mame in strainatate

Marirai,am auzit si eu de doctorul acesta,eu fiind din Alba,erau o gramada de fete care mergeau la el. Imi pare rau ca ai trecut prin atitea,dar bine ai facut ca macar te-ai dus si l-ai infruntat.In legatura cu fetita,cred si eu ca tetina este de vina,probabil are o gaurica mai larga,poate e pt cereale sau e pt o virsta mai mare.
Kari se pregateste pentru o noua excursie,la o ferma-scoala.o ferma la care ii invata diverse lucruri,ii imparte pe ateliere diverse-de modelat lut,de realizat margele,de extras suc din diverse fructe,de calarit etc.O sa primeasca si micul dejun si prinzul acolo,deci o sa se intoarca acasa mai tirziu, in jur de ora 16.Dar sper ca o sa se distreze ,mai ales ca o sa-i lase sa calareasca si un magar
ikarinusa
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:48
multumesc de sfat,voi incerca sa schimb desi sincer nu-i dau doar cu un biberon,din spital mi-au dat 3 sticle cu biberoane pt noi nascuti,am mai cumparat si eu de la chico,le-am tot schimbat,acum o sa-i cumpar altul sa vedem poate poate...si dupa ce mananca incepe si sughite,mi-au zis din spital sa incerc sa-i mai dau lapte sa-i treaca sughitul,doar ca ea pe langa ca sughite cu lapte se ineaca....si asa tinem noi cate o ora cand e de papat...dar ce-mi place cel mai mult e ca nu plange...daca ati vedea-o....se ineaca,tuseste si nici nu termina bine ca deja si cauta biberonul cu gura...
marirai
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:42
Marirai,si Alex sughitea la fel dar mi-au spus de la spital si de la pediatrie ca e normal,el trage aer.sa nu iti faci grija pt asta.nu mai tin minte de la cat timp nu mai sughite asa des iar acum rar de tot.
Cat despre tetina,de la chicco sunt de la 0 -4 luni si nu sunt bune pt fetita pt ca laptele curge,nu picura,eu m-am speriat cand am vazut asta.si de la nuk sunt tetine pt apa,pt lapte si cereale(inca nu e cazul ei) si sunt de la 0 luni.nuk e marca nemteasca asa ca o sa gasesti in Austria.asa cred eu.
Pupici la mamici si bebelusi si la cei mai marisori.
ninutza_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:59
Buna Marirai! Ma numesc Loredana si impreuna cu sotul si bebele nostru de 8 luni (Eric) locuim in Viena de aproape 2 ani.Si noi suntem extrem de multumiti de sistemul de sanatate austriac.Daca ai asigurare nu trebuie sa scoti un ban din buzunar dar daca nu e vai de noi ( ne-a venit o factura de 3600 euro pe 5 zile de spitalizare ).Datorita Bunului Dumnezeu si a doctorilor de aici copilul meu traieste si e sanatos. Pentru noi primul an aici a fost foarte greu...am avut o sarcina cu risc foarte mare(mergeam la control aproape saptamanal....bebe a venit mai repede cu aproape 2 luni si a avut probleme de sanatate foarte mari.
Ai reusit sa-i faci certificatul de nastere aici in Austria? Daca crezi ca pot sa-ti fiu de folos cu informatii nu ezita sa ma intrebi una alta.
In legatura cu biberonul...eu tot chicco folosesc...accea "indoita" si le gasesti in magazine de genul BIPA.De la chicco sunt doua categorii pentru noi-nascuti pe una scrie normalfluss-sauger si mittelfluss-sauger( pt bebelusii mai pofticiosi) ... poti sa incerci marca MAM...n-ai cum sa dai gres cu biberonul MAM sau cum spune ninutza cele de la nuk si le gasesti tot in BIPA.
Pupici la strunfi! Si cum spune neamtul: Alles gute!!! (Toate cele bune!)


