Cresa

Buna sunt din IASI si am o fetita de 1 an si 2 luni si fara nici un ajutor din partea rudelor sau a banilor si ne-am hotarit s-o dam si noi la cresa ,nu mi-a racit nici o data sau sa aiba macar muci ,dar situatia ne impinge s-o dam totusi ,si nu stiu cind tb s-o inscriu si cum sa procedez ca ea sta mereu cu mine si plinge daca o i-a cineva in brate strain si cred mai sigur ca nici nu ar manca (nu se da in vind dupa mincare).
Voi cum a-ti facut,stitii cumva CRESE PARTICULARE IN IASI .
s-au macar s-a merite sa ducem copii acolo,cica ar fi una in CANTEMIR si una la TESATURA ,si tb sa ne gindim din timp unde si cred tb sa incepem treptat cum a spus si cineva ,acum cit mai stau acasa si ma pot ocupa cu ea,ca dupa aia!!! In rest, in parc fuge f bine , se joaca cu copii chiar mai mari si este destul de sociabila cu copii ,este un copil destul de cuminte
GILIOLA
Postat pe 24 Mai 2009 06:42
an aceiasi situatie sant si eu ,si fetita mea plange cand o ea altcineva si asta datorita faptului ca am fost singure mai mereu ,ma intereseaza si preturile cam care ar fi sa anteleg ca nu ai fost sa vezi si cum e amenajat sa vb cu directoarea,la stat cred cas scunpe ,la particular pe mine ma intereseaza dar am anteles ca e prea mica acum are fetita mea un an si 2 saptamani pana prin septembrie poate o dezvat de mine si poate reusesc so dau la cresa .
claudia_mami
Postat pe 24 Mai 2009 10:25
Sunt mama a 2 copii MARI au 30 si 29 de ani . Va inteleg din tot sufletul , am avut si eu probleme cu cresa ,.... se inbolnaveau ,nu mai spun ce mai pangeau cand ii lasam acolo... a fost groaznic....
Acum dupa atatia ani am ajuns la concluzia ca fiecare copil (OM )se naste cu personalitatea lui , unora le place sa stea in colectivitate altora nu , unii sunt mai libetini altii nu si asa mai departe .NOI nu semanam unii cu altii. Un copil stie foarte bine ce ii trebuie decand se naste , stie sa planga cand: ii e foame ,cand trebuie schimbat ,cand nu-i place de cineva ...de ce ar trebui sa intelega de la 2 ani sau chiar de la 6 luni ca mama nu mai sta langa el ca sa castige bani ?
Un om se zice ca e bine crescut daca are "cei 7 ani de acasa " probabil ca de fapt in zilele noastre tr sa se spuna "cei 7 ani la cresa"

Va sfatuiesc sa stati cat mai mult cu copii vostrii , mama este responsabila de
felul in care se va comporta viitorul Om mare.Daca nu vrea la cresa ,nu-l dati .
Nu tratati copii ca pe niste papusi .nu lasati sa va creasca niste straini copii.
Dumnezeu este cel care va poate sfatui cel mai bine , incercati s-ai cereti sa va lumineze calea voua si copilului LUI.

Magda..

kidz000676
Postat pe 25 Mai 2009 09:16
Buna florena_florentina, noi stam in sectorul 4 in zona brancoveanu spitalul budimex, shtiu 2 crese de stat, una pe cricovul dulce unde este inspectoratul shi direstia de crese sector 4 shi cealalta in zona nitu vasile in spate la banca transilvania, strada izvorul muresului, acolo e shi o scoala shi o gradinitza. In sperantza ca te-am putut ajuta itzi urez multa bafta.
garbo065366
Postat pe 25 Mai 2009 12:56
la cea de pe nitu vasile am fost ca eu stau la berceni si nu se primesc copii ca nu au locuri ,eu deja azi trebuia sa incep munca si mi-am dat demisia ca nu am ce sa fac cu baiatul
fata o am la gradi pe emil racovita unde de abia am reusit sa o inscriu anu trecut
la anu pot inscrie usor baiatul tot acolo dar acum 1 an nu am ce sa fac cu el ca nu gasesc loc la cresa

