concediu maternal


Buna. Sunt angajata de pe 24 ianuarie 2008. Sotul lucreaza fara carte de munca. Doresc sa devin mamica cat mai curand posibil. Cand ar trebui sa raman insarcinata ca sa pot beneficia si de banii care se dau pentru cresterea copilului timp de 2 ani? Am inteles ca ar fi vorba de 10 luni consecutiv, la aceeasi firma inainte de data nasterii copilului. Stie cineva daca asa este intr-adevar?

Multumesc anticipat.

elly26
Postat pe 12 Februarie 2008 12:20
Din cate stiu e nevoie de minimum 12 luni lucrate fara intrerupere inaintea nasterii copilului. In cazul tau bebele ar trebui sa se nasca prin februarie 2009 cel mai devreme. Asadar ar trebui sa ramai insarcinata dupa inceputul lunii mai incolo :).
cami_petrean
Postat pe 12 Februarie 2008 14:03
am si eu o varianta a mea..sant angajata din 4 dec 2007 si sant insarcinata de 3 pe 4 saptamani ,,oare voi beneficia de cei doi ani ????
brenneranamaria
Postat pe 12 Februarie 2008 18:26
cred ca se beneficiaza de ajutor dupa 10 luni consecutive, deci anamaria tu o sa poti beneficia. mai intereseaza-te , succes
intrigante
Postat pe 12 Februarie 2008 19:32
eu stiu ca trebuie lucrate 12 luni consecutiv.
da, vei putea beneficia de cei doi ani pentru cresterea copilului.
in cazul in care te vei intoarce al munca inainte de 2 ani vei putea beneficia de prevederile CCM unic la nivel national , art. 17 alin. 3.
panema2004
Postat pe 12 Februarie 2008 19:53
AU DREPTATE MAMICILE DE MAI SUS.INTRADEVAR TREBUIE SA AI LUCRATE 12 LUNI FARA INTRERUPERE DAR NU TREBUIE LA ACEIASI FIRMA.DECI DACA AZI INCHEI CONTRACTUL DE MUNCA IN X LOC DE MUNCA SI DE MAINE INCEPI CU CONTRACT IN Y LOC DE MUNCA NU ESTE NICI O PROBLEMA.E MINUNAT SA TE GANDESTI CUM ITI PLANIFICI SA AI UN COPIL.PACAT CA LA NOI IN RO TREBUIE SA NE GANDIM IN PRIMUL RAND LA BANI:((
ELLA33
Postat pe 12 Februarie 2008 19:56
Pentru elly26: intr-adevar trebuie sa ai vechime neintrerupta in munca 12 luni inainte de nastere, asa ca ar fi bine sa iei in calcul si riscul unei nasteri premature.Cred ca prin iulie ai putea sa ramai insarcinata fara sa te temi ca pierzi acest drept.
miclea_adriana_605
Postat pe 13 Februarie 2008 00:59
Am si eu o problema semanatoare: Incepand cu luna februarie am platit la stat adica Casa de pensi, si la Casa de asigurari de sanatate in total cam 100ron, pana la 1 noembrie si de la 1 noiembrie m-am angajat. Acum voi naste in Martie....
Acum intrebarea mea este eu ma incadrez la indemnizatia de crestere copil (acea pe 2ani)