ihgalis_anaderol
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:01
buna tuturor romanilor,Loredana sa-ti traiasca baiatul,sanatos si sa va aduca numai bucurii!ma bucur ca acum a depasit problemele de sanatate!s-ar putea sa am nevoie de unele informatii...multumesc anticipat...i-am facut un certificat de nastere provizoriu ca la noi e un pic mai dificil...eu fiind casatorita cu cetatean italian la primaria din italia,am transcris casatoria si in romania dar certificatul de casatorie roman nu-i valabil daca nu in ro s-a oficializat casatoria,iar din italia ne-au dat un certificat f frumos dar in care nu-i specificat ca suntem sot si sotie! doar vineri ne elibereaza certificatul international de casatorie primaria din livorno(de unde-i sotul)si saptamana viitoare sper sa ajunga la noi si sa-i putem face si certificatul de nastere! am fost si la primarie si am inregistrat-o si ne-a cerut sa aducem o adeverinta sau ceva sa dovedim veniturile pe anul trecut si daca nu am depasit 43000euro cica ne dau ceva bani...sigur nu am depasit nici jumate din euro astia !nu stiu cum e cu ajutorul asta sau maternitatea ce se da la mame?eu nu am lucrat deloc in austria,am asigurare medicala dupa sotul care lucreaza...de la primarie ne-a zis sa ne interesam ca s-ar putea sa-mi dea ceva si mie timp de 2 ani...daca stii ceva te rog sa ma ajuti! si inca ceva...sotul fiind singurul care lucreaza si totodata intretinator de familie,i se dau ceva euro si de la locul de munca?alocatie pt copil? deja am pus atat de multe intrebari....cat despre biberon...il tot schimbam...o sa incerc si cel de la nuk...oricum ea este problema nu biberonul ca nu-si da randul cum trage...parca ar fi un copil din acela infometat cu saptamanile...azi am cantarit-o...are 3300...a pus pe ea aproape500 gr in 2 sapt...azi avem 2 saptamani deci suntem fete mari...incepem sa facem zambete...nu mai dormim noaptea in patut ca doar tati ne pune mereu in pat cu el si-i mai bine acolo...desi eu nu-s de acord si dupa ce adoarme o mut in patutul ei!
marirai
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:46
multumesc ninutza,asa-i cu sughitul de la 6 luni parca ar trebui sa se rareasca...ninutza ai o splendoare de fecior....sa-ti traiasca!
marirai
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:58
Multumesc Marirai,sa iti traiasca fetita si sa va bucurati de ea.dar nu o invtati in patul vostru ca nu e bine,o sa vezi tu mai incolo ca nu o sa mai vrea in patut.pupici und alles gute ich wunche euch alle.(am stat in Germania in tineretele mele )
ninutza_kidz
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:29
Buna Marirai! Ma bucur ca iti pot fi de folos....eu una n-am avut pe cineva care sa ma sfatuiasca in problemem de genul acesta. Daca ai certificatul de nastere probabil i-au facut bebelui si meldezete(cum ar fi la noi flotantul) daca nu i l-au facut trebuie sa mergi la bizirksamt-ul( sau Standesamt) de care apartineti si faci unul. Trebuie sa copletezi un formular cu datele bebelui si iti fac meldezetul pe loc. Dupa ce ai obtinut meldezetul mergi la casa de asigurari de care apartii si ceri trecerea bebelui pe asigurarea sotului si tot de la casa de asigurari poti sa obtii formularele pentru drepturile banesti. De regula se acorda si materniate(karenz) chiar daca nu ai lucrat in austria pentru ca ai acest drept dupa actele sotului si alocatia copilului(kinderbetreuungsgeldgesetzes) . Se mai acorda si ajutor de familie (familienbeihilfe). Suma totala pe care o vei primi pe perioada maternitatii ajunge la 16 200 pe care o poti primi pe parcusul a 30 de luni , 20 de luni sau 15 luni. Perioada tu o alegi. In legatura cu adeverinta de venit a sotului....in mod normal persoanele care sunt de mai multa vreme aici o obtin de la Finanzamt si se numeste Steurernumer. In cazul sotului tau nu stim cum se procedeaza.
