concediu de maternitate!

pentru Blonda 170
si perioada de concediu de boala constituie "continuitate" asa cum spui tu!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:10
Pentru Cleopatra
Nu o contrazic pe blonda 170! dar... carnetul de munca poate fi completat si daca exista doar o norma de 2 ore, de exemplu ! doar ca se mentioneaza acest lucru! iar pentru a beneficia de concediu de maternitate, respectiv de concediu crestere copil pana la implinirea varstei de doi ani, beneficiezi si daca ai norma de 2 ore /4 sau 6 ore! legea nu stipuleaza nicaieri ca trebuie sa ai 8 ore!! se spune doar 12 luni anterioare nasterii copilului de venituri supuse impozitarii! asta e parerea mea!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:14
Draga Denisad
Adevarul este ca nu prea am timp! se intampla sa vina ora 16 si sa imi dau seama ca nu am apucat nici o cana de lapte sa beau!!! cand bebelusul doarme, fac curat in casa (noroc ca nu gatesc, ca asta e apanajul sotului meu! ) si imi rezolv actele de la birou! asta presupune sa intru pe calculator, respctiv sa imi citesc mail-urile, evident, vad de la Kidz ca sunt mesaje noi, si nu ma lasa inima sa nu raspund atunci cand pot! cam asta este! numai bine tuturor!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:17
buna tuturor,

am si eu 2 probleme de lamurit - mentionez ca eu sunt acum in concediu de maternitate pana in februarie - am nascut in octombrie si am preferat sa-mi pastrez tot concediul de maternitate - cele 126zile sa le iau dupa nastere:
1) se poate intrerupe concediul de maternitate pentru a semna un contract de angajare cu un alt angajator apoi sa intru in concediu de crestere copil pana la 2 ani?
2) daca am firma - nefiind salariata la aceasta firma - se poate sa primesc indemnizatia de crestere copil pana la 12 ani, in conditiile in care firma inregistreaza venituri in acelasi timp?
multumesc anticipat
aura1980
Postat pe 25 Noiembrie 2008 00:01
buna am si eu o intrebare ,ce boala trebuie sa aiba copilul pentru prelungirea concediului de maternitate pana la 3 ani.Trebuie sa precizes ca baiatul meu face 2 ani pe 6 decembrie si trebuie sa ma duc la munca , in conditiile in care o luna am stat numai prin spitale cu copilul ca a facut 4 convulsii febrile si acum trebuie sa il tin sub supraveghere sa nu mai faca febra si ii dau fenobarbital

Postat pe 25 Noiembrie 2008 00:04
buna ziua, sunt o proaspata viitoare mamica si am si eu o intrebare.
in afara de cele 126 de zile pre si post natale... si bneinteles concediul de crestere a copilului, as vrea sa stiu ce drepturi mai avem noi, femeile insarcinate.
mai e si reducerea duratei zilnice de munca cu 20% si cele 16 ore lunare pentru consultatiile prenatale
mai stie cineva ceva? cum se iau zilele de concediu pt risc maternal... si ce alte modalitati de evadare de la locul de munca mai sunt?
laura_cambur
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:42
buna.
mamina, concediul timp de 3 ani se da pentru copilul cu handicap. al tau nu intra in aceasta categorie, e clar. Ce mai vreau sa+ti spun, nu stiu de unde esti si cat timp ti s+a recomandat fenobarbitalul, dar fenobarbitalul e bine de evitat de folosit pe termen lung la copii. afecteaza functia cognitiva. O alternativa, daca intradevar se impune tratamentul profilactic continuu, adica zilnic, ar fi Depakinul. Tratamuentul continuu este indicat daca copilul a avut convulsii complexe, daca prezinta deficite neurologice, daca are rude cu epilepsie. daca nu are nici unul din criteriile de mai sus, tratamentul continuu nu este indicat. Este indicat doar tinerea febrei sub control cand apare si desitin intrarectal cand febra depaseste 38,5 grade celsius. Mai discuta cu un medic din zona ta.
a1_23
Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:55
aura1980, eu atat stiu ca nu ai voie sa sustii examene sau sa te angajezi in perioada concediului de lehuzie adica primele 42 de zile dupa nastere. in rest se poate.
a1_23
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:00
buna! mamicilor voi stiti dc e aprobata legea care da 85 % din salar si de cand intra in vigoare?? As prefera 85 % decat 8 mil.Ce trebuie sa fac in acest sens?
Se poate opta?
dia28
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:28
Multumesc mult boaba pentru raspuns ,intre timp ma-m interesat si eu de concediul si asa este nu intra la 3 ani ,apropo eu sunt din Constanta si fenobarbital ii dau doar 10 zile pana mergem la urmatoarea encefalograma ,intradevar am si desitin pentru cazul in care mai face alte crize.Doctora care o am mi-a spus ca daca face mai multe crize avem sanse sa dea in epilepsie, oricum vrem sa mergem la Bucuresti dupa sarbatori sa aflam si alta parere fiindca nu sunt convinsa inca de diagnostic

Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:32
pt elanicol
Multumesc!
blonda170
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:43
Buna . Am si eu o intrebare in legatura cu indemnizatia pentru cresterea copilului. Am inceput sa lucrez in data de 04.07.2006 la o firma. In data de 15.07.2008 am samnat acordul de incatare a comtractului de munca cu aceasta firma datorita faptului ca a fost cunparata de alte persoane ,iar in 01.08 2008 am semnat noul contract cu noii proprietari.Pe toata durata aceasta am primit salar. Beneficiez sau nu de indemnizatie?
beltechi_alina
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:16
Raspuns pentru beltechi_alina
Vei beneficia de concediu de maternitate si de concediu crestere copil pana la implinirea varstei de doi ani! legea spune sa realizezi venituri supuse impozitarii in cele 12 luni dinaintea nasterii copilului! chiar daca la societatea anterioara ai inetat activitatea la mijlocul lunii, e in regula! putea sa fie si numai o zi lucratoare in acea luna (iulie 2008) si tot ai fi beneficiat! numai bine!
elanicol
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:01
Multumesc f mult pt raspuns.Multa sanatate tuturor.
beltechi_alina
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:23
mie nu-mi raspunde nimeni?
dia28
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:04
da...legea cu 85% intra de la 1 ian 2008
blonda170
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:35
pentru Didina: subiect dezbatut/discutat la topicul urmator
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/519/DESPRE-INDEMNIZATIA-DE-CRESTERE-A-COPILULUI/DESPRE-INDEMNIZATIA-DE-CRESTERE-A-COPILULUI-pagina-9.html
elanicol
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:24
mie nu-mi raspunde nimeni? :(
laura_cambur
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:40
Raspuns pentru Laura
Drepturi maternitate:
1. 126 zile calendaristice concediu medical maternitate (cod 08), din care 42 sunt obligatorii dupa nasterea efectiva;
2. Doua zile pe luna (de fapt 16 ore lucratoare/luna) pntru analize si/sau cursuri;
3. Concediu medical risc maternal (cod 15) - se face o evaluare a riscurilor la locul de munca in urma caruia se completeaza un raport de evaluare, recomandare de la medicul de medicina muncii si scrisoare medicala de la medicul ginecolog catre medicul de familie.
4. Gravidutele beneficiaza de retete compensate; de asemenea o parte din analize sunt gratuite (evident, pentru cele importante oricum trebuie sa platesti!), de asemenea se presupune ca gravidutele au intaietate la efectuarea analizelor medicale si la consultatii (nu am avut norocul asta: am stat si cate o ora pana am intrat la medicul de familie, chiar daca m-a dusesem doar pentru o simpla trimitere sa imi fac analizele!!)
4. Recomandari: e indicat sa va interesati din timp daca aveti toate taxele platite la bugetul statului in ultimele 12 luni (asigurari sanatate);
In maternitate se solicita si adeverinta de la locul de munca si vizata de Asigurarile de sanatate.
Dupa nastere: conform CCM incheiat la nivel national pe anii 2007-2010 (art 51), putem solicita un salariu mediu/unitate pentru fiecare copil , un bonus/ajutor pentru mamica (nici de asta nu am avut parte!);