Postat pe 13 Februarie 2008 09:10
pt angelelisabetaelena ,eu asa cred ca nu vei putea beneficia pt ca nu ai 12 luni ,,dar depinde ce ti-au zis cei de la casa de pensi.
brenneranamaria
Postat pe 13 Februarie 2008 19:29
Eu m-am angajat pe 1 mai 2006 si am nascut pe 11 mai 2007. Atunci nici nu-mi imaginam ca voi fi mamica! De la munca mi-au zis ca trebuie sa am neaparat 12 luni lucrate, inclusiv cu prenatalul. Am inteles ca nu-i nevoie sa fie 12 luni consecutive, doar sa nu fie pauza foarte mare.
SUCCES si bebei sanatosi!
maramihaela
Postat pe 13 Februarie 2008 20:13
exemplu: lucrezi de 3 luni la noul loc de munca..ok! poti ramane insarcinata pt ca cei de la serviciu vor fi obligati prin lege sa te tina pana vei naste, ca mai apoi sa intri in post natal. Doamne ajuta sa nasti la 9 luni! Daca nasti mai repede, 7 luni, se poate cere probabil de la medicul ginecolog vreo hartie din care sa reiasa ca bebe si mami trebuie sa stea 2 luni in spital..ca sa poti ajunge la cele 12 luni..cam asa sta treaba! eu m-am angajat in aprilie 2007, am ramas insarcinata in august-sept 2007, lucrez pe perioada determinata si angajatorul meu a fost obligat de lege sa-mi prelungeasca pana in iulie 2008, ca sa-mi acopere cat trebuie si sa pot beneficia de indemnizatia pt copil..
deci! succes dragele mele care vreti bebe!

Elly din punctul meu de vedere ar trebui sa mai astepti un pic, adica pana prin aprilie.. SUCCES
iulmari
Postat pe 13 Februarie 2008 20:58
Dragi viitoare mamici ,si aici ma refer in mod deosebit la cele care au contribuit la casa de pensii pentru a putea beneficia de Indemnizatia pt.Cresterea Copilului.Situatia mea este putin similara cu a voastra.Am nascut in Martie 2007 ,avand 6 luni contribuite la casa de pensii (pana la data de 30 septembrie 2006)si alte 6 luni in cadrul unui contract cu carte de munca (pana in Martie 2007)...... Raspunsul celor de la Directia De Munca a fost negativ..cum ca nu as beneficia de Indemnizatie.... M-am consultat cu un avocat ,iar raspunsul lui a fost ca "numai pana la data de 31 Octombrie 2006 "se iau in calcul lunile contribuite la Casa de Pensii asa ca am dat in judecata Directia de Munca si am castigat in prima faza.... acum urmeza rescursul..sper sa avem din nou castig de cauza....Tineti-mi pumnii...

Mihaela
miha78d
Postat pe 16 Februarie 2008 21:25
SA le fie rusine.... pt ca eu am mers din usa in usa la ei la Primarie la Directia mama si copilil pan sa raman gravida si i-am intrebat ce afc sunt caznica daca raman gravida ce fac si nimeni nu mi-a dar un raspuns concret . Ba chiar se uitau la mine sa vada am burta saunu si explicam ca nu sunt inca gravida dr poate anul asta voi fii(asta era prin ianuarie -februarie 2007)si m-au trimis la Csa de pensii si la Casa de Aigurari de sanatate ca daca le platesc timp de un an pe aste nu va fii nici o problema, voi beneficia de Indemnizatia de crester copil.
Am platit pana in Noembrie cand aveam 5 luni, cand m-am gandit sa ma duc sa mai intreb ce acte vor fi necesare si cum voi lua prenatal. Si spre marea mea surpriza doamana de la Sanatate mi-a spus ca nu ma voi incadra cine mi-a spus mie asa ...dumneavoastra ...nu nu e adevarat....si asa si la Primarie... si asa si la Casa de pensii.
Am gasit pe cine va cu o firma si mi-am facut carte de munca imediat si platesc toate darile chiar daca nu am venit din salariul sotului meu ....Putem sa fac asta si atunci daca ma indruma cineva daca erau expliciti acum pierd eu, pentru cine, pt niste oamni care nu au suflet!

