dintii mamei dupa nasterea bebelului

buna, fetelor, sunt noua pe aici, sper sa ma dumiresc repede ce si cum se intampla pe aici...
Pana atunci, am si eu o intrebare : am nascut acum fix 10 zile...si de cand am nascut, au inceput sa ma doara dintii ingrozitor....stiu ca cica asa e normal, ca de la alaptat, calciul nostru se cam duce din corp...dar, totusi...daca a patit cineva la fel, va rog sa-mi spuneti si mie cam ce tratament ati urmat, sau ce ati facut, ca nu vreau nici sa raman stirba...
Va pup, si sper sa se lege o prietenie de durata aici..
Adryana_4u
Postat pe 12 Februarie 2008 15:46
Sa-ti traiasca copilasul. In primul rand daca alaptezi, nu cred ca ar trebui sa iei niciun tratament fara acordul doctorului. Eu personal nu am avut mari probleme cu dantura dupa nastere, decat o mica carie, care a fost tratat fara nicio problema, si doua masele de minte care s-au cariat si acestea nu se pot trata, asa ca am fost de mi l-ea curata si mi-a spus sa mai stau asa cu ele cat mai rezist, deoarece alaptam( lucrul asta mi-a spus-o si pediatrul si medicul stomatolog).Daca m-ar fi durut mi-ar fi facut extractie, si ar fi trebuit sa nu alaptez o zi.Dar am terminat cu alaptatu de doua luni si abia acum au inceput sa ma deranjeze.Asa ca sfatul meu este sa intrebi medicul, in cazul in care alaptezi, sa nu iei nimic fara acordul lui.
chira
Postat pe 12 Februarie 2008 17:29
buna proaspata mamica, eu iti pot recomanda o pasta de dinti eficienta: SENSODINE. e foarte buna incearc-o!
anamariamerisescu
Postat pe 2 Martie 2008 11:59
dc poti si vrei sa alaptezi in continuare fara probleme eu iti recomand sa bei 500 ml lapte / zi in medie.eu beau cu musli dimineata.si ca sa nu fie prea "scump" poti cumpara lapte integral de la piata si il fierbi. eu mi-am gasit o femeie de incredere, de la care cumpar de doua ori pe saptamana...mai un bonus
dia28
Postat pe 9 Februarie 2009 22:29
bine ca nu avem probleme cu dantura oricum dentistul mi-a zis sa merg la un control si dupa ce nu mai alaptez pentru ca s-ar putea sa-mi apara vreo carie in aceasta perioada.Deocamdata nu ma doare nici un dintisor
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 13:24
intr-un sigur cuvant :praf saraca de mine,trebuie sa merg la stomatolog sa nu imi apara probleme
mihasa
Postat pe 23 Februarie 2009 17:34
si cat de repede posibil
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 10:45
Eu ,dupa sarcina am ramas cu o masea cariata si cu una lipsa.Prea sensibila si fricoasa sa merg la stomatolog ,gravida fiind.
kidz000353
Postat pe 22 Martie 2009 22:04
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:55
si in vacanta asta, draga haihui, ti se vindeca dintii de la sine sau ce legatura are cu subiectul ?
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2009 18:56
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 13:25
apropo de dinti trebuie sa merg si eu la dentist imediat ce-l intarc pe sebi deocamdata nu am nici o problema dar nu se stie poate am vreo carie ascunsa sa zic asa oricum dinti sanatosi la toata lumea
si pe sebi ii spal pe dintisori si nu are decat 11 luni
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 13:30
pe mine nu ma dor dintii in schimb mi s-au cariat cam toate maselele deci trebuie neaparat sa ma duc la dentist dar mi-e frica.fetita mea are 4 luni.
irina__delly
Postat pe 24 Mai 2009 10:54
eu am avut o dantura slaba si inainte de sarcina deoarece nu asimilez bine calciul,acum dupa 10luni de alaptat nici nu va puteti imagina cum arata dantura mea
asadar cand termin cu alaptatul va avea ce lucra dentistul in gura mea
adela83
Postat pe 25 Mai 2009 09:36
eu am luat vitamine si gravida si acum ca alaptez asa ca nu am nici o problema cu dantura
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Mai 2009 12:47
am vazut k toate ati zis de carii si de dinti dupa ce ati nascut!
