Cresa

SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Ianuarie 2010 06:25
Buna Alinakatt, si mie mi-a fost foarte greu in prima zi, si prima saptamana cand l-am dus, cel putin in prima zi am plans de abea ma tineam pe picioare, dar stiam ca alta solutie nu aveam. Incercasem sa iau pe cineva sa stea cu baiatul acasa si nu respecta programul etc. Dar nu regret ca l-am dus. Baietelul meu stia sa pape singur, vb, si numai avea pampers de la 1 ani si 7 luni, dar au fost cazuri, unul care il stiu eu sigur care avea 2 ani si...., nu vb, nu manca singur, si avea inca pampers, iar intr-o luna sa transformat in alt copil.
Am avut noroc la grupa baiatului meu de o D-na care ia invatat o multime de cantecele, unul chiar din anii 60 si pe care si la ora actuala il stie, plus desenele care le-a facut acea D-na i le-am pastrat si le are in jurnalul lui si cand il vede imi spune cine i la facut si ca este amintirea lui.
De imbolnavit este si normal sa se imbolnaveasca tinand cont ca este colectivitate, dar sunt copiii care si acasa fara gradi, cresa ...se imbolnavesc mai rau decat in colectivitate.
Trebuie sa avem rabdare sa prinda si ei imunitate, ne chinuim destul de mult dar asta este mediu in care traim, plin de microbi si oricat i-am ferii ei tot se imbolnavesc. Eu in prezent ii dau pastilute vitamina C si multumesc lui Dumnezeu nu a fost racit, doar azi dimineata dintr-o nara a scos niste mucisori cam urati, sper sa nu se agraveze, dar in rest ia fost bine. Multa Sanatate tuturor si mai ales copilasilor nostrii.
Kiki_Mic
Postat pe 21 Ianuarie 2010 08:07
Buna tuturor!si ioana e la cresa, in al 2 lea an. s-a imbolnavit :raceli pana la pneumonie , otite, stomatita, varicela, infectie urinara (? nici 3 doctori pediatri nu au putut preciza daca a fost sau nu ,pt. ca era pe fondul varicelei), etc... are 2 ani si 10 luni, dar pot sa spun numai lucruri bune de cresa. a invatat o gramada de lucruri : sa se imbrace singura (atat cat poate ea), sa manance singura, stie o gramada de cantece si poezii, e mai sociabila. Despre personal numai de bine, a venit si ea lovita, muscata in barba, cu ochiul vanat (nu rau,dar..) e normal, ca ei sunt totusi mici, si pana intervine d-na supraveghetoare deja s-au invinetit. asta e. sunt pro cresa (mai ales cand nu ai nici un fel de ajutor, si bani sa platim facturile, sa manacam si pt. cele necesare ne trebuie, deci la munca cu noi - ioana avea 11 luni cand am inceput servicul ,cu program de 9 ore/zi) . Era f egoista cu lucrurile ei, ceea ce e normal la varta asta, cu timpul a inceput sa mai imparta, de pampers am scapat si noi pe la 2 ani, dar important este ca e fericita acolo. Seara are grija sa nu se faca prea tarziu pt. ca trebuie "sa dormim ca dimineata ne trezim la 7 sa mergem la copii". Daca erau probleme sigur ar fi vociferat ceva, ca are o personalitate.......
cao2010
Postat pe 10 Februarie 2010 16:26
Fetelor in Constanta stiti vreo cresa particulara care primeste inainte de 2 ani??
silvia_kidz
Postat pe 11 Februarie 2010 15:12
buna mamici avetii ideie cam ce bagaj v-a cerut la cresa ,theea la 1 an si 10 luni acum mai face ocazional in pampers ,deci face la olita dar daca nu o aud ca vrea pipi mai face si pe ea,stie sa vb destul de bine cit sa intelegi cam ce vrea,bine mai stilcit,dar sa revin trebuie sa duc si olita la cresa,cana cu paiu cu care bea apa? am inscriso la o cresa de stat ,dar am uitat s-a intreb si aceste aspecte,si mai sunt citeva dar nu-mi amintesc acum,pupici bebei
GILIOLA
Postat pe 13 Februarie 2010 01:24
buna mamicilor.silvia nu cred ca exista in constanta cresa care sa rimeasca opilul inainte de 2 ani,sunt prea comode ale noastre ingrijitoare si educatoare dar cand m-am interesat eu la BIGBEN era 4 mil jmate pe luna cu tot cu masina ca il lua de acasa il aducea acasa dar daca copilul era la faza ''pampersi''nu mi la primit si mi-a spus-o asa hotarat'''nu primim copii care sunt inca cu pampersi''iar eu am spus pai de ce mai este cresa de ce s echeama asa si de ce luati o gramada de banii ca totusi sunt banii.
anaROBERT
Postat pe 13 Februarie 2010 01:34
Giliola, din cate stiu eu nu trebuie adusa de acasa olita,cel putin eu personal nu am adus,au ei acolo.Daca este de stat o sa-ti ceara probabil 2/3 hartie igienica,3/4 role bucatarie, perie de dinti =pasta de dinti, sapun, un prosopel, cana, farfurie adanca si plata din inox, baveta si vreo 10 buc. pampersi la saptamana, un bidon 5 l apa plata. si obligatoriu jucaria care este preferata cu care o sa doarma.Cam asta aduc eu pe trimestru.Pampersi doar cine foloseste ii aduce saptamanal.Stai linistita chiar daca nu stie ea sa zica bine cand face pisu au doamnele de la cresa grija sa nu faca pe ea.O sa o dezobisnuiasca de pampers acolo.
alinakatt
Postat pe 13 Februarie 2010 13:46
Giliola, eu il am la cresa pe luca din septembrie. la fiecare inceput de luna duc: o rola hirtie igienica, o rola prosop de hirtie, un pachet servetele masa, un pachet servetele umede, un sapun, 5 lei(diverse cheltuieli). in fiecare dimineata ii dau lui luca in minuta un pampers(avem un dulapior unde "alimentez" cu pampersi).

