Cresa

Buna. Bravo SEBY1YEAR, bine ai spus. Oameni buni nu cred sa fi auzit la cresa sau la gradi atatea lucruri ingrozitoare cum se aud cu bonele. Eu sunt din Bucuresti, mai exact din Berceni, si mi-am dus baietelul la cresa la un an si 11 luni, si sunt f multumita. Am mai spus si altadata, la baiatul meu la grupa este o mamica care are gemeni, o fetita si un baietel, acesti copiii sunt de la 9 luni in cresa, si nu au patit nimic, nimic nu este perfect, dar nu este nici rau. Sa stam acasa, nu cred ca ne permitem, eu una nu, plus ca este bine copilul sa fie invatat cu colectivitatea. Si acum mai nou copiii pot fi tinuti pana la 4 ani in cresa. Baiatul meu este la grupa de saptamanal, dar nu l-am last niciodata sa doarma acolo, dar sunt copiii care stau de L-V, asta este situatia, in septembrie mergem la gradi, ptr ca anul trecut nu implinea 3 ani in septembrie si nu mi l-au primit. Nu am dat spaga, nici la cresa, nici la gradi, am fost draguta dar in limita bugetului. Tinand cont ca ele ne inlocuiesc ptr 8 ore sau chiar mai mult ca mame, eu zic ca este ceva simbolic. Am intampinat dificultati si eu la o gradi care este mai aproape de mine decat ceea la care l-am dat, ca nu stau in zona, am renuntat ptr ca nu era om, i-am dus, si tot nu ma recunostea de la o luna la alta, nu i-am dat aur, si 100 de euro probabil, si am intalnit parinti care mi-au confirmat, ca au platit 500 de euro ca sa bage copilul la aceasta gradi....si multe altele. Deci, nu va pierdeti rabdarea, si inca ceva, si la cresa daca doriti sa inscrieti copilul, duceti-va din timp, nu cu o luna, doua inainte...ptr ca se fac liste unde se trec copiii si in functie de locuri intra cum se elibereaza. Sper ca nu v-am plictisit foarte tare, incerc sa ajut si eu cum pot. Sanatate la copilasi.
Kiki_Mic
Postat pe 10 August 2009 11:51
si eu am inscris-o pe Bibi la cresa are 2 ani si 3 luni iar din septembrie gata la scoala cu ea.E adevarat ca mi-am facut multe ginduri cu privire la inscrierea ei in colectivitate, dar am ajuns la concluzia ca e mai bine atit pentru ea cit si pentru mine.Ma ingrijoram mult pt. ca auzeam pareri pro si contra atit pe gradi private cit si de stat.Eu tot ii povestesc ei ca din septembrie mergem la gradi si ca acolo o sa aibe multi copii etc...ea e incintata de ceea ce povestesc eu dar sa vedem cind o pun in fapt cum reactioneaza.Sper sa nu copieze prea multe lucruri mai putin bune de la alti copii.Trebuie sa recunoastem ca toti fac nazdraveni si ca se copiaza unul pe altul.Mi-e frica sa nu inceapa cu muscatul, am auzit tare multe mamici care se plingeau ca au inceput sa muste de cind sunt la gradi....dehh

kidz000480 eu am inscris-o pe Bibi in luna aprilie la o cresa de stat si era deja a 69 pe lista, si drept e, am dat ceva ca sa o primeasca.La inceput mi-au zis sa revin pe la sfirsitul lui august ca mai sunt parinti care renunta si eram in luna lui aprilie.Deci am revenit a doua zi si locul ei a fost mai sigur decit era cu o zi inainte.....
alinakatt
Postat pe 10 August 2009 16:52
am anteles fetelor ,deci cam asa stau lucrurile pe la cresa....
