Bona perfecta

pai atunci si bona tot sluga e, si deci n-ar trebui sa se mai planga ca e tratata ca atare:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=bona
pinicuta
Postat pe 2 August 2009 13:23
Personal nu consider ca bona are un rol prea mare in educatia copilului. O sa il inscriu pe vlad la o gradinita particulara in jurul varstei de 2ani si sase luni sau trei ani in functie de achizitiile pe care le face si cum se dezvolta , pentru mine este mai important aspectul social decat performantele lui .

Inainte de nasterea lui vlad cand eram in cautare de bona , am intervievat cateva domnisoare/doamne , cu studii , abilitati , cursuri etc. nu m-au impresionat . Erau fixate intr-un tipar bine invatat si nu erau dispuse la flexibilitate . Cerintele mele erau foarte clare : pastrarea unei distante fata de noi ca si parinti ( nu doream sa ma impiedic toata ziua de ea prin casa , daca este nevoie de ea , este chemata ) , sa accepte ideea ca eu stiu intotdeauna ce este bine pentru vlad , nu doream sfaturi gratuite ( daca simteam nevoia dadeam un telefon mamei :)) ) si asigurarea unui mediu pozitiv lui vlad atunci cand este in preajma .
Cand eram deja in criza de timp , mama sotului meu , mi-a sugerat sa adopt solutia pe care a folosit-o si ea cand erau copii ei mici , aceea de " fata in casa " .Prin cateva cunostinte am ajuns la bona lui vlad , care este o fata cu inteligenta nativa fara prea multe studii , cu o inima buna , destul de incapatanata , dar daca ii sunt trasate limitele le intelege si respecta , nu este prea vorbareata dar are o "intelepciune " de om trecut prin viata care uneori ma amuza :)) , rar am vazut-o zambind ,dar cu vlad este afectuoasa si jucausa , este surperstitioasa si moare cand isi aduce aminte ca vlad nici la un an nu este botezat sau ca l-am tuns fara sa ii taiem motul :)) .
Una peste alta , nu cred ca exista bona perfect , eu nici nu o caut , salariul nu era mai mare daca imi insira un teanc de diplome , salariul pe care i-l dau ei este mai mare decat ce imi cereau domnisoarele pe care le-am intervievat . Cand vine timpul pt. vlad sa mearga la gradinita , obligatiile ei nu se vor schimba , raman aceleasi : de supraveghere , companie si partener de joaca si excursii pe langa mine sau daca eu nu sunt ea sa fie acolo .

In ce priveste gradinita , aceeasi discutie o sa o am cu directoare si educatoarea ( limitele sa fie pastrate , rolul meu si al sotului sa nu fie contestat in niciun fel , deciziile importante se iau cu acordul meu prealabil si un sistem de supraveghere permanent este o necesitate ) desigur nu consider ca asta e totul pana la urma eu nu mai sunt prezenta la fiecare pas , si chiar daca exista sistemul cu pricina nu o sa il pot urmari non stop , de aceea eu consider foarte important cum il educ pe vlad pana ajunge la gradinita : sa imi spuna tot , sa nu considere ca este ok sa fie pedepsit de oricine altcineva in afara de mine si sotul meu , sa stie ca orice mi-ar spune eu il ascult si iau masuri , sa stie care ii sunt drepturile si sa le ceara ( imi aduc aminte de mama mea care in primul an de liceu mi-a printat toate articolele referitoare la invatamant si conduita in clasa , drepturile elevilor etc spunandu-mi ca obligatii exista de ambele parti , prin urmare un profesor nu are voie sa iti pun o intrebare fara notificare prealabila decat daca face parte din materia predata cu o ora inainte , un profesor nu are dreptul sa te dea afara din clasa cu absenta etc. pot spune ca in clasa mea nu au existat abuzuri de acest gen .)
In fine ca sa termin "epopeea" :)) nu exista bona perfecta in general , si nici o tona de calificari nu o fac potrivita pentru toti , exista doar empatie imediata sau mai cauti .
ion_cristina
Postat pe 2 August 2009 15:07
@ion_cristina

Am inteles..pacat ca nu te intereseaza performantele lui ci mai mult aspectul social...dar, fiecare parinte isi educa cum vrea copilul.

