durerile de spate

buna mamicilor! am si eu o problema...si anume dureri mari de spate. aceste dureri au inceput in urma cu doua luni. toata ziua nu am nimic, seara cand ma pun la culcare simt cum incepe sa ma doara spatele; apoi dimineata nu ma pot ridica din pat. am fost la medic si mi-a spus ca durerile sunt din cauza sarcinii si alaptarii (in perioada sarcinii nu am avut dureri de spate), ca trebuie sa fac masaj. nu am gasit pe nimeni care sa ma ajute, la saloanele cosmetice, masajul este facut cu creme cu extract de ardei iute, piper, etc. voi ati avut dureri de spate? cum ati rezolvat situatia?
felideni
Postat pe 16 Iunie 2008 22:24
si eu am avut dureri de spate dupa ce am nascut ultimul bebel, sin cauza alaptarii si pentru ca fetita mea cea mare vrea mereu in brate.nu mai puteam sa merg si daca ma aplecam sa iau bebelu din patut imi era frica ca nu ma mai pot ridica.de la farmacie i-a dat sotului meu BEN-GAY sa ma maseze seara cand ma bag in pat.pe mine m-a ajutat dupa 3 zile nu am mai avut probleme.miroase foarte tare crema insa m-a ajutat.sanatate!
simona77
Postat pe 17 Iunie 2008 07:23
si eu am avut dureri in primele luni dupa ce am nascut, ma durea spatele foarte tare, apoi genunchii, daca ma aplecam nu puteam sa ma mai ridic fara sa ma tin de ceva, mi-am facut analizele si mi-au iesit bine, acum dupa 9 luni au disparut, mai simt uneori dureri de genunchi sau de spate dar mult mai rare si mai reduse decat inainte. Masajul ajuta cu siguranta

Postat pe 17 Iunie 2008 08:20
Buna!si eu m-am confruntat cu o astfel de durere.Am nascut acum 8 luni si am avut o bebita destul de mare pt inaltimea mea,motiv pt care coloana s-a modificat f mult.In timpul alaptarii ,mai precis la o luna de la nastere am avut dureri cumplite de spate chiar si noaptea.Nu puteam sa folosesc nici un unguient pt ca alaptam si cele pe baza de plante nu-si facea efectul,asa ca am inceput pe la 4 luni de la nastere sedinte de fizioterapie si masaj.Am facut doar 8 dar au facut minuni.Nu mai am dureri decat f rar si sunt suportabile.Devina era si greutatea in plus .Va doresc multa sanatate tuturor mamicilor si bebeilor vostri !
bia_kidz
Postat pe 17 Iunie 2008 09:28
hehe, pe mine in timpul sarcinii ma durea si spatele (dar nu puteam sa stau sa imi faca masaj , decat cu operna sub burta, ca nu puteam sta pe burta: ma dureau si burta si sanii), dar si mai ciudat: simteam ca imi amorteste un picior (nuami cand stateam in picioare sau mergeam, daca stateam jos era ok), si simteam ca imi ingheatza piciorul ala pe dinuntru, adica nu pielea, mijlocul pulpei! dr a zis ca poate apasa bebe pe vreun nerv si de asta. acum nu ma mai deranjeaza. dupa ce am nascut, spatele initial nu ma durea dar punndu-l pe bebe in patut si luandu-l si punandu-l de nu stiu cate ori pe noapte, a inceput sa ma doara tare (eu am 1.57, acum cred ca vreo 68 de kile dupa nastere, iar beb e s-a nascut de 4.200 si 55cm), asa ca l-am luat pe bebe cu noi in pat, am evitat sa il mai iau in brate si nu ma mai durea. acum a reincepout problema, pt ca bebe invata sa mearga, si ghici cine se cocoseaza peste el sa il tina de subsuori, si cine se plange de spate iara:))
ruschita
Postat pe 17 Iunie 2008 09:56
pt.inata, si sotul meu a vrut sa-mi faca masaj cu ben-gay, dar este interzisa folosirea cremei in perioada alaptarii. stiu ca miroase urat, dar efectul este rapid, asa cum ai scris (i-am facut sotului meu masaj cu crema si era miros in tot dormitorul). se pare ca numai masajul ma poate salva :-))
felideni
Postat pe 17 Iunie 2008 22:53
multa sanatate felideni, mie mi-au dat-o de la farmacie.fetita mea nu se trezea noaptea sa manance.daca nu o foloseam nu stiu cum ma indreptam.
simona77
Postat pe 18 Iunie 2008 15:09
Eu in timpul sarcinii si alaptarii am folosit un unguent recomandat de medicul de fam pe baza de venin de albine. Se numeste Apireven si da rezultate bune fara miros, fara efecte secundare.
iordachec
Postat pe 18 Iunie 2008 15:32
buna! am scapat de durerile de spate prin masaj. timp de 6 saptamanai am facut zilnic masaj de intretinere...a dat rezultate!!!!
felideni
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:54
Buna! si eu am avut probleme cu spatele in timpul sarcinii, iar piciorul drept era mai mereu amortit, abia il puteam misca. am aproape doua luni de cand am nascut, dar ma omoara spatele. cand ii fac baita ma iau niste crize groaznice(e si ceva mai greu) , abia pot sta in pat,nu ma pot apleca, fara greutati; ma cam sperie chestia asta, mai ales ca abia a inceput frigul. mi-am dat de cateva ori cu ketonal crema, dar inca nici un rezultat.
vladutel
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:45
Buna mamici si pitici!

