concediu de maternitate!

PT ELANICOL VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSUL PROMPT!IMI SPUSESERA MAI MULTE PERSOANE CA AR TREBUI OBLIGATORIU SA LUCREZ 6 LUNI DUPA CE SE TERMINA MATERNITATTEA DE LA PRIMUL COPIL SI SA-MI FAC CALCULE SA SE NASCA COPILUL DUPA CELE 6 LUNI LUCRATE!PUPICI!MS,MULT DIN SUFLET!
mihasandu
Postat pe 23 August 2008 17:47
Draga Elanicol,
S-ar parea ca, vrand-nevrand, ai ajuns consilierul nostru pe tema concediului de maternitate si de crestere a copilului. Asa ca profit si eu de situatie ca sa-ti prezint un caz, momentan ipotetic, dar destul de probabil pt mine.
Persoana insarcinata, in somaj, careia i se termina perioada de somaj cu vreo 3 luni inainte de termenul prezumtiv al nasterii. Ce trebuie sa faca pt a beneficia de concediul de maternitate? Dar de indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani?
Multumesc mult! Corina
iordachec
Postat pe 28 August 2008 01:26
Raspuns pentru Iordachec
Buna dimineata!
Daca stiu sa raspund, nici o problema, nu ma deranjeaza, ba mai mult in felul acesta imi (re)verific cunostintele in domeniu!

Conditie pentru a beneficia de indemnizatia de 600 ron crestere copil: 12 luni venituri supuse impozitarii anterioare datei nasterii copilului! perioada de somaj este considerata perioada care face parte din cele 12 luni, ramane descoperita perioada celor 3-4 luni! singura solutie este sa se angajeze undeva!! eventual sa vorbiti cu cineva cunoscut(care are o firma, evident!) si sa figureze pe statul de plata cu salariul minim pe economie! alta rezolvare nu vad!
De concediul de maternitate beneficiaza oricum, e un drept absolut al gravidutei! asa ca daca e sa imi ceri sfatul, oricum din luna a 7 a se intra in concediul prenatal, indemnizatie suportata de la buget, castiga si niste bani si nici nu reprezinta o cheltuiala pentru angajator!
elanicol
Postat pe 29 August 2008 09:29
Multumesc mult elanicole! Ma gandisem si eu la asta, dar voia sa fiu sigura.
iordachec
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:22
Buna elenicol,

am si eu o intrebare. Daca imi expira maternitatea in septembrie 2009 si vreau sa nu mai revin la locul de munca ci sa raman pe firma personala, unde momentan sunt doar administrator (fara contrct de munca), ce trebuie sa fac pentru a beneficia de indemnizatie de maternitate pt urmatorul bb care sper sa apara intr-un viitor cat mai apropiat (momentan e doar in plan)
multumesc

Postat pe 16 Septembrie 2008 11:17
Raspunsul pentru PiticulVesel
Din momentul in care iti inceteaza concediul crestere copil, cu ziua urmatoare implinirii varstei de doi ani iti dai demisia de la vechiul loc de munca! iar pentru a indeplinii cerintele legale pentru a mai beneficia de concediu crestere copil pentru viitorul bebel trebuie sa fii angajata cu contract de munca! prin urmare, tinand cont de faptul ca inca nu ai spus ca esti insarcinata, dar intentionezi in viitoarul apropiat, sfatul meu este sa inchei contract de munca la firma la care esti administrator - sau asociat! acum legea permite ca acolo unde exista asociat unic sa inchei contract de munca pur si simplu - chiar azi am ajutat pe cineva in acest sens! - daca esti administrator, inteleg ca esti unul dintre asociati la propria firma, in acest caz incheie un contract de munca ca si administrator la firma ta, inregistrezi contractul la ITM si gata, indeplinesti conditiile legale! cum nu stii cand vine surpriza cu barza, mai bine fii cumintica si incheie contract de munca cu data cu care iti dai demisia la vechil loc de munca! revin cu informatii legat de acest subiect - asociat/administrator si dreptul la indemnizatie crestere copil!
elanicol
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:52
Ceau
Am si eu o intrebare daca lucrez 6 ore pot benficia de concediu de maternitate?
Eu in acest moment lucrez 6 ore si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediul de maternitate de 2 ani.
Cleopatra_kidz
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:53
Da Cleopatra, beneficiezi! in lege nu se spune nicaieri ca trebuie sa lucrezi 8 ore! ci doar sa realizezi venituri supuse impozitarii in fiecare dintre cele 12 luni anterioare!
elanicol
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:10
Multumesc mult pentru raspuns.
Cleopatra_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:49
Buna! Am si eu un caz de prezentat: sunt in concediu pentru cresterea copilului, concediu care expira pe 18 ianuarie 2009. Urmeaza sa nasc al doilea copil la sfarsitul lunii februarie 2009. Pot sa intru din decebrie in concediu de maternitate pentru al doilea copil?(din cate stiu e 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni) Daca ar trebui sa-mi iau cateva zile de concediu medical, inaintea concediului de maternitate, e posibil acest lucru? (aici ma intereseaza daca e suportat de stat sau de angajator - din cate stiu e 75% din media veniturilor din ultimele 6 luni) Mentionez ca la primul copil, dupa terminarea concediului de maternitate, am mai lucrat 2 luni, dupa care am intrat in concediul de crestere a copilului. Multumesc!
paulapirvan
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:19
Raspuns pentru Curcubeu
Poti intra in concediu de maternitate din 19 ianuarie 2009 cand e prima zi dupa ce primul micut implineste doi anisori (la multi ani de pe acum micutule sa cresti mare, sanatos si fericit) - nu poti beneficia simultan de indemnizatia de crestere copil (pentru primul) si sa si fii in concediu prenatal! soliciti concediu cod 08 - sarcina si lauzie din data de 19 ianurie 2009! indemnizatia de maternitate este 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni anterioare ivirii riscului! 75% il reprezinta indemnizatia pentru risc maternal. Numai bine.
elanicol
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:54
buna ziua ma numesc kosa nelica din bm puteti sa ma ajutati si pe mine?
in data de 15.012007 mam angajat la o firma pe perioada determinata si am ramas insarcinata in decembrie 2008 in iulie in data de 30 ,2008 mi sa terminat contractu de minca si am fost preluata de casa de asigurari din 30 2008 de cint am intrat pe prenatal asi vrea sa stiu daca beneficiez de maternitate am lucrat la firma trenkwalder din bm cu sediul in sibiu am nascut pe 2 octombrie si mia cerut stagiu de cotizare si la casa de pensi am numai doua luni si restu trebuie sa imi trimita din sibiu va multumesc
kosa
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:00
sa rog sa imi raspundeti mai repede
kosa
Postat pe 19 Noiembrie 2008 16:11
buna dimineata am trimis un mesaj de doua zile si mi-sa raspuns oricum va multumesc
kosa
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:05