claudia_mami
Postat pe 11 August 2009 09:56
Buna. Alinakatt, nu neaparat invata sa muste la cresa, baietelul meu a avut o perioada intre 1 an si 2 anisori in care musca, si nu pe oricine. Sunt copiii care se dezvata de muscatul la cresa. Vor invata tot felul de lucruri, bune si rele, dar daca ii explici de ce nu este bine, va invata. Zilele trecute eram in parc si el era sus pe topogan se juca, au trecut niste copiii mai mari care au spus (fututi mortii matii), instant el a repetat cu tot ca era concentrat la joaca. In afara ca m-am luat de acei copiii...l-am chemat pe asta mic si i-am spus ca nu este bine, si ca este vorba de o prostie. Deci daca este sa invete prostii invata, din parc, de afara si la scoala. Eu pot sa spun ca incepuse sa scoata limba si sa scuipe, bine, nu scuipa, scotea limba si stropea in acelasi timp si el nu facea lucrul asta, dar am vb cu el, l-am pedepsit si pe parcurs ia trecut. Copiii, incearca tot ceea ce vad si aud, si plus sa vada ce limita au si cata rabdare avem noi cu ei. Sanatate multa.
Kiki_Mic
Postat pe 11 August 2009 16:56
Si ea e foarte receptiva, cum ziceai si tu Kiki Mic, repeta tot si parca injuraturile mai cu foc decit restul.De obicei reactioneaza bine cind ii spun ca nu ii voie.Problema este cind sunt adulti pe linga mine din afara familiei care sunt mai inconstieni se amuza pe seama ei.Atunci trebuie sa muncesc mai mult cu ea ca nu face bine si nu e nimik amuzant.In ultima vreme cind se mai intimpla ceva de genul asta ii spun ca nu e voie si ca o pedepsesc atit pe ea cat si pe cel care ride amuzat de ceea ce a spus sau a facut ea depinde dupa caz.De muscat pina acum nu a avut inca idei de genul asta si sper ca nu o sa o apuce.Si nu am zis ca la cresa o sa invete,poate m-am exprimat eu gresit...doar ca am auzit f. multe mamici care se plingeau ca au venit copii lor muscati sau au invatat sa muste
Deh...ai dreptate prostiile le invata de peste tot, ar fi prea frumos sa fie astemica la asa ceva Si noi am avut perioada cu scuipatuldar ia trecut pina la urma Sa vedem acum cum o fi la cresa, cu ce noutati o sa-mi vina acasa.
sanatate la bebei!
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 15:22
parerea mea este sa o dai la o cres particulara acolo intradevar au grija de bebe iar dupa varsta de 3 ani sa incerci la stat deoarece atunci copilul poate sai redea absolut tot ce sa intamplat in ziua respectiva la gradinita.plus ar trebui sa vz un ajutor in copilul de 9 ani iar tu sati faci treburile minuscule,ar trebui sa inveti sa ai din nou grija de tine ,mare grija barbatii sunt alunecosi(spre sa nu te superi)
mihaelaelena
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:53
Scuza-ma mamico dar vorbesti in necunostinta de cauza . Nu stiu ce crese ai vizitat dar spui numai prosti. Si in primul rand cine esti tu sa iei probe din mancare ? Asta o face doar inspectia sanitar veterinara , care te asigur ca isi face treaba foarte bine . Cresele sunt foarte des controlate ( cel putin in Bucuresti ). In crese se gateste zilnic , adica foarte proaspat si se iau probe care se pastreaza intr-un frigider special 2-3 zile pt. a putea fi verificate in caz ca se intampla ceva cu copii . Stiai ? Nu mai informati aiurea mamicile . E adevarat ca trebuie sa te informezi despre locul unde duci copilul dar sa nu exageram ....daca ai nevoie de ajutor si nu ai cu cine sa iti la-si copilul este o alegere foarte buna . Eu nu am probleme , chiar daca mai raceste , asta e si noi racim , e colectivitate . Dar poate nu stia-ti ca si vesela copiilor se dezinfecteaza ( prin fierbere ) in fiecare zi , va ganditi cati microbi ducem noi parintii cand intram in astfel de unitati ...cu fite , dar nu respectam regulile cand suntem sfatuite sa nu intram in sala de joc nici macar un pas cu incaltamintea de afara ? , acolo copii nostri stau pe jos si se joaca la asta v-ati gandit ? Le bombanim pe doamne cand ne spun sa punem incaltamintea de exterior in punga ( in dulap ) ....etc. Bine ca stim sa le consideram simple ingrijitoare .Eu zic sa mai privim si la noi ,,parintii moderni " care avem numai pretentii , dar acasa suntem.....simpli oameni fara fite .
