Nou nascut in camera parintilor sau in camera lui???

Buna fetelor,

Ma confrunt cu dilema asta si incerc sa strang cat mai multe pareri ale voastre, celor trecute prin asa ceva. Ce sa fac si ce nu sa fac. Dupa nastere sa las bebele in camera cu noi sau sa-l instalez imediat in camera lui? Ce-mi recomandati?
Lalea_kidz
Postat pe 27 Iulie 2009 12:48
e bine ca in primele 3 luni sa il ai totusi langa tine in camera, in patutul lui pt a-i putea supraveghe somnul cum trebuie. in perioada asta regurcitarile sunt dese si se poate ineca in timpul somnului sau alte probleme mici si marunte dar pt care trebuie sa fii imediat langa el. Dupa aceea il poti muta la el in camera fara nici un fel de problema, dar sa ai totusi acele emitatoare pt a ii putea auzi miscarile, plansetul cand ii este foame. Si intrebarea mea e : vei rezista sa stai tu intr-o camera si el intr-o camera?
kidz000762
Postat pe 27 Iulie 2009 12:56
mie imediat ce am nascut, mi-era tare greu: 1.sa ma deplasez (ma durea) - deci ti-ncipui ce ar fi insemnat sa il am in alta camera, cand mie mi-era greu si sa ma duc sa il ridic din patut si sa il pun la loc mereu cand voia sa suga sau era plangacios etc, si 2. sa stau treaza noaptea cat sugea el, ca atunci cand termina de supt sa il pun in patut si sa il legan cu patutul pana adormea -pt ca altfel plangea-

asa ca in final nu numai ca am stat cu el in camera dar f repede (dupa vreo 2-3 luni) am ajuns sa il si culc cu mne in pat, si asa reuseam si eu sa ma odihnesc. nu zic ca e bine asa si ca sa faci si tu la fel, eu doar am zis ca asa mi-a fost mie mai usor (evident, acum e greu sa il dezvat de dormitul cu mine...)
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 13:24
draga mea...eu zic asa..daca ai posibilitate sa-i oferi camera lui, oferai-o de la inceput. eu asa am facut cu fetita mea si din prima zi de cand am nascut-o am pus-o in patutul ei,in camera ei......IAR EU AM DORMIT CU EA MEREU IN CAMERA.

nu e bine sa inveti bebele sa doarma cu tine in pat ca apoi se invata asa si nu o sa mai vrea in patutul lui.

iar apoi nu cred ca e indicat,mai ales in primele luni sa lasi copilul singur in camera, pt ca se poate sufoca, nu-l poti auzi cd plange, etc,etc....

acum fiecare face cum crede, dar ai sa vezi ca nu o sa poti sa lasi bebele si tu sa dormi in alta camera...

horobeanu
Postat pe 27 Iulie 2009 22:21
dupa ce am citit ce mi-ati scris, ma gandeam sa stau cu bebele in camera lui primele luni apoi sa ma mut usor in camera noastra...dar sa folosesc un baby phone sa-l pot auzi. Multumesc,
Lalea_kidz
Postat pe 28 Iulie 2009 09:46
buna , noi l-am tinut pe vlad langa patul nostru intr-un leagan pana cand a implinit o luna jumatate , de atunci doarme in patutul lui ,in camera lui si avem baby phone , in caz de "ceva" am instalat o zona separata cu pat single in camera lui , am dormit acolo cand a fost racit si avea nasucul infundat , in rest daca nu il lasi singur seara sa adoarma e f agitat si se foieste intruna asa ca nu se pune problema dormitului impreuna .
ion_cristina
Postat pe 29 Iulie 2009 11:08
Buna,

La noi Rares a dormit in camera cu noi, la el in patut, si ocazional si la noi, pana aproape la un an jumatate. Atunci l-am mutat la el in camera, si nu sunt probleme.
Dar depinde de fiecare copil/ parinte. La unii copii, cu cat amani mutarea in camera lor cu atat e mai greu, la altii se petrece fara incidente.
Ce e adevarat e faptul ca in primele luni cel putin e bine (si de fapt mai putin obositor) ca tu sa stai in acceasi camera cu cel mic, dar pe masura ce creste, mai ales daca nu se trezeste des sa manance, e mai bine sa il lasi in camera singur, se va odihni si el, dar si tu mai bine.
Oricum, pana la urma, din proprie experienta, multe chestii pe care ianinte de a naste am zis categoric ca nu le voi aplica, le-am folosit in cele din urma in diperare de cauza si din dorinta de a prinde macar cateva ore de somn legate
bb28263
Postat pe 30 Iulie 2009 12:48
Cel mai bine ar fi sa-i oferi camera lui de la inceput,lucru pe care il regret ca noi nu l-am facut .Adevarul este ca inca suntem in renovari si nu am reusit sa ne facem k-lumea decat bucataria , baia si o camera unde dormim noi.Dar la anul suntem hotarati sa investim si in alte camera , mai ales ca Darius este destul de maricel si are nevoie de o camera numai a lui
adelafistis
Postat pe 14 August 2009 13:26
Multumesc pentru sfaturi!
Lalea_kidz
Postat pe 14 August 2009 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dureri de spate 12 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 15:48
Voteaza cel mai frumos cuplu 4 De la: kidz000762 14 August 2009 13:09
FITI PATRIOTI! 2 De la: kidz000948 13 Ianuarie 2010 21:08
Buna ziua! 16 De la: garbo_415300 23 Octombrie 2015 00:49
SIR ELTON JOHN & BAND - World Tour 2010 LIVE 1 De la: alexakid 11 Mai 2010 13:09
Setari Cookie-uri