Postat pe 17 Februarie 2008 17:10
Este obligatoriu sa ai o perioada de 12 luni lucrate inainte sau cu tot cu perioada de prenetal pentru a beneficia de acel concediu de doi ani. Acei doi ani includ si perioada de concediu pe care, in calitate de angajat si de viitoare mamica, o vei lua inainte de a naste, asadar luna/lunile de dinainte se scad din aia 2 ani. In momentul in care constati ca esti insarcitata esti obligata sa anunti angajatorul, pentru ca acesta trebuie sa intocmeasca niste acte si sa le depuna. Cine stie mai multe despre conditiile legale e bine venit in discutie, mai ales ca si eu am un bebe in plan pe anul acesta.
anasandu
Postat pe 17 Februarie 2008 21:06
Pentru alocatia sau indemnzatia (ma rog ) aferenta mamicilor care stau acasa 2 ani cu bb, dosarul tre sa contina, pe langa cererile cu pricina, buletinele parintilor, certif de nastere si alte prostii de genul, o adeverinta de la firma cu situatia platilor impozitelor tale ca angajat, in ultimele 12 luni. Deci ar cam rebui sa lucrezi 12 luni inainte de nasterea copilului, nu? (12 luni incluzand si concediile medicale , concedii de maternitate/lauzie etc)
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2008 11:55
Buna,
Am si eu o mare dilema... Sora mea e insarcinata in momentul de fata. Are 31 de saptamani de sarcina. E angajata de vreo 4 ani. In perioana 01.09.2007-30.10.2007 a avut o intrerupere pe cartea de munca.(nu stia ca este insarcinata atunci cand si-a dat demisia de la locul de munca) Ce ar mai putea face acum?
Normal, ar vrea sa fie alaturi de bebelus in toate etapele vietii, dar nu beneficiaza de nici un suport din partea statului. Cred ca ar trebui sa se tina cont si de faptul ca a avut intrerupere doar doua luni.
oare suntem noi absurzi, sau legile sunt putin aiurea?
Daca ma poate lamuri cineva v-as fi recunoscatoare...
Pupici si multa sanatate voua si bebelusilor vostri.
ginutza_17
Postat pe 22 Martie 2008 23:16
Mi se pare ca se accepta 30 zile intrerupere.. daca ma insel sa ma corecteze cineva. Oricum ar trebui sa mearga la Directia de Munca si sa intrebe acolo. Ar putea exista posibilitatea sa isi plateasca ea cele doua luni intrerupte, cel putin asa a fost in cazul meu cu primul copil (acum trei ani jumate). Mi-am platit 42 zile intrerupere si a fost ok cand mi-au preluat dosarul pentru indemnizatie.
cami_petrean
Postat pe 23 Martie 2008 16:09
Nu se poate plati din urma. Cel putin asta ii s-a spus cand a fost si a intrebat. Mie mi se pare o porcarie... Dar asta e. Ea ar mai avea 8 saptamani pana va naste, dar e nasol sa afli ca statul nu te ajuta cu nimic.... Multumesc mult, oricum.
ginutza_17
Postat pe 23 Martie 2008 16:56

De curand am fost la biroul pentru alocatii si pe perete era o lista de acte necesare pentru obtinerea ajutorului pe 2 ani.
Era scris ca trebuie sa ai 12 luni lucrate, ramane de vazut daca la ultimul loc de munca sau daca merge si de la 2 locuri de munca, cu conditia ca pauza dintre ele sa nu fie mare, sau pentru cazul in care tu iti platesti singura asigurarea medicala. Eu trebuie sa ma mai duc la acel birou si o sa intreb toate detaliile si apoi vi le spun.
Succes
intrigante
Postat pe 23 Martie 2008 19:59
Buna ziua mamici! Mi-as dori sa vin cu un raspuns la subiect,dar vin si eu cu o intrebare pe tema indemnizatiei pentru copil. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc pe la jumatatea lunii mai (2008). Sunt angajata din luna septembrie (2007) . Nu mi`am luat concediu de maternitate deloc,si nu am de gand sa`mi iau decat dupa ce nasc. Legea spune clar ca pentru acordarea indemnizatiei pentru copil avem nevoie de 12 luni lucrate consecutiv (sau cu o pauza,dar mica) anterioare nasterii copilului. Eu nu am aceasta perioada de 12 luni ci doar de 9.Pot face ceva? Am nevoie de acesti bani,si nu stiu cum sa procedez. Se poate adauga ceva din zilele de concediu de maternitate la aceste 9 luni..? Sunt totusi angajata,si nu vreau sa cred ca nu pot primi nici un ajutor din partea statului cat timp voi avea nevoie sa stau acasa cu bebe.