Termene de declarare a nasterii: bebelusul trebuie declarat in 15 zile de la nastere (daca nasterea se declara la mai mult de un an de la nastere, pentru efectuarea inregistrarii este necesara o sentinta judecatoreasca);
Pentru declarearea nasterii sunt necesare urmatoarele acte: certificatul medical constator al nasterii eliberat de maternitate sau de clinica unde a avut loc nasterea; actul de identitate al mamei; certificatul de nastere al mamei daca este divortata sau necasatorita; certificatul de casatorie; declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite; actul de identitate al declarantului nasterii in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti;

O sa revin cu completari! s-a trezit micultul meu! o zi buna!
elanicol
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:34
multumim...
dia28
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:00
multumesc mult
laura_cambur
Postat pe 5 Decembrie 2008 21:21
Pentru Laura.
Metoda de evadare de la locul de munca poate fi urmatoarea: concediu medical de urgenta(max.5 zile) de la ginecolog,urmat de alte zile de concediu tot de la el,urmat de max.14 zile concediu de la medicul de familie,apoi cateva zile concediu de odihna (daca mai ai, daca nu,fara plata),si tot asa pana ajungi la maximum de zile concediu medical care se pot acorda intr-un an(nu mai retin numarul,cauta pe net),dupa care,la intelegere cu ginecologul te internezi(de obicei fictiv) cateva zile(de aici alt medical de urgenta),in timpul internarii medicul te trimite la Comisia de Evaluare a Capacitatii de Munca,care iti aproba inca 30 zile medical, apoi alta internare,comisie,pana intri in pre-natal,la 32 sapt de sarcina(parca asa era).
Mult succes si sarcina cu sanatate.
anna_kidz
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:37
buna. am si eu o intrebare pentru blonda170 : cum ai reusit sa prelungesti concediul de crestere copil de la 2 la 3 ani??? cine te-a ajutat?medicul de familie?
pentru ca baietelul meu are 1 an si 8 luni si ma gandesc cu groaza la ziua cand va trebui sa plec la servici (pentru ca altfel nu cred ca ne-am putea descurca) pentru ca baietelul meu are spasmul hohotului de plans si daca se loveste sau cade....lesina si nu cred ca s-ar putea descurca mama cu el daca l-as duce la ea la tara.As dori sa mai pot sta un an acasa cu el dar fara un venit nu imi permit.
pe voi cine si la ce caz de boala va incadrat.
P.S.te rog din suflet daca poti sa-mi raspunzi ca sunt disperata,nu stiu ce sa fac pentru ca timpul trece si mai e f f putin pana face 2 ani. mary_predut@yahoo.com

