copii cu deficit de hormon de crestere

Am un baietel de 7ani,de curand am descoperit ca glanda hipofiza nu secreta suficienti hormoni de crestere si de aceea creste foarte greu.As vrea sa stiu daca mai este cineva cu un asemenea caz,si ce imi recomanda.
Bobi_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2010 21:06
Am descoperit aceeasi problema la baiatul meu cand avea varsta de 2 ani . De atunci am facut tratament cu hormoni biosintetici de crestere in doza zilnica injectabila subcutanat .Rezultatele s-au vazut imediat : in primul an a crescut 21 de centimetri , in al doilea 16 centimetri dupa care a ramas la o rata de crestere de de 6 cm /an , normala. Insa la 12 ani s-a manifestat o neuropatie periferica care a aparut si la alt pacient al doctoritei sub observatia careia s-a aflat baiatul . Nu stiu daca este o coincidenta sau un efect al tratamentului cu hormon de crestere .
Trebuie sa fii foarte atenta ca medicul care il trateaza sa fie competent .
Sunt site-uri cu ultimele scheme de tratament care trebuie aplicate in perioada de pubertate in asa fel incat sa nu accelereze inchiderea epifizelor si stoparea cresterii in inaltime . Ceva de genul stoparii pubertatii si marirea dozelor de hormoni de crestere pentru atingerea unei inaltimi normale . Doctorul care ne-a tratat pe noi nu a avut in vedere modificarile hormonale care apar in perioada pubertatii si acum , la 14 ani , varsta osoasa este de 17 ani si epifizele sunt aproape inchise deci nu mai castiga in inaltime mare lucru . Acum are 1,58 cm. De doi ani am oprit tratamentul cu hormoni de crestere ca sa ne bazam pe hormonii masculini pe care ii secreta corpul acum , dar creste foarte incet ( 6 cm in ultimii doi ani ) .
Va urez succes in tratament si in alegerea terapeutului .
zaraza_kidz
Postat pe 28 Mai 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
castiga banii mai simplu! 1 De la: icutzzza 9 Iulie 2009 09:37
job dupa perioada de crestere copil!!! 46 De la: tudor_claudia 20 Aprilie 2010 11:33
Fumatul ar trebui interzis? 1 De la: absolutep0wer 15 August 2009 17:44
Ce inseamna produs bio? 3 De la: MihaelaStanciu 5 Noiembrie 2008 11:45
Laura 1 De la: garbo002982 3 Martie 2013 16:21
Setari Cookie-uri