daneza_4u
Postat pe 4 Noiembrie 2009 10:51
Asta e copii mai si musca , asa se apara ei ...nu e ceva anormal . Dar nu trebuie sa facem amre caz , pt. ca totul se petrece asa de repede incat doamnele nici nu au timp sa reactioneze ...asa sunt micutii trebuie sa avem intelegere . Cine nu are sa il tina acasa .
daneza_4u
Postat pe 4 Noiembrie 2009 10:54
Trebuie sa fim realisti si sa intelegem ca copilul nostru creste si e normal sa vina de la cresa cu diverse obiceiuri ( nu neaparat rele ) . Chiar nu realizeaza nimeni ca obiceiurile si anumite deprinderi apar la aceasta varsta si sunt normale . La gradi vor aparea altele si asa .......pana ...Am intalnit mamici care cand,, au ajuns" la gradi spun : ,, e vezi acum e mai bine nu mai raceste , nu mai musca ..a invatat sa numere ". Oameni buni e normal....copii cresc si la fiecare varsta au anumite probleme , deprinderi , obiceiuri ...etc. Uni vorbesc urat pe la 3-4 ani ...dar le trece pana la scoala ...cred ca a-ti remarcat nu ? Doamne doar geniile socotesc la 2-3 ani ....chiar nu realizam ca avem pretentii mari de la copii nostri si de la personalul angajat din cresa ? La varsta de 1-3 ani copilul deabia isi formeaza deprinderile . E foarte important ce vrem ? sa scrie ? da pot invata mici poezioare ....coloreaza dar intrun fel .....cred ca a-ti observat si dumneavoastra dragi mamici cum....oricum e super pt. micutii nostri . La aceasta varsta ei trebuie sa se joace , sa manance , sa doarma in primul rand si apoi sa faca alte activitati ....Se dezvata de suzeta , pampers . fac la olita , mananca singuri ...cam asta invata ei ...da e adevarat ca sunt si copii deosebiti dar sa nu exageram ce vrem de la doamnele ingrijitoare ? Le spun povesti , poezii ii invata culorile , fructele , animalele ....au activitati destule dar pe care noi mamicile nu prea le observam pt. ca avem impresia ca numai noi ii invatam . Eu zic noi sa avem grija ca ei sa creasca frumos si armonios alaturi de doamnele asistente si infirmiere de la cresa .
daneza_4u
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:15
eu nu prea sunt de acord cu datul copiilor la cresa decat in cazuri extreme si la gradinita 1-2 ani...de ce sa risc sanatatea copilului meu pt ca vreau eu sa castig niste bani sau pt ca nu vreaus a stau cu copilul acasa,e mai importanta sanatatea lui deact toti banii din lume....eu la cresa am facut o anemie de toata frumusetea cu care ma chinui si acum la 27 ani...sa ziceam ca ma apuc de munca acum ,dau copilul la cresa/gradinita si el se imbolnaveste cine sta cu el acasa sa faca tratamentul? de lasat nua m cu cine sa iul las ca toti bunicii muncesc, sotul munceste si mie cine mi-ar da concediu medical sa stau cu el acasa ? asa ne strangem putin cureaua ca oricum cati bani atatia chelstuiesti,asteptam sa iasa mamaie la pensie adica in primavara si pana atunci ne bucuram unu de celalalt ca o sa ne fie dor de perioada asta ....sanatatae si pupici si sper sa nu va fi suparat cu ce am sccris dar este pur parertea mea...