Pentru Kosa
Nu ai de ce sa fii suparata ca nu ai primit raspuns, dar mesajul tau e asa alacambicat incat l-am citit de doua ori si tot nu sunt lamurita! sa vedem:
ai lucrat din ian 2007 pana in 30.07.2008 cu CIM perioada determinata! ok! sa inteleg ca apoi ai intrat in prenatal (cele 126 de zile concediu de maternitate)! Bun! ai nascut pe 2 octombrie (sa-ti traiasca bebelusul, sa creasca mare si sanatos, felicitari!!!)! asta inseamna ca indeplinesti conditiile pentru a beneficia de CCC pana al implinirea varstei de doi ani! stagiul de cotizare se solicita de la Casa de pensii unde isi are sediul angajatorul! probabil asa v-a fi de la anul! de la angajatorul tau trebuie sa soliciti sa-ti completeze o adeverinta (formular pe care il primesti de la Primarie) in care vor fi trecute datele tale de identificare, perioada de concediu de maternitate (daca este cazul) , stagiul de cotizare (data angajarii, respectiv data lichidarii); in acelasi timp eu eliberez mamicilor si o adeverinta in care trec ultimele 13 luni (ca sa am 12 luni complete, a 13 a luna fiind luna in care s-a nascut bebelusul) cu brutul realizat si zilele de cotizare aferente fiecarei luni! Daca nu m-am exprimat cum trebuie, te rog sa revii cu intrebari!!
Si o mica mentiune, cand postezi o intrebare, nu te astepta imediat sa iti raspunda cineva! pana la urma e un forum de discutii, nu ai mers la un avocat sau jurist in audienta! fara suparare!
elanicol
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:11
Buna ziua!
Am si eu o intrebare ...
sunt si angajat si am si un PFA. Pe perioada de concediu prenatal, pot factura in continuare pe PFA?
Mentionez ca primesc 85% din veniturile din salariu.
PFA-ul este in alt oras.

Multumesc mult

grace_kidz
Postat pe 22 Noiembrie 2008 11:42
buna mersiiii mult de tot tipa de unde mi-am depus dosaru a zis ca daca m-a preluat casa de asigurarii sa imi plateasca porenatalu nu am dreptu la maternitate
si mi-a cerut stagiul de cotizare pe care urmeaza sa il duc dece si daca am fost preluata de casa de asigurari beneficiez de maternitate?
pt ca am avut lunile lucrate mersii foarte mult
kosa
Postat pe 22 Noiembrie 2008 18:58
Buna, tuturor!
Sa-ti traiasca bebe si sa te bucuri de el, elanicol!
Am si eu o rugaminte.poti sa-mi spui daca stii cum se calculeaza 85% in cazul celui de-al doilea copil. pe cate luni?tot media pe ultimele 12 luni?eu termin concediul pe 17 dec. si ma duc la scoala,adica la serviciu.sunt profesoara ,dar niciodata nu zic "ma duc la serviciu".mersi mult
denisavld
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:24
Raspuns pentru Grace
Eu zic ca da! in perioada concediului de maternitate (cele 126 de zile) poti factura! de exemplu eu, nu mi-am bagat concediul medical la toate societatile unde am contract de munca! l-am bagat numai la unitatea de baza! niu poti realiza venituri pe perioada celor doi ani de CCC (legal vorbind!!! )! ori lucrezi, ori esti in CCC!
elanicol
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:42
Buna, tuturor!
Sa-ti traiasca bebe si sa te bucuri de el, elanicol!
Am si eu o rugaminte.poti sa-mi spui daca stii cum se calculeaza 85% in cazul celui de-al doilea copil. pe cate luni?tot media pe ultimele 12 luni?eu termin concediul pe 17 dec. si ma duc la scoala,adica la serviciu.sunt profesoara ,dar niciodata nu zic "ma duc la serviciu".mersi mult