mary_predut
Postat pe 4 Ianuarie 2009 20:53
Buna ziua!
Am si eu o problema si sper ca ma puteti ajuta si pe mine.Din 04.02.2008 sunt angajata ca PFA.Mi se opreste in fiecare luna din venit 10% la sursa.Eu pana acum nu am platit nimic ptr ca am inteles ca trebuie sa ni se elibereze o adeverinta anul acesta cu toate veniturile pe anul trecut, si cu aceasta adeverinta sa platim restul de taxe.In functie de venitul pe care l`am avut.Din cate am inteles acea adeverinta o elibereaza colaboratorul prin luna mai, cand ar trebui sa nasc.Se poate sa`mi elibereze acea adeverinta mai devreme?!Problema este ca eu sunt insarcinata in 4luni, si nu mai pot lucra deoarece am munca de teren in proportie de 75%.Am discutat cu managerul si mi`a spus ca ori vin la munca ori daca nu sa`mi dau demisia.Ce ma sfatuiti sa fac?!As putea sa`mi iau concediu medical si cele 126 de zile?!Si unde ar trebui sa ma duk ca sa`mi platesc impozitele?Si de ce acte as avea nevoie ptr concediu medical si pentru cele 126 de zile?!Unde ar trebui sa ma adresez.Tin sa mentionez faptul ca astazi am fost la Camera de Munca si nu au putut sa`mi spuna nimic cei de acolo.Mi`a spus ca probleme sa`mi fac dupa ce nascHabar nu aveau de nimic.Am mai citit cateva articole dar m`ai rau m`au bagat in ceata.V`as ruga sa ma ajutati si pe mine.
Va multumesc frumos!
catalina198619
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:41
buna, daca renunt la concediul de crestere a copilului primesc 300ron pe langa salar?
elmira_omer
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:01
buna elanicol.am o singura intrebare,am observat ca esti printre putinele care stiu raspunsuri la intrebari.am deja un copil si as mai dori sa fac unul.la primul copil nu am primit indemniatie de maternitate pentru ca imi lipseau 2 luni de pe cartea de munca sa fac 12 luni.la al doilea as dori sa nu mai fac aceeasi greseala.intrebarea este:daca imi platesc cartea de munca timp de 12 luni beneficiez de indemnizatie???si daca,de exemplu as dori sa ma incadrez laun salariu de 3000 lei,adica sa platesc lunar 1000 lei timp de un an,tot as beneficia de 2550 timp de 24 luni???multumesc anticipat pentru raspuns,Elena Prodan
simena76
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:48
am auzit ca sa marit maternitatea
e adevarat ?.trebuie sa imi fac actele din nou? ai nascutt?
kosa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:19
am auzit ca sa marit maternitatea
e adevarat ?.trebuie sa imi fac actele din nou? ai nascutt?
kosa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:19
Pt. Catalina, o parte a raspunsului.
Metoda de evadare de la locul de munca poate fi urmatoarea: concediu medical de urgenta(max.5 zile) de la ginecolog,urmat de alte zile de concediu tot de la el,urmat de max.14 zile concediu de la medicul de familie,apoi cateva zile concediu de odihna (daca mai ai, daca nu,fara plata),si tot asa pana ajungi la maximum de zile concediu medical care se pot acorda intr-un an(nu mai retin numarul,cauta pe net),dupa care,la intelegere cu ginecologul te internezi(de obicei fictiv) cateva zile(de aici alt medical de urgenta),in timpul internarii medicul te trimite la Comisia de Evaluare a Capacitatii de Munca,care iti aproba inca 30 zile medical, apoi alta internare,comisie,pana intri in pre-natal,la 32 sapt de sarcina(parca asa era).
Mult succes si sarcina cu sanatate.
anna_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:19
Buna, as vrea sa stiu si eu daca in perioada de concediu (cele 126) mi s-a calculat o suma de..., aceeasi suma o voi lua si cand voi primii indemnizatia sau difera formula de calcul. Ideea este ca eu pe cartea de munca am minim, dar cand mi-a dat cei 85% mi-a dat din netul care il luam in mana.
dariagyna
Postat pe 9 Martie 2009 10:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pot beneficia de concediu de crestere al copilului? 5 De la: mady_yo 7 Iulie 2010 10:03
buna fetelor 4 De la: doryna_dobrescu 29 Noiembrie 2013 07:33
luxatie de sold 1 De la: ramona_chirosca 21 August 2009 11:23
? 1 De la: garbo1208 11 Octombrie 2011 19:00
CONCEDIU SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 1 De la: kidz006637 31 Ianuarie 2010 12:08
Setari Cookie-uri