izab33lla
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:42
Da ai dreptate ca daca nu ai cu cine sa lasi copilul nu ai ce sa faci trebuie sa stai cu el, si eu voi face la fel voi astepta sa iasa bunica la pensie pt. ca este mult mai in siguranta cu bunicii decat la cresa. Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca m-am saturat de stat acasa cu bebe, e prea multa rutina...
silvia_kidz
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:56
izab33lla, legal avem dreptul la 75 de zile concediu medical pentru copil. dar poti sa il dai la cresa cu 1-2 luni inainte de a incepe serviciul. baietelul meu are 1.7 luni acum si merge la cresa de la 1.5 luni, din 14 septembrie. pina acum a lipsit 2 zile, pt ca a facut rosu in git. are muci in git care nu ies la aspirator si foarte rar tuseste ca incearca sa ii rupa. toti copii de la el din grupa au aceiasi problema. nu vor scapa de ei toata iarna. nu ma duc la servici si nu il las sa doarma acolo. dar citeva ore pe zi el se joaca cu copii. i-a prins foarte bine pt ca altfel stateam mult in casa. in parc nu mai putem sta ca vara si daca mai prindem niste zile ploioase nu avem unde sa mergem. eu sint pt cresa, pt socializare si imunizare. la noi nu se pune problema bunicilor din diverse motive...
adrica
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:17
Buna seara ..
Sunt deacord cu tine , daca ai posibilitatea sa stai acasa e alegerea ce-a mai buna. Nu toti avem de ales ....Iar in ceea ce priveste anemia pe care spui ca ,,ai facut-o la cresa '' scuza-ma dar nu te cred ...sigur o aveai si nu ai fost tratata corect si s-a accentuat in perioada cat ai stat in colectivitate . Eu asa cred probabil ca te-a afectat,, despartirea de parinti '' si ....nu cred ca e cazul sa intru in prea multe explicatii .... nu cred ...La cresa exista o evidenta speciala cu astfel de copii si le sunt recomandate vitamine...tratamente ..., la cresa unde am copilul asa este ...si sunt din cate stiu multi copii abia inscrisi care au astfel de anemii si distrofii ....uni chiar se pun pe picioare frumos dupa un an de cresa ...
daneza_4u
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:19
Bravo ...succes in continuare si incearca sa il lasi acolo mai mult sa vezi ca va fi mai bune ....eu iti recomand rabdare .
E normal sa raceasca micutii nostri , vremea e cum e si ii trezim dimineata , e frig daca mai mergem si pe jos ....se vor imbolnavi sigur ...asta e , hai sa ii alimentam corect ...cat se poate si va asigur ca le va fi mai bine . Eu ii dau foarte mult suc de portocale , gref si lamaie ...cateodata ii fac si de mere cu morcov si sincera sa fiu nu prea mai raceste asa rau...cu febra si tuse ,...doar forme usoare , foarte usoare ...
daneza_4u
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:28
Buna seara ..Cocco...

doar o intrebare am : Stii ce pregatire au doamnele de la cresele particulare ? stii cam ce cursurii au facut ?
Doamnele care au curs de bona si eu mai stiu ce asfel de angajate la aceste unitati particulare ( in afara de Educatoare ) , ma refer la ...nu stiu ce ...infirmiere , ingrijitoare sau cum s-or echema ele ...fac niste cursuri in doar 5 zile . Da asa repede obtin ele calificare , crezi ca inv. ceva ? Cum intervin ele in caz de ... febra ? AAAAAAAA suna la 112 ...
