voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta

buna am un bebe de aproape 5 luni si as vrea sa stiu daca voi dati VIGANTOL bebeilor vostri si ce parere aveti de el?
violeta09_kidz
Postat pe 18 Decembrie 2007 19:17
EU AM DOI COPII UNUL DE 9 ANI SI O FETITA DE 9 LUNI SI LA AMANDOI LE DAU VIGANTOL BINEINTELES LA CEL MARE NU II MAI DAU ACUM DAR I-AM DAT PANA APROAPE LA DOI ANI.EU CRED CA ESTE NECESAR SA I DAI PENTRU CA VITAMINA D PENTRU CA ASTA ESTE VIGANTOLUL ,ESTE FOARTE IMPORTANTA PENTRU OASE DI DINTI LA COPII.
georgeta_claudia2000
Postat pe 19 Decembrie 2007 08:01
e ma o fetita de 9 luni si ii adminstrez vigantol,sunt de acord pt ca stiu ca este bun pt calciu in oase, la inceput doctora ne-a dat vigantoleten sa-i administram , erau niste pastile, dar l-au scos de pe piat si am ramas la vigantol
pericol21
Postat pe 19 Decembrie 2007 09:19
am o fetita de 7 luni si 2 sapt, si i dau vigantol . dr. copilului ni l-a prescris, si eu cred ca este bun.
chira
Postat pe 19 Decembrie 2007 09:47
da este normal sa-i dai din a doua saptamana de viata pana la varsta inaintata,dar doar in lunile cu "r" dupa varsta de 1 an si jumatate.vigantolul este de fapt vit "d",care nu se gaseste in alimente,si de aceea este nevoie de supliment.
mdlcristina
Postat pe 19 Decembrie 2007 15:07
si eu am un baietel de 10 luni jumate,si ii dau vigantol din a 10 zi de la nastere,este necesar
garbo109362
Postat pe 19 Decembrie 2007 17:47
baietelul meu are 5 luni fara 3 zile si ia vigantol din a 8-a zi de nastere...eu cred ca e bun....de vitamina D au nevoie copiii pentru dezvoltarea buna a oaselor si pentru prevenirea rahitismului
sdanutza
Postat pe 26 Decembrie 2007 21:09
buna ziua mamici ,
eu ii dau vigatol numai ca la 2 sapt ii cumpar altul mi-a spus o doctorita ca vigantol la 2 saptamani isi pierde din propietatii fiind desfacut
dumitrescu
Postat pe 27 Decembrie 2007 14:54
nu este adevarat,ptr ca sticluta de accea este inchisa la culoare
am mai auzit pe la fete,,si eu am intrebat si mia spus dr,ca daca era asa nu mai faceay sticlutekle asa mari,le facea mici,cat sa ajunga 2 sap
iti dai seama cai dai pe zi 3 pic,sau 2 sau 1 picartura,,,,,,,,,,
asa ca nu este adevarat,parerea mea
mai intreaba si alti doctori??????????????????????????????????//
garbo109362
Postat pe 27 Decembrie 2007 21:39
nu stiu ce sa spun ,daca e sau nu bun.dar daca asa a spus doctorul de familie asa fac.cu toate ca fetita mea are un an si doua luni,mai uit uneori sa il administrez.oare se intampla ceva?pana la un an nu se intampla sa uit dar acum poate nu mi se mai pare atat necesar
melutza
Postat pe 28 Decembrie 2007 10:35
eu am un baietel de 6 luni si i-am dat vigantol in fiecare zi!dar,la inceput nu mi-a spus nimeni ca vigantolul se da numai 3 saptamani pt. ca isi pierde proprietatile si acum dr. imi spune ca are semne de rahitism.eu am pus alarma la telefon sa nu uit sa-l dau!ii dau 3 picaturi zilnic.
