caut bona

Dragele mele, sunt in cautare de bona pentru baietelul meu. Are doi ani si jumatate si este un cuminte si un bun. Am renuntat la bona pe care o aveam pentru ca am descoperit ca il batea! Va dati seama ce socati am fost! Am dat-o afara in aceeasi zi, iar acum suntem in cautari. Daca stiti vreo bunica, vreo pensionara care vrea sa aibe grija de un copil, care are suflet bun si rabdare, va las nr. noastre de tel. 0727. 426.603 sau 0742.544.233. Noi stam in Bucuresti in zona Crangasi. Si un sfat pentru toate mamicile care sunt nevoite sa isi lase copilasii cu bone: testati-le si cereti-le referite la angajare. Cu siguranta fosta mea bona se va duce la alt copil si nu odresc nimanui sa treaca prin ce am trecut noi! Va pup si va doresc numai bine!
andrei_g
Postat pe 25 Februarie 2008 09:42
Cred ca in loc de o bona ar fi mai indicat sa-l duci la ogradinita particulara.Te-ai gandit, sunt cam aceeasi bani, dar la gradi ai multe avantaje.Credema eu l-am dus la o gradi particulara de la 2ani si 1 luna, iar acum e la stat, dar iti pot spune ca i-a prins foarte bine...........Asta dupa ce probasem treaba cu bona si nu am fost multumita deloc.Nu stiu daca chiar exista vreo bona care sa fie in stare sa te inlocuiasca pe tine.Asa ca gandeste-te.Mai bine te sacrifici un pic , dar stai linistita.Succes!
cezarinady
Postat pe 26 Februarie 2008 12:22
da asa este. si eu am dat-o pe fetita mea la 2 ani si 6 luni la o gradinita particulara si sunt foarte multumita. sfatuiesc pe toate mamicile sa procedeze la fel.copii sensibili se imbolnavesc la fel de usor si acasa ca si la gradinita.
marin_daniela2006
Postat pe 26 Februarie 2008 14:55
Sunteti sungurele pana acum care imi spuneti ca este mai bine la gradi. Toti prietenii nostri care au copii mai mari, au avut parte de intamplari foarte neplacute la gradinita, fie ca erau de stat sau particulare. Si asta s-a intamplat mai ales cand erau foarte mici si inca nu vorbeau bine si tocmai pentru ca erau mici si nu vorbeau nu erau tratati cum se cuvine. Trebuie sa recunosc faptul ca pana in prezent nu am facut nimic in acest sens, deoarece m-am gandit ca ii va fi mai bine cu o femeie care este platita sa aibe grija numai de el, decat cu o educatoare care are mai multi copii de supravegheat/ingrijit. Si apoi am auzit si de bataile pe care le aplica educatoarele copiilor. Banuiesc ca nu se intampla in toate gradinitele, dar stiu ca ele exista. Acasa am mijloace ca sa controlez comportamentul femeii, pe cand la gradinita... Stiu sigur in acest moment ca daca el ar primi bataie nu ar spune, la fel cum s-a intamplat si cu bona pe care am avut-o. Noi ne-am hotarat sa il dam la gradi din toamna, deja va vea 3 ani si va fi cu totul alta situatie. Puteti sa imi spuneti care sunt acele gradinite unde aveti voi copii si sunteti multumite? El spre exemplu, nu mananca singur, sau ma rog, daca ar fi sa manance singur, ar manca doar doua-trei lingurite. Credeti ca l-ar primi? Ar sta cineva acolo sa il hraneasca? Si de preturi ce puteti sa imi spuneti? Care sunt avantajele/multumirile de care voi vorbiti? Cine stie, poate ne hotaram si noi sa mergem pe aceesi varinta ca voi. Multumesc frumos si va doresc numai bine voua si copiilor vostri!