Atentie mamici ...nu cred ca e bine
Aveti grija unde si cu cine lasa-ti micutul.........
daneza_4u
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:34
Pai ca sa schimbi copilul de hainute sau de pampers, sa-l duci la baie , nu ai nevoie studii de specialitate si apropo de febra nu exista cabinet medical? Ca doar nu o sa-i dea ingrijitoarea un antitermic ca nu are ea competentele necesare.....
silvia_kidz
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:03
si ingrijitoarele de la gradinitele de stat cam ce pregatire au ma rog? copilul meu e la particulara si merge f bine. ii merge bine pt ca e iubit si ingrijit, au rabdare cu el , se joaca, invata, nu e certat, nu e batut, nu il gasesc nici cu funduletul murdar si iritat, nici plans si racit de la atat plans si transpiratie si ignorare (cum aud de copiii pe care ii stiu eu ca sunt la crese de stat). in ceea ce priveste bolile, raceli, febra etc, eu le-am zis clar de la bun inceput: indiferent ce i se intampla(febra, tuseste rau, se loveste, i se luxeaza un cot, nu stiu: ORICE), sa ma sune IMEDIAT PE MINE, nu dr gradinitei, nu 112, nu rudele sau cunostintele lor din vecini. Eu singura am dreptul sa hotarasc ce se intampla cu copilul meu: ce medicamente ia sau nu ia, la ce medic merge sa il trateze, si daca consider de cuviinta sa il iau acasa in ziua respectiva si sa stau cu el mi se pare normal sa mi se respecte dreptul asta, nu sa ii dea ele acolo o pastila X si eu sa aflu seara ca i-a fost rau toata ziua si a fost lasat sa stea la gradi sau l-au dus nu stiu unde asa de capul lor. NUMAI EU HOTARASC CE TRATAMENTE PRIMESTE EL: nu e nici vaccinat fara acordul meu, nu i se da nici fier si nici altceva daca eu nu am permis asta!

Si pana acum ne-am inteles f bine, copilului ii merge f bine, e fericit intre copii, invata f multe f repede si e f mandreu de noile sale reusite, ieri a primit o bulina galbena de care era f mandru si pe care si-a dezlipit-o de pe piet si mi-a lipit-o mie (ti-nchipui ce mandra m-am simtit si eu de "decoratie")
pinicuta
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:45
Sunt de acord cu tine Pinicuta, normal ca nimeni nu are voie sa-i administreze copilului medicamente si in nici un ca znu ingrijitoarea...Din ce oras esti?
silvia_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2009 19:58
bucuresti- pajura(sect 1)
pinicuta
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:09
Am sa incerc sa te lamuresc....Da doamnele infirmiere ( in special cele angajate pe la sfarsitul anilor '98-'99 )nu erau angajate decat cu 12 clase . Asa e la cresa unde am copilul ( m-am informat foarte in amanunt inainte sa inscriu copilul si recunosc ca am avut pe cineva care ma informat foarte bine ). Nu stiu daca chiar era nevoie la schimbat de pampers de 12 cls !!!!! dar era un criteriu din cate am inteles ....si au si un curs de infirmiera pt. ca trebuie sa stie cum se dezinfecteaza : patuturile , vesela .....( vasele se tin la cloramina ...se fierb ...etc.) Nu e usor din cate am inteles au destula treaba in afara de a avea grija de micuti . La grupa este obligatoriu o asistenta medicala si binenteles aceasta administreaza in caz de nevoie - urgenta medicamente .....e mult de povestit , exista o asistenta la cabinet care are evidenta copiilor ...cu tot ce inseamna tratamente si ce probleme au fiecare ....E un intrg mecanism, dar daca nu vrei sa intelegi ...nu vei intelege niciodata . Asa am gandit si eu,,de ce trebuie infirmiera sa aibe scoala ???" dar cand te lovesti zilnic de ea , parca iti face placere sa poti schimba doua vorbe cu ea ...asa cum e normal ...eu cred ca ai inteles ce vreau sa spun.
daneza_4u
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:09
Si eu sunt deacord cu voi ...e normal ca nu ii vor face nimic micutului fara acordul parintilor ...dar cred ca nu a-ti inteles eu vorbesc de situatii de urgenta !!!! cand se poate administra medicament in caz de febra pana vine parintele....doar nu vreti sa il lase asa vreo ora pana ajunge parintele ( o fi la serviciu...doar nu zboara ???)
