spalatul pe dinti

Buna fetelor!Ma confrunt si eu cu o problema.Fetita mea de 1an si 8 luni inca refuza spalatul pe dinti.Defapt ea vrea sa manance pasta.nu stiu ce sa ii mai fac.ajutati-ma,va rog!!!
crisa_raisa06
Postat pe 21 Februarie 2008 12:50
Draga CRISA_RAISA, eu sunt stomatolog si iti spun ca e normal ca fetitza ta sa vrea sa manance pasta, fiindca asa fac mai toti copiii. Nu e nici o problema, atata timp cat este o pasta speciala pt copii, cu un continut mai mic de fluor. Dupa cum cred ca sti deja, exista paste de dinti pt fiecare etapa de varsta a copilului. Cumpara-i pasta adecvata si nu ceda, persevereaza sa o speli pe dinti in fiecare dimineata si seara inainte de a o baga in pat, dupa care nu ii mai da nimic de mancare sau de baut, nici macar lapte, pt ca si acesta este cariogen. SUBLINIEZ, CEA CARE TREBUIE SA O SPELE PE DINTI TREBUIE SA FII TU, pt c majoritatea parintilor cred ca cel care trebuie sa se spele este insusi copilul, mare greseala, pt ca ei abia pe la 4-5 ani sunt capabili sa faca acest lucru singuri. Iar daca parintele nu ii arata acest lucru cat mai des posibil( a se citi zilnic), nu va sti decat poate prea tarziu sa faca acest lucru corect si va ajunge sa aiba probleme dentare de care noi, parintii suntem defapt, responsabili.
garbo005460
Postat pe 21 Februarie 2008 15:37
Eu il las pe al meu sa manance putina pasta adecvata varstei lui si apoi sta cumintel la periajul dintilor si cateodata vrea si el sa-l execute. Cum psunea doamna doctor mai sus i-ai pasta speciala si ai grija daca cumva ii administretzi si fluor ??
vali_filote
Postat pe 21 Februarie 2008 16:10
Baietelul meu are 1 an si 6 luni si il spal pe dintisori de o luna de zile. Pediatra nostra m-a invatat cum sa il spal pe micut pe dinti. Exista pasta speciala pentru varsta lor, asa cum a specificat mai sus si dr. stomatolog. Ceea ce vreau eu sa completez este ca exista si periute tip "DEGETAR" care are perii pe acest degetar si iti este mult mai usor sa il speli asa pentru ca simti mai bine decat cu o periuta normala din plastic, dar tot pt varsta lui. Acest degetar este din silicon dar ATENTIE la muscaturile copilasului....
Va dorim succes!
rafaela_zna
Postat pe 21 Februarie 2008 17:34
MULTAM!Da,i-am luat o pasta specifica varstei.oricum eu ma straduiesc in fiecare zi,dar ea se alinta si nu vrea.scoate limba tot timpul.:)
crisa_raisa06
Postat pe 21 Februarie 2008 18:10
Buna fetelor!am si eu nevoie de un ajutor; verisoara mea are un baietel de 3 ani ca are mari probleme cu dintisorii si rog mult pe celecele care sunt din Bucuresti daca cunosc un medic stomatolog de copii, bun.Multumes mult de tot si astept raspuns!
cora_delly
Postat pe 2 Martie 2008 09:20
In primul rand e important sa va vada pe voi spalandu-va pe dinti. Eu am patit ceva similar cu baietelul meu. Nu vroia deloc sa deschida gurita si sa ne lase sa-l spalam. Dupa o saptamana in care ne vedea in fiecare seara pe mine si pe sotul meu cum ne spalam pe dinti, ne-a lasat sa il spalam si pe el. Acum am ajuns la nivelul in care vrea intai sa se spele el, dupa care il spalam noi asa cum trebuie. La inceput inchitea tot, desi noi ii aratam cum sa dea afara pasta de dinti sau apa cu care se clatea in gura. Dupa luni de zile a inceput si el sa nu mai inghita. Mult noroc! Sunt mai multe etape pana cand ve-ti reusi sa il obisnuiti sa procedeze corect, dar nu trebuie sa renuntati.
