concediu de maternitate!

Bun. Pn la natere 07. august am fost profesor suplinitor. Dar din data de 31 august ori cum am rmas fr acest slujb. Ceea ce nseamn c dup, ce BB mplinete 2 ani va trebui s-mi caut de lucru. ntrebarea mea este c ce se ntmpl dac totui mai rmn nsrcinat nainte ca primul BB s mplineasc 2 ani?
cezana_ro
Postat pe 9 Martie 2009 21:48
pentru elanicol

Buna.
Te rog sfatuieste-ma si pe mine. Lucrez la o firma (de 1 an )care vrea sa ma faca PFA si sa imi treaca salariul de 12 mil brut in cartea de munca iar restul de bani sa mi-l dea prin PFA. In felul acesta ei scutesc bani din impozite si alte taxe. Problema mea este urmatoarea: eu vreau sa fac un copil in curand. Mai primesc 85% din toate veniturile daca in cartea de munca am doar 12 milioane si restul ii iau pe PFA? Firma se angajeaza sa se ocupe de toate actele necesare pt PFA si ei platesc taxele si impozitele pt mine (eu nu o sa am nici o legatura cu toate actele PFA si drumurile pe la taxe si impozite). Dar este adevarat ca sunt anumite taxe obligatorii si altele optionale pt PFA? Cum ma pot asigura ca pot primi indemnizatia din intreg salariul meu de dinainte de aceasta schimbare? Multumesc mult.
mota_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:00
pentru mota: primesti indemnizatia din totala suma a veniturilor, fie ca esti angajata, fie ca ai pfa, fie ca ai contract civil pe ore. se acumuleaza toate veniturile. stai linistita.
elebi
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:15
buna ziua.in maxim 10 zile...am sa aduc pe lume o fetita si am rugamintea daca se poate sa-mi spuneti ce acte trebuie sa contina dosarul pentru concediu de maternitate,care trebuie depus din cate am inteles ..la primaria orasului.(constanta in cazul meu ) mai trebuie si o cerere depusa la locul de munca?.cu cat se plateste co maternal?(doresc sa optez pentru 85%din salariu dar nu stiu daca se acorda din brut sau net )va multumesc anticipat si toate cele bune .
Daria_Maria
Postat pe 21 Iulie 2009 11:44
actele se depun pe str Amzacei, nu la primarie. Noi am depus dosarul la 3 iunie, daca vrei iti trimit pe mail sau mess foaia cu actele necesare. Eu sunt tot din Constanta!
aly_raz
Postat pe 21 Iulie 2009 12:59
la Directia de protectie a copilului...iar 85% din salariu iti calculeaza ei automat in baza adeverintei de la munca...
aly_raz
Postat pe 21 Iulie 2009 13:05
din salariul net evident, ca 85% din brut cred ca era mai mare decat salariul in mana... (deci din net se calculeaza, asa iti vor da adeverinta si cei de la munca, cu veniturile nete, defapt nu numai salariul se ia in considerare ciu toate veniturile de la firma: si primele, sporurile etc)
pinicuta
Postat pe 21 Iulie 2009 13:53
Buna ziua! Am si eu o nelamurire.Va rog din toata inima sa ma ajutati!!!!
Am nascut pe 13.08.2007 primul bb, am intrat in CCC si mi s-a suspendat CIM pana la data de 13.08.2009, conform cererii depuse de mine si deciziei emise de director.Pe data de 14.08.2009 ar trebui sa ma intorc la serviciu cu reluarea raporturilor de munca.Dar acum vine al doilea bb, adica in jur de 30.08.2009.Nelamurirea mea care este: cum ar trebui sa procedez? Sa fac exact procedura inversa suspendarii, adica sa depun cerere pentru reluarea raporturilor de munca , urmata, cum ar fi normal, de decizia directorului si apoi din data de 15.08.2009 sa intru in prenatal sau cum au zis cei de la HR de la noi, sa intru direct in prenatal fara sa mai umble cartea de munca? Cum au zis ei nu mi-ar cam conveni pt ca la noi s-au produs unele modicari si m-ar avantaja mai incolo. Daca intru direct in prenatal , eu cum justific lipsa mea de la serviciu daca se incheie suspendarea CIM? Cum mi se calculeaza concediul prenatal, 85% din ce? de unde? Am foarte multe intrebari si sunt putin speriata .Va rog sa ma ajutati si pe mine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
isa_zavaliche
Postat pe 26 Iulie 2009 11:34
Buna, am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati!