Eu nu zic ca la gradinitele particulare e rau ...nu nu sunt impotriva si cunosc si eu gradinite particulare dar si de stat foarte bune ( jos palaria )...dar nu cred ca denigrand institutia de stat e de folos celor particulare !!!!
E loc pentru toata lumea , cereri sunt dupa cum stiti bine ...
Succes ori unde este inscris micutul , important e sa ii fie lui bine ...
daneza_4u
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:17
Pana nu demult, consideram ca a-ti da copilul la o cresa privata este doar un moft! Experienta sorei mele mi-a dovedit insa contrariul! ...a avut numai experiente neplacute cu cresele de stat nu mai zic ca pana si medicul cresei lua cativa bani dimineata de la mamici "disperate" ca nu au ce face cu un copil putin racit in ziua respectiva.RUSINE!!!! O gradinita particulara atent selectionata (pentru ca si acolo se pot intalni probleme fel de fel ...) este, dupa parerea mea, de preferat.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:15
De acord cu tine ...dar sa nu aruncam cu pietre . Si cresa de stat atent selectionata , cred ca e ok.... se gasesc la fel ca cele particulare . E bine a avem de unde alege ....
daneza_4u
Postat pe 2 Decembrie 2009 13:37
SEBY1YEAR, nu generaliza. eu am copilul la o cresa de stat si sint foarte multumita. am spus cit m-a "costat" sa prind un loc. in rest platesc 5 lei/luna+ o rola hirtie igienica, o rola prosop de hirtie, un pachet servetele umede, un pachet servetele masa. masa costa 6 lei/zi. daca lipseste din motive medicale, luna urmatoare platim mai putin zilele lipsa. nu am auzit de chestia cu medicul. nu mi s-a cerut altceva.
adrica
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:58
Buna seara.
Poate cele particulare dau mai multa incredere pt ca e particulara,deci afacerea cuiva si interesul e mai mare sa zicem asa pe cand cele de stat sunt de stat.Si eu tind sa dau mai multa incredere celor particulare dar nu ma las influientata de acest lucru,am incredere in cele de la stat.Nepotii mei au fost la gradinite de stat ( la camin le spunea ) ,cu orar pana dupa-masa la 4 sau 5 si surorile mele au fost multumite.Au facut si ele mici " atentii" educatoarelor pt ca e la moda dar cred ca asa si-au exprimat multumirea fata de efortul educatoarelor.
Cazuri bune si rele exista si la cele particulare si la cele de stat,deci nu se poate spune ca numai alea sunt bune si alea nu.Depinde si de zona unde locuieste fiecare si ce optiuni sunt acolo.

ninutza_kidz
Postat pe 2 Decembrie 2009 23:58
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Decembrie 2009 23:09
si eu am un baietel de 1 an si 5 luni si la anul trebuie sa ma inorc la servici si am inceput sa ma interesez de cresa dar vad caici paerile sunt impartite,eu zic ca la cresa are un program atat ca e nasol cu racelile astea dar asta e vedem noi....
ginamuhulet
Postat pe 28 Decembrie 2009 22:23
Si baietelul meu s-a tot imbolnivit cand am inceput gradi dar acum este ok. Este vorba si de sistemul imunitar nu doar de faptul ca intra in contact cu alti copilasi bolnavi.
sanatate multa va dorim :)
mamusca
Postat pe 18 Ianuarie 2010 20:52
La multi ani! Tuturor, tot ce va doriti sa vi se indeplineasca si multa sanatate copilasilor.
