Bona perfecta

din nou va certati
silviatatu
Postat pe 3 August 2009 18:48
@silvia

Nu se cearta nimeni, de ce ai impresia ca cineva s-ar certa ?
Discutam...
supernanny
Postat pe 3 August 2009 18:51
pai vad ca vorbiti tot in contradictoriu!ce- ar fi daca nu am mai intra asa de mult in amanunte incercand sa tot descoasem pe fiecare,eu as zice sa vb numai si numai despre copii ,sa schimbam opinii despre cum sa procedam in anumite situatii[bineinteles legate de copii]si cam atat.cat despre bone:fiecare isi angajeaza ce fel de bona isi doreste mai intelectuala.....mai ......cum vrea fiecare.eu sunt una dintre norocoase care nu are nevoie de bona,ca am pe mama care ma ajuta fff mult!va doresc o zi minunata si mai putine conflicte pe forum!
silviatatu
Postat pe 3 August 2009 18:58
Scumpa

Aici discutam despre bone si despre copii, in exact locul potrivit de pe forum.
Daca vezi vreo greseala sau daca ai impresia ca mesajele au deviat de la scopul initial poti avertiza administratorul acestui forum care va lua masurile necesare (stergerea subiectului, avertizari, etc etc).

Felicitari ca esti o norocoasa si iti doresc o zi impecabila in continuare din toate punctele de vedere !

Pupici
supernanny
Postat pe 3 August 2009 19:03
pt supernanny: dar ce ar fi mai bine sa scrii tu un eseu despre ce inseamna pt tine sa fii bona (ca doar, odata ce m-ai felicitat pt dragostea mea de mama, inteleg ca eseul meu nu-si mai are rostul)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 19:09
Argumentum ad hominem, ia vezi repede pe Google ce inseamna...

Aveam pretentii de la tine, cu atatea posturi.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 19:11
si eu aveam pretentii de la tine. uite daca chiar tii neaparat, copilul meu inseamna pt mine dovada ca dumnezeu m-a iertat si mi-a dat o noua sansa. sa stii ca toate eseurile din lume nu pot defini dragostea unui parinte pt copilul sau, asa cum nu exista cuvinte sa exprime recunostinta cuiva fata de cei care au salvat viata copilului lui. acuma, cauta tu pe net si in dictionare ce inseamna sa fii mama, te asigur ca nu vei putea intelege pana ce nu vei avea un copilas. si imi pare rau pt ca te inteleg, stiu ca falsul perfectionalism, aroganmta etc, ascund doar durerea de a nu avea copilul tau...
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 20:43
Foarte frumos.
Acum pot sa te intreb de ce a fost nevoie de inca 6-7 mesaje inainte sa il postezi pe asta ? Nu era mai simplu sa spui exact ceea ce simti in suflet ?

Sigur ca Dragostea de Mama nu exista in nici un dictionar, insa invidia, gelozia, ura ....astea exista in toate dictionarele din lume.
Nu e mai simplu sa raspunzi cu Dragoste la orice ?

Ce zici ?
supernanny
Postat pe 3 August 2009 20:48
zic sa iti urmezi propriile sfaturi, asta zic. si cu asta am terminat, o zi frumoasa!
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 20:56
Intotdeauna le-am urmat.
Multumesc si iti doresc si tie o seara extraordinara !
supernanny
Postat pe 3 August 2009 20:58
Vai de capul tau de bona de 2 bani nu as lua nici gratis pe cineva ca tine pe langa copii mei asa ca mai intai fa-ti un copil stai langa el cand este bolnav si nu te ajuta nimeni ba te mai si intriga mulge-te 1 an si ceva si da-i laptele in biberon stai prin spital cand e copilul bolnav si abia atunci vino si spune-ti amarata de parere de 2 lei cu educatia si cred ca Dumnezeu e unul mare sus bun si drept si trimite ingerasi doar celor care merita nu uneia ca tine care mai intai de toate pune pretul pe bani si apoi pe educatie asa ca voi spune tuturor mamicilor de pe acest forum sa-si vada de treaba lor si una ca tine sa nu bage in casa.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 22:17
Bona care o am acum nu as da-o nici pe 10 ca tine asa ca vai de capul celor care se vor procopsi cu o materialista si o interesata de partea financiara si nu de profesia de bona si mai ales vai de copii pe care-i vei educa esti o amarata de frustata care se trezi peste noapte ca vrea sa fie bona auzi si tu ca i-a plecat familia in America si de unde referinte eu cred ca nu ai mai lucrat niciunde si nu stii cum sa tragi mata de coada pe ceva bani si cum ar fi mai bine la o familie care-ti da si sa mananci si te mai si plateste destul de bine si tu la tv si copii la desene sau mai bine pe net ca e la moda nu degeaba vrei tu copii de la 2-7 ani gata crescuti.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 22:31
@artimizzia

