concediu maternal

Buna elanicol!
Ajuta-ma te rog si pe mine cu niste informatii.
Sunt PFA din sept 07. Pt. anul 2008 am platit contributia pt fondul de concedii medicale pt tot anul, dar pe baza declaratiei estimative de venit. Am nascut in aug. 2008.
Cand am fost la Casa de Sanatate mi s-a spus ca vor calcula valoarea pt concediul medical pe baza venitului estimat. Este corect?
Eu din cate am inteles, se calculeaza 85% din media veniturilor nete din ultimele 6 luni. Cei de la Casa de Sanatate nu au vrut sa puna la dosar adeverinta cu veniturile nete pe care le-am dus-o. Vreau sa mai merg inca o data la ei, dar trebuie sa stiu exact ce OUG reglementeaza acest lucru. Doamna de la Casa de Sanatate tot imi spunea ca in baza codului fiscal se calculeaza asa.

Multumesc mult de tot

Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:36
Buna fetelor sunt noua pe aici , am si eu o mare rugaminte , eu am terminat facultatea la zi in iulie 2008 , si nu mi-am gasit de munca , mi-am bagat actele pt somaj si astept acum sa imi rezolve dosarul ca trebuie sa treaca 60 de zile de cand am terminat facultatea . Vreau sa intreb daca primesc indemnizatie de crestere a copilului aceea de pana la 2 ani , daca nasc pana cand se termina somajul ? va rog mult sa imi raspunde-ti , multumesc de ajutor, o zi buna
andreea84_kidz
Postat pe 14 Noiembrie 2008 18:12
Si eu am fost pana sa nasc persoana fizica autorizata...in paralel lucram la o firma nu aveam decat 10 luni carte de munca acolo...anterioare nasterii copilului..asa ca am dus de la Finante cum ca am platit impozit la ei pentru cele 2 luni cu care eram descoperita si asa a mers...dar m-am rugat mult de ei ca nu vroiau sa-mi dea desi era dreptul meu...Ce sa zic...te sfatuiesc sa intri pe http://www.nou-nascuti.ro/legislatie.html?id=365 si acolo cu siguranta gasesti raspunsul...Mult noroc
blonda170
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:35
Mda...din somaj se poate beneficia de concediul de cresterea copilului dar daca perioada de somaj se termina nu se mai considera continuitate..Incearca sa te angajezi macar formal undeva la o firma chiar cu data in care expira somajul pana nasti..asa merge...
blonda170
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:39
mersi mult blonda
andreea84_kidz
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:11
Buna,.Imi platesc la cartea de munca doar ani de munca,imi platesc si la sanatate,am 2 ani de cand platesc...asi vrea sa stiu daca asi ramane insarcinata asi beneficia de ceva...VA ROG RASPUNDETI-MI VA ROG
verona
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:36
Buna mamici am si eu o intrebare sunt mamica de 5 luni si de curand am aflat ca voi fi din nou mamica(precizez ca primesc indemnizatiea de 85% plus alocatia bb) care sunt conditiile (aici ma refer la acte ,venit..), pt a primii indemnizatia celui de al 2 lea copil.va rog sa ma lamuriti.va transmit sanatate voua si la bb.
gujan_andreea
Postat pe 9 Februarie 2009 20:03
In mod sigur nu merge....Legea spune clar..sa obtii VENITURI din activitati independente...serviciu,autorizatii..etc..asa doar platind nu si obtii venituri de undeva...Si in alta ordine de idei cunosc persoane in aceasta situatie...O zi buna!
blonda170
Postat pe 10 Februarie 2009 22:43
In primul rand multa sanatate celui mic si sarcina usoara!!...In ceea ce privesc actele nu as sti sa-ti raspund dar ca si indemnizatie incerc sa te lamuresc....Ca si la primul copil cand vine vorba de 85%din salariu se face media salariilor si a veniturilor pe ultimul an...asa ca fa calcul care veniturile dar din cate-mi spui ar fi media intre 4 luni in care ai primit 8 mil si din ianuarie si pana nasti a celor 85% din salarii...In speranta ca m-am facut inteleasa iti doresc o zi buna...Daca sunt nelamuriri contacteaza-ma!
blonda170
Postat pe 10 Februarie 2009 22:54
as vrea si eu parerea voatra in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului, eu am nascut in septembrie , la inceputul lui noiembrie am depus actele la primarie pina ieri nu am primit nici un ban pe card, ieri mi s a incarcat cu 800 ron, suma pe luna februarie..nu inteleg de ce pe luna feb, oare mai primesc restul de bani? daca nu erau bani destui, scria noiembrie sau dec..ca nu cred ca o iau cu plata ,,imvers,,
vivi23ro
Postat pe 19 Februarie 2009 17:12
Draga mea...se pare ca la ei e o mare abrambureala...ca si la mine s-a incarcat pe card cu 640 ron in loc de 800....adreseaza-te la camera unde ai depus dosarul...trebuia sa-ti vina incepand cu luna decembrie daca ai depus in noe...nicidecum din ianuarie....Nu lasa lucrurile asa...
blonda170
Postat pe 20 Februarie 2009 22:21
PENTRU anghelelisabetaelena:
Daca ai platit din mana toate darile eu stiu ca poti beneficia,...cel putin asa era inainte..acum trebuie sa te mai interesezi nintel
Acum nu stiu ce s-a mai schimbat
medyflor
Postat pe 22 Martie 2009 15:55
Daca ma intorc la lucru in perioada celor 2 ani , cat am concediul de maternitate, se mai da ceva compensatie din patea statului ? parca era un stimulent lunar de 300 ron, dar nu stiu sigur daca se mai da . Ma puteti lamuri is pe mine , va rog :)
cosmilore
Postat pe 27 Martie 2009 13:52
eu stiam cvc de 12 luni la aceiasi firma
lorenna_kidz
Postat pe 2 Iulie 2009 18:27
deci concediul de crestere copil se considera continuitate?
vivi23ro
Postat pe 3 Iulie 2009 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
blocarea unui canal de lapte 19 De la: laurik77 13 Februarie 2010 22:53
concediu prenatal 10 De la: cristinaflorentina_2000 7 August 2009 09:50
BTS -confuza 1 De la: forbiden 18 Februarie 2010 10:52
Hotel in Oradea 5 De la: emi_vio 20 Septembrie 2009 13:25
Vine vara! Sunteti pregatiti? Aflati mai multe pe www.cureslabire.eu sau www.slabeste-inteligent.ro 2 De la: DANIX 10 Mai 2009 10:08
Setari Cookie-uri