ms mult de raspuns o sa incerc la cealalta
florena_florentina
Postat pe 25 Mai 2009 15:07
Buna fetelor!! Este cineva din Constanta? Ce-mi puteti recomanda legat de cresele de aici? Eu am un baietel de 5 luni si as vrea sa stiu cum stau lucrurile in Constanta..
silvia_kidz
Postat pe 25 Mai 2009 18:33
buna... noi suntem din constanta... noi am optat pt cresa de la cet....primesc copilasi de la 2 anisori.... arata bine in comparatie cu alte crese...supraveghetoarele din cate am auzit sunt ok chiar se implica.... acum nu stiu sa vedem cum se v-a acomoda bebelina mea noi din toamna vom merge... dosarul l-am depus cam din februarie....ca si pret aici este 7 ron pe zi...pooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 25 Mai 2009 20:23
Buna florena! Si baiatul meu cel mic a implinit 2 ani pe 19 mai. Eu am luat 6 luni fara plata sa-mi pot aranja baietzelul cu cresha, poate nu trebuia sa itzi dai demisia din cauza asta. Dupa concediul de ingrijire copil pana la 2 ani statul itzi da dreptul la 1 an fara plata dar cu acordul angajatorului. Eu tot fac drumuri la cresha din izvorul muresului poate am noroc sa il primeasca pana la urma.Toate cele bune shi multa bafta.
garbo065366
Postat pe 27 Mai 2009 20:11
vezi nu am stiu si deja am inaintat demisia
florena_florentina
Postat pe 28 Mai 2009 15:16
an iasi la cresa din tatarasi sant mamici care au dus copii cu multumiri sau nemultumiri ami poate spune si mie care sant conditile cam cat mai costa primesc copii de la un an jumate ??
claudia_mami
Postat pe 28 Mai 2009 20:22
Fetelor, ne-am inscris si noi la cresa pentru in septembrie, dar am o probl. si anume nu stiu cum este cu mancarea, adica copilul meu care in sept va avea 1 an si 9 luni bea lapte Nestle , voi putea sa ii duc lapte sa il bea la cresa sau trebuie sa ii schimb programul si sa ii dau eu la trezire si la culcare? Si hrana solida? Cum se procedeaza, le da la fiecare in parte cu lingurita? Cand l-am inscris am mers cu lista sa nu uit ceva insa am uitat cel mai important lucru, asa ca , va rog, poate ma ajutati voi...
Va multumesc!
Si as mai vrea sa va intreb cam ce mananca, sper ca nu cremwusti si alte mezelaraie...
carla_dana_p
Postat pe 29 Mai 2009 23:28
nu stiu ce sa iti zic cum e la cresa
la gradinita e diferit ca am fata
dimi se scoala si pleaca la gradi unde manca in fiercare dimi alt mic dejun
ea la gradi are crenwusti,late cu cereala si manca singura acum cum e la cresa nu stiu
dar cred ca singuri ca baiatul la 2 ani stie deja sa mance singur ,nu imi da voie sa ii dau eu
acum depinde de fiecare copil dar la gradinita mie mia impus niste cerinte d ela inceput
sa stie sa mance singura ,si sa se duca singura la wc
florena_florentina
Postat pe 30 Mai 2009 16:52
Buna Carla. Baietelul meu a mers la cresa la un an si 11 luni, bine el stia sa pape singur, nu manca lapte si numai avea pampers, dar nici una din lucrurile astea nu este nici o problema. Acolo vor papa lapte, sau ceai, paine cu branza, pateu, sau mai stiu eu ce...mancarea este buna, daca cumva este bolnavior ii poti duce antibioticul si il da fara probleme, acolo va invata sa pape singur, in cazul in care nu stie, tot acolo va scapa de pampers in cazul in care nu a scapat inca, acolo va incepe sa vb. Am o prietena care la dus anul acesta in ianuarie, si credeti-ma ca sa vazut schimbarea, a inceput sa manance singur, a scapat de pampers si a inceput sa vb, ceea ce acasa nu se intampla. Eu am fost multumita si inca sunt, abea in Septembrie mergem la gradi. Sanatate Multa.
Kiki_Mic
Postat pe 20 Iulie 2009 16:42