andrei_g
Postat pe 26 Februarie 2008 15:41
Chiar ma bucur ca ai ales varianta cu gradi, este cel mai bine.Ai sa vezi!!!!!!Acum,problema ta este sa alegi gradinita.Noi suntem de exemplu la gradi nr.251(Venezuela-sect.1), o gradi foarte buna de altfel.Nu stiu voi in ce zona stati?Ca la gradi de stat, cred ca te primeste in functie de domiciliu (daca stai in zona X, apartii de gradi X...si uite asa).La o gradi particulara ai de ales.Sunt o gramada!Noi am fost la "Neghinita" si am fost foarte multumiti.Buna si ca pret si ca activitati.S-a vazut efectiv lucrul cu el........ceea ce nu as putea spune despre gradi de stat.Avand in vedere ca el avea deja un an de gradi particulara, inscrierea in grupa mica la stat, s-a dovedit a fi o greseala.Pt.ca l-a tinut pe loc.Ca si activitati educative nu a aparut nimic nou,fata de ce stia de la gradinita particulara.El practic era de grupa mijlocie (la stat) fara probleme.Concluzia de pana acum, este ca la gradinita particulara a invatat multe, s-a vazut evolutia destul de rapid, iar noi am fost foarte incantati..............ceea ce nu as putea spune despre cea de stat.Aici nu am vazut pana acum (de la inceputul anului), decat o poezie (fata de vreo 20 la parti), un cantecel (fata de vreo 4-5 la parti), nimic in engleza (fata de culori, numarat pana la 10 si diverse cuvinte si expresii,la parti). Cam asta e! Oricum te sfatuiesc sa te gandesti bine, pt.ca e bine sa nu-l plimbi de colo colo.Acolo unde-l duci, acolo sa il lasi(ca sa poata face treaba buna).Stiu ca e greu, dar ai sa vezi ca gradi este o alegere buna.Succes!!!!!!!!!
cezarinady
Postat pe 27 Februarie 2008 17:42
vaaaaai ,tinerelor mamici, cate probleme(imaginare de fapt)
am trei copii; sa-mi traiasca, merci la fel.TOTI au crescut la gradinite de stat, ca nu exista parti si slava domnului, nu i-a batut nimeni, au crescut frumos si bine !
daca astepti ca bona sau gradinita sa te absolve total de griji......
si apropo de bona care il ,,batea''-tu nu l-ai atins niciodata?
Mili_Blanda
Postat pe 29 Februarie 2008 19:10
Probleme imaginare? Nu vreau sa ma gandesc ce fel de mama esti! Sau poate ma insel! Ar trebui sa stii cum e cu grijile, pentru ca ai trei. Sa-ti traiasca! Nu pot sa cred ca ti-a fost usor, sau nu ai avut probleme. Cand ai copii ai si griji si probleme. Eu nu am cautat o bona care sa ma absolve de griji, am vrut doar sa fiu linistita la serviciu, gandindu-ma ca, copilul meu este bine acasa. Iar daca tot m-ai intrebat de batut, afla ca NU l-am "atins" (asa cum spui tu), NICIODATA pentru ca nu a fost nevoie. Nu il laud pentru ca este copilul meu, dar este un copil tare cuminte si bun, care intelege cu vorba buna, totul este sa ai rabdare sa-i explici de ce nu este bine ceea ce face. Si chiar daca il voi atinge vreodata, o fac eu, care sunt mama lui si nu o straina. Eu nu platesc o femeie ca sa il bata, ca sa ii aplice corectii pentru motive puerile, eu o platesc ca sa aibe grija de el! Copilul nu are nicio vina ca ea este frustrata sau are probleme acasa si nu se poate controla. Tu ai fi de acord sa iti bata copilu o straina? Si apropos de bone care bat copii, nu ai vazut reportajele de la tv? Daca tu ai accepta asa ceva, afla ca eu in veci nu voi fi de acord!!