Durerile mele de spate scurse pe fesa dreapta au inceput deja si sunt abia in 28 de sapt. De o sapt sunt in repaos la pat...am incercat cu no-spa..dar evident ca nu merge. Diagnosticul pus este lombalgie acuta.

1.A mai avut cineva acest diagnostic pe timpul sarcinii? Ce ati facut ca sa ameliorati durerea?
2. O sa mai scap de dureri pana la nastere?...sau tre sa-mi anunt sefa sa-mi caute inlocuitor? :)

Multumesc.
mittzza
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:46
Buna la toata lumea, eu sunt insarcinata in 40 de saptamani, si bebe nu vrea sa iasa inca, in schimb ma doare mijlocul dar doar pe partea stanga, abia mai pot dormi. M-am hotarat sa merg la dr sa-mi provoace nastere, ca nu mai suport durerea.
dariagyna
Postat pe 3 Februarie 2009 22:43
of, Doamne!
Am 5 luni de cand am nascut , dar durerea de spate nu s-a dus. Innebunesc, abia ma pot ridica. de ceva vreme au inceput sa ma doara si genunchii ingrozitor.Nu mai stiu ce sa fac.
vladutel
Postat pe 13 Martie 2009 11:39
.. buna .. si eu am nascut natural si la nastere am avut dureri de spate ingrozitoare ca era sa nu mai nasc..dar persista si acum din cand in cand..si mai suportabile... dar am nascut un baietel , care acum are 1 an si 9 luni. ti recomand o crema de la LifeCare - ,, Puterea Ursului,,- gel cu efect de incalzire...este foarte buna si garantat iti va trece..sanatate
norocel02
Postat pe 13 Martie 2009 11:58
multumesc! sper sa ajute, uneori durerile sunt insuportabile.
multa sanatate
vladutel
Postat pe 13 Martie 2009 12:05
buna, mamicilor. si eu am nascut tot natural si la fel am avut niste dureri ingrozitoare de spate ca am crezut ca voi ramane cu ele, am crezut ca s-a intamplat ceva de la nastere, nici noaptea nu puteam dormi de durere dar cand avea fetita 10 luni am fost la mare si acolo mi-au trecut durerile. acum fetita are un an jumate si durerile sunt foarte, foarte rare. eu cred ca vor trece de la sine dar puteti incerca si cremele alea mentolate,pentru dureri.
ciutuzairina
Postat pe 13 Martie 2009 12:05
sper sa ai dreptate cu marea acum nu ma mai doare asa tare spatele doar cand ii fac baie lui sebi si stau aplecata sau daca stau prea mult ziua cu el in brate.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 12:07
apropo cate zile ai stat? si ai facut vreun tratament anume?
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 12:12
Nu, nu am facut nici un tratament, am stat o saptamana, dar cred ca apa sarata, soarele si aerul si-au facut efectul, cred ca nu degeaba recomanda medicii sa-i ducem pe cei mici la mare. mai este putin si se face timpul de mare, poate merge si in cazul altor mamici.
ciutuzairina
Postat pe 13 Martie 2009 12:16
sa stii si noi abia asteptam sa mergem nu in mod special pentru noi cat pentru sebi ca el este innebunit dupa apa abia astept sa vad ce fata va face cand va vedea el atata apa si mai ales valurile .Pupici si un concediu placut oriunde veti dori sa-l faceti.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Martie 2009 12:19
eu si acum am probleme cu spatele an fiecare dimineata ma trezesc cu dureri de spate si cand ai fac baie la fel[bebe 2 are 9 luni si e tare nazdravan]voi cu ce tratati aceste dureri?tinand cont ca anca alaptez?
silviatatu
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:38
de cand a inceput sebi sa mearga singur in picioare ca prin minune au trecut si durerile de spate chiar ma gandeam acum intr-o zi de ce nu ma mai doare spatele?
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Iunie 2009 13:43
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Februarie 2010 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare 8 De la: garbo_383583 19 Septembrie 2013 09:48
concediul de maternitate 2 De la: petrescu_alina 9 Aprilie 2012 13:27
buna ! 1 De la: garbo184386 29 Ianuarie 2011 12:54
? 1 De la: garbo1208 11 Octombrie 2011 19:00
Petitie pt indemnizatie maternitate 1 De la: XEMONIA 27 Octombrie 2008 13:24
Setari Cookie-uri