Buna Florena Florentina. Baietelul meu este la cresa pe Emil Racovita. Nu l-am dat la Gradi de pe Emil Racovita ci de pe Aliorului, deoarece dir nu era multumita cu putin si se lega ca nu sunt din zona. Dar sunt f multumita de Gradi de pe Aliorului. Iar la cresa, de ce nu ai incercat pe Emil Racovita?!
Kiki_Mic
Postat pe 20 Iulie 2009 16:45
Buna kidz000480, eu cred ca la cresa particulara este mai scump, daca exista cresa, ci numai gradinite, cele de stat nu sunt scumpe si este f ok. In legatura cu ce spune Kids.....ca sa ne crestem singure copilul daca plange sa nu il dam, fii sigura ca daca eu una aveam o alta situatie stateam acasa si il cresteam dar nu am avut, si l-am dat la un an si 11 luni, mi sa rupt sufletul, am plans, a plans si el, dar cam o saptamana, poate sa planga mai mult, dar nu pateste nimic, acele straine sunt si ele mame si doar nu ii omoara, ci ne ajuta pe noi sa ne ducem la munca, si credeti-ma ca au un salariu de nimic. Eu una sunt multumita, chiar daca a mai racit, niciodata nu l-am luat batut, cu capul spart, sau mai stiu eu ce. Si ma ajutat f mult si programul, pana in septembrie cand va incepe gradi il pot lua la ora 19, poate chiar mai tarziu tinand cont ca este la saptamanal. Nu l-am lasat niciodata sa doarma acolo, dar sincer daca as pati ceva, ar fi nevoie sa intru in spital, acolo l-as lasa si as dormi cat de cat linistita, cand stii ca alta solutie nu ai, cresa este f buna. Sanatate la Bebei.
Kiki_Mic
Postat pe 20 Iulie 2009 16:50
Astazi am vazut cresa...inauntru este urata, nerenovata... pe dinafara arata de 5 stele...vb aia...afara ii vopsit gardul si inauntru ...in fine, nu stiu ce sa fac , este 1 educatoare si o infirmiera...iar copii....30!!!Ingrijitoarele sunt dragute, insa nu stiu daca asta compenseaza parchetul vechi si mucegait...
carla_dana_p
Postat pe 21 Iulie 2009 23:05
parchet mucegait????eu zic sa anunti autoritatile sau daca nu...sa nu te miri ca-ti iei copilul bolnav de acolo...mucegaiul poate provoca de la astm pana la hemoragii pulmonare la copii asa ca mare grija unde-ti duci copilul.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iulie 2009 14:40
ami pare rau mami sa aud ca u sunt conditii dar chiar asa rau sa fie ,pai noi` ai ducem sanatosii si apoi ne miram de ce se anbolnavesc daca e asa cu parchetu ,,dar cu mancarea cum o fi ,,ancearca sa mai antrebii mamici care au dus copii acolo
claudia_mami
Postat pe 23 Iulie 2009 15:35
Sub nici o forma nu il duc acolo, inca mai vizitam alte grupe de cresa... mi-ar fi convenit aici pt ca este la 2 pasi de noi iar la exterior cum am spus arata de 5 stele si cand intri....te ingrozesti . Sper sa gasesc una care sa imi convina, nu am pierdut inca speranta , mai am de vizitat ... si oricum mai cateva luni si se va da in folosinta noua gradi(si cresa) care se vrea a fi ceva deosebit.
carla_dana_p
Postat pe 28 Iulie 2009 12:32
buna fetelor !!! bebe al meu are 1 anisor si as vrea sa il dau la cresa peste vreo 2 luni ,credeti ca voi putea sau mi-l va primi ? sunt din bucuresti mai exact din pantelimon si as vrea sa il dau undeva prin zona . daca stiti voi sau ati auzit va rog sa ma contactati si pe mine . daca e particulara sa fie una decenta la pret daka nu de stat si apropo ce conditi trebuie sa indeplinesc sa il accepte. va mulumesc !!
antonita
Postat pe 31 Iulie 2009 15:02
e c-am greu de gasit cresa eu caut din ianuarie sa bag baiatul la cresa simereu primesc aceleasi raspunsuri nu sunt locuri
deja m-am lasat pagubasa chit ca il tin un an la tara opana la anu ca sa il pot da la gradi
ca la gradi are prioritae ca e sora lui la gradi
florena_florentina
Postat pe 1 August 2009 15:13
Buna