Intrebarea mea este daca pot sa intru in concediu de cresterea a copilului pt.6 luni si apoi sa intre sotul meu? Va multumesc anticipat
dumitrache_smn
Postat pe 26 Iulie 2009 15:32
Raspuns pentru Isa
Nu poti intra direct in CCC pentru al doilea copil deoarece ... inca nu ai nascut!! intra direct in prenatal, oricum legea spune ca poti intra in CCC dupa ce efectuezi minim 42 de zile de concediu de maternitate! Medicul de familie iti va elibera certificat medical cod 08 cu data de 14.08.2009! vei efectua si cele 42 de zile dupa ce ai nascut si apoi ve-i depune cerere de suspendare contract pentru al doilea bebelus, vei depune din nou dosar la Primarie urmand procedura. Nastere usoara!!!
elanicol
Postat pe 28 Iulie 2009 21:09
Multumesc mult elanicol.Nu era vorba sa intru direct in CCC pentru ca e clar ca nu se poate.Nelamurirea mea era ce fac daca angajatorul mi-a zis sa aduc doar concediu medical incepand cu 14.08.09.Eu am fost la serviciu si mi-am depus totusi cerere pt reluare raporturilor de munca , raporturi ce mi-au fost suspendate cand am intrat in CCC pt bb1.Iar concediul prenatal il voi duce la sfarsitului lunii august sau dupa ce nasc , daca voi naste in cursul lunii august(pt ca altfel nu se da concediul de dr.) incepand cu 14.08.09.Intrebarea e daca angajatorul va face vreo modificare in cartea de munca(as putea sa raman cu CIM suspendat? parerea mea e ca nu pt ca tr ca plateasca medicalul)?De unde mi se plateste medicalul? De ce pun intrebarile astea? Pt ca nu vreau sa am probleme cand ma duc si depun dosarul pt bb2.Sa-mi zica de acolo ca am avut dar nu am avut CIM suspendat, sa se faca ca nu inteleg s.a.m.d. Multumesc mult elanicol si poate poti sa-mi raspunzi si la intrebarile celelalte.
isa_zavaliche
Postat pe 30 Iulie 2009 10:59
Isa, nu stiu daca e asa important daca vei intra in concediu mediacl obisnuit sau in prenatal pana vei naste. Ideea e ca ti se va suspenda din nou CIM dupa ce termini macar alea 42 de zile postnatal, iar de la servici iti vor da o noua decizie de suspendare a contracutului de munca cu data respectiva. E drept ca nu stiu ce venituri iti vor lua in calcul, dar inclin sa cred ca ce ai luat tu ca si indemnizatie de crestere copil. Si din cate stiu eu si pe perioada concediilor medicale se suspenda raporturile de munca, doar ca nu face nimeni decizie pe care sa ti-o inmaneze, ca in principiu nu-ti trebuie nicaieri. Cred ca nici p-astea la intrare in CCC nu le-ar face toate societatile daca nu le-ar cere cei interesati. Dar intereseaza-te un pic la firma, prenatalul nu e mai mare ca suma decat daca ai intra in CM obisnuit?
kidz000722
Postat pe 30 Iulie 2009 11:21
Buna kidz000722 ! Intru de drept in prenatal si se plateste 85% din veniturile pe ultimile 6 luni.Ori CM ori prenatal e totuna.Problema mea e sa nu am probleme in ceea ce priveste vechimea(continuitate) si nici in momentul in care imi depun dosarul pentru indemnizatie pt bb2.In cazul concediului medical nu se suspenda raportul de munca pentru ca banii iti vin pe stat de plata de la unitate si nu de la vreo alta institutie.Eu nu vreau sa am pauza intre data la care ar tr sa-mi reiau raporturile de munca si data la care intru in CCC. Suspendarea se noteaza in cartea de munca, pe cand medicalul, prenatalul, lehuzia, nu.Si asta e una din probleme.
