Cresa

Buna. Sunt mamica de 2 fetite. Cea mare are 9 ani, iar cea mica are 18 luni. Dim motive intemeiate a trebuit sa incep serviciul, inca de cand, cea mica avea 6 luni. Am last-o in grija unei bone, care e foarte buna. Cand fetita a implinit 1 an, m-am hotarat s-o dau la cresa, pentru ca ma descurcam tare greu cu treburile casei, iar bona nu statea decat atunci cand eram plecata la munca, aceasta avand obligatiile ei. Din pacate, cresa are dezavantajele ei si cea mica statea mai mult pe acasa, bolnava. M-am hotarat sa mai astept o perioada si sa o dau acum, primavara, dar tare mi-este frica ca sa va intmpla la fel. Am mai intrebat mamici de 2 copii cum se descurca, dar ele au un parinte, un bunic, sau o bona permanenta, un copil cuminte care sta acolo unde il pui(?), ceea ce la mine este nemaiintalnit. Sotul mei are o munca ce-l retine pana seara tarziu. Simt ca nu mai rezist.Eu sunt neingrijita, casa este vraiste, rufele le las necalcate cu zilele, se strang foarte repede altele murdare..ce mai DEZASTRU!! Cum faceti fata voi? Va rog, dati-mi sugestii, caci simt ca pic in depresie!!
oana1copil
Postat pe 24 Februarie 2008 10:25
buna, si eu sunt o mamica a doi baieti.cel mare are 6 ani cel mic 2.5 luni amandoi au crescut la cresa cu cel mare am avut si eu probleme cu raceli foarte dese in schimb cel mic din septembrie a inceput sa mearga la cresa si nu prea sa inbolnavit.parerea mea e sa o duci iarasi din primavara va fi mai mare si mai rezistenta la boli.nu stiu ce as fi facut daca nu era cresa sau daca sa-r fi inbolnavit si sotul meu lucreaza pana seara si nu e usor cu doi copii citeodata simti ca o iei razna.
leokris
Postat pe 24 Februarie 2008 11:13
nu am doi copii dar am unul care face cat trei asa ca te inteleg foarte bine!bafta in continuare!
anamariamerisescu
Postat pe 24 Februarie 2008 21:47
Buna .Ma numesc Cristina si am un singur baietel este foarte rasfatat si mie imi este foarte greu sa il cresc mai mult singura ,deoarece si sotul meu lucreaza foarte mult .Nici eu nu am nici un fel de ajutor si din pacate este foarte greu si te inteleg perfect .Bogdi merge si el la cresa dar mai mult sta pe acasa ca este mai mereu racit si eu sper sa vina caldura si sa ne fie mai usor .Si eu de multe ori simt ca nu mai pot dar trebuie sa mergem mai departe ,asta e viata de femeie .
cristina_laicu
Postat pe 25 Februarie 2008 00:27
si eu sunt mama a doua fetite , cea mare are 4 ani si cea mica 3 , si eu le-am dus la crese cand cea mica avea 1an si 6 luni .este adevarat ca primul an in colectivitate este mai greu pentru copii, racesc tot timpul dar ne-am descurcat si noi le crestem singurisi ne-a fost foarte greu dar acum chiar suntem mandri de ele.