@pinicuta
BONA ~e f. nv. Femeie angajata intr-o familie bogata pentru a se ocupa de EDUCATIA si INGRIJIREA copiilor. /
supernanny
Postat pe 2 August 2009 15:46
daca citesti numai ce vrei tu..atunci ok
pinicuta
Postat pe 2 August 2009 18:40
un copil crescut pentru "performanta" este un copil trist si "batran" , cand am spus ca ma intereseaza mai mult aspectul social nu am exclus dezvoltarea lui cognitiva, fizica etc. dar omsa merg pe principiul putin din toate pana descopar ce il atrage , momentan este la inot de la patru luni si ii place la nebunie sa se balaceasca , mai tarziu o sa ii introduc muzica si inca un sport , dar nu o sa insist pe un domeniu in special .
Eu nu am mers la gradinita , in schimb am avut "bona" acasa si am facut pian de la varsta de patru ani , pot spune ca am avut serioase probleme de adaptare la scoala , iar in afara scolii nici nu se punea problema sa socializez cu alti copii din lipsa acuta de timp . Probabil ca intotdeauna incercam sa reparam ceva din propria copilarie prin copii nostri si intotdeauna alegem o extrema , sper totusi ca ceea ce va face vlad in final ii va placea .
Din ce am studiat pana acum , oferta gradinitelor , diverse articole , experienta cu bona , consider ca diversitatea este ceea ce dezvolta un copil , il face mai tolerant , mai rezistent , si mai pregatit pentru viata , ori diversitatea nu poate fi obtinuta acasa cu o bona oricate doctorate ar avea :))) , oferta gradinitelor este una bogata in activitati si cursuri optionale , predate de persoane diferite , in compania altor copii , nu neg ca poate cine preda baletul la o gradinita nu este cel mai bun in domeniu , sau cine preda engleza nu are un accent perfect , etc . dar cred ca iti ofera o idee despre ce il atrage pe copilul tau si poti alege alt profesor pentru un curs particular ,pe gustul tau.
Ceea ce nu inteleg este de ce esti atat de virulenta si putin agresiva in posturi , consideri ca iti este ridiculizata , ironizata profesia ? sau poate nu simti ca esti recunoscuta la adevarata valoare ? tu vrei sa fie ridicata din nou profesia de "bona " la rangul de guvernanta sau ce insemna o guvernanta in secolul 19 ? asta nu se poate si o sa iti explic de ce .

Guvernanta facea parte din societatea bogatiilor ce nu aveau timp , sau cunostiinte pentru a se ocupa de educatia celor mici , cum nu mergeau la scoala impreuna cu "plebeii"( cel putin fetele , sau baietii pana la o varsta) guvernanta era raspunzatoare pentru educatia celor mici si dezvoltarea lor pe diverse planuri . Avea cunostiinte minime din domenii precum desenul , lucrul manual , matematica , bunele maniere etc. pentru o educatie mai avansata era adus si un preceptor .
Dadaca era cea care avea grija de copilul sugar pana la varsta de 5,6 ani de unde il prelua guvernanta sarciniile ei ramanand cele uzuale de genul hranit, spalat ,culcat copilul sau supravegheat in timpul acestor activitati .