Cezarinady, multumesc frumos pentru informatii. Ne vom indrepta catre o gradinita privata. Poti sa-mi spui cat plateai tu la Neghinita?
andrei_g
Postat pe 3 Martie 2008 09:35
mili_blanda, chiar daca tu iti atingi vreodata copilul, e copilul tau. Dar sa vina altcineva si sa-l bata, nu sunt de acord.Iar pe un copil de 2 ani si jumatate, chiar nu vad de ce sa-l bati, oricum el va face ce crede si cum este invatat, nu cred ca bataia este o rezolvare.Parintii mei nu au dat in mine, si sora mea nici macar o palma, si nici eu nu voi da in copilul meu, consider ca se poate cu vorba buna sau , in cel mai rau caz, mici pedepse, dar nu cu bataia. andrei_g, eu nu prea am ce sfaturi sa-ti dau din punctul meu de vedere, deoarece Chira are doar 10 luni si stau inca acasa cu ea, dar si eu sunt de acord cu gradinitele particulare, si sper ca atunci sa o pot da la o astfel de gradi, cu toate ca la mine nu va fi problema cu cine va sta, deoarece va sta la parintii mei, care stau la un bloc de mine, si imi va fi usor. Dar eu pot spune ca voi fi o norocoasa.
chira
Postat pe 5 Martie 2008 18:31
fetita mea merge la gradinita camy, din zona mall vitan, pentru ca locuim in zona vitan-olimpia. eu am auzit tot felul de "povesti" legate si de bone, cum ca ar recurge la tot felul de metode ca sa linisteasca copii (de ex chiar pastile gen romergan). nu stiu ce sa zic, am mare incredere in gradinite. copii se obisnuiesc cu colectivitatea, se intalnesc cu tot felul de situatii, se desprind un pic de familie, invata niste reguli...etc. asta e parerea mea
marin_daniela2006
Postat pe 6 Martie 2008 09:44
da gradinita e cea mai buna solutie eu sunt din br urmeaza sa fiu mamik ador copii pt un venit suplimentar as avea grija de un ingeras dar distanta nu imi permite sa va fiu de ajutor mult noroc e greu sa gasesti persoana potrivita pt ai incrdinta pt cateva ore comoara ta!
onutza_kidz
Postat pe 14 Octombrie 2008 11:41
de ce nu i-ai facut plangere la politie acelei nemernice???????????// I-as fi smult dintii din gura, cum isi permite sa bata un biet copil????????????/ pedeapsa e de la 3 la 15 ani!!!!!!!!! cum de ai putut sa lasi sa scape nepedepista acea infecta, nenorocita de femeie? acea nemercnica ordinara? om fara suflet!!!! cum ai putut sa o lasi sa devina bona la alt copil si sa chinuiasca alt copil??/ macar spune-i datele si numele si fa-l public ca sa se fereasca lumea de ea!!!!!!!!!!!!!!!!
kidz000095
Postat pe 28 Februarie 2009 23:51
Aveam acea bona de mai bine de un an de zile. Era deja membru in familia noastra. Ne capatase increderea si am fost atat de socata cand am aflat ca il bate, incat nu am putut sa reactionez in nici un fel!!! Inainte sa mi se intample mie, cand auzeam de cazuri asemanatoare, la fel spuneam si eu, ca si tine: "daca ar indrazni, sa vezi ce ii fac...." Uite ca mi s-a intamplat si nu am putut sa reactionez. In ziua in care am aflat, m-am invoit de la servici, am venit acasa si am dat-o afara, dupa ce am platit-o la zi. Nu am avut nici macar puterea sa ii vorbesc urat. Sa va mai spun ca a negat ca il bate pana in momentul in care i-am aratat dovada? In acea clipa a mutit, si-a strans lucrurile si a plecat. Nu am putut decat sa plang dupa ce a plecat, simtimndu-ma foarte vinovata fata de copilul meu! Slava Domnului ca s-a rezolvat, a trecut, iar acum suntem la gradi si ne este foarte bine!