Raspuns pentru Denisavid
Multumesc pentru urari mai intai!
In mod obisnuit, cei 85% se aplica asupra veniturilor realizate in ultimul an inainte de data nasterii copilului! asa spune legea! avand in vedere ca ai fost in CCC pentru primul copilas, o sa se i-a perioada lucrata din 17 dec incolo , pana la data nasterii celui de-al doilea micut, iar pentru completare, parerea mea ar fi ca ar trebui sa se adune veniturile aferente lunilor dinaintea nasterii primului copil! ti-am facut capul calendar?!? nu bag mana in foc, trebuie sa vad normele de aplicare! care nu au aparut inca!!!!
elanicol
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:50
Completare pentru Kosa!
Cand spui ca ai fost preluata de casa de asigurari, la ce te referi mai exact??! sa inteleg ca ai incheiat un contract de asigurat direct cu casa de asigurari??! ori asta nu inseamna ca te-a preluat casa de asigurari! inseamna ca doar esti asigurata!! si atunci se modifica datele problemei! cand ti-am dat raspunsul, explicand ca de fapt nu te-ai exprimat foarte clar in cele expuse, am inteles ca de fapt ai intrat in prenatal!!! ori prenatalul constituie stagiu de cotizare! daca nu ai intrat in prenatal din 30 iulie/sau 1 august 2008 nu vei beneficia de CCC (concediu crestere copil pana la implinirea varstei de doi ani) fiindca nu ai indeplinii conditia de a avea 12 luni de venituri anterioare datei nasterii copiluiui (ai fi descoperita pe lunile august, septembrie 2008)!
Revin cu aceste informatii, fiindca nu vreau sa fii indusa in eroare! ma repet, daca in continuarea contractului de munca ai intrat in concediu de maternitate (cele 126 de zile la care ai dreptul conform legii) , cele doua luni ar fi acoperite si ai indeplinii conditiile, daca nu e asa,,, imi pare rau! astept sa revii cu informatia clara, ai beneficiat sau nu de concediu de maternitate??!
elanicol
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:56
multumesc ELANICOL

grace_kidz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:59
mersi mult!esti foarte de treaba.habar n-am cand ai timp sa mai ne raspunzi si noua avand un bebe mic.eu nu prea am timp chiar daca al meu cristi a crescut.mult noroc!
denisavld
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:30
Buna Grace....si eu am fost in aceesi sitiatie cu tine..aveam si PFA si lucram in paralel .de aceea ce iti scriu e sigur adevarat...Nu mai poti tine autorizatia de PFA deschisa daca vrei sa beneficiezi de indemnizatie...Cand depui dosarul te pune sa aduci adeverinta de la Primarie cum ca nu obtii venituri din activitati independente,,,de aceea autorizatia trebuie inchisa..
blonda170
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:45
Asa e adevarat trebuie sa se obtina si venituri...nu e suficient sa platesti la casa de pensii
blonda170
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:47
Pentru Cleopatra.,...raspunsul este nu...cartea de munca trebuie deschisa cu norma intreaga adica minim 8 ore /zi
blonda170
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:49
Am si eu o intrebare....Fetita mea a implini chiar azi 2 ani...Pe caz de boala am reusit sa prelungesc concediul la 3 ani...Se considera aceasta perioada de la 2-3 ani continuitate in eventualitatea in care pana face fetita 3 ani mai nasc un copilas...pentru a intra in alt concediu de maternitate si cu celalalt...Chiar nu stiu care sunt legile in aceasta situatie..Multumesc!!
blonda170
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:56
Blonda170, merci - stiu ca nu poti obtine venituri pe PFA cand iei indemnizatia...intrebarea mea era vizavi da concediu prenatal...ca dupa aceea...eu am gemeni si mai am un baietel de 1 an si 10 luni - oricat de mult as vrea sa muncesc nu voi putea

grace_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 09:38
la concediul prenatal ...merge...si eu am luat....si prenatal...si postnatal
blonda170
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:17
multumesc
kosa
Postat pe 24 Noiembrie 2008 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute ieftine pt bebelusi 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:22
Cred ca am intrat in depresie postnatala 6 De la: garbo_380675 25 August 2013 12:54
Votati-l pe Brancusi! 3 De la: ninutza 27 Mai 2009 23:03
Pastilele Raspberry Ketone sunt eficiente pentru slabit? 1 De la: garbo_9035 30 Octombrie 2012 19:02
lohiile 16 De la: dariagyna 6 Mai 2009 16:21
Setari Cookie-uri