Hai ca deja cred ca te-am ametit un pic....si noi inca suntem in "lucru" cu drepturile banesti pentru ca sotul a uitat sa-i duca contabilei toate chitatele ce le-a taiat pentru clienti si asteptam sa ne vina de la Finanzamt Steuer numar si apoi sa continui cu demersurile. E putin de munca cu actele astea dar ar fi pacat sa renunti la drepturile banesti ale bebelui.
Te las ca trebuie sa impachetez.......tregem "o fuga" pana in tara( Satu Mare) pentru weekend ca suntem in constructie cu casa. Tinem legatura. Sa cresteti mari si sanatoase.
PS Ma bucur ca bebelusa e papacioasa.....ce chin e cand nu vrea sa manance bebele. Eric de abia acuma are 5 200 g si are aproape 8 luni.
ihgalis_anaderol
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:47
MULTUMESC MULT LOREDANA i-am facut ieri meldezete la fetita si de la primarie ne-au dat 2 formulare de trimis,unul la casa de asigurari si unul la finanzamt cu adeverinta de venit din italia ca acolo am lucrat amandoi anul trecut! va urez drum bun si un sfarsit de saptamana cat mai placut! mamici as vrea sa va intreb cam cate ore pe zi sta treaz un bb de 2 saptamani? la mamici si bebei!
marirai
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:04
Normal e sa doarma in jur la 16-18 ore din 24 mai ales acum ca e mititica.apoi incet scade timpul de somn dar sunt bebelusi care dorm cam 14 ore sau 16 si altii care dorm 20 ore.am citit recent pt ca vreau sa il fac pe Alex sa doarma mai bine noaptea.
Nu uita ca fiecare copil e unic si are ritmul lui dar nici sa stea mai mult treaz decat dormit.inca pe prea mititica sa stea mai mult de 4-6 ore treaza (desigur ca pe parcursul celor 24 ore, nu odata).
ninutza_kidz
Postat pe 1 Mai 2009 00:43
multumesc ninutza,a mea de 2 zile sta f mult treaza,ieri a stat in total 8 ore si ceva de asta imi faceam griji,dar acum doarme dusa...si azinoapte a dormit bine,se vede ca era obosita...ieri m-a tinut in priza toata ziua,ba fomica,ba schimbat,ba in brate si cum o puneam in patut deschidea ochii si da-i urlat...apoi a vomitat de 2 ori...cred ca a avut colici saracuta ca de strangea toata si urla cu o forta...nimic nu-i convenea! a mai facut si kk verde...cum ei ii dau doar lapte praf,avea kk galben deschis si nu stiu de ce si-a schimbat culoarea...dar azi s-a linistit,a dormit bine,sta in patut cu ochii deschisi si nu plange...Alex al tau e fecior mare acum....cam cate ore doarme?
marirai
Postat pe 1 Mai 2009 11:58
Alex doarme ziua in doua reprize a cate o ora fiecare,a doua de dupa masa ajunge la o ora jumate iar noaptea il pun la somn la 9 (dupa noul orar) si doarme pana la 7 si jumatate (maxim )dar se trezeste pt suzeta peste noapte de 2-3 ori.ar trebui sa doarma si el 12 ore legate(asa zice si pediatra) sau macar sa compenseze somnul de peste zi dar nu doarme atata.acum nu imi fac atatea griji pt ca oricum dupa ce se trezeste ziua nu il mai pot face sa adoarma iar,rar de tot.dar cum am zis,acum incerc sa il invat sa doarma singur si e posibil sa inceapa sa doarma mai mult.