claudiamirelastoian
Postat pe 25 Februarie 2008 08:23
Buna, ma numesc Simona si sunt mama a 2 baieti, unul de 4 ani si 5 luni care merge la gradi si unul de 1 an si 8 luni. Din cauza ca imi e teama de boli am luat o bona pt cel mic, care am decis sa stea acasa pana la toamna. Din toamna sper sa-l primeasca in gradinita celui mare si in felul acesta sa scapam de greutatile financiare. Noi tot singuri i-am crescut pt ca nu avem bunici sau alte persoane care sa ne ajute. Te inteleg si sper sa te descurci in continuare. Bafta
garbo099641
Postat pe 25 Februarie 2008 14:47
buna oana.vrei sa auzi una si mai tare.sunt mamica a doua fetite si daca cea mica are numai 1an si 5 luni cea mare are 17 impliniti.stau acasa de aproape trei ani de cand era cea mare cu capacitatea si chiar ma simteam implinita dupa 20 de ani de casnicie perfecta.cand ce sa vezi,dupa atata fericire a intrat o gelozie in cea mare, ca nu imi pot permite nici sa ii adresez cuvinte de iubire celei mici.sunt acuzata permanent ca ii cumpar celei mici mai multe, ca vb mai frumos cu ea, ca o iubesc mai mult si ne toaca zi de zi de ne-a capiat. noroc ca mai pleaca de acasa la scoala, ca la bunici nu are sansa sa mearga din diverse motive.pentru ca eu chiar eram pe punctul de a ceda psihic am decretat: 1- m-am inscris la facultate( fac psihologia si am note excelente la primele examene); 2- am inscris pitica la cresa pt la toamna cand va avea 2 ani( si specific ca am tras-o cat de buna cu otite repetate, cu dermatita atopica si se pare ca si rinita alergica din cauza polipilor cu care s-a nascut); 3 - am decis ca merit mai mult decat mi-am oferit pana acum si am grija sa imi fac cate un cadou in fiecare luna.nu costisitor ,dar care sa ma incante si sa imi dea increderea de care am nevoie.4 - cu toate ca sunt disperata cand lucrurile nu mai sunt la locul lor,asa cum imi place, imi spun ca mai importanta e starea mea mentala si merg in parc cu fetita. si unde mai pui ca mai stau si in gat unora de cand sunt la facultate, fiecare intrebandu-se de ce am ales psihologia si nu altceva si de ce imi trebuie facultate la 38 de ani ai mei. daca iti face bine sa mai auzi din pataniile altora te astept pe mess la dana_alecuta@yahoo.com.
dana_alecuta
Postat pe 25 Februarie 2008 15:51
buna, ma numesc oana si am 31 ani am o fetita de 2 ani si 8 luni care merge la cresa, cel putin o data pe luna este bolnava,rosu in gat, niciodata nu a fost atat de bolnava, eram convinsa ca asa se va intimpla atunci cand o sa oduc la cresa am continuat sa o duc, sfatul meu este sa incerci sa o duci din nou, si fati putin timp si pentru tine, nu numai pentru restul familiei, asa cun ei sunt importanti pentru tine si tu esti importanta pentru ei.
ilie_oana
Postat pe 25 Februarie 2008 19:38
buna din nou. Va multumesc din suflet pentru sugestii. Asa am sa fac, o sa incerc din nou sa o duc la cresa, desi unii m-ar condamna ca, o "abandonez" intr-o institutie, temporar, Dar, tot acestia sunt cei care, cred ca, nu s-au intalnit cu greutati. E, asta e, treaba lor ce gandesc. Pt. dana_alecuta, asa este lumea de cand ma stiu, invidioasa, si s-ar lega de orice amanunt care te-ar putea condamna. In ceea ce priveste gelozia celei mari, cred ca, la mijloc a intervenit nebunia adolescentei, a neintelegerii generale. Cred ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare dupa ce ai vorbit cu ea, si nu a inteles ca cea mica trebuie atentie mai multa. Va sarut si sanatate. O sa va tin la curent cu ceea ce s-a mai intamplat.
