DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

LUCREZ LA O FIRMA DIN 25 AUGUST IAR EU ACUM SUNT INSARCINATA IN 6 LUNI JUM,POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIA PT COPIL?
alinutza_alinus
Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:29
buna sincer nu cred pt ca iti trebuie un an intreg de munca si de platit impozite,,eu de exemplu pt ca am nascut la 8 luni si aveau 11 luni de munca decat cu adeverinta de la doctor si cu ecografii care aratau ca am nascut mai repede am primit bani dar tu te-ai angajat si erai gravida asa ca nu cred ca ai vro sansa sa primesti bani
sexy_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2009 09:53
Denisavld, indemnizatia ti se va calcula in functie de media veniturilor pe ultimile 12 luni, cat ai fost in prenatal cei 600 ron, iar restul de luni sal si depinde unde te incadrezi la 85% sau 600 ron.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 17 Ianuarie 2009 21:19
Raspuns pt AmeliaDaniela
Da, poti intra in somaj dupa ce se termina concediul de crestere copil! cu conditia sa te intelegi cu cei de la munca, sa te tina 20 de zile lucratoare pe statul de plata (atat e preavizul in caz de concediere) si sa iti faca actele de concediere - desfiintare post, restructurare, ceva de genul asta, art 65 alin 1 din Codul Muncii! asa ca in prealabil mergi la munca si vorbeste cu sefii tai! numai bine!
Nu vor sa ma dea in somaj deoarece eu lucram la un supermarket local, aceasta firma are vreo 7-8 supermarketuri in judet si daca ma da in somaj ei numai pot angaja pe postul(functia)meu timp de 6 luni. Am o noua intrebare. Daca ma ingajez la alta firma cu prima zi a incetarii concediului de crestere a copilului, cat timp ar trebui sa lucrez la firma aceasta noua ca sa pot intra in somaj? Este de ajuns o luna?
ameliadaniela
Postat pe 19 Ianuarie 2009 08:17
Salutare!am si eu cateva nelamuriri referitoare la acordarea indemnizatiei de crestere a copilului.Ca sa le intelegeti, incep prin cateva date:
-pe 6 octombrie 2008 am plecat de la fostul locul loc de munca
-pe 13 octombrie 2008 am inceput lucrul la noul loc de munca
-acum sunt foarte fericita pentru ca am ramas insarcinata si cred ca voi naste in septembrie a.c
urmeaza intrebarea: o pauza de o saptamana in care nu am lucrat (intre cei doi angajatori 6-13 oct 2008)poate influenta negativ acordarea indemnizatiei???(eu credca nu, pt ca practic contributiile au fost platite in luna oct, insa vreau sa fiu convinsa..)
ancy_maria
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:20
Nu cred ca va fi o problema.Am o prietena care a inceput serviciul pe 25 mai 2007 si a nascut pe 7 mai 2008 si a beneficiaza de indemnizatie.Sper ca si la tine nu vor fi probleme.Este o clauza in lege unde specifica ca poti avea intr-o luna mai putine zile lucrate, dar sa nu depaseasca o luna intreaga.Si eu am fost in concediu fara plata 3 sapt in august 2006 pana poe data de 23 si am nascut pe 22 august 2007, am avut un an fara o zi si beneficiez de indemnizatie.
laura_paisan1983
Postat pe 19 Ianuarie 2009 12:48