Imi amintesc cand era mititel ca la amiaza imi dormea 3-4 ore legate si asa puteam sa a odihnesc si eu dar apoi si-a schimbat orarul si nu mai vroia.
aici am gresit eu pt ca nu stiam prea multe despre bebelusi si nu stiam cum sa il fac sa doarma mai mult dar daca respecti niste reguli si nu il iei in brate de fiecare data cand plange ,atunci se va obisnui si singur(ma refer la bebelusi in general).daca are colici e altceva,o iei in brate ca ti se rupe sufletul sa o vezi plangand.
Despre kk verde ,ce sa zic,nu cred ca e problema.acum eu iti spun din experienta mea ,nu sunt pediatra.sa nu o culci pe burtica pt ca e ffff periculos ,eventual sa o iei in brate pe burtica,cu o palma pe burtica ei si asa ii mai alina durerea,mai ellimina gazele.cred ca m-am exprimat bine ,deci fetita cu fata in jos .
Sper sa te ajute sfatul meu de mamica .
ninutza_kidz
Postat pe 1 Mai 2009 13:14
marirai, vezi sa nu aiba ceva fetita (kk vere si varsaturi , nu e normal sa aiba). face apos? du niste probe la analizat, poate are vreun microb ceva , au vreo infectie... sau daca nu are macar ai sa stii sigur si ai sa te linistesti si tu, macar stii ca nu ii e rau fizic... pt colici sab simplex e f bun, scoate aerul si pe gurita si pe fundulet si nu ii mai doare burtica pe urma. poti s ao pui pe burtica pana se linisteste (eventual cu burta peste burta ta), doar sa nu adoarma pe burta. multi bebei se simt mai bine dupa ce ii asezi pe burta (daca au colici zic). iar colicile, pot fi ceva normal sau pot fi cauzate de ceva "boala": poate o doare stomacul sau poate o doare altceva abdominal, de se trange si se zvarcoleste, urmareste-i reactiile si daca ii e tot rau vb cu un dr...
pinicuta
Postat pe 1 Mai 2009 13:37
multumesc pt sfaturi ninutza si pinicuta! azi se simte bine fetita,a dormit de pe la 9 pana la 13...cand s-a zbatut o usa la vecini si s-a trezit...nu mai are dureri de burtica,sta in patut si-i cu ochii deschisi dar nu maraie...diaree nu are ca face kk doar de 2 ori pe zi,e drept ca este putin cam moale dar eu cred ca daca ar avea diaree ar face mai des,nu?mai astept o zi sa vad cum este si daca continua cu dureri sun dr sa vedem ce zice...pe burtica nu-i place,plange daca o pun,o mai pun peste burtica mea,asa sta!
marirai
Postat pe 1 Mai 2009 15:01
buna tuturor romanilor,ce mai faceti,nu mai intra nimeni pe forum? se vede ca a fost 1 mai...noi suntem bine,Diditza mea este bine acum,am intrebat si dr de ce a avut voma si kk verde si a zis ca e normal la varsta ei sa aiba asa,cat de voma e ca nu are rabdare sa dea aerul afara si bea lapte peste...si cand da aerul vine si laptele afara...m-am linistit acum,incerc sa-i fac pauze tot mai dese si sa dea aerul afara si momentan vad ca are efect! bebeii si juniorii vostri ce mai fac?
marirai
Postat pe 4 Mai 2009 12:40
Buna ,Marirai.
Trebuie sa o ajuti tu sa regurgiteze,adica dupa ce mananca sa o bati usor pe spate pana elimina aerul ,cam de doua ori .
Noi suntem dezamagiti ,adica eu ,pt ca nu reusesc sa il fac pe Alex sa doarma mai bine.eram asa de increzatoare dar am esuat si numai din vina mea pt ca nu pot sa il las sa plaga noaptea ca sa nu imi trezesc vecinii.si el stie ca daca plange il iau ,asa ca sa nu imi treaca prin cap sa nu il iau ca incepe sa urle,tipat e putin spus.si eram bucuroasa pt ca a fauct progrese ,deci dormea singur ziua si noaptea de cateva zile dar acum gata,nu mai vrea.