Contextul social este mult schimbat , daca atunci nu exista clasa de mijloc , iar cei de sus nu intrau niciodata in contact cu cei de jos , acum indiferent de statutul social copii se intalnesc in aceleasi scoli trebuie sa parcurga acelasi drum , deci din start rolul guvernantei nu mai exista fiind preluat de scoala , daca se doreste performanta intr-un anumit domeniu nu o sa se angajeze o bona , o sa se angajeze un profesor pentru meditatii . Acum , am restrans rolul unei astfel de bone cu veleitati de guvernanta la perioada 2-6 ani , in perioada aceasta este mai importanta dezvoltarea emotionala , sociala a copilului , introducerea lui treptat in societate nu izolarea cu o bona in casa , cu ocazionala iesire in parc , si iarasi sa spunem ca bona pe care o angajez are diverse aptitudini si diplome , in perioada aceasta de varsta nu consider ca este vital sa pompezi informatii in capul copilului , il obosesti inainte de vreme si isi pierde entuziasmul .
Si ca sa termin , cine angajeaza o bona ? o mama care lucreaza si doreste sa isi lase copilul cu cineva , prin urmare o bona este platita sa preia rolul mamei in respectiva casa , eu nu consider ca este o umilire sa i se ceara bonei menaj usor ( eu nu o cer pentru ca nu este nevoie) , rolul bonei a suferit schimbari odata cu contextul social , nu ii mai ceri sa aiba talent la desen , lucru manual , matematica , pana la urma ce ii ceri ? sa stea langa copil , sa aiba grija sa nu se loveasca , sa il scoata in parc , sa se joace cu el ? eu nu consider ca este indeajuns , cred ca pentru justificarea salariului care este cerut , menajul usor cand copilul doarme , gatitul pentru copil , si ocazional incarcarea unei masini de spalat cu hainele copilui nu sunt pretentii exagerate . Iar ceea ce cred ca m-a deranjat intr-un post de al tau a fost afirmatia ca platesti bona ca sa se poarte frumos , afectuos cu copilul tau , afectiunea crescand direct proportional cu salariul :)))) niciodata nu o sa platesc pe nimeni sa se poarte frumos cu copilul meu , o sa te platesc sa faci ceva pentru el , dar daca tu nu simti si manifesti afectiune de la sine , a doua zi ne despartim si la revedere , consider ca daca iti maresc salariul la 1.000 de e. si brusc vad ca esti mai draguta cu pustiul meu , inseamna ca esti o persoana ipocrita .
Cred ca e bine sa faci orice cu pasiune , dar daca cu adevarat iti face placere sa ai rol de bona nu emani atata frustrare , oamenii apreciaza entuziasmul dezinteresat si pasiunea chiar si pentru lucrurile marunte .



ion_cristina
Postat pe 3 August 2009 11:36
ion_cristina, jos palaria, salutari din partea mea swi tot respectul
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 13:08
pana se mai gandesc parintii ce-i cu bona ar fi cazul sa urmareasca si reportajul de la pro tv
http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-tale/lectie-pentru-parinti-copii-batuti-de-bona.html
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:29
vai, dar sunt atatea cazuri! (desigur, nu trebuie generalizat, stiu si bone care chiar iubesc copilasii cu care stau - dar, in paranteza fie spus, ele nu se plang ca sunt tratate ca sclavi, si nici nu pun intrebari arogante si egocentriste ca " nu te-ai gandit inainte de a naste, ca o sa ai nevoie de o bona", "daca vrei sa ma platesti cu 5-7-10 mil, ia-ti adio", sau "daca nu esti de acord cu mine inseamna ca nici nu trebuia sa ai copil si deci rezolva-ti problema in familie" etc, ci se poarta civilizat cu parintii care le-au angajat, ca doar din banii lor isi mananca painea si copilasii acestora le lumineaza si lor zilele, nu?)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 14:32
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/bona-batausa-ar-putea-scapa-doar-cu-o-amenda.html
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:32
fetelor mai aveti incredere in bone dupa ce ati vazut la stiri?cat ai dai bonei mai bine il inscri la o gradinita particulara si este mai in siguranta .
ALEXANDRU28
Postat pe 3 August 2009 14:37
cat ii dai bonei sa ti-l bata sau cum si apoi mai dai si pe la medici ca acesti copii saracii raman cu sechele toata viata de pe urma bonei perfecte cu referinte de la familii cu greutate in buc.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:43
pai daca bona noastra s-a instruit home cu guvernanta pentru postul asta iti dai seama ca are pretentii la cat de multi bani
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:44
parearea mea este ca o bona nu ai cum sa o verifici: chiar daca pui camere de luat vederi, ea tot poate gasi o cale de a se razbuna pe copil, sau sa faca chestii pe care i le-ai interzis (sa fumeze, sa injure etc), plus ca poate sa plece si sa iti lase copilul singur (ori la el in casa ori in parc sau altundeva) etc.