ianni
Postat pe 28 Decembrie 2007 11:14
eu ii dau vigantol de la inceput.Mi s-a dat o sticluta chiar din spital.La inceput i-am dat 2 picaturi , iar din luna a 5 a cate o picatura, pt ca i se inchidea fontanela prea repede.
chira
Postat pe 28 Decembrie 2007 11:40
Fetita mea are 3.6 ani si cat a fost mica i-am facut vaccin D2. Stiu ca este dureros dar am inteles ca se fixeaza mai bine decat Vigantol. Eu am observat ca i s-a inchis fontanela mai repede ca la alti copii.
nickoleta99
Postat pe 28 Decembrie 2007 14:45
baietelul meu are 1.6 ani si nu i-am dat vigantol decat pana la 2 luni, totul depinde si de calciu . baietelului meu i sa inchis fontanella foarte repede la 3 luni a fost inchisa. am fost la control cu el ptr ca m-am speriat un pic si doctorul mi-a zis sa nui mai dau vigantol deloc ptr simplu fapt ca are calciu foarte asimilat in oase si ca el isi ia cat are nevoie din laptele meu. asa ca nu-i mai dau vigantol si nu vad vrei diferententa. trebuie discutat cu medicul cand ii bine sa opresti administrarea vigantolului.
dandioana
Postat pe 28 Decembrie 2007 15:05
nu este bine daca se inchide fontanela repede...din cate stiu eu ca nu mai are loc creierul sa creasca. si la noi s-a inchis destul de repede,dar n-am intrerupt vigantolul niciodata (avem 15 luni),doar calciu ii dau 10 zile /luna, iarna
mdlcristina
Postat pe 28 Decembrie 2007 15:11
nui adevarat ca daca ii se inchide fontanela mai repede nu are loc creierul sa creasca. am fost la doctor cu el si ia facut teste la copil, si mia zis ca ii se inchide din cauza calciului. iar creierul nu mai creste abia atunci cand sudurile dintre oasele craniene sunt sudate . asa ca cine tea informat despre asta greseste.
dandioana
Postat pe 29 Decembrie 2007 18:21
si daca ar fi asa cum spui tu ca nu mai creste creierul ce se intampla cu copii care se nasc cu fontanela inchisa?
dandioana
Postat pe 29 Decembrie 2007 18:22
nu cred ca sunt multe cazuri...
mdlcristina
Postat pe 31 Decembrie 2007 08:53
astazi am cumparat o sticluta de vigantol si de la farmacie mi s-a spus ca este valabila doar doua sapt. dupa ce s-a deschis sticluta....de ce nu se fac sticlute dozate pt 2 sapt.atunci?
mai dau si 5 lei pe o sticluta
melutza
Postat pe 31 Decembrie 2007 20:15
cu cat ii sticluta mai mica cu atat ii mai scump, de foarte multe ori ambalajul costa mai mult decat produs in sine. astai explicatia.
si va urez un an nou plin de bucurii si multe impliniri si ptr cei mici sa fie santosi si sa creasca mari si voinici si multi pupici.
LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!
dandioana
Postat pe 1 Ianuarie 2008 03:02
noua nu ni s-a inchis fontanela in totalitate si avem 1 an si 10 luni.dr,a zis sa mai stam cateva luni....3 pic vigantol pe zi ii dau
gabrielapetri2003
Postat pe 10 Ianuarie 2008 01:43
si mie mi-a spus doctorita sa-i dau trei picaturi acum in perioada rece
melutza
Postat pe 10 Ianuarie 2008 20:39
Eu stiu despre Vigantol ca ajuta organismul sa asimileze calciul. Eu dau fetelor mele de 5 si 2 ani vigantol.Daca se intantampla sa uiti nu este nici o problema , dar sa nu uiti de tot... Cunosc cazuri in care mama administreza vigantolul o data pe saptamana 20 de picaturiCand fetita mea cea mare avea vreo 3 ani a inghitit mai mult din sticla, medicul pediatru mi-a spus sa-i dau mai mult lapte, nu se intampla apsolut nimic !