Nu mai stau acum dar o sa mai scriu.pupici de la noi.
ninutza_kidz
Postat pe 4 Mai 2009 23:22
buna tuturor,ninutza eu incerc sa o fac sa regurgiteze dar daca nu-i satula imi pune genunchii in piept si se impinge inapoi si urla,urla si iar urla iar cu gurita cascata cauta biberonul si suge tricoul sau ce am pe mine,sa nu mai zic ca-si baga si amandoua manutele in gurita...si cedez si-i dau biberonul si nu mai astept sa dea aerul afara!nu stiu cu cine seamana asa mancaciosa ca eu nu-s deloc,tati e un pic dar nu urla daca-i este foame cred ca a rama cu sechele din maternitate a mea ca a stat de joi seara pana sambata dimineata fara mancare...in speranta ca-mi vine mie laptele la san nu i-au dat lapte praf...cand am vazut ca-i asa flamanda am renuntat sa mai astept si am trecut pe biberon si de cand a luat biberonul prima data in gurita asa mananca,trage din el de parca i l-ar fura cineva! cred ca Alex al tau ti-a prins slabiciunea si acum stie ca-i de ajuns sa urle ca deja esti langa el,nu te lasa,continua sa-l pui in patutul lui...incearca sa-l obosesti ziua si poate noaptea nu se mai trezeste...sincer nu stiu ce sa zic altceva ca si eu sunt la inceput de drum...de ex a mea mai nou de vreo 3 zile sta treaza seara de pe la 7.30 pana pe la miezul noptii,ne jucam cu ea,ii povestim si mananca de 2 ori in intervalul asta si apoi cand cade la somn....se trezeste doar pe la 6-7 dimineata sa manance!asa reusesc si eu sa ma odihnesc putin noaptea!
marirai
Postat pe 5 Mai 2009 13:17
Marirai,las-o sa manance cat vrea ea dupa aceia fa-o sa regurgiteze.eu daca il intrerupeam pe Alex de la "masa"nu mai manca asa bine.
Nu ma las eu asa usor invinsa dar trebuie sa pun in practica alta tactica pt ca asa nu se mai poate.nici tati nu se mai odihneste bine ,eu de mine nu mai zic nimic.eram multumita inainte ca se trezea o data sa pape si dormea.mai cerea el suzeta ,dar era bine.insa ,mi-a zis pediatra ca trebuie sa doarma mai bine si eram ff incantata ca intr-o saptamana o sa dorm si eu o noapte intreaga.si m-am inselat. acum e teribil,ca si cand era bebe ,asa de des se trezeste de 2 zile.sper ca incet reusesc sa il fac sa doarma mai bine noaptea(ziua tot o ora doarme la o repriza)
Pupici de la noi.
ninutza_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 17:45
buna,doar eu semnez condica? ninutza ce mai face Alex,cum stati cu somnicul,faceti progrese?
marirai
Postat pe 7 Mai 2009 11:25
Hola,hola pe aici.Nu am mai scris pt ca am asteptat sa vad rezultatul la metoda mea (si unele sfaturi de la prietene) si eu cred ca sunt pe drumul cel bun.dar mai am nevoie de rabdare si cred ca in curand voi putea spune ca dorm si eu noaptea intreaga.
voi cum sunteti?ce face mititica?
noi ieri am implinit 10 luni asa ca suntem tare mari deja si vrem sa mergem in picioare dar ne cam clatinam,parca nu vrea sa se mai tina pe picioare fara sprijin.oricum ,mai avem timp pana la un an cand vom merge la bunici.
pupici de la noi.