Buna mamici. Am si eu o interbare: sunt insarcinata in 5 sapt. si nu lucrez(am lucrat pana in mai anul trecut). Pot face cumva sa beneficiez de indemnizatie, in sensul ca poate ma angajez la firma unei rude si imi platesc datoriile la stat? Se poate sa platesc in urma cu 3 luni?
Mentionez ca nu lucrez datorita faptului ca nu am mai prins post in invatamant asta vara si altceva nu mi-am gasit. Sunt anul 2 la master, oare masterul nu se calculeaza la indemnizatie?
Astept un raspuns sigur de la voi. Multumesc
negrea_oana
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:57
buna tuturor mamicilor.am si eu o intrebare...Dupa cat timp de la depunerea dosarului ptr indemnizatie intra banii pe card?eu am depus dosarul cu data de 3 dec si nu mi-au intrat banii pana acum.
marinela_kidz
Postat pe 12 Februarie 2009 17:52
marinela vei primi prin posta confirmarea aprobarii cererii pt concediu.urmand ca luna urmatoare sa primesti banii cel tarziu! iti va fi specificata si perioada in care iti va intra banii.mie imi scria intre ziua 10 si 20 a lunii.
dia28
Postat pe 13 Februarie 2009 18:17
draga elenicol raspunde-mi si mie te rog.lucrez in invatamant de la 1 sept 2009.sunt insarcinata in sase luni si jumatate si cu ajutorul lui dumnezeu trebuie sa nasc in luna mai.problema e ca atunci cand tre sa nasc nu am decat doar 9 luni lucrate.intrebarea mea este daca as putea sa platesc undeva pt aceste 4 luni de care as mai avea nevoie.multumesc
iscuadriana
Postat pe 13 Februarie 2009 21:03
buna fetele, am inteles ca dupa depunerea dosarului pt modificarea indemnizatiei, tre sa primesti o instiintare prin posta, eu am depus dosarul pe la inceputul lunii ianuarie si inca nu am primit nici instiintarre si nici diferenta de bani. sa mai astept? sau sa ma interesez ca poate miau pierdut cererea?
mary_predut
Postat pe 14 Februarie 2009 15:29
daca ai depus in ianuarie, cica prin aprilie termina ei de calculat
ruschita
Postat pe 15 Februarie 2009 15:22
draga ELANICOL am citit toate mesajele postate,dar totusi as avea nevoie de un sfat....te rog daca ma poti ajuta.....deci eu sunt in previz din data de10.02.2009pana in02.03.2009,dupa care trebuie sa semnez demisia,am uitat sa iti spun ca sunt insarcinata in 2 luni,eu la firma asta lucrez din 15.06.2007 .preavizul specifica : restructurarea si reorganizarea societatii....deci...asta e///uite eu m-am gandit sa intru in somaj...desigur as intra 6 luni...dar cineva mi-a spus ca atunci nu as mai beneficia de prenatal...stii alea 126 de zile....mam gandit sa stau 3 luni in somaj dupa care sa ma angajez la firma tatalui meu...o luna , dupa care as intra in penatal ,,,,vreau sa te intreb daca se poate asa???si tu ce m-ai sfatui sa fac....te roggg////si poate sa nu ma dea firma in somaj daca preavizul imi este asa???si daca demisia mi pe 02.03.2009 am timp pana in 01.04.2009 sa imi depun actele pentru somaj????oare apuc???
TE ROGGGG AJUTA-MA!!!AAA SI FELICITARI PENTRU BEBE AL TAU...DE ABIA ASTEPT SI EUUU...DAR EU NASC DEABIA IN SEPEMBRIE 2009 TE POOOP
emydana87
Postat pe 15 Februarie 2009 16:37
As avea si eu o intrebare pt cele care stiu. In iunie 2009 termin masterul.Sunt insarcinata in 2 luni, o sa nasc in sept.si nu lucrez. Stiu ca o sa pot intra in somaj dupa master. Dupa ce o sa ies din perioada de somaj, o sa pot beneficia de indemnizatie chiar si pt 1 an?
negrea_oana
Postat pe 16 Februarie 2009 20:35
cam dupa trei luniintra banii pe card intre 20-25 ale fiecarei luni
eve_2350
Postat pe 17 Februarie 2009 14:37
pt.cele interesate: mamele care beneficiaza de cei 85 la suta mai primesc pe langa si cei 2 mil pt. bebe nu doar cei 85 la suta.
dia28
Postat pe 17 Februarie 2009 15:17
Pentru Elanicol!
"Baza de calcul pentru concediul medical este perioada lucrata inainte de nasterea primului bebelus - dar nu e e problema ta ci a angajatorului. "