Esti mult prea nervoasa, tot asa vorbesti si cu sotul ?
Nu stiu care sunt lipsurile tale, dar cu siguranta iti lipseste ceva.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 22:50
"Acum sa lasam deoparte chestiunea asta si hai sa vedem ce inseamna pentru tine copilul tau, crezi ca poti sa faci un scurt eseu pe tema asta? :)"

Mai fatuca lui mama de 29 de ani cu creier de 19 asa crezi tu ca obtii un servici apeland la latura sentimentala a parintilor daca dai mai multi bani ai si bona de calitate pai la tine calitatea= pret pai cand iti zic eu ca esti proasta esti mai fata si crede-ma ca stiu ce spun pai daca-mi venea la interviu o toanta ca tine zbura pe geam chiar daca stau la 3 asa ca mamicilor eu zic sa va bagati mintile in cap si sa lasati prostii deoparte ca vorba aceea Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul de educatie .

Vezi ca am timp sa matur cu tine internetul 2 saptamani ca in noaptea asta imi pleca si fetita in tabara la mare si raman doar cu baiatul si sunt in concediu asa ca pregateste-te proasta pamantului.

Eu chiar nu am nimic cu bonele eu am ce am cu prostiile pe care le debiteaza capul tau cu mintea in colturi.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 22:54
Tie iti lipseste creierul ca sa raspunzi la vreun mesaj dai doar raspunsuri pe masura creierului tau prost.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 22:55
Ce treaba are sula cu prefectura ?
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 22:58

Ce prostii debiteaza capul meu...hai sa le luam la puricat..

:)
supernanny
Postat pe 3 August 2009 22:59
Sotul meu zice ca mai multa prostie ca la tine nu a mai intalnit nici in tari starine chiar esti prostia perfecta nu bona si daca as fi angajat vreo bona ca tine as fi lasat de dorit in ochii lui eu ca sotie asa ca da-i drumul la mesajele de pe e-mail daca ai primit vreunul si accepta-l de urgenta ca altii nici ca-ti mai scriu raman socati de replicile de 2 bani pe care le dai.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:01


Lasam la o parte faptul ca esti mamica, asta este un lucru extraordinar.
Revenim la sudalmile si la comportamentul psihotic de care dai dovada.
Tu chiar ai impresia ca daca vorbesti in halul asta ajungi la o rezolvare ?
Probabil esti genul care in momentul cand iese pe strada isi adjudeca trotuarul ca fiind proprietatea sa, nimic rau in asta, dar sa sti ca daca ai sa continui asa si cand copilul tau o sa aiba 20-25 de ani, sa nu te miri de ce se drogheaza sau de ce iti da o palma in cap.

Cat despre sotul tau, e suficient sa te aud pe tine si imi dau seama si de el.

La astia de genul tau nu e valabila chestia aia cu "intoarce si celalalt obraz"
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:03
Da-i drumul ce mai astepti.Vad o multime de intrebari adresate de mamicile de mai sus si nici una nu are nici un raspuns exact.Asa ca daca tot esti o bona perfecta raspunde si apoi vom mai vedea.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:06
Pai daca in loc sa iti spurci gura ai lua la rand mesajele si le-ai pitroci un pic cu "mintea" poate ca ai "vedea" si raspunsurile.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:07
vai de capul tau de drogata ce esti .Cred ca tu ai avut parte de razvratiri impotriva parintilor.Cum te intelegeai cu parintii in copilarie de ai avut guvernanta?Tu esti cea care se ascunde in spatele unui bebelus cu chip de inger si se milogeste in stanga si dreapta de mila unor oameni cu suflet sa o primeasca ca sluga asa ca mai bine taci din gura si da-i drumul la culcare ca s-au impartit pijamalele.
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:10
Bun, in afara de asta mai sti si altceva ?
Esti prea nervoasa ca sa intru in polemici cu tine la ora asta, ca mamica oi fi exceptionala, dar ca femeie, psihic vorbind, esti la pamant.
Sa sti ca ti-ar pinde bine un tratament la psihiatru, daca vrei eu te pot ajuta sa te indrum spre cineva care se pricepe la probleme de genul asta.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:15
Singura care-i vraiste esti tu CHIAR NU-TI DAI SEAMA CA NU TE VREA NIMENI PE AICI DA-I DRUMUL IN ALTA PARTE CA NE-AI PLICTISIT DESTUL CU EDUCATIA SI GUVERNANTA TA ESTI PROASTA GRADUL 4 AVANSAT
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:16
pt supernanny:


