ENTEROCOLITA VIRALA

TRATAMENT ENTEROCOLITA VIRALA
CINE CUNOASTE VA ROG SA SCRIE. BAIETELUL MEU CEL MIC DE 7 LUNI JUMATE A FACUT ENTEROCOLITA.( FEBRA APROAPE 40, VOMA SI DIAREE)
FIIND ENTEROCOLITA VIRALA NU A LUAT ANTIBIOTIC,SI PARTIAL A TRECUT. ADICA A RAMAS CU DIAREEA. VA ROG SA MA AJUTATI CU UN TRATAMENT.(SMECTA A LUAT , DAR INCA MAI ARE) MULTUMESC
danciulescudiana
Postat pe 11 Martie 2008 21:43
banuiesc ca i-ai facut coprocultura si a fost negativa de zici ca e virala. daca sunt scaunele mai apoase poti sa iei hidrasec plicuri pt copii, regim cu orez, banana, poti sa-i dai si carnita, ca sa-l ajuti sa-si refaca flora intestinala Ecoflorina sau biotics baby
byzu_68
Postat pe 11 Martie 2008 22:01
poti sa ii iei si mai multe coproculturi, nu e neaparat sa-i iasa ceva din prima
byzu_68
Postat pe 11 Martie 2008 23:14
daca are alimentatie pe lapte praf da-i lapte special pt diaree milupa HN 25 //NAN ar fi indicat sa opresti alaptarea la san ,si sa incerci laptele acela ...si mai SUNT NISTE SARURI INTREBA LA FARMACIE SANATATE MULTA SI AI MARE GRIJA LA FUNDULET SA II DAI MEREU CU CREME CUTADEN SI ETC
Lory07
Postat pe 13 Martie 2008 13:58
multumesc tuturor
acum suntem bn
danciulescudiana
Postat pe 13 Martie 2008 16:18
si la kari s-a manifestat la fel si medicul de aici din spania nu i-a dat decit niste prafuri de hidratare,mi-a spus chiar sa nu-i dau nici regim,ci ceea ce pofteste ea,chiar si lapte.dar eu ca o romanca veritabila ce sunt,nu am ascultat si i-am dat mincare de regim 3 zile.dar a fost bine...in 3 zile a trecut totul,asa cum mi-a spus si doctorul
ikarinusa
Postat pe 13 Martie 2008 23:08
nu e de glumit cu diareea. bebe-ul meu a ajuns la spital din cauza asta. Toate medicamentele mentionate mai sus sunt f bune, dar foarte importanta este alimentatia din perioada in care are diaree. Laptele trebuie imediat oprit, se trece pe supa de morcovi, apa de orez, mere coapte (daca deja i s-a diversificat alimentatia), apoi supa de morcovi cu carnita pasata. din cauza unui medic idiot bebele meu a ajuns intr-o stare f grava. tocmai pt. ca nu a avut o alimentatie corspunzatoare. daca nu plecam la un alt medic, in buzau, o incurcam rau de tot. multumesc lui Dumnezeu ca totul s-a terminat cu bine. mai greu, dar a fost bine.
rroxy_kidz
Postat pe 21 Martie 2008 09:58
daca copilul papa san, nu se intrerupe alaptarea deloc.
byzu_68
Postat pe 21 Martie 2008 10:38
subscriu. alaptarea nu se opreste decat daca medicul hotaraste. in mod normal nu exista motive pentru a ori alaptarea in acest caz.
garbo037619
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:56
eu am un baietel de 2 ani si 2 luni si in ultimul an mi-a facut de 2 ori enterocolita, ultima oara fiind acum 2 saptamani.
prima data medicii m-au sfatuit sa nu ma grabesc sa merg cu el la spital( mentionez ca avea diaree puternica si varsaturi, din cauza carora vomita tot ce-i dadea pe cale bucala, inclusiv smecta), pt. ca in spital sunt microbi si poate contacta si altfel de paraziti.
acum 2 saptamani insa, avand in vedere ca "am experienta" de acum, inca din prima zi de varsaturi, am mers cu el la spital si am spus ca vomita tot ce mananca si are scaune diareice.
de la spital m-a trimis la infectioase, unde mi s-a spus ca e vorba de un microb, nicidecum de la mancare, (asta stiam si eu!) si ca bebelusii mai sensibili la stomac(adica predispusi la diaree)il contacteaza imediat, inclusiv din aer.
mi l-a bagat la perfuzii, i-a facut antibiotic injectabil, si dupa 3 zile am plecat acasa cu el-am stat internati cat i-a facut antibioticul-
in schimb, cu smecta, ce sa spun, nu sunt prea incantata de acest produs. in schimb, la un control de rutina pe care i l-am facut la Bucuresti la o policlinica particulara de pe Grivitei, mi s-a recomandat ENTEROL de 250 -pliculete- specificati varsta copilului la farmacie-
este extraordinar! super bun! dupa 2-3 pliculete copilul a avut scaun normal. se iau la 12 ore, dizolvate in cateva picaturi de apa. doar cat sa umezeasca continutul plicului.
la spitalul in care am fost internata cu bebe nu prea stiau de acest produs, dar eu va spun din experienta ca este foarte, foarte bun. cum are un scaun mai moale, eu ii dau enterol si gata!