Eu nu as sfatui pe nimeni sa isi dea copilasul la cresa sau la gradi.
Am avut de-a face cu marea majoritate a gradinitelor din Bucuresti prin prisma profesiei si singurul lucru pe care vi-l pot spune este ca nici una dintre voi nu ar vrea sa stie cum "decurg" treburile prin gradinite...Dar sunt si cateva gradinite unde merita sa iti lasi copilasul, cu toate ca le numeri pe degetele de la o mana.
supernanny
Postat pe 1 August 2009 15:22
Dragi mamici

Cresele sunt "focare" de infectie, inainte de a lasa copilasul la o cresa cititi, documentati-va, cercetati, intrebati alte mamici, duceti-va "la fata locului", inspectati bucataria, studiati cu atentie fiecare educatoare (uitati-va la mainile lor), discutati cu fiecare in parte...faceti poze viitoarei crese si apoi studiati-le acasa cu zoom maxim...uitati-va cu atentie unde se spala asternuturile, luati mostre de mancare si duceti-va cu ele la laborator sa vedeti daca corespund in privinta calitatii s.a.m.d.

Nu va jucati cu sanatatea propriilor vostrii copii !
supernanny
Postat pe 1 August 2009 15:30
Draga kids2495 multumim pentru sfaturi, eu am un baietel de 7 luni si ma gandeam sa stau cu el pana la 3 ani acasa cu toate ca imi va fii cam greu dar decat sa-l stiu bolnav din luna in luna cum pateste o prietena de-a cu baietelul mai bine ma lipsesc de serviciu. Prietena mea are baietelul la cresa in Constanta si de cand merge acolo i-a scazut imunitatea, face foarte des rosu in gat, toate formele de raceli, conjunctivita,, astm bronsic...Asta e tara in care traim alta mai buna nu avem.....
silvia_kidz
Postat pe 1 August 2009 17:26
Eu nu as sfatui pe nimeni sa isi dea copilasul la cresa sau la gradi.?????atunci hai sa nu-i mai dam nici la scoala ii tinem acasa sau le angajam o bona cu referinte sa nu-i tranteasca de pamant si sa-i bata 8 ore cat stam noi la job sau mai bine sa ne mutam in alta tara hai sa fim seriosi inspectam si vedem ce si cum iar apoi luam o decizie ca nu ne obliga nimeni sa ne ducem copii la un camin cu parchet mucegait sau...
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 13:58
n-ai inteles, mai, femeia incearca cu disparare sa gaseasca (pardon, sa aleaga, caci " bona alege") un post de bona undeva (desigur, platit cu peste 10 milioane pe luna), si cum anunturile de genul "super-bona, cu extraordinare rezultate spotive, caut intelectual cu bani, daca te inscrii in descrierea mea suna-ma" nu inspira pe nimeni in a -si lasa copilul cu ea, atunci incearca alte metode: denigrarea alternativelor la care ar putea ajunge parintii... (ca doar, singura recunoaste ca exista si gradinite cu standarde europene...)
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 14:08
cred ca acum incep sa inteleg mai bine ca tocmai am gasit topicul cu bona perfecta ca nu am mai citit mai nimic de vreo saptamana si ceva asa ca acum recuperez...
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:18
http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-tale/lectie-pentru-parinti-copii-batuti-de-bona.html
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:18
Gradinita ELITE are grupa de cresa. Iti poti vedea pitica de la servici si mancarica se face acolo. Nu stiu dc mai au locuri. Piticii mei amandoi sunt acolo de 2 ani.
ailemac777
Postat pe 9 August 2009 09:33
fetelor cam greu so anscriu pe pitica mea la cresa doamna directoare era cu fundu an sus a vb cu ea dar nu mai sunt locuri ,am rugato sa ma anstinteze cand se elibereaza un loc si ca voi fi recunoscatoare ca nici dosaru nu mi la primit si spaga eas fi dat an caz de disperare dar daca ea nu ma mai anunta ......sant asa stresata trebui si sa mi caut un loc de munca si sa gaesc o cresa ,voi cum ati procedat ati dat spaga sau flori ,bonboane ceva??
claudia_mami
Postat pe 9 August 2009 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Administrare calciu la bebei 36 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:28
despre sex 36 De la: kidz007899 30 Aprilie 2010 11:59
copilul la doi ani 7 De la: garbo_Nico 6 Septembrie 2010 15:19
modeling!!!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:32
Jucarii pentru copii de 6 luni? 4 De la: loving 22 Septembrie 2018 07:46
Setari Cookie-uri