oana1copil
Postat pe 25 Februarie 2008 21:40
pentru oana - este normal sa se imbolnaveasca relativ frecvent cand intra in comunitate. statistcile spun ca in primii parca 3 ani de viata copii fac circa 10 viroze pe an, mai ales daca sunt expusi. pana la 7 ani sistemul lor imunitar este imatur si fac cam jumatate din virozele pe care le vor face pe parcursul vietii... si apoi daca ai citit cum debuteaza bolile virotice ai explicatia de ce se imbolnaveste copilul. este suficient sa-i stranute in fata un alt copil contagios (si nu neapart cu simptomele bolii) si gata virusul este luat, sau pur si simplu se joaca, pun manutzele pe jucarii si apoi la gura samd gata boala. cred ca doar exceptiile nu se imbolnavesc in comunitate.si in general este bine sa faca "bolile copilariei" la acesta varsta, cand manifestarile sunt mai usoare, decat la maturitate. eu am urmarite la al meu - daca ii stranuta cineva bolnav in fata (deobicei versioara lui care merge la gradinita) dupa a 3 zi incepe sa stranute, curge nasul si viroza-i instalata
vali_filote
Postat pe 25 Februarie 2008 22:00
Buna si eu sunt mamica unei fetite de 2 ani si o luna si de cand am dat-o la cresa s-a tot imbolnavit iar ultima data a luat stafilococul auriu asa incat am hotarat ca un timp sa o tinem acasa. Am adus bunicii in ajutor deoarece si sotul meu lucreaza mai tot timpul si am inceput sa-i fac suc din fructe la robot, bea circa 300 de grame pe zi ii dau si septilin ptr. imunitate, si o sa-i fac din nou exudatul faringian sa vedem daca stafilococul s-a sterilizat. Multa bafta si tie si fii tare noi mamicile in general suntem de sacrificiu. Crede-ma se poate si mai rau de atat. Ionela
nituleacionela
Postat pe 26 Februarie 2008 09:43
buna. baietelul meu are 1 an si 7 luni, si pt. ca nu avem ajutor am hotarat ca de la 2 ani sa-l duc la gradinita. discutand cu pediatra, ne-a sugerat sa-i ajutam sistemul imunitar cu 'imuno baby'. este un sirop pe baza de plante. merita incercat, nu?
francu_oana
Postat pe 26 Februarie 2008 14:56
Buna , ma numesc Alina si am un baietel de 3 ani , pe care l-am dus la cresa de la varsta de 11 luni .
Este adevarat ca am avut probleme de sanatate de doua ori mar grav , cu rosu in gat -injectii avand in vedere ca facem si naveta 7 km cu maxi-taxi, dar sunt multumita deoarece el la varsta de 3 ani , manaca singur, se spala pe maini, stie sa se joace cu jucarii, a invatat cantecele,iar la varsta de 1 an si 3 luni am scapat si de pampers- ceea ce eu nu am timp sa stau de el .
I-am dat si o serie de picaturi -Tinctura de coacaze negre, ulei de catina, echinaceea , propolis cu viamina C , oua de prepelita si am rezolvat problema Imunitatii, iar de cand am facut analizele , am gasit o deficienta de fier,am urmat tratament cu Vi-sol si Ferrum -fier , problemele au mai disparut.
Sunt avantae si dezavantaje ....
CRETU
Postat pe 26 Februarie 2008 15:49
buna fetelor.sti cineva crese bune in tg jiu.am un baietel de 19 luni si as dori sa il duc la crese cate 2 -3 ore pe zi ca sa se invete cu copii de varsta lui,pentru ca el fuge de ei nu vrea sa se joace deloc cu ei .si sa se acomadze pentru ca in iunie face doi ani si incep serviciul .pupici
poenaru_in
Postat pe 28 Martie 2008 15:45
Buna, sunt Elisabeta, am o fetita, Iulia, 3 ani 6 luni, este la gradi cu program prelungit, gradinita de stat, este foarte frumos, m-a mirat faptul ca exista gradinite de stat asa frumoase, dotate cu jucarii frumoase, educatoare bune. Suntem la gradi de doar 1 luna, si stim multe poezii, cantecele, jocuri. Sunt foarte multumita sa-mi vad fetita mergand la gradi cu chef si voie buna.
babi_sabau
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:22
ce sa va zic desptre crese numai de rau acolo unde ar trebui sa fie cel mai curat este sub orice critica si nu stiu de ce nu se iau masuri iar educatoarele dak se pot numi asa sunt plictisite rau de tot ...bine ar fi pt cine are finante sa dea copilul de la 2 ani la particular nesperat de bine si f putini de care se pot ocupa, acuma na poate am avut eu noroc caci dupa 6 luni am dat-o la gardi de stat si sa integrat perfect dar sunt cate 30 in grupa ...asta e asa am invatat si noi ce sa facem dar parca era altfel le ciufulea ceauseasca bafta
oanaoaky
Postat pe 14 Noiembrie 2008 11:07
Salut!
