Nu vrea sa manance

Am un baietel de un anisor si 2 luni.De la 5 luni am inceput sa-i dau cate putina mancarik,pe langa san.A mancat foarte bine pana acum 2 sapt .Nu mai vrea sa manance mancare solida,doar lichida...doar supe mai exact.Are 11 kg....Am fost cu el la pediatru si m-a asigurat k e din cauza caldurii sau a dintiilor asa,dar totusi eu ma ingrijorez.Sta cu mancarea in gura apoi o arunca.DE CE??? . Toata ziua e cu sanu in gura,e normal?Astept raspuns.Va multumesc
MariaMirabela
Postat pe 10 Iulie 2010 17:22
buna...si eu ma zbat cu aceeasi problema numai ca al meu are 7 luni jumatate...si mai mult nu vrea nici lichide de ncici o culoare...m-a sfatuit si pe mine cineva pe aici si poate la tine va merge smecheria ca la mine nu a mers.da-i doar cand cere...asta daca cere ,ca al meu nu cere.dar ma gandesc ca fiind mai mare o avea mai multa minte ca de aia au capul asa mare(evident in spirit de gluma)
va pup si bafta
namyi
Postat pe 16 Iulie 2010 18:30
sal.daca vrei vb p dana_mangalia@yahoo.com. am si eu un baiat de 1,8 luni.pana sa l intarc, adik la 1,4 luni am tot avut probl cu papa.am zis ca ba sunt dintii, ba ca e racit, ba ca are zile si zile. sa stii k dupa ce l am intarcat a inceput sa manance mai bn. nu suntem nici acum pe un standard normal dar e f ok are 14,5 kg si 90cm
am inceput cu tot felul de aranjamente in farfurie, cu ce ii place mai mult, sau in ultimul rand am scos laptele d la pranz
ii place f mult sucul, asa ca ii dau cam 250 ml p zi, facut din f multe fructe. ii place ciorbitza de perisoare pui si asta manaca de 4 zile , la pranz. dimineata ba omleta sau branzica calcica sau fructe sau unt cu gem.ii dau ce i place ca sa aiba burtik plina. seara mai mancam orez cu lapte, peste cu unt facut la tigaie. el manaca f mult orez sau paste. incerc sa ii fac pe zi un meniu in care sa cuprinda tot ce are nevoie. cam asa decurge la noi o zi. dar si acum are zile si zile in legatura cu mancarea. astept sa vb p adresa care ti am trimis o. pupici si spor si rabdare
garbo092784
Postat pe 17 Iulie 2010 09:12
Si noi avem probleme cu mancarea. A fost racita si acum nu prea mai vrea sa mai manance. Dar cred ca pentru moment cel putin am rezolvat problema. Ii dau sa manance la interval de 5 ore intre mese si se pare ca functioneaza. De exemplu astazi a mancat la ora 6, 250 ml de lapte, pe la 9 a luat micul dejun cu lapte cu cereale si cu fructe (toate amestecate si pasate) iar la pranz 2 polonice de ciorbita cu paine, carnita si putin orez. Si speram ca si diseara sa manance bine. Am uitat sa spun ca in timp ce manca si asculta muzica de copii la laptop Pupici multi!!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 18 Iulie 2010 15:30
Am uitat sa va spun ca Maria are 1 an si 4 luni si nu mai mananca san de la 9 luni. Alaptatul a fost cea mai grea perioada pentru ca nu manca decat adormita si maxim 5 minute la 3 ore; fara supliment de lapte praf. Era totusi in grafice, nici prea grasa dar nici slaba. Acum are 81 cm si 10,5 kg.