esti plina de resentimente nascute din neputinta, din dorinta crunta de a avea si tu bucuria pe care o au toate mamicile: un copilas. cea mai mare durere si cea mai mare pedeapsa pe care ti-o poate da dumnezeu este sa nu ai un copil (sau poate, sa crezi ca il ai , si sa il pierzi): nici constiinta faptului ca nimeni nu te iubeste, nu te vrea, nu te apreciaza in vreun fel, nici cea mai crunta boala sau cea mai dureroasa moarte, nici inchisoarea pe viata si nici chiar chinurile iadului nu pot egala durerea de a nu avea copilul tau. ceea ce traieste un parinte este unic: fericirea de a vedea ce a invatat nou copilul sau, fericirea de a-l vedea zambind, incantarea de a-i da sa manance si a-l vedea cum se serveste cu nesat, durerea de a sti ca nu ii poti alina suferinta si fericirea de a-i potoli lacrimile, nimic nu iti poate inlocui aceste sentimente.

tu presupun ca esti suparata pe femeile care au nascut copii si nu se preocupa de soarta lor, si pe "bonele" care iau in deradere responsabilitatile lor, dar indiferent de care e adevarata ta durere nimic din tot ce ai scris tu pe forumul asta nu este o rezolvare a problemei. tu trebuie mai intai sa te impaci cu gandul ca dumnezeu are un sop si un rost in tot ce face, si ca atunci cand vei fi cu adevarat pregatita, atunci vei avea si tu copilul tau.pana atunci, nu arunca cu noroi in alti parinti (pt ca fiecare incearca sa faca tot ce poate pt copilul lui, chiar daca nu toti cu aceleasi rezultate), si nimeni nu are dreptul sa judece situatiile prin care inca nu atrecut el insusi pt a le putea intelege si judeca...
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 23:18
@artimizzia
Vezi ca mai ai un pic si risti un atac de apoplexie, tu chiar nu iti dai seama ca ai probleme mult mai grave decat mine la ora asta ?
Vezi ca si asa e foarte cald afara si in combinatia asta de caldura cu stres la care esti tu supusa acum iese o mixtura explozibila.
Bea un pahar cu apa, respira adanc, goleste-ti mintea de probleme si necazuri, uita de mine, si eventual iesi un pic pe balcon si relaxeaza-te.
E un sfat bun sa sti.

