita il face sa ajunga drogat sau sa ramana insarcinata la varste infantile (spre deosebirte de cazul in care ar fi avut guvernanta si vezi doamne, erat salvat la adolescenta de asemenea ganduri ): mentalitatea i-o dai tu parintele, iar daca cumva s-a intamplat ceva (de ex fata mea a ramas insarcinata), eu nu vad ca solutie avortul, ci ma simt eu obligata sa o ajut sa isi creasca copilul .

acum pe tine sincer nu te inbteleg: stiai ca oamenii sunt cum sunt, la ce bun ai mi deschis topicul asta "ca sa cunosti mai bine mentalitatea mamicilor", care este de fapt scopul final si ce utilitate are topicul asta? de a" educa " sau ce? (ca daca da, nu ai ales maniera potrivita, un profesor care intra in clasa tunand si fulgerand si injurandu-i pe elevi nu le castiga nici macar atentia, daramite respectul si curiozitatea lor de a invata ceva...) tu iti consideri din start "elevii" ca facand parte din ramura cea mai de jos a societatii (manelisti, betivi care se reguleaza noaptea in cosmigiu etc), ar trebui sa aplici prezumtia de nevinovatie si mai apoi sa dai sfaturi. plus ca cei care vor sfaturi cer, iar cei care nu le-au cerut nici nu le vor asculta pe cele date din marinimie...
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 08:55
iar ca sa fiu mai clara, pt cei care nu sunt perfecti dar dumnezeu vrea sa ii aduca pe calea cea buna, sa stii ca exista incercarisi incercari : eu am avut problemele mele si mi se parea ca vai ce ghinion pe capul meu, de ce tocmai eu etc etc etc, pana am descoperit ca de fapt sunt o norocoasa, suntr altii mult mai necajiti, sunt oameni carora le mor copiii , sunt oameni ca copii retardati, de care rad "perfectii" si toate astea dor. mai bine decat sa critici, mai bine invata sa apreciezi ce e frumos in viata ta si sa ii multumesti lui dumnezeu ca nu ai avut nenorocul p care l-au avut cei care au ajuns in situatiile prezentate de tine (ce crezi, oare ei au vrut sa traiasca vietile astea? oare n-arfi vrut sa aiba si ei parinti normali si "guvernante" si eductaie in scoli etc, dar daca poate au avut din start parte de un mediu nefast, acum traiesc consecinta normala a acestui fapt. nu-i condamna, nu stiu cum altfel sa traiasca pt ca nieni nu i-a invatat . si daca cumva vrei sa ii inveti tu acum, fa asta inspirandu-le incredere in ei nu scotand si mai mult in evidenta prapastia in care au czut:)
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 09:05
si apoi sa iti mai spun un secret, poate celmai important: uite 2 cazuri:

o familie de intelectuali, oameni cu facultate, cu note de 10 in facultate ( facultate facuta pe vremea lu'ceasca!), cu servicii bine platite, oameni perfectionisti, care nu admit sa se vorbeasca agramat sau sa nu se cunoasca jumate din cuvintele din dictionar

si o familie de muncitori fara facultate, oameni veniti de la tara, care vorbesc cvasi-vulgar si nu respecta rehuli de gramatica, oameni care fumeaza chiar si de fatza cu copiii lor in ciuda rugamintilor acestora de a nu mai fuma


ce facemilie alegi? ce copil crezi ca e mai reusit si mai implinit si mai capabil in viata? si totusi.. surpriza (ei bine, e un caz concret si il cunosc prea bine)