nicoletta_kidz
Postat pe 18 Iulie 2010 15:33
buna nicoletta,am si eu o fetita de 8 luni si nu mai prea am san sa-i dau, as vrea sa te intreb dupa ce nu ai mai alaptato a vrut sa bea alt lapte?,caci eu am incercat cu complectare de lapte praf milumil2 dar nu vrea,cred ca am terorizat-o cu sticla ca acum nu mai vrea nici ceai sau apa si inainta bea, poate ma ajuti cu un sfat pa pa
kidz005563
Postat pe 19 Iulie 2010 11:58
Buna. Am si eu un baietel de 2 anisori si o luna. L-am alaptat pana la 1 an si o luna, poate il alaptam mai mult, dar i-am intrerupt laptele de la san din aceeasi problema, nu manca, se lasa mai mult pe supt. Alt lapte nu vroia, cand ii dadeam sticluta cu lapte sau ceai lua doar o gura sau nici nu vroia sa o vada. Pot sa va spun ca dupa ce l-am intarcat bea lapte cu biberonul, nici nu ma gandeam ca o sa se intample acest lucru, deoarece foarte mult m-am necajit sa-l accepte. In ceea ce priveste mancarea si acum ma chinui cu el, ma rog de el sa manance, ii spun fele si fel de lucruri, il duc prin casa ii arat lucruri, jucarii. Este foarte greu. Multe persoane mi-au recomandat sa-l las sa ceara, caci atunci cand ii este foame cere. Pot sa-l las toata ziua, rar cere. Am zile ca mananca doar cateva linguri , iar a doua zi mananca foarte bine. In ce priveste greutatea cred ca este normala, are 15.5 kg si 92 cm. Este o fire vioaie, toata ziua se joaca, nu sta un minut cuminte.
kidz001688
Postat pe 29 Iulie 2010 08:28
Scuze ca-ti raspund asa tarziu! Am fost plecati in concediu 2 sapt.
Dupa ce nu a mai mancat san i-am dat lapte praf si la sticla manca si cand nu era adormita. Nu insista daca nu vrea, incearca ca si mine, atunci cand este aproape adormita. I-ai o sticluta frumoasa, las-o undeva la indemana ei ca sa o ia singura. I-ai biberon tip canuta dar cu tetina tot din silicon.
Incearca si un alt lapte praf (cel de la Milupa, nu stiu sigur dar am inteles ca are si zahar).
Pupici multi!!
nicoletta_kidz
Postat pe 6 August 2010 14:42
SUC NATURAL DE FRUCTE SAU MERE+BISCUITI DATE PE RAZATOARE
KNIGHT_31
Postat pe 6 August 2010 20:31
buna, sa sti ca am reusit,la inceput i-am dat dupa ce adormea,iar acum dupa 2 sapt.apox.nu mai avem probleme,dea pe zi420ml.iar noaptea putin ceai,iti multumesc de sfat,acum putem merge in concediu linistiti pa pa
kidz005563
Postat pe 6 August 2010 22:49
Eu am observat ca pofta lor de mancare urmeaza un oarecare ciclu. La 1 an si 2 luni nici a mea nu manca, dar la 1 an si patru luni, lingea tot din farfurie. Le-am spus si altor mamici cu aceeasi problema si mi-au confirmat ca la varstele la care a mea manca bine si ai lor mancau. Asa ca mai asteapta 2 luni!
allidya
Postat pe 7 August 2010 14:56
Hmmmzzz.Buna mamicilor.Revin...am citit mesajele voastre si sincer va invidiez putin pt k nu mai alaptati si bebelusii vostri mananca mai bine.Si bebele meu a inceput sa manance mai bine,dar tot sanu e baza la el.Nu mai stiu ce sa fac...am incercat sa-l intarc,dar numai ziua functioneaza,noaptea nici o sansa,pt k plange si mi-e mila de el.Nu stiu sincer cum as putea sa o fac,am pus sare pe san...nu a mers ... am pus crema neagra...a mers pt k se uita doar si pleca,se intorcea peste 5 min,iar se uita,iar pleca ...dar noaptea nu deschide ochii sa vada si nici eu nu am stat cu crema pe sani :D.Am incercat sa-i dau biberon noaptea adormit si nu-l vrea,mai tare plange....cu suzeta la fel face.Sincer nu stiu ce sa fac si cum sa fac.Dati-mi un sfat va rog.Multumesc frumos
MariaMirabela
Postat pe 10 August 2010 02:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fimoza congenitala - operatie sau tratament 30 De la: anaROBERT 30 Martie 2010 03:14
megaureter si reflux vezico-ureteral 1 De la: ruschita 4 Februarie 2009 18:04
hainute bebelusi 1 De la: irinar2010 6 Aprilie 2010 11:01
TREZIREA DE DIMINEATA A COPIILOR DE 6 ANI 5 De la: pinicuta 3 August 2009 15:23
somajul.. 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:15
Setari Cookie-uri