Am vazut ca esti din tg-jiu si as vrea sa stiu ce cresa buna ai gasit pana la urma.Noi nu avem decat 6 luni si vreo 3 saptamani si mai avem pana la 2 ani dar as vrea sa stiu din timp ca sa nu caut disperata pe ultima suta de metri.Multi pupici si sarbatori fericite.
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:30
buna fetelor!!!1la multi ani tutuuror! spuneti-mi si mie care este varsta de la care poti sa duc un copil la cresa?????eu stau cu partinti mei dar inca sunt tineri si mai lucreaza asa ca eu nu pot sa stau mai mult cu baiatul acasa defapt u chiar am o obsesie ca ma simt nefolositoare faptul ca nu castig bani ma enerveaaza la culme desi imi vin acasa cei 8 mil pe luna nu ne atingem de ei ca sunt ai baiatului.problema mai e ca eu inainte sa raman gravida am lucrat ca ospatarita i imi vine fff greu ssa stiu ca eu nu mai castig bani cu care eram obisnuita.va pupik
sexy_kidz
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:32
Buna. Si eu sunt in aceeasi situatie. Am o fetita de 1 an si 7 luni. De curand am dat-o la cresa si dupa o saptamana a facut pneumonie. Acum inca ii mai dau antibiotic. Pana acum n-am avut absolut nici o problema cu ea, a fost totul ok. As vrea din tot sufletul sa o tin acasa, dar nu imi permit. Chiar imi place sa stau acasa cu ea. Asta e, trebuie sa o duc din nou. Sper sa nu mai avem probleme.
oannams
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:22
sunt mama unei fetite de 1 an si 5 luni. Motivul pentru care am dat-o la cresa (de stat) de la un an si doua luni nu mai conteaza.
Vreau sa zic ca m-am incurajat singura ca e cea mai buna alegere. M-am pregatit sufleteste pentru raceli si mai ales, m-am pregatit moral pe mine. Cred ca de fapt asta e cel mai important. De obicei copii se acomodeaza mai usor cu noile situatii decat parintii lor.
Insa am inceput o acomodare treptata...cateva ore pe zi, timp de 3-4 saptamani. Cand credeam ca acomodarea s-a terminat a facut rosu in gat...am stat acasa vreo 2-3 saptamani...cand am dus-o din nou am luat-o de la zero...plansete dimineata cand o lasam, protest fata de alimenatie...cu toate ca slabise aproape un kg, nu am renuntat. De fapt nici nu aveam alta solutie...bunici, matusi sau bone...Asa ca am luat-o de la capat. Din nou plansete si refuzul alimentatiei. In cele din urma am lasat-o program intreg adica de la 8 la 16 si a inceput sa se acomodeze mai usor. Faceam greseala ca o luam dupa pranz..si ea stia asta...ma astepta...si nu manca nimic fiindca ii dadeam eu acasa.
Acum dupa 3 luni, sunt fericita sa afirm ca am facut cea mai buna alegere. Toata lumea ma descuraja...Insa cred ca de fapt in mentalitatea noastra e intiparita ''cresa comunista'' cu copii murdari, prost ingrijiti, nemancati, neschimbati...Dar oameni buni...lucrurile s-au schimbat...si eu am fost surprinsa...mancare proaspata zi de zi, meniu variat si optim pt varsta lor, copilul mereu schimbat si curat...eu zic sa incercati.
Mult succes si sa nu va dati batute de la prima raceala!
vince
Postat pe 8 Februarie 2009 16:39
se poate sa fii avut tu noroc,dar sincer eu nu am auzit de bine,la noi ma refer despre crese,toate sunt la fel mai ales personalul,foarte plictisit,oricum asa e trebuie sa ai rabdare,dar cata ca dak esti numai prin spitale,raceala dupa raceala si tot asa renunti pana la urma .....si eu am crescut la cresa dar parca erau alte vremuri!!!!pupici la pici!!!