ninutza_kidz
Postat pe 7 Mai 2009 16:59
buna,ninutza e mare Alex al tau,sa traiasca multi ani cu sanatate!cum stati cu dormitul,progresati? noi suntem bine,pitica mea tot in acelasi fel mananca,dar parca incepem sa ne obisnuim si nu ma mai speriu asa de repede cum faceam inainte...ia in greutate de la o zi la alta! am observat ca incepe sa vada,i-am mutat caruselul de cateva ori si il cauta cu privirea si cand il gaseste il fixeaza!tati se joaca cu mana de sus in jos prin fata ei si vad ca-i urmareste mana!va pupam si mai asteptam vesti de la voi! ninutza dar numai noi doua am mai ramas pe aici?
marirai
Postat pe 9 Mai 2009 12:55
Se pare ca numai noi mai stam prin casa la calculator.sau pt ca noi suntem mai mititei???? nuuu,,nu cred. dupa masa am timp sa ies afara cu Alex ,peste zi fac curat,mancare,spalat ,calcat si dupa masa e pt el.si printre ele ,mai trec pe aici sa vad ce mai e nou.
Pupici ,pupici.
ninutza_kidz
Postat pe 9 Mai 2009 15:08
Buna tuturor! Suntem si noi prin preajma. Azi e frumos la noi ...am fost deja la plimbare cu pititcul si am facut si cateva cumparaturi. Ninutza sa creasca Alex mare si santos .Sa sti ca si Eric al meu are probleme cu somnul noaptea in ultima vreme....se trezeste plangand incerc sa-i dau lapte nu vrea, il schimb....incerc orice sa-l adorm dar foarte greu reusesc. Asta se intampla de aproape o luna.Cred ca il chinuie dintisorii. Inca nu i-au iesit nici unul in schimb roade ca un catel tot ce apuca. Insa ca ma chinuie mai mult e faptul ca a slabit o jumatate de kg.....e tare slabut....are 64 cm si 4800. O prietena incerca sa ma consoleze si imi spunea ca nu are cu cine sa semene ca sa fie grasut....da nici chiar asa.Nu are nici pofta de mancare.
Marirai imi aduc aminte ca si Eric a avut o perioada cand avea scaunul verde.....doctorul mi-a spus ca e vorba de un virus digestiv si sa-i dau BebaSpecial de la Nestle...dar crezi ca eric l-a baut...nici vorba.A trecut de la sine.IAr de vomitat nici nu mai vorbesc......mergea masina de spalat aproape tot timpul.Bine ca am scapat de partea asta urata .Va las ca mai am treaba prin casa. Va pupam!
ihgalis_anaderol
Postat pe 9 Mai 2009 16:42
buna ziua eu am mai fost pe aici prin ianuarie cand s-a nascut baetelu meu,si apoi am facut o pauza,am o problema nu stiu daca este grava sau nu, joi(07.mai) denis a facut 4 luni,si am fost cu el la vaccin,eu ii dau san din prima zi de nastere si i-am mai dat ceai de colici si apa,doar atat,el de vreo 2 saptamani nu prea mai face kk doar o data la 3-4 zile,dar gaze are foarte dese, i-am spus pediatrului de aici (din spania), si el mi-a dat sa ii dau la copil lapte praf intre mese,lui denis nu ii place deloc laptele praf si nu vrea sa il bea,ceea ce nu mi se pare normal este de ce trebuie sa ii dau alt lapte daca eu inca mai am si e destul de bun,nu trebuia sa ii faca ceva analize la copil sa vada din ce cauza e constipat? va rog ajutati-ma daca puteti cu un sfat sau o parere. multumesc
denis2009
Postat pe 9 Mai 2009 23:58
Buna ,fetelor.