Sanatate si pupici!
Michaela_kidz
Postat pe 10 Ianuarie 2008 20:58
Buna!Sunt Alina.Sunt farmacist si va sfatuiesc sa nu uitati nici macar o zi sa dati vigantol bebelusilor vostri.Vigantolul sau vitamina D este esential in combaterea rahitismului.Vitamina D este fixator de calciu.Aici nu putem vorbi de bun sau nebun.Este esential dezvoltarii normale a bebebelusului vostru.Administrarea lui incepe din a 14 a zi de viata si continua pana la 2 ani,uneori chiar mai mult acolo unde sunt si alte probleme.Sanatate voua si copilasilor vostri.
anuska_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2008 17:12
Buna!Sunt de aceasi parere cu Alina.Vigantolul contribuie in mod esential la dezvoltarea bebeluisului d-voastra.Parerea medicilor difera dar d-voastra ca mame trebuie sa aveti grija sa cereti dc nu vi se da de la medicul pediatru.Efectele neadministrarii corespunzatoare se arata mai tarziu chiar si la varsta de 4-5 ani cand medicul pediatru va poate spune ca,copilul d-voastra are urme de rahitism.Nu conteaza ca fontanela se inchide f bine.
daniela_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2008 15:45
buna! noua nu ne-a dat vigantol, am cerut, dar a spus ca nu este necesar, deoarece s-a nascut cu fontanela inchisa. aveti cunostinte de asa ceva, eu am mai auzit de astfel de cazuri si ni l-i s-a administrat vigantol
danielatul
Postat pe 21 Ianuarie 2008 10:51
Noi am primit de la nastere vigantol si de la un an fluor-vigantoletten,care s-au retras de pe piata.oricum,medicul nostru ne spunea ca trebuie luate pastilutele pna la 12 ani.Eu i-am dat fetei pina la 1 an si jumatate,cind ne-am mutat in Spania.Aici am intrebat pediatrul si mi-a spus ca ei nu dau vigantol decit bebelusilor in primele luni de viata.Ce sa mai crezi?
ikarinusa
Postat pe 21 Ianuarie 2008 17:21
BUNA ZIUA
EU AM DOI BAIETI, UNUL DE 5 ANI SI UNUL DE 6 LUNI JUMATATE.LE DAU VIGANTOL LA AMANDOI. ESTE ABSOLUT NECESAR IN DEZVOLTAREA MICUTILOR NOSTRI. NU UITATI SA ADMINISTRATI VIGANTOL COPIILOR.
danciulescudiana
Postat pe 12 Februarie 2008 09:45
buna. baiatul meu are 1 an si aproape 4 luni si ia-m dat vigantol pina la 1 an in fiecare zi . acum spun sincer ca am cam uitat de le. nu cred ca este o problema daca nu primeste.
ralucabarla
Postat pe 12 Februarie 2008 11:51
salut!
Si eu am un bebe de 2 luni si ii dau cate 2 picaturi de Vigantol in fiecare zi...cateodata mai pica si 3....ii dau dintr-o sticluta mica si inchisa la culoare iar pediatra mi-a spus ca e valavil si dupa o luna de la deschidere.II dau si cate 2 ml de calciu in fiecare zi...pe care-l mai uit cateodata....bebe avea fontanele la ultimuul control de 4 pe 4 cm.
georgianatache
Postat pe 12 Februarie 2008 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
?? 2 De la: Ionela_Si_Adrian_Ciobanu_1 30 Ianuarie 2016 14:56
imunitate 55 De la: nickoleta99 26 Iunie 2013 10:59
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:12
Rau de masina 16 De la: garbo_379203 8 August 2013 23:47
Ia dat cineva copilului pastilute cu ulei de peste si vitamine D ... 12 De la: sorincoserea 24 Martie 2010 10:03
Setari Cookie-uri