pedepse

am citit de cateva zile subiectul cu '' bataia'' - sunt si eu de acord cu cei care sunt impotriva bataii , dar as avea o intrebare : care sunt '' pedepsele'' pe care pot sa i le impun unui copil de 2 - 3 ani ; care sunt '' pedepsele '' care functioneaza la un copil jucaus , neastamparat si care nu are stare nici 2 minute ; la voi care da roade ?
tunde_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2008 22:25
iti recomand niste carti - Totul se intampla inainte de 6 ani, Ghid practic pentru cresterea copilului si Intelege-ti copilul. In varianta electronica ti le pot da eu. sper sa-ti fie de folos ..
Sper sa nu te superi, dar nu ne nastem nici psihologi, nici cu meseria de parinte inanscuta in noi.. si ca sa-i intelegm pe copii de ce se poarta cum se poarta si sa le dam o educatie superioara a ceea ce am primit noi sau o parte din noi (cu batul, tipete de intimidare, pedepse cand nu e cazul s.a.) trebuie sa deschidem o carte.. Din ce-am retinut eu din cartea "Totul se intampla inainte de 6 ani" - pe la varsta de 2 sau 3 ani e o etapa normala a copilui sa fie mai "obraznic"..
nu sunt psiholog , dar avem pe forum psihologi care isi pot spune parerea avizata
a1_23
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:35
tunde subiecutl asta mergeam mai bine in copii/psihologie.

copilul nu e obraznic, el isi incearca limitele. are o lege care se exprima ff usor DTT DnTnT: traducere: daca tine, tine; daca nu tine nu tine!
stabileste un numal limitat de reguli (4 maxim) pe care trebuie sa le urmeze, explica-i de ce e nevoie de reguli, dc le urmeaza va avea o recompensa (un dulce) dc nu le urmeaza nu va avea dulcele.
asigura-l ca "pedeapsa" nu inseaman ca nu il iubesti ci doar ca ai nevoie sa te mai si asculte uneori. nu te astepta sa respecte toate regulile dintr-o data.
..asa ca incepe cu o regula simpla (seara inainte de culcare punem jucariile la culcare) incepi prin a-l ajuta, aduni cu el jucariile, implica-l intr-un joc (cine aduna cele mai multe jucarii!) recompenseaza-l de fiecare data chit ca a strans cateva. important este ca s-a apucat sa le stranga.
nu te enerva si persevereaza...ca in fiecare seara sa aveti acelsi program - strangem jucariile, sa le punem sa doarma. pana v-a ajunge sa le adune singurel, sa sti ca va lua ceva timp,
cand vezi ca inteles sarcina se apuca de ea, chair dc pe parcurs trebuie sa ii mai amintesti sau chiar sa il ajuti (pana pe la 5-6 anisori va fi mai mereu distras de alte lucruri si se va opri din stransul lor pt a se juca sau mai stiu eu ce.....), poti incepe o noua sarcina. regual de aur pt tine ca parinte....fa totul o joaca..copiilo le place sa se joace...in timp vei inlocuii joaca cu treaba mai serioasa...dar asta dupa 7 ani!