Denis 2009,si Alex a papat san si s-a intamplat o data sa nu faca kk 3 zile si i-am spus pediatrei si a zis ca e normal,nu e nimic grav ,ca sa il stimulez sa faca kk sa ii fac gimnastica (ii indoi piciorusele spre burtica ) sau ii bag putin termometrul in fundulet(finut,desigur) si asta de mai mult ori pe zi.i se poate pune si supozitor de glicerina dar sa nu abuzezi de el pt ca se obisnuieste sa faca kk doar asa si nu e bine.eu lui Alex nu reuseam sa i le pun pt ca plangea si am renuntat dar rar de tot i-am pus si eu chiar daca mi se rupea sufletul sa il vad plangand.
Laptele praf mie mi-a fost recomandat de la 5 luni ( cu cereale) si mi-a venit fff bine pt ca nu se satura el cu sanul.si s- a obisnuit cu el (greu la inceput) si apoi la 8 luni mi-a fost usor sa il intarc .pt ca sugea numai noaptea mi-a scazut mult laptele si apoi am renuntat sa ii mai dau san.
Nu stiu ce sa zic ,daca tu ai lapte destul ,spune-i pediatrului ca vrei sa ii dai san iar daca insista ( si pt ca bb sa pape inca lapte de la tine dar refuzand sanul,scoate-ti laptele.)da-i putin.oricum de la 6 luni incepi diversificarea si o masa de tzitzi va disparea.si ca sa ia biberonul dureaza pana se obisnuieste,nu il ia din prima.

Loredana,din ce stiu eu ,in perioada cand ii ies dintisorii,ii scade pofta de mancare si e posibil sa faca diaree, sa slabeasca,sa faca febra..mie nu mi s-a intamplat asta si nici febra nu a facut dar nici nu l-am cantarit.nu vreau a exagerez ,adica vai,nu mananca,vai a slabit,vai nu stiu ce pt ca daca merg la medic oricum nu imi da nimic sa ii dau si zice ca e normal si ma enervez eu degeaba.acum ,daca bb al tau scade mult in greutatea pt ca nu mananca ,ti-am zis,eu stiu ca e normal sa se intample dar daca scade mult si nici nu mananca,eu zic sa mergi la pediatru si sa ii spui ,sa nu fie de la altceva.
Incearca sa ii faci tot felul de jucarii la masa ,sa il pacalesti in vreun fel ca sa manance.eu inca asa fac cu Alex ca sa papa tot,ii pun muzica pt bebe,ii dau ceva in mana sa fie ocupat si ii bag in gurita putin si tot asa.
Sper sa va fie de folos vreun sfat de la mine,eu zic doar din proprie experienta sau ce am mai citit.
Pupici de la noi.
ninutza_kidz
Postat pe 10 Mai 2009 00:55
buna mamici si pitici,loredana multumesc pt sfat,a avut aceste simtome doar 2 zile,am sunat dr si a zis ca-i normal sa fie asa si ca o sa-i treaca,ceea ce multumim DD s-a si intamplat,a trecut,voma uneori mai are dar cred ca ma agit eu degeaba pt ca abia ii iese un firicel de lapte din gutita si eu si sar ca-i voma! mult nu a vomat niciodata,cate o gurita de lapte la o masa,dar nu mereu da laptele afara! cred ca,asa cum am mai spus,de vina este ea ca nu are deloc rabdare cand mananca!am gasit acum o sticluta cu tetina de la chicco...are ce trage din ea sa-i vina laptele ca are gaura mica....daca ati vedea-o cum se enerveaza,cum parca ar vrea sa o inghita toata tetina...dar cel putin nu se mai ineaca si cred ca-i mai bine asa...inainte nu dura nici 5 min sa pape 120mldaca o lasam ,acum in schimb dureaza si 30 min...Loredana nu te mai ingrijora ca-i mai slabut Eric,daca pediatrul zice ca-i in regula v-a recupera el...ti-o zic din propria experienta...eu am fost o pitica slabuta...si asa am dus-o pana la 14 ani...eram mereu in prima banca ca altfel nu as fi vazut la tabla...samd...cand am terminat clasa a VIII,am mers sa ma inscriu la liceuleconomic,era dupa revolutie,era inca acea comisie care te examinau medical...pe mine m-au respins inainte de examen... ca au zis ca eu as fi servit pe sub tejghea la cat eram de mica,aveam 1,20m si 32kg:sml-happy0009....si pe la 15 ani cresteam si luam in greutate din greu...iar acum am 1,62 si 61kg !!! binenteles ca kg le am ca am nascut de curand,de obicei ma invart de la 50la 54kg! si la noi e frumos azi si o sa iesim si noi la plimbare...acum putem ca ne-a citit si preotul aseara....va pupam si va dorim o duminica placuta!