Pentru ca mi-ai cerut, va dau numele ei, pentru a va feri de aceasta femeie: se numeste Mihaela Lovin si sta in Militari, aproape de Piata Gorjului. E periculoasa pentru ca e perfida. La inceput e blanda, se poarta frumos, iar apoi isi schimba comportamentul. Un proverb romanesc spune ca lupul isi schimba parul, dar naravul, ba!!
andrei_g
Postat pe 18 Martie 2009 10:23
buna ziua ,sunt disponibila sa fiu bona copilului dumneavoastra daca aveti in continuare nevoie, sunt o pers linistita imi plac foarte mult copiii,serioasa si in cazul acelei doamne/domnisoare eu nu pot bate copiii ca imi sunt asa dragi si mici, am 22 ani sunt studenta anul 3 la facultate va pot lasa un nr de tel in caz ca mai aveti nevoie (0721093203/0763213370)
dasa_1_9
Postat pe 25 Martie 2009 13:21
Buna! Daca ai nevoie de o bona incearca si pe www.cautabona.ro. Este un site dedicat bonelor si parintilor care cauta o bona. Eu am reusit sa gasesc intr-un timp scurt o doamna foarte draguta, care s-a intergrat perfect in familia noastra. Incercati si voi. Multa bafta la toate. V-am pupat!

Postat pe 26 Martie 2009 10:43
Noi cautam bona anul trecut in februarie. Acum Andrei este la gradinita si ii merge foarte bine, dar multumesc pentru informatia despre sit, deoarece nu voi avea cu cine sa il las pe perioada verii cand va fi in vacanta si va trebui sa revin iar la vechea poveste - bona. Oricum, chiar daca ni s-a intamplat ceea ce ni s-a intamplat, eu tot mai cred ca exista si femei cu suflet, blande si rabdatoare, care sunt in stare sa se poarte frumos cu copilasii nostri. Trebuie doar sa le cautam cu atentie.
andrei_g
Postat pe 26 Martie 2009 23:18
Hristos a inviat! Daca mai este valabil vreun anunt privind cautarea unei bone las un numar de telefon la care pot fi gasita (0728.437.460/ 0762.986.997). Am 21 ani, sunt educatoare titulara si imi plac copiii foarte mult.
titanic_rose_2007
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:05
Buna ziua! Numele meu este Andreea Constantin, sunt noua pe forum. Sunt studenta la psihologie si fac in paralel si un curs de pedagogie. Am 22 ani si inca nu sunt mamica dar imi plac la nebunie copilasii. Ador sa stau in preajma lor, sa ii invat cate ceva, sa ma joc cu ei, sa ii plimb etc. As dori sa lucrez ca bona insa pentru coilas de peste 3 ani, pentru ca neavand experienta cred ca ar fi cam greu cu un copilas sub 3 anisori. As putea sa il pregatesc pe micut pentru clasele primare sau sa il ajut la temele pentru acasa in cazul in care este deja la scoala. In cazul in care este vreo mamica interesata de acest lucru ma poate contacta la numarul de telefon 0723551010.Sunt din Bucuresti, zona Eroilor - Cotroceni, sector 5 Mult succes in continuare in cresterea micutilor
diana_fyd
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:04
De ce nu incerci sa iti gasesti bona pe net. Uite de ex, poti intra pe www.cautabona.ro si ai acces la profile complete de bone... interviuri, recomandari de la parinti si tot ce vrei. Bafta
CautaBona
Postat pe 9 Iulie 2009 10:19
Buna!Ma numes Crina sunt noua pe aici.Am citit despre toate problemele voastre iar in ziua de astazi este foarte greu sa ai incredere in oameni.Am 34 de ani,3 copii,viata mia dat multe lovituri,am fost nevoita sa stau acasa sa-mi cresc ingerasii,si fiind un singur salariat adica sotul meu.In momentul de fata imi caut servici.Pot avea grija de 2 sau chiar 3 copii.nr meu de telefon este 0728354691.ROG SERIOZITATE
garbo092069
Postat pe 30 Iulie 2009 01:33
Eu am fost impotriva bonelor de la inceput mai ales ca am vazut niste reportaje la tv care m-au ingrozit. Am dat-o pe Alessia la o cresa particulara si am fost tare multumita. Se duce acolo tare fericita. Daca aveti un copilas micut si vreti sa fie ingrijit bine va recomand roxybaby. Sa nu credeti ca fac reclama ca nu am niciun interes, eu sunt foarte multumita de aceasta cresa.