la inceput am dus o bavetica si un prosopel(fara nume scris pe el). au masini de spalat si tot timpul spala ele. taxa este de 6 lei/zi. daca lipseste(cu motivare de la medicul pediatru) luna urmatoare cind merg la caserie sa platesc zic cite zile are lipsa si scade cei 6 lei pt fiecare zi lipsita. nu au acceptat farfurioare, canute cu sau fara pai, olite, ca sa nu faca diferente intre copii. chiar am ramas cu o olita mica si am intrebat daca pot sa o duc acolo(nu neaparat pt luca) si au zis ca au prea multe.
cind voi incepe sa il las acolo sa doarma trebuie sa duc o pijama si sosetute, pe care le iau acasa vineri si le aduc luni.
adrica
Postat pe 13 Februarie 2010 20:47
AnaRobert, multumesc pt. raspuns, intr-adevar nu am gasit o cresa particulara care sa primeasca inainte de 2 ani, cu exceptia cresei BigBen care il primeau cu 550 pe luna, dar tipa de la BigBen cu care am vorbit dadea semne de isterie, nu m-a convins deloc....
silvia_kidz
Postat pe 15 Februarie 2010 09:05
Multumesc pt sfaturi si raspunsuri ,ne cerem scuze ca nu am avut timp va mai scriu deoarece fiica mea a fost putin bolnaviora,
dar apa plata pentu ce ALINA ? sa bea ea acolo
va mai povestesc cind o duc la inceputul luni martie la cresa ,sper sa fie bine cu acomodarea
pupici la bebei si sanatate GILI
ps. la noi in iasi o cresa particulara sa fie si buna totusi ajunge chiar si 700 lei/luna fara mese
GILIOLA
Postat pe 18 Februarie 2010 16:22
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.
salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 22:01
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:34
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:34
mai lasati-ne cu reclama voastra,ce legatura aveti cu topicul -,faceti-va un topic numai cu reclame,si daca doreste cineva sa v-a citeasca o v-a face
GILIOLA
Postat pe 20 Februarie 2010 12:01
ignora reclamele, si eu mai ma ratoiam la ele dar na.....Chiar am dat un sfat sa deschida un topic unde sa si antereneze utilizatoarele la discutii nu sa se rezume doar la a face publicitate.
Sa revenim la subictul topicului...apa plata ne cere ca sa le dea la copii sa bea.Un bidon de 5 litri pe trimestru, ca sa nu foloseasca apa de la robinet.Pe mine nu ma deranjeaza aceste cerinte, e la cresa de stat si dupa cum ai vazut e super ok.Au foarte multe lucruri, se ocupa de ei ff bine.Spun asta deoarece vad la Barbara ca deabea asteapta sa mearga la gradi.
Eu sunt multumita!
alinakatt
Postat pe 20 Februarie 2010 13:47
normal ca Barbara doreste sa mearga la asa cresa
,dar noi nu avem acelasi noroc,dar ce sa facem mergem mai departe
iar in legatura cu apa asa ne-am gindit si noi ca pt baut
pupici bebei
GILI
GILIOLA
Postat pe 20 Februarie 2010 15:36
apropo de apa ca mie nu mi-au zis nimic ia sa intreb si eu buna idee...
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2010 15:52
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 07:55





Salina SUSESI Timisoara va doreste PASTE FERICIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
camera copilului 1 De la: tannia81 2 Februarie 2010 15:16
Cum sa il fac sa adoarma??? 66 De la: garbo171980 16 Noiembrie 2010 12:32
cresa 10 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 02:57
Bona vesela si rabdatoare 3 De la: kidz005697 28 Noiembrie 2009 15:20
HAINUTE IEFTINE SI DE CALITATE 1 De la: kidz006543 26 Ianuarie 2010 15:17
Setari Cookie-uri