marirai
Postat pe 10 Mai 2009 12:46
buna tuuturor.nu am mai scris demult.....nu prea imi mai permite timpul...pe 22Mai sunt programata pt cezariana...voi avea un alt baietoi,cu toate ca am sperat fffffff mult la o fetita.asta este,sanatosi sa fim si sa ii putem creste.urez multa sanatate tuturor mamicilor,taticilor si bebeilor.va pup si aveti grija de voi.
annuka
Postat pe 10 Mai 2009 20:59
mersi ninutza de sfat,dar nu prea e normal de 2 saptamani sa faca din 4 in 4 zile lcred ca am sa merg la alt pediatru cu el sa il examineze mai bine aici unde sunt e un sat pe insula palma de mallorca, am sa incerc la oras cu el sa vad ce imi zice.o data zic si eu ca se poate intampla dar nu asa des. cred ca am sa incep si eu sa ii dau alceva inafara de lapte,deoarece cred ca nu prea se satura cu laptele de la sansi cred ca de la 4 luni in sus poti incepe incetul cu incetuol sa ii dau alceva,daca aii dau suc de mar cu kivi nu o sa is revian oare? pediatrul nu mia zis daca pot sa ii dau si alceva de manacre si eu sincer am uitat sa intreb deoarece i-a facut vaccin si plangea si nu mi-a mai stat gandul la nimic.sincer sunt atat de singura aici nu prea pot vorbi cu nimeni deoarece toti ma trimit sa il intreb`pe pediatru,voi ce sfaturi imi puteti da?
denis2009
Postat pe 10 Mai 2009 22:43
si eu sunt in italia cu sotul si fetita de 4 luni jumatate si este un pic cam greu pt ca,cu griza care e acum te descurci foarte greu cu un salariu.in special ca eu la 4 zile trebuie sa-i cumpar o cutie de lapte care costa 23 de euro.e destul de greu
ariana_kidz
Postat pe 10 Mai 2009 22:50
buna,ariana te cred ca e greu ca doar in situatia ta sunt si eu...doar ca a mea bea laptic mai ieftin...adica 14 euro o cutie si-mi ajunge o saptamana! si criza asta parca ajunge si pe aici...chiar daca noi am fugit din italia din cauza ei...ne ajunge din urma! sotul lucreaza la un restaurant mai de lux si acum o luna zicea ca faceau incasari de mii bune de euro si acum de abia ajung sa faca(daca fac si atat) cate o mie pe o zi intreaga...ceea ce-i putin la cati ospatari,bucatari si sefi de sala sunt...i-a anuntat patronul ca vor mai vedea luna asta cum merge si...incepe concedierile...eu cred ca ultimul venit...primul pe lista de concedieri...asa ca ma astept sa ramana fara loc de munca,doar el e ultimul! asta e,o sa vedem noi ce v-a fi...nu disper acum ca am timp sa ma stresez daca o fi sa se intample! pupici la mamici si pitici!
marirai
Postat pe 11 Mai 2009 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
Sugar la 5 luni doar un scaun la zi? 5 De la: pinicuta 10 Mai 2010 14:50
verisoara mea dorme foarte putin 15 De la: garbo_397910 2 Aprilie 2014 13:21
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
Setari Cookie-uri