Buna! Sunt in urmatoarea situatie: in data de 19 sept 2008 primul copil a implinit varsta de 2 ani, in 20 sept 2008 am intrat in concediu medical prenatal, iar in data de 20 nov s-a nascut al doilea copil. Intrebarea mea este unde se specifica mai exact situatia de mai sus, cu baza de calcul pentru concediul medical. Mentionez ca eu am primit pt cele 126 de zile de concediu medical 85% din media veniturilor realizate pe cele 6 luni anterioare inceperii concediului medical (adica baza de calcul au fost cele 6 mil reprezentand indemnizatia de crestere a copilului, nicidecum din venitul realizat anterior nasterii copilului). Si inca o problema legata de acest aspect. Am inteles ca, in situatia mea, indemnizatia de crestere pentru al doilea copil se calculeaza din media veniturilor pe cele 12 luni anterioare nasterii copilului (10 luni am beneficiat de indemnizatie crestere copil, iar 2 luni de concediu medical). Nu ar fi corect sa se considere ca baza de calcul veniturile realizate anterior nasterii primului copil? Ma intereseaza foarte tare sa stiu articolele de lege pe care se bazeaza raspunsurile tale, pentru a le putea utiliza mai departe. Multumesc anticipat pentru raspuns.
ceri_anghel
Postat pe 17 Februarie 2009 15:31
dupa depunerea dosarului pt indemnizatie banii intra in con cam in 3 luni maxim cu o instiintare inainte de aintra banii precyum ca ti s-a aprobat dosarul si in ce perioada vor intra banii......

acum am si eu o intrebare la voi dc puteti sa ma ajutati cu un raspuns.....................

momentan sunt in concediu decrestere a copilului (baietelul are 1 an si 6 luni) si sunt insarcinata in 10 saptamani. Concediul actual il termin pe 4 august cea ce ar insemna ca de pe 5 sa ma intorc la munca numai ca at normal ar tb sa intru direct in prenatalul pt celalat copilas care il voi naste undeva in jur de 14 septembrie. Cum pot proceda ca sa primesc in continuare bani........tb savb la servici sa-mi redeschida contractul demunca doar ca voi figura in prenatal si dupa ce nasc si trec cele 126 de zile date de sta sa-mi suspende din nou contractul de munca sau duc prenatalul la cei de la social si ma platesc ei in continuare pana ce implineste si cel de al doilea copilas 2 ani de zile?....

multumesc anticipat
plt_daniela
Postat pe 17 Februarie 2009 18:16
am pus si eu o intrebare de ceva vreme...si cred ca elanicol nu are timp sa raspunda....TE ROG DACA POTI SA IMI DAI UN RASPUNS.....ASTEPT CU NERABDARE
POOOOOOP
emydana87
Postat pe 18 Februarie 2009 14:11
Raspuns pt IscuAdriana
Acum mamicile pot beneficia de indemnizatia crestere copil pana la implinirea varstei de doi ani si daca au numai 10 luni lucrate anterior datei nasterii copilului! tu spui ca lucrezi din 1 sept 2008 si DPN-ul este in mai! cum o sa ai numai 9 luni inainte de nasterea bebelului nu poti beneficia de acesti doi ani! din pacate aceasta este legea! nu ai unde sa platesti!
elanicol
Postat pe 19 Februarie 2009 11:32

Raspuns pentru EmiDana
Mai intai imi cer scuze si fata de tine si fata de celelalte fete care au avut intrebari! am fost foarte ocupata in ultimul timp, si nu numai asta: nu am avut internet!! asa ca ma scuzati ca va raspund asa cu mare intarziere!
In ceea ce te priveste, sa le luam pe rand:
1.daca preavizul specifica "restructurare si reducere activitatii" este vorba de concediere! nu trebuie sa iti dai demisia (daca iti dai demisia nu poti beneficia de somaj)! prin urmare, angajatorul, odata cu preavizul (sau comunicarea de preaviz ) ar fi trebuit sa iti de-a si decizia de concediere (cu art 65 alin (1) Codul Muncii )! in aceste conditii poti beneficia de somaj!
2. Cum spui ca preavizul este pana in 02.03.2009, pana la sfarsitul lunii martie sa depui dosarul la somaj (de fapt mai repede ar fi si mai bine) astfel incat sa ai continuitate in activitate! daca depui dosarul mai tarziu, risti sa nu primesti somaj pe luna martie, asa ar survenii o intrerupere si nu ai mai putea beneficia de CCC.
3.Daca intrii in somaj, din luna a saptea de sarcina intrii in prenatal, cu concediiu medical cod 08 eliberat tot de medicul de familie, concediu medical pe care il vei depune la somaj! asa e procedura! nu stiu ce ti-a spus cine ti-a spus, dar gravidutele aflate in somaj beneficiaza de acelesi drepturi ca si o graviduta care lucreaza!
4. Repet: daca iti dai DEMISIA NU POTI BENEFICIA DE SOMAJ!