isa_zavaliche
Postat pe 30 Iulie 2009 11:33
Draga mea n-o sa ai nicio pauza chiar daca vei intra in medical, stai linistita. Daca nu se noteaza medicalul in cartea de munca inseamna ca iti opereaza reinceperea raporturilor de munca, chiar daca figurezi in medical, fie el si prenatal, ca ala tot un medical e la urma urmei. Dar sa stii ca prenatalul e mai benefic la bani decat medicalul obisnuit, ca la medical iti da 85% din net, pe cand la prenatal se calculeaza din brut. Ia gandeste-te la mamicile care din motive medicale indreptatite sau nu stau in medical imediat ce afla ca sunt insarcinate, nu se pune problema ca n-ar putea beneficia de CCC ca n-au fost la servici inainte de a naste.
kidz000722
Postat pe 30 Iulie 2009 12:34
buna...am si eu o intrebare......daca sunt in somaj 9 luni din noiembrie incepand si raman gravida beneficiez de indemnizatie?......va multumesc...o zi buna.
susi
Postat pe 22 Octombrie 2009 00:40
am vechime 3 ani neintrerupti.
ultimele 2 luni din 2009 si ianuarie 2010 nu am lucrat si in iulie 2010 trebuie sa nasc.
pot beneficia de concediu de crestere a copilului?
marika89
Postat pe 26 Ianuarie 2010 11:14
draga mea,din experienta proprie i-ti spun ca nu o sa reusesti:
eu am avut 6 ani lucrati consecutivi si dupa acei ani, 3 luni de intrerupere la locul de munca.Am incercat sa merg sa-mi platesc pe cont propriu dar nu se mai poate,cica s-a schimbat legea.La mine era vb de 1 luna de intrerupere,ptr ca eu aveam 11 luni consecutive si nu am putut beneficia.Asa ca tu incearca.eu ti-am spus experienta mea. bafta!
kidz000837
Postat pe 26 Ianuarie 2010 11:23
BUNA SUSI.DACA INTRI IN SOMAJ SI RAMAI INSARCINATA,IAR SOMAJUL I-L AI PANA IN PERIOADA NASTERII,DA.DACA INTRE TIMP,TERMINI SOMAJUL,EU TE SFATUIESC SA-TI PLATESTI SINGURA MAI DEPARTE ASIGURAREA DE SANATATE,PANA CAND NASTI,CA SA POTI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE.ALTFEL DACA O SA AI INTRERUPERE NU VEI BENEFICIA.
kidz000837
Postat pe 26 Ianuarie 2010 11:28
BUNA SUSI.DACA INTRI IN SOMAJ SI RAMAI INSARCINATA,IAR SOMAJUL I-L AI PANA IN PERIOADA NASTERII,DA.DACA INTRE TIMP,TERMINI SOMAJUL,EU TE SFATUIESC SA-TI PLATESTI SINGURA MAI DEPARTE ASIGURAREA DE SANATATE,PANA CAND NASTI,CA SA POTI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE.ALTFEL DACA O SA AI INTRERUPERE NU VEI BENEFICIA.
kidz000837
Postat pe 26 Ianuarie 2010 11:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine gravida 6 De la: garbo_378981 20 Septembrie 2013 20:09
INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL 3 De la: garbo_401252 3 Mai 2014 23:14
Indemnizație creștere copil 2 De la: Emilia_Evu_1 28 Februarie 2016 06:42
Ce ceaiuri pot bea daca alaptez? 9 De la: garbo_379112 16 Octombrie 2013 10:06
Concurs Kidz.ro 103 De la: ConcursGarbo 22 Octombrie 2014 06:58
Setari Cookie-uri