intrebare

Sunt angajata de 7 luni in Bucuresti,sotul meu lucreaza de 2 ani dar il repartizeaza cu munca in zona Moldovei,vreau sa demisionez si sa ma duc dupa el. Daca raman insarcinata,primesc ajutor de crestere a copilului? Sau daca stau pana fac 12 luni pe cartea de munca,apoi demisoanez,primesc ajutor de crestere?
Va rog sa ma ajutati!
multumesc
garbo_383583
Postat pe 12 Septembrie 2013 11:24
e suficient sa deschizi un subiect, nu sapte.
Poate ca ar trebui sa iti pui problema ce esti tu in stare sa faci sa iti intretii copiii, nu cum sa ii faci si sa traiesti din beneficii cu ei cu tot. Calculele astea "demisionez ca e statul obligat sa imi creasca plozii daca am muncit un an" sint de-a dreptul penibile. Nu esti in stare sa le asiguri TU ce au nevoie, nu ii faci - probabil nu e o pierdere foarte mare pentru lumea asta daca nu mai sint niste guri in plus de hranit de catre platitorii de impozite, nu crezi?!
quasaria
Postat pe 12 Septembrie 2013 11:31
De ce nu vrei sa raspunzi strict la intrebare? Nu ma judeca
garbo_383583
Postat pe 12 Septembrie 2013 13:10
pentru un asa raspuns, vorba vine raspuns, si termenii folositi, esti o nesimtita sau nesimtit ,
sorincoserea
Postat pe 18 Septembrie 2013 08:37
De la: garbo_383583, la data 2013-09-12 11:24:51Sunt angajata de 7 luni in Bucuresti,sotul meu lucreaza de 2 ani dar il repartizeaza cu munca in zona Moldovei,vreau sa demisionez si sa ma duc dupa el. Daca raman insarcinata,primesc ajutor de crestere a copilului? Sau daca stau pana fac 12 luni pe cartea de munca,apoi demisoanez,primesc ajutor de crestere?
Va rog sa ma ajutati!
multumesc





ca sa primesti ajutorul de crestere a copilului, trebuie sa lucrezi pina ce intri in prenatal. daca demisionezi chiar si insarcinata fiind, nu primesti nimic. de ce? simplu. nu mai esti asigurata.
atita timp cit nu ai un loc de munca inainte si pe perioada sarcinii nu benficiezi de nici un drept.
daca lucrezi , ai ramas insarcinata, nasti, primesti ajutorul de crestere a copilului, dar in aceasta perioada tu iti dai demisia, iar nu mai primesti nimic.
poti sa-ti dai demisia doar cind ti s-a terminat perioada de ajutor si e timpul sa te intorci la munca. doar in momentul ala iti poti da demisia.
poti sa-ti dai demisia cind vrei, dar nu beneficiezi de ajutor.
m-am facut inteleasa?
vivacedonna
Postat pe 18 Septembrie 2013 21:02
De la: sorincoserea, la data 2013-09-18 08:37:31pentru un asa raspuns, vorba vine raspuns, si termenii folositi, esti o nesimtita sau nesimtit ,


nu inteleg de ce v-a agasat raspunsul lui Q.
intr-un fel are dreptate.
faci copii doar ca sa primesti ajutorul de crestere? ajutorul ala il primesti 2 ani, in cazul in care acum nu s-a schimbat legislatia si l-au mai redus.
si dupa 2 ani ce faci? nu te mai intrebi cu ce-o sa cresti copilul?
parerea mea, daca nu ai posibilitati de crestere, atunci nu te apuci de facut copii.
vivacedonna
Postat pe 18 Septembrie 2013 21:06
De la: garbo_383583, la data 2013-09-12 11:24:51Sunt angajata de 7 luni in Bucuresti,sotul meu lucreaza de 2 ani dar il repartizeaza cu munca in zona Moldovei,vreau sa demisionez si sa ma duc dupa el. Daca raman insarcinata,primesc ajutor de crestere a copilului? Sau daca stau pana fac 12 luni pe cartea de munca,apoi demisoanez,primesc ajutor de crestere?
Va rog sa ma ajutati!
multumesc

matale pui caru' inaintea boilor! n-ai vrea sa le rezolvi pe rand?...gaseste un job in zona, da-ti demisia si dupa aceea mai vezi tu!
miss_darine
Postat pe 18 Septembrie 2013 21:28
nu stiu ce nu e clar, tanti nu vrea un job, vrea beneficii... Sau in cel mai rau caz sa "stea pina face 12 luni" si dupa aia neaparat sa demisioneze.
Toti cei care muncesc si de bine de rau se intretin platesc ditai impozitele ca sa le tina si pe puturoasele astea in spinare: mai toarna cite un copil, isi mai gasesc cite o boala fictiva... "statul" sa plateasca. De fapt, nu statul plateste, ci fraierii care iti dau sfaturi pe aici.
quasaria
Postat pe 19 Septembrie 2013 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concediu de maternitate prenatal - Obligatoriu? 9 De la: andrajuganarucalin 14 Aprilie 2009 10:46
Masina de cusut 4 De la: camitiv 12 Decembrie 2008 15:27
produse pentru ingrijire personala si ingrijirea locuintei si nu numai 1 De la: crys_1976 16 Martie 2010 19:45
Concurs Kidz.ro 103 De la: ConcursGarbo 22 Octombrie 2014 06:58
jobul potrivit 1 De la: Adina70 8 Iulie 2009 15:33
Setari Cookie-uri