dar eu... am o carie si mi se si misca foarte tare pot sa ma duc la dentist??? sau nu e voie???
si mno... mi-a picat smaltul de pe 2 dinti si arata tare urat (k dintii sunt in fata) se poate merge la stomatolog???
k eu as vrea sa mi fac cat de repede (k am si starea civila amu in 25 sept) plus k de multe ori ma dor foarte tare dak stie careva ceva va rog sa imi ziceti si mie!
multumesc frumos
ale_micutza
Postat pe 1 Septembrie 2009 17:55
TE DUCI la stomatolog DAR ii zici ca esti insarcinata in luna ..X, ca daca e medic bun stie ce sunstante sunt admise si ce nu, in timpul sarcinii. oricum ceva trebuie sa iti dea sau sa iti faca, sa te chinui mai putin. nu poti sa stai asa fara sa faci absolut nimic, ca opricum dupa ce nasti alaptezi si iara nu poti sa mergi la dentist etc, asa ca ar dura... un an-2 pana sa reusesti sa iti rezolvi complet problema, timp in care se poate agrava rau daca nu iei nici o masura...
pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 08:34
Dragi mamici si eu am avut probleme cu dantura inca din timpul sarcinii. Am fost la dentist si mi-a zis ca am o "frumoasa" gingivita de sarcina si ca momentan nu ma poate trata sa revin dupa ce nasc. Acum am 4 luni si jumatate de cand am nascut si gingiile inca imi sangereaza nu la fel de mult ca in timpul sarcinii, dar imi sangereaza. nu m-am invrednicit sa merg la stomatolog, imi dau seama ca e important, dar gasesc diverse scuze plauzibile pentru mine sa aman momentul. Acum m-am decis am sunat si mi-am facut programare ! Dupa ce nasti, cel putin asa mi s-a intamplat mie, te neglijezi intr-o oarecare masura scuzandu-te ca esti ocupata cu bebeul si ca nu ai timpul necesar.
iasmina_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:20
Si eu am avut probleme cu molarul de minte si a trebuit sa fac o extractie saptamana trecuta. Dupa anestezie nu am alaptat 9 ore si nu am avut dureri mari dupa extractie, am luat de vreo 2 ori paracetamol si atat ca sa nu afecteze bebe (pediatra mi-a zis ca pot lua si algocalmin)....
silvia_kidz
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:12
Eu cred ca povestea asta e o prostie,ma refer la ce se spune:Iti "mananca"bebe calciul.Faza e ca in timpul sarcinii tot calciul,fierul etc se duc la copil iar mama nu mai asimileaza asa cum trebuie.Daca o sa iei in continuare vitaminele p care le-ai luat in timpul sarcinii,nu o sa mai ai probleme.Multa bafta.
ina_rebeca
Postat pe 7 Noiembrie 2009 11:28
eu una nu am asa mari probleme ...mi-au cazut 2 plombe dar atat...eu am luat calciu si fier cat am fost gravida si cat am alaptat(1 an si 7 luni) si apoi inca cateva luni dupa ce am terminat alaptatul eu avand anemir feripriva si lipsa de calciu....in rest eu mai am si tiroida care mananca multe cele din corp dar cu dantura nu am probleme...si apropo de tratatul danturii pe timpul asrcinii ai voie dar sa nu se faca radiografie...luati calciu si minerale ca sunt bune pt voi dar si pt bebei aca ;laptati si o sa ife f bine....
izab33lla
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse pentru ingrijire personala si ingrijirea locuintei si nu numai 1 De la: crys_1976 16 Martie 2010 19:45
Muzica 10 De la: office_salinasusesi_ro 27 Februarie 2010 09:33
blocarea unui canal de lapte 19 De la: laurik77 13 Februarie 2010 22:53
Dieta si afacerea ta 1 De la: danielatontsch 6 Martie 2009 12:49
Vreau un sfat.. Va rog.. 11 De la: rommy_me 1 Iulie 2011 14:29
Setari Cookie-uri