Sport dupa cezariana

Salutare
La cate luni dupa cezariana v-ati apucat de sport? Eu am inteles ca dupa 4 luni de la operatie poti face sport, dar daca este vorba de ceva mai dificil (nu doar aerobic)? Ce parere aveti? Voi cand v-ati simtit in stare sa faceti sport?
Astept raspunsurile voastre
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:25
As vrea sa citesc chiar si ce v-au spus voua doctorii..
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:38
parca mai era un topic cu acest subiect desi nu am nascut prin cezariana iti pot spune ca eu stiu ca poti incepe cu plimbari usoare de cate 20-30 minute iar mai apoi poti merge si la sala chiar avem o mamica care vine la sala si a nascut acum 2 luni si jumatate nu-ti imagina ca face nu stiu ce exercitii grele dar instructoarea are foarte mare grija la programul ei apropo poti merge si la masaj iar daca ai posibilitatea nici nu-ti mai zic de inot
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:02
de la inceput am avut de lucru cu asta mic (ca orice mamica as crede eu) si nu m-am dat in laturi de la spalat de geamuri si tot felul de lucruri (pt ca nu am vrut sa ma ajute nimeni in afara de sot, nici macar in primele zile dupa nastere) pe care le-ai face si la aerobic..
dar la un moment dat cam pe la 2 luni a inceput sa ma deranjeze operatia.. si m-a tot deranjat pana acum.
As vrea totusi sa incep sa fac si altceva (adica abdomene.. ca mi-a fost cam teama de ele din cauza operatiei) si as mai fi vrut sa continui ce faceam inainte si pentru asta trebuie sa ridic in spate cam 10-15 kg si sa urc dealuri.. De asta eram curioasa daca a incercat cineva ceva mai greoi, la cat timp dupa operatie si cum s-a simtit..
Oricum mai tarziu ma duc la doctor si o sa intreb, dar as fi vrut sa aud si experientele voastre (ca e bine sa afli si din practica, nu doar din teorie)..
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:17
asta asa este numai ca eu cand am si cea mai mica problema sun imediat medicul cand e vorba de sebi nici nu se mai pune problema asa ca cel mai bine e sa mergi la un control si sa nu faci nimic care sa-ti creeze disconfort e vorba de o operatie destul de complexa pe mine ma mai inteapa operatie de apendicita si are 2 copci si am facut-o acum vreo 13-14 ani
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:39
daca citeste cineva si ar fi vrut sa stie... am fost la doctor si mi-a spus urmatoarele: sport (gen aerobic) dupa 4 luni daca te simti in stare (daca ai diabet dupa 6 luni) si ceva mai greoi dupa 1 an (dar in cazul meu a zis sa nu ma vada cu 10-15 kg in spate urcand dealuri decat dupa 1 an jumate si atunci doar daca nimik nu ma deranjeaza)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:10
sa-mi fie cu iertare dar ce anume trebuie sa cari?
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:21
parapanta si seleta.. ca sa zbor cu parapanta..
acum vreau sa ma apuc de escalada, dar ma intreb ce grupe de muschi folosesc.. ca daca e vorba de locul in care am operatia se pare ca mai am de asteptat vreo 2-3 luni :(
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:31
aaa.. super.. merci mult de raspuns!!! m-ai facut fericita
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:53
foarte frumos si mie mi-ar placea ia-l pe sot ca ajutor sau are si el echipajul lui?
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:54
si el e cu echipamentul lui.. mai zboara el dupa mine si ia ambele echipamente, dar el fiind experimentat sta mai mult timp decat mine in aer si nu e prea fun sa tot vina dupa mine
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:59
cred si eu oricat ar fi dragostea de mare oricum foarte frumos sotului meu ii e frica de inaltime nici cu avionul nu vrea sa mearga ca-i e frica dar trebuie sa-l conving pana la urma daca ma iubeste...il santajez
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:07

eh.. si eu ma gandeam ca la vreo 2 ani il luam si pe asta mic, dar vad ca ii e foarte frica de inaltime (se sperie si urla rau de tot) si cred ca nu prea e bine sa fortezi pe cineva daca are aceasta frica ;)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:09
nu stiu ce sa zic ca nu am cunostintele necesare de la ce varsta e bine sa te apuci de acest sport presupun ca nu-i ca la inot de la cateva luni
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:13
buna mamicilor din toata tara...eu sunt o instructoare de aerobic si am nascut prin cezariana acum 4 luni...am inceput cu mers usor la inceput apoi cu treba in casa ca nu avea ciine sa ma ajute...si acum de cateva zile am inceput un program mai lejer de exercitii...adica...stretchig,exercitii cu greutati de 1 kg pt muscii spatelui,bratelor,pectorali...mai tarziu am sa maresc la 2 kg mai ales pt spate...si am facut un mers mai alert de juma de ora si cateva exercitii gen aerobi dar la intensitate scazuta nu mai mult de jumate de ora...eu am facut cezariana in america si m-am recuperat destul de repede dar mi-a fost cam teama sa incep exercitiile pt muschii abdominali.poate peste o luna ceva de genul PILATES.daca aveti intrebari despre va ajut cu cea mai mare placere.pupici la toti copii...
HABIBTI
Postat pe 30 Iunie 2009 17:51
Buna am o problema am nascut prin cezariana avum 2 luni si jumatate si am inceput sa merg la sala am gost prima data am pers pe banda vreo 15 minute si am facit bicicleta 20 de minute si acum de cateva zile am dureri si ma intreb ce as putea sa iau ? Ati mai patit careva ? Multumesc !
Adriana_Lazar_1
Postat pe 27 Martie 2017 19:26
`Tui mamarutza ei de scriere!
Rotty
Postat pe 27 Martie 2017 20:08
De la: Rotty, la data 2017-03-27 20:08:53 `Tui mamarutza ei de scriere!



Nu te formaliza!


Pina ajunge la virsta noastra are tot timpul din lume sa gaseasca si ... tastele scapate pe jos!...

garbo101426
Postat pe 27 Martie 2017 20:20
...Sau sa le piarda si pe alea ce le mai are.
Rotty
Postat pe 27 Martie 2017 20:22
roxana1deac
Postat pe 27 Martie 2017 20:35
De la: Rotty, la data 2017-03-27 20:22:51...Sau sa le piarda si pe alea ce le mai are.
roxana1deac
Postat pe 27 Martie 2017 20:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
greturi 14 De la: andre_david 31 Martie 2009 16:57
buna! 8 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 23:29
polipii la copii 1 De la: kidz001571 6 Iulie 2009 04:48
Alergic la faina de grau 7 De la: anca_0111 1 Decembrie 2010 22:17
Setari Cookie-uri