cand este bine sa mearga la scoala

baietelul meu ar trebui sa mearga la scoala la 6 ani jumatate sau la 7 ani jumatate.cand ar trebui sa il dau caci ma contrazic cu sotul el vrea la 6 ani jumatate iar eu la 7 ani jumatate(este nascut in martie baiatelul) si o alta intrebare daca ar fi sa ma hotarasc sa mearga la 6 ani jumatate el acum este la camin in grupa mica - peste care grupa ar trebui sa sar cea mare sau mijlocie ca in nici un caz pregatitoarea nu o voi sari
garbo053150
Postat pe 30 Martie 2009 13:03
eu ti-as recomanda sa-l dai de 7 ani si jumatate de ce sa privezi copilul de copilarie ca are timp el sa invete toata viata...eu am fost data la scoala de 6 ani si eram cea mai mica din clasa toti copii erau cu un an si ceva mai mari si a contat foarte tare acel an pentru ca intr-un fel intelegi la 6 ani si altfel la 7 trebuia sa depun eforturi ca sa fiu la acelas nivel cu ceilalti copii mai ales ca invatatoarea ne era ruda si se astepta toata lumea la mult mai mult din partea mea asa ca lasa copilul sa se bucure de copilarie. si toate cele bune
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Martie 2009 13:29
asa si ti-as recomanda sa vorbesti si cu educatoarea sa vezi cat de pregatit este puiutul tau sa mearga la scoala ca in fond si la urma urmei totul depinde de copil doar el este cel chinuit cu lectii scris citit in loc sa stea sa se mai joace si el.Apropo care sunt argumentele sotului tau? asta in cazul in care ma voi confrunta si eu cu o astfel de problema ca nu se stie niciodata....oricum noi mai avem mult pana la scoala ...toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Martie 2009 13:32
eu sunt de parere sa mearga la scoala la 7 ani jumatate. Am o fetita care va fi peste 2 ani jumatate in aceiasi situatie. Eu personal am fost dat la 6 ani jumatate si parintilor mei le-a parut rau ca m-au dat. Oboseam mai usor pentru ca eram mai mic. Cred ca ii va fi mai greu daca este mai mic
goldt
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:31
pe mine m-au dat la 6 ani jumate (in ian m-am nascut), si nu i-a parut rau nimanui, nici lor nici mie: ma plictiseam acasa, stiam deja sa scriu cu litere mari de tipar, citeam, la gradinita ma plictiseam, nu mai aveau ce sa ma invete. si la scoala nu am ramas niciodata in urma cu nimic . nu pot sa zic ca oboseam mai repede sau ca invatam mai greu sau ca nu intelegeam ca si ceilalti copii. bine, nici geniu nu sunt , dar ce vreau eu sa zic este ca depinde de copil, la stadiul de "maturitate" la care a ajuns. unora le e greu si la varste mai mari sa se impace cu scoala... vorbeste mai bine cu educatoarea, poate ea stie cat de pregatit ar fi copilul pt scoala...
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:04
de jucat oricum se va juca, doar nu are din clasa 1 CATE 10 ORE DE CURSURI, SI TONE DE TEME DE FACUT...II RAMANE TIMP SI PT JOACA. poate mai degraba intrebarea e: la gradi daca sta pana seara , e in siguranta. la scoala daca vine acasa la pranz cu cine sta acasa? sau cat de siguri sunteti ca nu pateste nimic daca sta singur? stiti voi la ce ma refer, se aud atatea lucruri acuma, de copii disparuti etc, drgouri, batai...
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:06
VA MULTUMESC PENTRU SFATURI SI CRED CA ASA E CEL MAI BINE COPILUL VA SPUNE SINGUR CAND VA SOSI TIMPUL DACA E PREGATIT DE SCOALA .AM VORBIT CU EDUCATOAREA LUI SI A ZIS CA MAI E DESTUL TIMP PANA ATUNCI.REFERITOR LA FATUL CA LA GRADINITA E MAI IN SIGURANTA PENTRU MINE NU E VALABIL CACI PARINTII MEI SUNT DISPONIBILI ORICAND SA STEA CU EL.
garbo053150
Postat pe 15 Aprilie 2009 17:09
asta asa este oricum fiecare copil este unic in felul sau si are propriul ritm asa ca nu te mai lua dupa x si y ce-i graba asta are timp si de scoala mult si bine de acum inainte si sarbatori fericite.
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Aprilie 2009 12:17
SI EU O SA MA CONFRUNT CU ACEASTA SITUATIE DEOARECE BAIETELUL MEU CEL MARE INPLINESTE ANII IN NOIEMBRIE 29 DAR IN NICI UN CAZ NU CRED CA O SA-L DAU MAI DEVREME LA SCOALA,DEOCAMDATA SA MERGEM LA GRADI ,LA TOAMNA
silviatatu
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colici la bebe 20 De la: kidz000937 29 Aprilie 2018 20:23
Mustarul si maioneza de la ce varsta? 5 De la: julita79 16 Februarie 2009 18:40
buna 4 De la: office_salinasusesi_ro 4 Mai 2010 16:11
persoanele cu stres, depresie, suparari, tristete, certuri in familie, neintelegeri acasa/la serviciu, etc. va rog sa imi scrieti 32 De la: Celleste_ 25 Septembrie 2010 11:30
buna 6 De la: garbo_8357 7 Noiembrie 2012 14:04
Setari Cookie-uri