deci sfatul meu este: daca are diaree si varsaturi, nu-l tratati acasa cu picaturi antivomitive si smecta ! mergeti cu el la spital, ii pune o perfuzie, ii baga antibiotic cateva zile pe cale injectabila- pe asta sunteti sigura ca nu-l varsa- si tratati-l cu pliculetele de care v-am spus. stiu ca este greu, eu am facut un soc cand am vazut ca-i baga perfuzie. dar dk.prima oara cd.s-a intamplat am stat acasa-lasfatul mediclui de familie- si lam tratat-(si bebe nu s-a simtit deloc bine, din contra, azi era bine, maine revenea problema, de mi-a zacut efectiv aproape 2 saptamani, avea febra , nu manca, credeam ca-l pierd, va rog sa ma credeti, pt.ca copiii se deshidrateaza f.f.repede), a doua oara am actionat urgent si dupa 5 zile copilasul meu era ca nou, de parca nu se intamplase nimic.

sper ca v-am fost de ajutor.
nu va faceti probleme, copiii au o capacitate de a se reface extraordinara. corelat cu regim alimentar cel putin 1-2 saptamani, bebe va fi bine in cel mai scurt timp!
sanatate!
daca ce v-am scris are rezultat, (va asigur ca are)si vreti sa ma mai intrebati ceva, adresa mea de mail este:
magdaraducu80@yahoo.com

magdutza_kidz
Postat pe 12 Noiembrie 2008 08:56
MAGDA, este adevarat ceea ce spui, cu o conditie: antibioticul sa fie administstrat prin perfuzie/branula. daca e administrat oral patesti ca mine cu baietelul meu care la 1 an si 3 luni a facut o enterocolita virala, ne-am internat la spitalul Victor Babes si dupa 3 zile de antibiotic (NEGRAM) pe gura a facut dismicrobism. i-a distrus toata flora microbiana ddin tubul digestiv si practic intestinul nu mai absorbea nimic. nici macar lichide deoarece cand ii scotea perfuzia nu mai facea pipi.
L-am pus pe picioare cu ecoflorina, sanzyme si hidrasec, plus saruri de rehidratare puse in ceai de menta sau apa. am iesit din spital dupa 10 zile de la internare cu un copil care arata ca un subnutrit din africa, de i se vedeau coastele si abia se mai tinea pe picioare. nu fusese prea gras nici inainte dar dupa aceasta intamplare imi venea sa plang cand il imbracam/dezbracam.
asa ca mare grija cand va internati in spitale. mai bine va doare putin sufletul ca vi-l inteapa in manuta sau piciorus si ii baga o branula decat sa il chinuie odata la cateva ore cu antibiotic pe gura. si pun pariu k nici nu era special pentru copii ci era praf calculat la greutatea copilului si amestecat cu debridat k sa nu fie chiar groaznic.
garbo037619
Postat pe 12 Noiembrie 2008 16:37
noi astazi am iesit din spital ,am avut o luna plina cu convulsii febrile ,enterocolita si iar convulsii febrile.baiatul meu are aproape 2 ani ,acum cautam un regim de continuare pentru enterocolita

Postat pe 12 Noiembrie 2008 20:59
bluegirl0977, antibioticul este obligatoriu in ENTEROCOLITA.
de ce? pentru ca enterocolita se manifesta prin diaree si varsaturi, deci antibioticul pe cale bucala nu si-ar putea face efectul in veci, il elimina instantaneu. e musai sa fie injectabil.asta am si spus, cand mi-am vazut copilul la perfuzie si cu branula in manuta lui micuta, imi venea sa innebunesc, nu alta.
dar ce sa faci? in viata treci si prin bune si prin rele, asta gandesc acum. cand eram cu bebe in spital insa, nu gandeam chiar asa.plangeam si ma rugam: Doamne, cu ce am gresit, pt. ce pacate plateste copilul meu? de ce sa sufere un pui atat de mic? da-mi, Doamne, mie, ce are el, ca eu sunt mare si suport.
daca cineva ma auzea in momentele alea, cred ca isi facea impresia ca nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale, dar supararea te aduce la disperare.
numai cine a trecut prin asa ceva stie!
magdutza_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:33
Pai eu ce spun? Nu neg necesitatea antibioticului insa doctorii de la Victor Babes, in frunte cu seful sectiei au decis, in acea perioada cand am fost si eu internata cu copilul, sa administreze tuturor copiilor cu enterocolite antibiotic negram pe gura pe ideea ca daca merge bine daca nu vedem noi cum rezolvam daca apar probleme. Nu dau cu pietre in doctori. E o meserie pe care putini o pot face. Dar totusi, daca se stie ca in eneterocolite stomacelul si tubul digestiv sunt deja iritate de factorul care a provocat boala, de ce nu merg de la inceput cu variante sigure si fac experimente?
garbo037619
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:56
Copilul meu e un copil atomic. Adik cu greu sta intr-un singur loc. Ca sa intelegeti cam cum e acum k a descoperit desenele animate (pisicile arostocrate, 101 dalmatieni) pentru ca trebuie sa stea intr-un loc si sa nu aiba alta activitate isi roade unghiile.
In zilele cand eram cu el in spital si il vedeam legat la tuburile alea si intepat in manute si slab de nu se mai tinea pe picioare ma rugam la dumenazeu sa fie cat de atomic o fi, sa-mi "redecoreze" casa dar sa nu il mai vad asa.