andrei_g
Postat pe 3 Martie 2008 12:23
baiatul meu sta ca un mielusel sa-l spal pe dinti . imi arat dintii si ca vrea sa -i dau periuta si nu ma lasa deloc sa uit de spalatul pe dinti.inghite si pasta , dar nu e o problema important este sa aiba dintisori sanatosi . pupici mamici!!!!!!!!!!
mamicris
Postat pe 20 Iunie 2008 16:09
de ex la fetita mea abia acum ii dau dintisori,adica are 10 luni de cand voi incepe sa o spal pe dinti?
maria_adelina26
Postat pe 25 Iunie 2008 16:27
baietelul meu in varsta de 2 ani si 2 luni se duce singurel la baie dimineata si cere sa fie spalat pe dinti.desi... cred ca mai mult de dragul pastei de dinti, care are gust de capsuni...
bineinteles, inghite la pasta de se satura, n-am cum sa-l conving sa n-o mai manance, dar totusi e un inceput. mergem cu totii la baie:eu, sotul si bebe, tinem periutele unele langa altele si "mami pata", in traducere libera: mami pune pasta.mai problema este ca nu ne lasa pe noi sa-l spalam, vrea sa faca totul singur.daca ne apropiem cumva de periuta lui, strange din dinti si nici gand sa mai deschida gura.
magdutza_kidz
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:01
de la ce varsta se incepe cu igiena dintisorilor? imi poate spune si mie cineva?va rog.fetita mea are 8 luni jumate si are deja 4 dintisori.ea bea mult lapte cu biberonul si sunt foarte stresata ca nu cumva sa faca caria de biberon.astept si eu o sugestie.multumesc
ancapalade
Postat pe 13 Martie 2009 12:00
salut!
noi am inceput de la primul dintisor ca sa zic asa la farmacie este pasta de dinti speciala pentru sugari si periuta speciala pe care o pui pe deget sa-l speli in acelas timp poti sa-i dai si ei o periuta sa-si faca de lucru asa iti va fi foarte usor sa o inveti cand va mai creste
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 12:10
Dr nostru a zis ca putem incepe periajul camd cand se vor vedea 4 dintisori, dar e tare greu s-o conving sa deschida gura... vom mai incerca cand vom fi in toane bune :))
IriCris
Postat pe 19 Martie 2009 19:23
multa bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Martie 2009 16:22
Nici Iris nu deschide gura,nici macar sa ma uit nu ma lasa...numai ea vrea sa aiba acces acolo momentan.
ancapalade
Postat pe 21 Martie 2009 19:19
pentru noi este o placere sa ne spalam pe dinti cred ca a avut dreptate medicul dentist cand ne-a spus ca-i mai bine mai devreme ca asa se obisnuieste desi eu eram sceptica la inceput mai ales ca nici sebi nu se omora sa deschida gura trebuia sa-mi bag eu periuta mea in gura sa rada si apoi sa-l pot spala si pe el
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Mai 2009 13:06
buna!noi avem deja o problema grava...am fost deja la dentist pentru extragere de dintisor....denis nu vrea nici in ruptul capului sa se spele pe dinti...ca sa nu mai spun ca nici vorba sa ma lase sa-l spal eu...lucru ciudat,pentru ca acum vreo 2 ani...denis invatase sa se spele singur....i-am cumparat diferite periute si paste..plus ca a primit de la medicul dentist mici...surprize...diferite paste si periute...ca sa nu mai spun ca are toti dintisorii cariati...de un pic de timp a inceput sa ma lase sa-l spal...mai cu forta dar...a functionat cat de cat...sa vedem cum evolueaza situatia
roxydennys
Postat pe 8 Iulie 2009 15:32
saracutul de el cred ca-l mai si dor oricum este bine ca a acceptat spalatul pe dinti.Pupici si dintisori sanatosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:09