ca are energie (cum spui tu agitat ) este excelent indica ca e un copil perfect sanatos. pt energie il poti duce la un club, la un sport (inot, ski, ) sau sa consumi tu si mai multa energie cu el pentru a-l obosit, aveti 2 avantaje:
faci o legatura mai stransa cu copilul
si il si obosesti, lasa din treburile casnice deoparte si jucati-va amandoi.
stiu ca multa lume din jurul tau iti poate spune....al meu copil era asa si asa si ii faceam asa si asa....si statea cuminte.
insa tine cont e copilul tau si tu trebuie sa gasesti calea ce-a mai buna pt el. sunt copii cu mai multa energie si copii cu mai putina energie, sau care prefera sa nu o consume.
de obicei acesta energie/agitatie (face parte din temperament) este mostenita, asa ca poti cauta in familie cine a fost sau inca mai este asa de "agitat". nu cauta doar tu si tatal...ci si bunici, unchi, verisori, stabunici, etc. etc..
tudor_claudia
Postat pe 8 Septembrie 2008 09:04
multumesc claudia pentru mesaj ; sunt cu totul de acord cu tine - ai perfecta dreptate ; adevarul este ca in mare parte asa procedez - ideea este ca mi-am pierdut rabdarea undeva pe parcurs - dar sigur o sa mi-o regasesc pana la 7 ani
ideea e sa perseverez !
multumesc inca o data - impulsul a fost de ajutor
tunde_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:37
multumesc pt sugestie boaba ; zilele trecute am descarcat aceste carti din biblioteca kidz ; adevarul este ca inca n-am reusit sa le parcurg , dar in viitorul foarte apropiat ma voi ocupa de ele
tunde_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:42
problema mea cea mai mare se numeste '' olita '' ; am citit discutiile despre acest subiect pe forum , dar ......
daca il pun pe copilul meu din 3 in 3 ore , face doar pe olita , dar de spus, imi spune o data pe saptamana , altfel prefera sa se bage sub masa sau sa se ascunda intr-un colt si face '' baltoaca '' ( ziua ii pun cat mai putin pampersul )
tunde_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:03
incurajeaza sa iti spuna si cand face pipi sau kk chai dc nu iti spune nu te supara pe el...dar roaga-l data viit sa spuna sa il ajuti...oana se face mare si face sibgur....poti iventa un joc....veva. am incredere ca ai destula inspiratie...si o sa descoperi repede o metoda pt copilul tau care e unic...
tudor_claudia
Postat pe 8 Septembrie 2008 20:36
Buna ziua mamici!
Eu am o problema prin faptul ca al meu copil una-doua spune nu vreau si incepe sa dea cu palma.Am incercat cu frumosul sa ii explic ca sa inteleaga ca nu e bine ce face,l-am intrebat de ce e suparat,dar nu stiu cum sa il dezvat de aceste 2 lucruri.Cu noi mai treaca-mearga,dar merge la strabunici-cei care au grija de el in timpul zilei- si se poarta ft urat.Ajutati-ma va rog cu ceva sfaturi!
Multumesc anticipat!
teodoralu
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:04
teodoralu, din putina mea experienta, pot sa-ti spun ca ai nostri copii sunt niste '' maimutici '' - adica imita tot ce vad ; copilul meu a invatat din desene ( si ma refer la tom si jerry, chip si dale ) sa loveasca , sa umble '' smechereste '', etc ; oare copilul tau nu este pedepsit cu o palma chiar de strabunici , sau vreunul din prieteni ,personajul lui preferat nu face asa ceva ?
la noi mai functioneaza si psihologia inversa '' asa , da-i sa te doara ''
cat despre ''nu vreau '' stiu ca exista o poveste cu fetita care l-a luat pe ''nu'' in brate - poate are efect
tunde_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2008 15:07
buna....boaba as dori eu cartile in format electronic deoarece din cauza serviciului imi este mai usor sa le citesc asa....mail ul meu este carterdianas@yahoo.com.ma poti ajuta..plsss..pooop
carter
Postat pe 9 Aprilie 2009 12:17
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:05
Buna
As dori si eu in format electronic daca se poate cartile pe adresa de mail pop_adriana_narcisa@yahoo.com
Multumesc frumos si sanatate multa
pop_adriana_narcisa
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:55
draga mea, iti multumesc pt. sfaturi; si eu am copii f. activi si le supara pe doamne; ele sunt plictisite si vor ca ei sa stea ca papuselele; si nu muncesc decit 4 ore pe zi; n-au decit sa-si schimbe meseria, ca nu le-am ales-o eu; si asa merg acolo, multe dintre ele ca intr-o fabrica, fara sa puna prea mult suflet; nu cred ca este general valabil sau poate nu am avut eu bafta de d-ne cum mi-am dorit pt. nazdravanii mei; mii de multumiri, te mai vizitez; toate bune
carmen_roman73
Postat pe 10 Mai 2009 20:59
mesajul meu a fost pt. tudor claudia
carmen_roman73
Postat pe 10 Mai 2009 21:02
Buna ziua. Bebe-ul meu are 1an si 9 luni si deja a inceput si el cu crizele de nervi. Daca se poate, te rog sa-mi trimiti si mie cartea in format electronic pe adresa de mail draganmanuela@yahoo.com. Multumesc anticipat
draganmanuela
Postat pe 12 Iulie 2009 18:42
Buna, aceeasi problema am si eu cu bitza al meu de 1 an si 9 luni. Daca mai trimiti cartulia pe mail, ma inscriu si eu printre doritoare cu adresa adela.carpen@gmail.com

Multumesc anticipat si multa sanatate si rabdare tuturor!
ses
Postat pe 2 August 2009 22:00
buna!baietelul meu face 2 ani luna viitoare si deja ma numar si eu printre mamicile care se confrunta cu crize de nervi.daca s-ar putea te rog sa-mi trimiti si mie cartea aceea.adresa mea de mail este:nico_sabo@yahoo.com
iti multumesc foarte mult.
nico_sabo
Postat pe 13 August 2009 09:20
Buna!