pe cand la gradinita mult mai usor de verificat: te duci sa iei copilul mai devreme, si vezi ce se intampla in clasa la ora cand nu erai tu asteptat (pe cand cu bona, pana descui tu usa, ea deja stie ca ai venit si nu se mai comporta natural), la gradinita daca vezi ca toti copiii sunt tristi , plangaciosi, s-au imbolnavt multi etc, clar e ceva in neregula acolo (pe cand cu bona, poti crede ca are copilul tau ceva si nu ca bona e de vina, si trece mult timp pana sa te convingi de ce facea bona pe la spatele tau)


repet: sunt oamani si oameni, bone si bone, dar eu cred sincer ca e mai bine la gradinita: copilul creste impreuna cu alti copii, traieste intr-un mediu propice varstei lui, intre omultei de varsta lui cu care poate comunica, vorbi, se poate juca la orice ora, indiferent daca ploua afara , daca e frig, daca tuna, daca se poate iesi in parc sau nu); o sa ii vina mai usor sa se adapteze la scoala; mai repede capata imunitate daca intra intr-un minim contact cu racelile (cand il vezi ca raceste il tii acasa si nu pierde4 mare lucru, pe cand tinut in puf de mic, atunci cand va merge la scoala tot va raci si nu il poti lasa sa chiuleasca pe motiv ca iarasi a racit ), educatoarele se presupune ca au o pregatire de specialitate, un atestat, o experienta in a lucra cu copiii ; e si mai ieftin, au si mancare f diversificata (altceva la fiecare masa, si gatit de cineva care nu se plange ca vai, gatitul pt copilul asta e traba de sluga si e nedemn pt statutul meu")... pot continua asa la infinit, important e sa cercetam atent si sa luam o decizie potrivita pt copilul nostru, astfel incat el sa se dezvolte armonios, fericit, sanatos, vesel si plin de viata.
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 14:49
nu-mi sta in caracter sa fiu rautacioasa dar are si bona noastra experienta peste 11 ani de scrima deci despre copii e total pe langa ...
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:59
eiiiiii, stai asa, nu stii cand le da o lectie si lor, poate are spada mereu la purtator, poate aplica si corectii cu ea, mai stii? ca e total pe langa, vizavi de cum se educa un copil, asta era clar de la inceput: cand vrei sa te angajezi undeva, ii vorbesti frumos omului, ca doar nici nu te-a angajat inca si nici nu ti-a facut nimic rau pana una-alta - nu incepi cu "eu aleg unde lucrez, nu ma alegeti voi pe mne, si daca cumva nu va incadrati in tiparele mele plecati din fatza mea" ,"draga mea tu nu ai raspuns cum trebuie la intrebarile mele", sau "nu il angajezi pe gargantua .. daca ai idee cine este asta" : nu vreau ca si copilul meu sa invete aceasta atitudine care ii va aduce numai prejudicii - deci restul era doar o discutie "de principii", "informativa"
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 15:03
iar daca tot e atat de perfecta "prietena "noastra, de ce nu are loc de munca nicaieri?
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 15:06
eu inca mai citesc ce s-a postat mai sus dar se pare ca in mare s-a disecat subiectul
azi nu mai am timp ca tre sa ies la plimbare cu sebi cand se trezeste asa ca merg sa ma aranjez
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:08
cred ca asteapta job-ul perfect tinand cont ca incepe tocmai cu salariul ca sa vedeti ce o mai intereseaza pe ea copilul cu cat salariu va fi mai mare si atentiile vor fi pe masura daca nu ati vazut filmuletele de la pro tv .
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:12
Am si eu o intrebare mamicilor De ce trebuie sa angajam bone pentru piticii nostri???Eu consider ca mama are cel mai mare rol in cresterea copilului si de la o anumita varsta invatamantul de toate gradele(gradinita,scoala,liceu...).Nu stiu cat de buna este o bona in crestera unui copil.Daca angajezi o bona inseamna ca vrei sa stai cat mai departe de puiul tau si nu vrei sa te implici prea mult in cresterea lui.Eu asa vad lucrurile si daca statul mi-a acordat acest privilegiu de a-mi creste puiul timp de doi ani ma voi implica cat mai mult in viata lui!!!Toti banii din lume nu pot inlocui perioda petrecuta in viata copilului tau.Bucurati-va cat mai mult de prezenta lor si traiti alaturi de ei cele mai placute momente din viata voastra si a lor.Pentru mine este cea mai placuta si cea dificila exeperienta.Va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 3 August 2009 15:27
Bona perfecta pentru puiul tau esti chiar tu,mama.Numai tu mama poti sa-i dai educatia de care are nevoie si numai tu poti sa-l iubesti asa cum vrea el. copilul.Asta este numai parerea mea si nu trebuie sa tineti cont de ea .O mama stie ce-i mai bine pentru puiul ei.
kidz001637
Postat pe 3 August 2009 15:30

@Seby and Pinicuta
Invidia asta..:)
Dragele mele, daca tot asa o sa va educati copilul (in spiritul agresivitatii) va compatimesc, sincer.
Eu va doresc numai bine, multa sanatate micutilor si o Viata Fericita si plina de Iubire !