@pinicuta

Buna, apreciez ca ai stat aproape doua ore sa editezi mesajul ala special pentru mine, e chiar un gest frumos, dar nu era necesar, am crezut ca ai inteles pana acum ce era de inteles.
Oricum, acum am un pic de treaba, ma ocup de altcineva...Revin imediat.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:19
PAI TU DACA ITI FACE UN COPIL CRIZE DE GENUL IL DUCI LA PSIHIATRU SI REZOLVI PROBLEMA CUM TI-AM MAI SPUS ESTI BUNA DOAR DE SLUGARIT PRIN CASA NICIDECUM SA AI GRIJA DE COPII ASA CA AI GRESIT ANUNTUL
SLUGA PERFECTA AR FI EXTRAORDINAR SI SA STII CA SUNT DESTUL DE CALMA NU AM DE CE MA STRESA CA DOAR TU ESTI CEA CARE ISI CAUTA UN SERVICIU NU EU
DAR SE PARE CA O SA-L GASESTI CAND O ZBURA REX
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:22
artimizzia , esti geniala deci am murit de ras .. ce bine ca exista oamenii care spun ce gandesc :)
"supernanny" - la inceput imi erai simpatica chiar in revolta ta contra........ dumnezeu stie ce , dar a inceput sa aiba totul un aer de taverna , si nu , nu altii l-au provocat ...... :) tu chiar crezi ca a fi in stare sa intrebi /raspunzi punctual , cu bulinuta , liniuta , floricica , sa scrii un eseu despre etc denota un intelect extraordinar ?
Observ ca aspiri la perfectiune , "trebuie" sa te considere toti perfecta , si cam toate "trebuie" sa fie intr-un fel si nici cum in alt fel . imi pare rau , sincer , cred ca e o povara imensa aceasta perfectiune :) iar a trai "cum trebuie" este ingrozitor de frustrant .
Eu cred ca incerci sa modelezi oamenii din jurul tau dupa bunul tau plac , este dorinta ta arzatoare de a-i face sa te asculte , dar vezi doamne societatea asta dementa este plina de individualisti care au in cap tot felul de idei tampite despre viata , si libertate :)) doar copiii in inocenta si naivitatea lor superba mai sunt modelabili , prin urmare pot fi salvati de catre tine uuuuh ... sincer imi dai fiori .

Eu una am cerut trei teste sa le fie facute celor cu care m-am intalnit inainte sa il nasc pe vlad , szondi , luscher si scala karolinska , cred ca ai pica cu brio si te-ar lua si in evidenta evaluatorul .
ion_cristina
Postat pe 3 August 2009 23:22
AM 23 DE GRADE IN CASA CA DOAR AM AER CONDITIONAT CHIAR MI-E FRIG NU O SA MA TOPESC DE CALDURA ARE GRIJA SOTUL MEU SA MA TOPESC DE AMOR CA NU DEGEABA NE CHINUIM SA MAI FACEM UN BEBELUS ASA CA NU ARE ROST SA TE SUPERI SI SA ARUNCI IN STANGA SI DREAPTA CU NOROI CE FEL DE BONA ESTI TU CUM EDUCI TU COPII????
artimizzia
Postat pe 3 August 2009 23:26
@artimizzia
Daca ai fi citit mesajele mele ai fi observat ca la un moment dat am spus ca totul e relativ.
De aici reiese si ca as fi putut sa pun la deruta anuntul, doar asa ca sa vad ce gandesc mamele astea maneliste din societatea de azi.
Atata timp cat nu ma cunosti nu ai cum sa iti dai seama daca lucrez sau nu, daca intradevar vreau sa fiu bona sau nu si asa mai departe.
Deci totul e relativ.
Pe de alta parte sfaturile si ideile mele nu au nimic urat in ele, ba eu as zice ca din contra, daca le vei citi vreodata si daca in capul ala ai si altceva in afara de aer, poate ai sa intelegi ca in afara sa injuri si sa te spurci la gura ca la Mall, ca dee, esti o "doamna" in fond si la urma urmei, mai exista si o alta cale de dialog civilizat.
Din pacate, exact in momentul asta, societatea romaneasca e plina pana la refuz cu d'astia d'alde genul tau.....si e pacat.
Deci in concluzie, daca nu ai trecut pe la scoala decat primele 8 clase, pune mana si mai citeste ceva, macar acum cat ai timp ca stai acasa cu bebe...ca o sa iesi in lume si te faci de rahat.

Si mai lasa fitzele astea gen Columbeanca sau Zavoranca ca si alea sunt doua inculte.

@ion_cristina
A aspira la perfectiune inseamna evolutie...daca nu incepem sa evoluam atunci putem sa traim din nou in pesteri ca nu ne deosebim cu nimic de Neanderthal.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRATAMENTE HOMEOPATE 5 De la: julita79 11 Februarie 2009 23:13
AUTOAPARARE PSIHICA 1 De la: kidz003814 22 Septembrie 2009 22:49
VAND HAINE COPII 1 De la: kidz007426 23 Martie 2010 18:12
Scoala Step by Step 39 De la: Angela_kidz 22 Mai 2015 18:38
NODULI LA SAN?!?!?!?! 4 De la: ale_micutza 21 Decembrie 2009 18:47
Setari Cookie-uri