Am un baietel nebunatic foc!!!Am nevoie de cateva sfaturi mai ales ca intr-o o saptamana mergem la gradi...nu stiu cum o sa ne adaptam la programul de gradi sau cu noii prieteni
Se poate sa imi trimiti si mie cartea pe adresa de mail:sima_nicoleta@yahoo.com?

Multumesc mult pentru sfaturi si cartea!
Va pupic!
sima_nicoleta
Postat pe 28 Septembrie 2009 09:46
buna am un baietel de 2 ani si 3 luni tare nazdravan si tare obositor ma numar printre mamicile care au nevoie de niste sfaturi as dori si eu cartea daca se poate luminita_thebeast@yahoo.com multumesc
alinutza_delly
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:37
kidz002693
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:24
Si eu am o fetita de 3ani jumate si eafoarte nazdravana si mai e pe drum unul.As dori si eu cartea daca se poate.
pasztor_anna@yahoo.com
Mersi si sanatate la toti piticii.
anacs
Postat pe 7 Februarie 2010 12:48
As dori si eu cartea daca se poate. Multumesc anticipat
Georgiana211
Postat pe 7 Februarie 2010 19:17
As dori si eu cartea daca se poate, adresa este sperantza7@yahoo.com

Multumesc anticipat!
aly_fab
Postat pe 25 Februarie 2010 17:10
SI EU AM UN NAZDRAVAN DE 2 ANI SI 5 LUNI SI AS DORI SI EU CARTEA . ADRESA DE MAIL gabi_fales@yahoo.com. MULTUMESC MULT
kidz004066
Postat pe 2 Martie 2010 17:24
si eu am un nazdravan de 3ani si 3 luni, de nu stiu ce sa ma mai fac cu el,a mai invatat si prostii si nu stiu cum sa-l dezvat,poate ma ajutati,nu ma pot ocupa chiar tot timpul de el ca mai am un puiut de 5 luni
miha_79
Postat pe 24 Martie 2010 11:47
poate la tine e si concurenta cu noul venit in familie.Eu de obicei ignor cand face cate o boacana si renunta vazand ca nu prezinta nici un interes ceea ce face, binenteles nu tot timpul e o regula.Sau o mai atac la lucrurile ce ii sunt dragi.Nu asculti iti iau aia sau ai facut asta nu vezi desene animate /nu-ti citesc povestea x.Vezi ce-i place cel mai mult si acolo atingel.Subtil si cu hotarare ca de nu se prinde si o ia de la capat
alinakatt
Postat pe 24 Martie 2010 11:52
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:45
a1_23 as vrea si eu cartile in format electronic, daca mai e valabila oferta. pe racovus@yahoo.com! Multumesc mult!
racovus
Postat pe 15 Mai 2010 22:17
buna mamici ma confrunt si eu cu o problema si as vrea niste sfaturi am n baietel de 2 ani si 10 luni am lasat pampersii acum 2 luni noaptea ziua face singur la olita nu avem probleme dar noaptea nu da nici un semn ca ar vrea sa faka ppi ma trezesc il pun pe olita de unde ii cade capu de somn il mai las si cand ...face pe el cum sa fac mai dureaza ? pana ce simte el sa faca?
multumesk
alinutza_delly
Postat pe 17 Mai 2010 17:19
a1_23 as vrea si eu cartile in format electronic,
daca mai e valabila oferta,pe adresa
angelaboznea@yahoo.com
multumesc frumos
lizy_kidz
Postat pe 17 Mai 2010 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelusul meu 1 De la: kidz000252 12 Martie 2009 16:20
cum ii invatam la olita 74 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:33
inscriere gradinita!! 9 De la: gabimaghi 3 Februarie 2011 09:54
bebe nu doarme noaptea 1 De la: luca_elena22 9 Ianuarie 2011 13:01
Engleza si germana cu Babel Junior 1 De la: Babel 25 Noiembrie 2008 15:29
Setari Cookie-uri