valicica_kidz
Postat pe 7 August 2009 10:33
Prin interediul nostru puteti gasi o bona care sa indeplineasca cerintele cele mai exigente de comportament si afectivitate selectarea fiind efectuata de directorul firmei psiholog cu o bogata experienta in recrutarea de forte de mmunca specifice ingrijirii copiilor si a varsnicilor
kidz003462
Postat pe 23 August 2009 05:00
draga mea sper ca ai gasit persoana potrivita .eu sun o bunica care acum am foarte mult timp liber dar din pacate stau in pantelimon .fetita pe care am facut-o mare pe 14 sept a mers la gradinita .dar poate o sa gasesc si eu un pui mai aproape de mine
leontinafilipl
Postat pe 16 Septembrie 2009 06:48
http://www.kidz.ro/comunitate/bona
bona
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:32
vreau sa am grija de coplul tau
garbo051376
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:16
Buna, ai mare grija sa nu dai peste o dna Parvu Mioara, are 60 ani si a fost asistenta medicala la sp. G> Alexandrescu. Este brutala, tipa, urla si agreseaza copii. Fiica mea a fost terorizata
kidz004049
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:27
Buna, daca mai e cineva interesat de bona sau pregatire teme pentru copil.
Eu am 4 ani experienta ca educatoare in invatamantul prescolar, acum lucrez pe postul de consilier scolar. Programul meu este lejer (de la 11 la 15)
Pot duce copilul la gradinita(sau scoala) si il pot lua, urmand sa stau cu el pana vin parintii.
sunt calma, linistita, nefumatoare.

Bordeianu Diana 0768.254.576
dienutza_bordeianu@yahoo.com
dienutza_bordeianu
Postat pe 12 Octombrie 2009 17:51
Buna ziua. Si eu as opta pentru ''supraveghere copii ''...in week-end si nu numai, daca ar fi in sector 4 sau 5 si mai bine, dar nu conteaza. Sunt absolventa liceu pedagogic, filologie, limba engleza, stiintele comunicarii-specializare - comunicare sociala, sunt rabdatoare, calma, integra, depasesc cu succes situatiile de criza, pot ajuta si supraveghea copiii la teme.adresa de e-mail:mariadia1@yahoo.com.
kidz004116
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:41
Buna, ma numesc Monica Dumitrache sut din Brasov am doua fete deosebite si un sot pe masura. Am last serviciu ca sa ini cresc fetele ,insa nu regret , ca am putut sa le cresc dupa cum am dorit eu,cu multa dragoste , educate , cu responsabilitate,respect si multinteres ptr scoala.acum am timp si pentru alti doi copii sa ma ocup deei cit dv. sunteti la lucru.Ma consider o persoana capabilla pentru un asa angajament si cred ca pot creste si educa copii de orice virsta la fel ca pe copiii mei. NU EZITATI SI CERETI AJUTORUL MEU.TEL 0752123156
kidz004222
Postat pe 22 Octombrie 2009 20:19
buna seara tuturor, sunt o mamica din galati si da sunt interesata de asa o slujba sau nu neaparat si ptr menaj usor ptr 4 ore . Daca cineva vrea sa ma ajute sa-mi gasesc ceva ptr cativa banuti in plus nu strica.Am si eu 2 fetite frumoase foc, nu-s ele asa cuminti dar eu sunt mandra de ele .Astept un raspuns ,repet pentru galati si nu alte judete. Va multumesc........
babylore
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:56
nu da bine lka cv sa zici ca nu-s cuminti copiii tai. tu vrei sa lucrezi ca bona , copiii tai sunt o carte de vizita in aceasta privinta
pinicuta
Postat pe 27 Octombrie 2009 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comportamentul copiilor de 2-3 ani 34 De la: dananica77 23 Martie 2012 16:46
un pediatru bun?? 15 De la: carter 25 Mai 2017 18:59
dintisori 8 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 22:07
AVC ISCHEMIC URMAT DE HEMIPAREZA STINGA LA COPILUL DE UN AN SI O LUNA 2 De la: ruschita 10 Februarie 2009 17:59
albastru de metil 14 De la: Aly_Fab 11 Aprilie 2010 13:32
Setari Cookie-uri