Asa ca sa-i dea Dumnezeu sanatate celui care a inventat internetul si forumurile k sa putem vorbi si impartasi experientele noastre.
garbo037619
Postat pe 14 Noiembrie 2008 14:00
bluegirl0977 stiu cum este sa-ti vezi copilul la perfuzii,cum va-m spus intr-o luna 3 internari am avut.Prima internare a fost cu convulsii febrile in inconstienta am stat o saptamana in spitalul judetean CONSTANTA,am iesit luni 20 octombrie si marti pe 21 ne-am internat la infectioase cu enterocolita , copilul meu a avut tratament cu NEGRAM pe gura dar i s-a facut si antibiotice prin branula.Am iesit din spital pe 30 octombrie si am ajuns la spitalul judetean pe 5 noiembrie din nou cu convulsii febrile .S-a facut din nou tratament cu antibiotic CEFORT pt ca nu raspundea la alt antibiotic,avea prea mare infectie de la enterocolita si cu hipocalcemia a facut convulsiile , si atunci ma intreb de ce am stat eu 9 zile internata la infectioase daca nu l-a tratat? acum suntem acasa cu tratament si regim

Postat pe 16 Noiembrie 2008 00:25
buna ziua am o intrebare! enterocolita se ia si daca da cum si cat repede ?
marmozica
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:17
da se ia.
de la maini nespalate de exemplu.
daca de exemplu ai 2 copii, unul are enterocolita, il schimbiu de scutece si nu te speli bine inainte de a te juca cu celalalt, o sa faca si al doilea.
sau daca se joaca un copil care are cu unul care nu...
nu stiu care e perioada de incubatie
ruschita
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:25
multumesc de raspuns !da chiar am 2 copii problema e ca momentan nu au nimik nepotica mea are enterocolita (locuim impreuna oarecum )a luat sora mea apoi mama si binenteles si eu si ma gandeam ca e clar ca asta se ia am inteles acum multumesc inca odata!
marmozica
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:29
nu mai sta cu el acasa dul de urgenta la spital asa am patit si noi si ne-a bagat direct la pefuzii
mai vorbim dupa de te intorci sa povestim in legatura cu asta dar nu mai sta nici o secunda. adresa mea de meil sandru_roxana2001@yahoo.com
sandru_roxana2001
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:22
da sa rezolvat intre timp dar problema e ca sigur o sa reapara aceasta viroza e cam greu sa scapi de ea ! am fost internati si la med life dar tot degeaba au stat cu perfuzii si au venit acasa mai bolnavi decat au plecat tot acasa am rezolvat !
marmozica
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:11
ciao,


si noi am facut si am ramas cu scaune moi, am folosit Smecta dar degeaba, ne-a mai dat Biotics. Noua ne-a facut si antibiotic-CEFORT timp de 7 zile/
t_oana
Postat pe 23 Septembrie 2009 18:48
incearcacu ENTEROL la baietelul meu a functionat
se gaseste sub forma de pliculete sau ca antibioticul
ii dai o jumate de plic sau o jum de praf din pilula
kidz001110
Postat pe 16 Octombrie 2009 10:34
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro


Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 1 Ianuarie 2010 20:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jocuri educationale pe calculator - PitiClic 5 De la: garbo_385301 18 Mai 2014 12:37
pereche dans sportiv 1 De la: viky_cucos 23 Septembrie 2009 09:43
caut bona 39 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:27
Adoptia 143 De la: francesca2000 28 Decembrie 2011 16:52
Gradinita Cami - Reduceri de sarbatori 1 De la: gradinitacami 3 Decembrie 2009 20:55
Setari Cookie-uri