elanicol
Postat pe 19 Februarie 2009 11:44
Raspuns pt Marinela
in maxim trei luni
elanicol
Postat pe 19 Februarie 2009 11:48
Raspuns pt MariPredut
Mai asteapta! dureaza si pana la trei luni pana iti intra banii! noi pentru cei 150 ron pt trusou nou-nascut, depus actele in 11 nov ( am nascut pe 7 nov 2008), am primit instiintarea acum o saptamana cu programare ieri, pe 18 februarie 2009!
elanicol
Postat pe 19 Februarie 2009 11:50
asta-i birocratia in romania si noi am asteptat la fel de mult chiar am sunat de vreo 2 ori ca am crezut ca nu avem dosarul in regula desi cand l-am depus ni s-a confirmat ca totul este bine dar pana la urma totul a fost ok si bafta la asteptat
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Februarie 2009 12:32
mersi ff mult elanicol...oricum nu eu miam dat demisia ci firma m-a dat afara....deci e obligata oricum sa ma dea in somj...mersi ffff mult pupici
emydana87
Postat pe 20 Februarie 2009 12:57
Draga ELANICOL iti multumesc pentru raspuns dar vreau sa ma mai lamuresti cu o problema.Inainte sa intru in invatamant am lucrat la o firma 5 luni fara carte de munca.Daca patronul ar recunoaste ca am lucrat unde ar trebui sa merg ca sa mi se recunoasca lunile lucrate si cat ar costa amenda pe lunile astea cinci si daca inta in calcularea indemnizatiei de crestere copil.multumesc pentru ajutor si scuze de deranj.
iscuadriana
Postat pe 25 Februarie 2009 22:03
As vrea sa stiu daca este corecta urmatoarea afirmatie (am citit tot pe forum undeva cred): daca anterior datei nasterii copilului se intra o luna in prenatal, atunci indeminzatia de crestere se va calcula la ultimele 12 luni pana la inceputul concediului prenatal ...as vrea foarte tare sa ma lamuriti in privinta asta, este important pentru calcularea veniturilor mele...Multumiri anticipare si multa sanatate.
spectradi
Postat pe 26 Februarie 2009 19:14
cele 12 luni sunt urmatoarele: prima luna este luna in care s-a nascut bebelusul, de exemplu, bebelus nascut in nov 2008 cele 12 luni sunt: noiembrie oct, sept, august, iulie, iunie, mai , aprilie, martie, febr, ian, - 2008 si decembrie 2007! in lege scrie "12 luni anterioare datei nasterii copilului" dar adeverintele tipizate specifica la prima luna care se trece, luna in care micutul s-a nascut!!
elanicol
Postat pe 26 Februarie 2009 22:33
raspuns iscuadriana
in mod obisnuit, asa ceva nu se accepta la ITM-uri! dar...daca angajatorul are pe cineva cunoscut acolo, cred ca se poate aranja si duce state de plata rectificative! am auzit de asa ceva, dar nu pot proba!! plus ca acum s-au inasprit si la ITM-uri conditiile, nu stiu ce sa zic! in mod obisnuit orice stat de plata se depune obligatoriu pana in data de 25 a lunii urmatoare, daca se depaseste, automat ai parte de un control la firma! plus ca te alegi si cu o amenda! concluzie: nu te pot incuraja nicicum, imi pare rau!! multa bafta!
elanicol
Postat pe 26 Februarie 2009 22:36
ma scuzati am intrat aici pt ca nu stiu unde sa pun intrebari mamicile casnice beneficiaza de indemnizatie cine imi poate da un rasp repede va multumesc
andneagoe
Postat pe 2 Martie 2009 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
analize preconceptie 13 De la: cory_emy 26 Mai 2011 21:00
persoanele cu stres, depresie, suparari, tristete, certuri in familie, neintelegeri acasa/la serviciu, etc. va rog sa imi scrieti 32 De la: Celleste_ 25 Septembrie 2010 11:30
Concurs Chocolate Kids 5 De la: seby2007 10 Noiembrie 2008 09:44
cum faceti branzica ptr bebelusi ? 11 De la: vasilicasavoiu 2 Februarie 2009 17:40
Antibiotice 6 De la: vasilicasavoiu 15 Aprilie 2009 13:21
Setari Cookie-uri