oanaoaky
Postat pe 10 Februarie 2009 10:20
Intr-adevar vincenzia, si eu m-am pregatit pentru raceli sau alte probleme. Pe moment esti descurajat, dar in timp se poate dovedi ca a fost o alegere buna. Eu sunt dezamagita putin de parinti, pentru ca au copii raciti si tot ii aduc la cresa sau gradinita. Trebuie sa ne respectam putin unii pe altii si sa evitam cat mai mult declansarea unor epidemii. Eu sunt foarte multumita de personal, de fiecare data am luat-o curata si nu par deloc plictisite. Precizez ca m-am mutat din Bucuresti in Piatra Neamt acum un an si 2 luni. Si eu cred ca am facut o alegere buna. Plus de asta mi se pare mai independenta de ceva vreme si nu mergem de f mult timp la cresa. Multa sanatate copiilor.
oannams
Postat pe 10 Februarie 2009 12:51
Un sfat pt mamici:inainte de a duce copilul la cresa ,vaccinati-l antigripal,il protejeaza cat de cat.Asa se intampla mereu la inceput cand copilul intra in colectivitate 2,3 luni pana prinde imunitate.Eu am fost in vizita la o cresa cu dorinta de a`mi inscrie acolo fetita.Va spun ca sunt multi copii cu "muci"si tuse magareasca neseparati de restul.M-am decis instantaneu sa mai tin un an copilul acasa cu toate ca situatia materiala nu-i foarte roza.Sper sa intru din maternitate in somaj.
kidz000353
Postat pe 23 Martie 2009 13:13
esti sigura ca tuse magareasca ?
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 13:18
vaccinul pentru tuse convulsiva se face la 2.4.6 luni 1 an si 4 ani si este gratuit si se administreaza impreuna cu cel impotriva difteriei si tetanosului [DTP]
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 13:20
tuse de`aia de te sperii cand o auzi la un copil de 2 ani,magaresca sau nu,m-a facut sa`mi anulez planurile pe un an.Plus ca de copii se ocupau 2 tanti de peste 40 de ani,grase si fumaretze ,iar mocheta pe jos era sub orice critica de murdara.iar jucariile...unele din lemn,vechi,cu vopseaua decojita,altele de plus,murdare chhhhh.Problema e ca e singura cresa unde poti gasi locuri libere din oras.Mai sunt doua dar acolo se primesc copii numa pe cunostinte si spaga grasa.
kidz000353
Postat pe 23 Martie 2009 13:44
Doamne fereste din ce imi descrii tu aici era sigur o cresa ?????nu-mi vine sa cred dar.... oricum eu zic daca ai posibilitatea mai bine stai tu cu copilul sau angajeaza o bona...binenteles una care are si recomandari de la prieteni,cunostinte,rude....
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 13:59
buna. sint din timisoara si tocmai l-am inscris pe bebe la cresa. acum are 1 an si vreau sa mearga din 15 septembrie, cind ar avea 1 an si 5 luni.e foarte curat, vesela si tacimurile sint noi, in fiecare zi au alt meniu(afisat la intrare ca la restaurante), gresie , paturi si lenjerie noi, etc. mie mi-a placut. am fost in total la vreo 6 crese. 4 aratau oribil, dar se straduiau. cred ca de vina sint si banii putini primiti de la minister. lucrez la bugetar si stiu ce greu vin banii. aveti dreptate legat de pile si relaii. "oficial" mi s-a spus ca am venit prea tirziu si nu mai sint locuri. dupa citeva telefoane si trimisa de "cineva" a mai fost un loc. m-a costat o cafea.
adrica
Postat pe 4 Aprilie 2009 16:56
asa-i la noi in romania PCR-ul e in floare adica "pile" , "cunostinte","relatii" noi mai avem pana sa mergem la cresa dar oricum ar fi trebui sa incep sa ma interesez sa nu ajung "prea tarziu". si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:23
buna.cine ma poate ajuta sa imi recomande o cresa in sect 4 bucuresti?
florena_florentina
Postat pe 9 Mai 2009 16:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gradinite bune si ne-bune 4 De la: ailemac777 1 Martie 2012 12:36
INDEMNIZATIA 3 De la: Nicoleta_Veronica_1 16 Octombrie 2012 15:33
metoclopramid la bebei? 5 De la: kidz005447 13 Decembrie 2009 09:39
Doresc sa fiu bona . 51 De la: garbo_398033 29 Aprilie 2014 14:18
CRIZE DE NERVI 42 De la: forbiden 12 Aprilie 2010 11:01
Setari Cookie-uri