Va multumesc.Astept un raspuns cat mai curand.
adumbrava
Postat pe 17 Aprilie 2008 11:19
aidarabei
Postat pe 28 Iulie 2008 17:09
trebuie sa ai lucrate obligatoriu 12luni lucrate in acelas loc chiar daca ai fost sau nu in concediu medical.mai intereseazate deoarece mai sunt cele 126zile de concediu prenatal si postnatal mult succes.pt IRINA CATA
alinadiana0680
Postat pe 25 August 2008 12:24
pentru alinadiana0680
Nu tin sa te contrazic, dar tocmai am completat unei salariate adeverinta pentru primarie (cea pentru dosarul de intrerupere/concediu crestere copil pana la doi ani), iar la noi este doar de cateva luni! restul perioadei necesare pentru a indeplinii conditiile cerute de lege, ii sunt completate pe o alta adeverinta eliberata de la locul anterior de munca! in aceeasi situatie am deja o mamica intrata in intrerupere/concediu crestere copil din februarie 2008, si in cazul ei perioada necesara este formata din perioada lucrata la noi in organizatie si cea in cadrul firmei anterioare!

Cum am mai spus, NU trebuie sa ai lucrate 12 luni consecutiv in aceeasi firma! pot fi si trei sau patru firme! ideea este ca OBLIGATORIU este sa ai realizate 12 luni de venituri supuse impozitarii anterioare nasterii copilului! nu conteaza din cate firme se formeaza aceste 12 luni!

Repet, nu e absolut necesar ca o luna sa fie completa, conteaza sa figurezi pe fiecare luna din cele 12 cu venituri supuse impozitarii!

Cel mai bine este ca cele interesate sa mearga la Primariile de care apartin si sa intrebe! in felul acesta nu risca sa fie dezinformate! usor putem gresii!! pupici si o zi minunata!
elanicol
Postat pe 25 August 2008 15:38
pentru irina_cata
Desi mesajul meu este tardiv, iata ce spune legea in ceea ce te priveste:
daca ai numai 9 luni lucrate inainte de nasterea copilului nu beneficiezi decat de alocatia de 200 ron pana la implinirea varstei de doi ani! nu indeplinesti conditiile pentru a beneficia de indemnizatia de 600 ron! imi pare rau!

In ceea ce priveste concediul medical de maternitate, cele 126 de zile la care au dreptul gravidulete conform legii, iti pot spune ca se impart dupa recomandarea medicului si la dorinta gravidutei, cu conditia ca dupa nasterea bebelusului sa efectueze cel putin 42 de zile pentru a putea beneficia de ingrijire/intrerupere/concediu crestere copil pana la doi ani! din pacate pentru tine draga irina_cata, automat ai dreptul la aceste 126 de zile (pre si post natal) dar doar atat! poti sa le fi efectuat inainte sau dupa nastere pe toate, nu te ajuta sa beneficiezi de ICC!

Oricum o parte din acest concediu medical de maternitate (126 zile) in mod obisnuit compune / face automat parte din cele 12 luni - de exemplu eu daca intru in concediu prenatal din sept 2008, nasc in nov 2008, automat ar face parte din cele 12 luni anterioare nasterii micutului!

Imi pare rau de vestile proaste, desi acum deja cred ca te-ai confruntat cu situatia reala fiindca deja ai nascut si ai avut ocazia umbland pe la institutiile statului sa constati ca din nefericire, tot ce vei primii vor fi cei 200 ron alocatie pentru micutul/micuta ta!
Multa sanatate si numai bine iti doresc!
elanicol
Postat pe 25 August 2008 15:49
pt elanicol
eu am nascut mai repede cu doua saptamani (inainte de a implini cele 121 luni lucrate in aceeasi firma)si mi-a trebuit adeverinta de la medicul de familie si ginecolog cum ca am nascut la 37saptamani.concluzia este ca era cat pe ce sa nu beneficiez.am stat toate cele 126 de zile de concediu prenatal si postnatal si dupa aceea am aflat ca dupa nastere swunt suficiente doar 42de zile (perioada de lauzie).
alinadiana0680
Postat pe 26 August 2008 17:39
Pentru alinadiana0680
Felicitari draga mea pentru bebelus! sa fiti sanatosi amandoi! si sincer ma bucur ca ti-ai rezolvat problemuta!