Zambiti mai mult si nu mai fiti pline de ura, aveti o singura Viata si pe aia o irositi !

Va pup
supernanny
Postat pe 3 August 2009 15:31
supernanny eu zic ca tu vei fi cea mai buna bona din lume pentru copilul tau ca nu va mai trebui sa-ti angajezi vreuna.
kidz001637 ideea era ca dupa ce se va termina perioada concediului de 2 ani sa optam pentru gradinita sau bona?
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:36
Cea mai buna bona pentru un copil e mama lui.
supernanny
Postat pe 3 August 2009 15:37
ca sa vezi ca rad mereu si nu zambesc doar iti zic ca nu am de ce sa fiu invidioasa sincer fiecare cu job-ul ei si nu am de ce sa concurez cu tine ca nu lucram in acelasi domeniu asa
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:40
Pt "supernanny" (chiar asa , asta e ca numele alea: Superman, Wonder-woman, Dr LOVE etc ), noi suntem pline de ura si agresive si vrem sa ne educam copiii in acelasi spirit?

cred ca ai uitat ucum ai inceput acest topic: sa-ti amintesc

2.Pune-te in locul unei bone si explica cum ar trebui sa te comporti tu ca bona...pentru un salariu mizer, ai avea grija de copil, ai face mancare in casa, ai sterge praful, ai face cumparaturi, ai raspunde la telefoanele familiei, ai spala kilogramele de chiloti si haine ale familiei, ai calca munti de haine si lenjerii, ai spala vesela familiei dupa o serata a acestora in compania prietenilor lor de familie (caz in care ar exista tacamuri nespalate prin toata bucataria), ai spala covoarele rezidentei si ai putea zambi toata ziua ? (indiferent de raspuns explica de ce)

3.Inainte sa faci un copil, nu te-ai gandit ca vei avea nevoie de o bona ?

4.Care este diferenta pentru tine intre o bona, o baby sitter, o sluga, o servitoare in casa si o menajera ? (explica ce inseamna fiecare si ce trebuie sa faca fiecare)

5.Daca dupa toate intrebarile astea singurul gand pe care il ai la adresa lor este sa trimiti la origine autorul, inseamna ca nu ai inteles nimic si nici nu ar fi trebuit sa ai un copil, deci in concluzie nu mai cauta o bona si rezolva situatiia in familie"


deci ? cum ramane? (tu care nu ai gandurile vraiste...)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 15:41
s-a mai spus ....
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:41
Quod Erat Demonstrandum
supernanny
Postat pe 3 August 2009 15:42
ce sa ma mai obosesc, ti-am zis, mult succes cu anuntul si ..tine-o tot asa (succes garantat!)


PS: pt un om manierat, ai uitat sa spui "multumesc"
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 15:42
Nu zic multumesc, o sa iti spun felicitari !
Pentru ca indiferent de invidia, agresivitatea si malitiozitatea mesajelor tale, razbate printre randuri Dragostea de mama, ceea ce inseamna ca iti iubesti puiul asa cum ar trebui si pentru asta Felicitari !

Cat despre rest, Viata e prea scurta ca sa intru in polemici mai lungi de doua-trei zile pe un forum a carui viata nu este eterna.

Va multumesc ca ati participat la discutii si mi-ati dat prilejul sa va cunosc mai bine!
supernanny
Postat pe 3 August 2009 15:49
cu toate cunostintele tale de latina si engleza sincer tot nu te angajam .Iar chestia cu Inainte sa faci un copil, nu te-ai gandit ca vei avea nevoie de o bona ? mi se pare josnica asa ca mai bine sterge-o din lista ca nu cred ca vei impresiona nici macar o familie asa ca vorba aia LASA-NE !!!sa ne educam copii cum consideram ca-i mai bine pentru ei ...which was to be demonstrated
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:34
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
Asistent maternali 6 De la: garbo_468592 12 Iunie 2017 19:55
diaree sau...? 0 De la: 20 Octombrie 2009 17:06
prematuri 29 De la: chanty 20 Aprilie 2010 20:58
Setari Cookie-uri