daca nu e liniste in casa , daca oamenii nu se iubesc si nu acorda celor din jur libertaea de a avea propriile ganduri si idei, de a face propiriile greseli pt a putea invata din ele, daca suntem prea ocupati sa fim perfecti pt a mai avea timp sa iubim si sa o si spunem.... toata perfectiunea nu face pe nimeni fericit!
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 09:19
mereu am considerat ca fiecare copil e trimis cu un anume scop unei familii fie ea de intelectuali sau nu asa ca sincer cei mai mari poeti,scriitori,intelectuali etc ai lumii au avut parinti simpli chiar nu stiau sa scrie si sa citeasca si ei au ajuns mari prin prisma faptului ca au invatat si-au dorit acest lucru si-au dorit sa-si depaseasca acea situatie in care se nascusera asa ca nu ai de ce te supara ca o mamica care-ti raspunde mai putin elevat are 2 sau 3 copii pe care i-a facut poate sub 25 de ani.
sincer acum daca profesia de a fi BONA tine de educatie si e temporara profesia de MAMA este permanenta si este pentru toata viata iar pentru copilul tau vei fi cea mai buna mama din lume chiar daca esti mai putin educata.Aici nu vreau sa supar pe nimeni nici macar pe artimizia care are un vocabular mai viu ca sa zic asa oricum sa facem haz de necaz bine ca nu ai avut parte de textele lui ramo_deni
SEBY1YEAR
Postat pe 4 August 2009 13:46
acum hai sa-ti zic ceva de suflet ce am mai postat pe acest forum candva...
este pentru toate mamicile dar si pentru viitoarele mamici indiferent de varsta pe care o au
Era odata un copil care urma sa se nasca. Intr-o zi el l-a intrebat pe Dumnezeu:
- Doamne mi s-a spus ca ma vei trimite pe pamant maine,dar spune-mi te rog , cum voi trai eu atat de mic si neajutorat?
Acesta ii raspunse, zambind:
- Din multimea ingerilor am ales unul pentru tine. El te asteapta cu drag si va avea grija de tine.
- Dar, Doamne,aici in cer, eu nu fac altceva decit sa cant si sa zambesc. Este suficient pentru mine ca sa fiu fericit. Si cum voi reusi eu sa-i inteleg pe oameni? Eu nu le cunosc limba...
- Ingerul tau iti va spune cele mai dulci si frumoase cuvinte pe care le-ai auzit vreodata. Cu multa rabdare si dragoste,i ngerul tau te va invata sa vorbesti.
- Si ce voi face cand voi vrea sa vorbesc cu Tine?
- Ingerul tau iti va impreuna miinile si te va invata sa te rogi.
- Am auzit ca sunt oameni rai pe pamant. Cine ma va apara de ei?
Raspunsul nu ezita nicio clipa:
- Ingerul tau te va apara chiar cu riscul propriei vieti.
- Dar eu voi fi mereu trist, pentru ca nu te voi mai putea vedea?
- Ingerul tau iti va vorbi adesea despre Mine si te va invata drumul care te va conduce spre Mine,chiar daca Eu iti voi sta mereu alaturi.
In acel moment era multa pace in cer, iar vocile de pe pamant de abia puteau fi auzite. Atunci, in graba, copilul intreba incet si sfios:
- Cum se numeste ingerul meu?
Acesta il mangaie cu privirea sa blanda si zise:
- Numele ingerului tau nu are importanta, important este ca el e langa tine. Acel inger va veghea asupra ta toata viata ta, pana cand te vei intoarce inapoi la mine iar tu il vei numi..... MAMA!
SEBY1YEAR
Postat pe 4 August 2009 13:49
ce frumos!
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 14:01
Cand spun mamici, ma refer la toate fetiscanele astea pana in 23-25 de ani, carora nici nu le-a venit bine prima menstruatie si s-au apucat sa faca un copil...nimic rau in asta daca s-ar fi interesat inainte suficient despre cum e sa faci un copil si cum trebuie sa te comporti DUPA ce faci un copil.


cunosc mamici care la 23 de ani au un copil urmeaza o faculate au un job part-time tin o casa si o gospodarie si se descurca admirabil de bine pot spune ca sunt mult mai cerebrale decat unele femei licentiate...acum sincer fiecare padure are si uscaturile ei ...

apropo de ce dai numai exemple negative?ai vreo problema medicala si nu poti fi MAMA? iti este teama ca nu te poti descurca si preferi mai bine sa fii bona???adica sa nu fii tu cea raspunzatoare chiar nu inteleg ce vrei pana la urma oricum vad ca nu ai reusit sa te imprietenesti cu nimeni de pe acest forum...
SEBY1YEAR
Postat pe 4 August 2009 14:07
cum am mai spus si in alte randuri nu intru pe acest forum sa ma cert cu nimeni intru doar sa fac schimb de experienta cu alte mamici si sa discutam despre ce este mai bun si mai bine pentru copii nostri iar tie daca ti se pare ca nu suntem destul de educate suntem oricum destul de sigure si de inteligente ca sa vrem tot ce e mai bun pentru puiutii nostri .
SEBY1YEAR
Postat pe 4 August 2009 14:11
Dragele mele de ce trebuie sa ne suparam atat de tare .Dupa umila mea parerecea cea mai buna bona este mama, dar cum ea trebuie sa mearga la munca la un moment dat ,atunci intervin bunicii pentru o perioada de vreme si dupa cum spuneam institutiiile (gradinita, scoala, liceul...).Insa am o nedumerire ft mare .De ce bona trebuie sa spele mormane de chiloti, sa raspunda la telefonul fam,etc.Atunci responsabilitatea ei unde este, aceea de a avea grija de copii.Sau mai bine spus cand mai are timp sa aiba grija de copil daca ea are si alte responsabilitati.Poate ca nu ati citit mesajul meu de ieri ,dar vearu sa va intrebcine va obliga sa fiti bone???Exista multe alte meserii mult mai interesante decat aceea de a fii bona.Eu cred ca a fii bona presupune unele studii, aptitudini si o dragoste la fel de mare pentru copii asemeni parintilor.La un moment dat ea poate face parte din familie.Cam atat am avut de spus .
kidz001637
Postat pe 4 August 2009 16:11
acum cred ca depinde de atributiile fiecareia adica atunci cand o angajezi ii spui de la inceput ce are de facut si ce nu si hai sa fim serioase ce-i asa mare lucru sa bagi o masina la spalat cand doarme copilul ca nu de alta tu cum crezi ca facem noi mamicile mai ales cand nici nu avem vreun ajutor.
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 13:59
Ca sa sustin ceea ce spune si pinicuta, a existat un on in cultura romaneasca care spunea "copii nu ii faci folosind capul" -Iorga.
clauco
Postat pe 8 Octombrie 2009 01:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tuse cu secretii 15 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:15
AUTOAPARARE PSIHICA 1 De la: kidz003814 22 Septembrie 2009 22:49
tulburari ale somnului 4 De la: garbo_379534 28 Iulie 2013 21:08
Iaurtul pt bebe 74 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:09
bolile copilariei 4 De la: cristinajobs 4 Februarie 2010 17:58
Setari Cookie-uri