Am tot repetat faptul ca cele 126 de zile de concediu de maternitate (pre si post natal) sunt un drept al gravidutei, obligativitatea efectuarii se refera doar la cele 42 de zile de concediu medical (incluse in aceste 126 de zile!) din data nasterii bebelusului!
Acum depinde cum va faceti fiecare din voi socotelile, pentru unele mamici s-ar putea sa fie mai avantajos sa beneficieze si de aceste 126 de zile de concediu de maternitate (cod 08- sarcina si lauzie) fiindca indemnizatia rezultata poate fi mai mare decat cei 600+200 ron primiti de la stat!
elanicol
Postat pe 27 August 2008 15:24
buna ma numesc elena si sunt mama unui baietel de 2 ani si 6 luni si am citit cu mare tristete mesajele voastre scrise pe forum.eu acum astept cel de al 2 lea bebe si m-am angajat la firma la care lucrez pe dara de 9 mai 2008,iar eu ar trebui sa nasc pe 18-20 mai 2009.tare mi-e frica sa nu masc mai devreme tinand cont ca asi implini 12 luni pe 9 mai 2009.inainte de a ma angaja am stat cu primul copil acasa pana pe 29 aprilie 2008 perioada de 2 ani iar dp 30 aprilie 2008 si pana pe 4 mai 2008 am fost in concediu fara plata la vechia firma.am stat de pe 5 mai 2008 pana pe 9 mai 2008 acasa in cautarea noului loc de munca.nu stiu sincer daca voi beneficia de indemnizatie sau nu avand in vedere ca asi implini 12 luni consecutive pe 9 mai 2009,iar daca voi naste mai devreme ce sar intampla.multumesc mult si daca poate cineva sa-mi dea un raspuns ma-si mai linisti.bebei frumosi si sanatosi la toate.
iepurasu26
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:26
eventual draga mea ai putea sa vorbesti cu medicul tau si dupa ce nasti sa iti de-a o adeverinta din care sa reiasa ca ai nascut inainte de termen, in aceste conditii ai beneficia de CCM si pentru al doilea copil! mai vorbim!
elanicol
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:13
Buna fetelor,

am si eu o intrebare:in dec 2008 primul copil va implini 2 ani.Ma gandesc la al 2-lea bb.Dc ma intorc la vechiul loc de munca cate luni tb sa am lucrate pana se naste copilul , ca sa beneficiez de indemnizatie?Iar daca schimb locul de munca cate luni?

Merci frumos.

Pupici
zaharia_mirela
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:47
Daca schimbi locul de munca, dar ai continuitate, nu conteaza numarul lunilor! conform legii daca exista continuitate, poti beneficia de CCM/ICC pentru trei copilasi consecutiv.
Daca faci o luna intrerupere intre cele doua job-uri, legea a ramas la fel, iti trebuie 12 luni de venituri supuse impozitarii inainte de data nasterii copilului.
elanicol
Postat pe 4 Noiembrie 2008 08:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salina Din Oras Timisoara, prima salina artificiala din Timisoara 1 De la: SalinaDinOras 6 Iunie 2010 14:54
buna fetelor 4 De la: doryna_dobrescu 29 Noiembrie 2013 07:33
Am descoperit o problema la contract... 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:15
Cat v-ati luat concediu de maternitate? 28 De la: cory_emy 18 Martie 2010 19:27
VOTATI-O PE EMA 1 De la: ema_6 2 Decembrie 2009 13:37
Setari Cookie-uri