eu nici nu ma gandesc sa nu il spal: daca intr-o zi nu vrea, il tin si-l spal chiar daca maraie la mine: mai bine sa planga o secunda ca il spal, decat sa planga zile in sir ca il doare, si apoi credeti ca la dentist va sta daca va face carii ? (desigur ca va face pana la urma, dar sper sa fie cat mai tarziu... mi-e tare groaza de acest episod )
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 15:12
oricum pt sebi e o placere sa se spele pe dinti ieri si-a luat tubul de pasta si degetarul si incerca sa-si puna el singur pasta pe periuta bineinteles tubul era inchis dar el isi "punea "si cu partea cealalta si apoi se spala pe dintii de sus apoi iar isi "punea" si se spala si pe cei de jos
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 15:19
si noi am inceput cam de o luna sa ne spalam pe dinti am fost la farmacie si iam luat Nenemedent la inceput ia placut sa-l spal si gustul de pasta dar acum nu mai vrea sa deschida gurita cam cu forta il spal si azi mi-a tras o muscatura zdravana
ALEXANDRU28
Postat pe 11 August 2009 13:04
alexandru 28, prinzi bebetv? daca da, vezi ca seara dau astia desene cu diferite personaje care se spala pe dinti, isi pun pijamaua si merg la culcare. ablinuta se spala pe dinti, si elefantul se spala pe dinti, si steluta se spala pe dinti, si iepurele se spala pe dinti, toata lumea se spala pe dinti, apoi luam si noi periuta si ne spalam si noi pe dinti. asa face toata lumea , si pe urma mergem la culcare. sper sa functioneze si la voi
pinicuta
Postat pe 11 August 2009 13:43
din pacate nu, pe ce retea de tv este?multumesc ptr sfat o sa incerc si prin alte metodeRCS
ALEXANDRU28
Postat pe 11 August 2009 16:39
noi suntem pe upc , bebetv canal nr 124. dar poate au si transmitere pe net ...
pinicuta
Postat pe 11 August 2009 18:03
neatza... la noi e un ritual in fiecare dimineata ne spalam pe dintisori, DELIA chiar e foarte incantata de asta ii face mare placere... bine ca eu oricum am inecput
de cand avea 8 luni sa o spal pe dintisori..e normal ca acum sa ii placa... si seara se duce la baie si cere diditi(periuta de dinti)....schimbam periuta de dintisori lunar....va pooopicim si sa aveti dintisori sanatosi
deliarebecca
Postat pe 13 Septembrie 2009 10:19
Bravo copilasilor cuminti carora le place spalatul pe dinti! Fetita mea de 1 an si 9 luni are multi dintisori si nu prea ii place sa o spal eu ci doar ea asfel ca mananca repede pasta si apoi de joaca cu apa. Nu e usor s-o convingi , cu povesti si cu tati alaturi mai facem putina treaba.
AdinaB
Postat pe 29 Ianuarie 2010 16:53
pe baietelul mei il spal de cand i au dat primii dintisor (5 luni ) cu pasta speciala pt bebei si cu periuta(degetar din silicon ) si asa mai rade ,ii place!

parerea mea este ca orice trebuie luat din timp si statul pe olita(stam d la 6 luni) si INTOTDEAUNA trebuie laudat cand face ceva(nu ma refer cand face prostioare )

numai bine puiutilor vostri
andreea_k
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:31
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Februarie 2010 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copii supraponderali 44 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:46
CAUT PARTENER DANS SPORTIV 7 De la: dacianaibrian 20 Mai 2014 11:07
bebelusul meu 1 De la: kidz000252 12 Martie 2009 16:20
olita 49 De la: viobregar 19 Martie 2010 14:21
Indemnizatie 16 De la: kittycrisssta 26 Iulie 2011 15:21
Setari Cookie-uri