Noi in septembrie am intrat la gradi, dupa doi ani de cresa care nu a fost particulara ci de stat.
Nu am ce sa le reprosez. Doar sa le multumesc ca au fost acolo, alaturi de copiii nostri atunci cand noi nu puteam. Nu toata lumea isi permite sa stea acasa, iar eu dupa doi ani chiar nu puteam, bunicii...chiar daca avem au treburile lor, nepotii sunt doar de joaca, sunt multi bunici care se implica foarte mult in cresterea nepotilor, care sunt un ajutor pentru copiii lor, dar cand nu sunt, trebuie sa te descurci singur.
Eu sunt pentru cresa de stat si la al doilea bebe tot la cresa de stat voi apela pentru ca particulara este prea scumpa. La particular daca lipsesti banii pe mancare nu ti mai inapoieaza, pe cand la stat nu platesti zilele care a lipsit copilasul. Si in legatura cu ajutorul dat la o febra, este bine venit, doar nu sta copilul sa intre in convulsii pana ajungi de la servici. Stiu cazuri de parinti care erau anuntati ca nu se simt bine copiii lor (vomita, febra etc), si nu dadeau nici un semn de viata, si puteau sa il lase sa sufere, eu zic ca nu. Cand am terminat cresa ni sa dat dosarul in care, aproape lunar copilul era cantarit, masurat, controlat etc. Deci, le pasa, atat cat se poate. Iar in cazul in care auziti ceva neplacut la grupa exista un Dl sau o D-na Dir care ia masuri. Nicaieri nu este perfect. Sanatate multa!
Kiki_Mic
Postat pe 20 Ianuarie 2010 08:44
Kiki Mic sunt de acord cu tine Si fetita mea ste la cresa de stat si am numai cuvinte de bine.Este adevarat sunt mai multi copii si sunt nazdravani mai fac si prostioare dar nu am auzit nici o mama sau un copil sa zica ma batut tanti educatoare sau mai stiu eu ce.Au rabdare cu ei, si pe fiecare in parte incearca sa-i stranga la piepi ca si cum ar fi doar unul singur.
Eram si eu ingrijorata la inceput dar acum realizez ca am facut un lucru bun pentru fata mea inscriind-o la cresa.A invatat multe, poezioare, cantecele, e mai ordonata, nu pleaca de la masa fara sa zica MULTUMESC PENTRU MASA,ceea ce ea nu zicea inainte....Si-a dezvoltat o imaginatie care ma surprins, imi povesteste foarte multe lucruri si de multe ori nu tin pasul cu ea
Adevarat ce-i drept , a racit si ea de nenumarate ori dar a trecut si astea.
In fiecare zi de luni vine medicul si ii controleaza pe toti.
Tot ceea ce spun eu nu este simpla mea fantezie, este ceea ce vad eu la fata mea.II place foarte mult iar cand ajungem dimineata in drept cu cresa o auzi exclamand GLADI IEEEE!!!!
Un copil care nu este bine tratat , in cazul asta, la cresa/gradi nu ar fi fericit cand merge acolo, din contra ar refuza categoric.Si tot se datoreaza doamnelor care stau cu ei in timp ce noi suntem la lucru.
Imi scot palaria!
alinakatt
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Transmisii LIVE, pe internet, din gradinite 9 De la: adnana_ion 31 Martie 2010 16:36
strangere fonduri pt interventii chirurgicale cord pt copiii din Romania 1 De la: Kopanel 24 Ianuarie 2010 20:36
Un Mos Craciun special pentru copilul tau! 3 De la: lamaita 23 Noiembrie 2008 18:58
in vacanta cu cei mici 5 De la: office_salinasusesi_ro 14 Ianuarie 2010 15:15
Cursuri de inot pentru prescolari 9 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:12
Setari Cookie-uri