mame in strainatate

Hristos a inviat!Am citit si noi si ne-am ingrozit!Aici de paste a fost frumos doar ca nu am mai gasit vopsea de oua si le-am colorat cu coji de ceapa...iar de miel nici nu a fost vorba....dar am facut sa ne simtim cat decat bine...dar cum ati spus si voi....nu e ca acasa...Va dorim numai bine si mula sanatate voua si la igerasi
roxydennys
Postat pe 29 Aprilie 2008 16:41
bonjour ! La voi cum e vremea? La noi p vremea asta trebuia sa fa baie in Mediterana, dar in schimb nu putem fa nici plaja. Ploua,e innorat si bate vantul. sotul meu e gripat si mi_e f frik sa nu raceask si micutza. Deja tuseste putin. Mi_e groaza sa ajung la medic. Noi platim 600 p luna asgurare si la o consultatie n ramburseaza doar 10. pt copil nu avem gratuitati cum e la noi. Canada c mai fa? va poop p toti si va doresc o zi buna ! Am vaz pozele Ikarinusei ! E o dulce ! Aveti cu c sa va mandriti ! Am incerkt sa adaug si eu kteva foto dar nu_mi primeste. O sa mai incerc, k sa n vedeti si p "noi" ! O zi buna !
monako_claus
Postat pe 30 Aprilie 2008 10:51
Multumim pt aprecieri...Si mie mi-e teama sa nu raceasca deoarece a venit caldura si transpira mult.In plus isi tot da jos ciorapeii si papucii si urgent o vad ca o taie prin casa desculta...Aici pentru copii asistenta medicala e gratuita,macar atit...Ce frumos e si la voi,Monako_Claus,la mare...in plus e si Franta,o tara care mie imi place mult,de fapt franceza a fost prima mea dragoste,am si vizitat Parisul,foarte frumos...Va las,trebuie sa pregatesc mincarea,ca doar trebuie sa mai si mincam...Paaa!
ikarinusa
Postat pe 30 Aprilie 2008 11:51
Buna!In Suedia vremea a inceput sa se incalzeasca...dar ca si la voi,mai toata lumea e bolnava...de gripa...Denis al meu nu a racit pana acum si sper sa nu raceasca...e un copil care nu-i place sa stea imbracat...isi da mereu pantalonii jos...mereu se dezbraca si eu ma chinui sa-l fac sa stea macar in chilotei...in casa e temperatura ok...dar iese si in balcon si...Si Denis transpira mult,uneori il schimb de 2 sau 3 ori pe noapte...dar asta tot timpul...nu tine de o perioada anumita a anului...si iarna si vara...Ce credeti? Poop dulce ingerasii,multa sanatate tuturor!
roxydennys
Postat pe 30 Aprilie 2008 17:31
bonjour ! si Monako transpira f mult knd doarme (ziua_noaptea) si dr din Romania mi_a spus sa am grija k in momentul knd transpira in somn, pierde calciu. nici noi n_am racit, dar vremea asta...s_a mai inklzit si in Nice. Va poop si aveti grija de voi! o zi buna!
monako_claus
Postat pe 3 Mai 2008 12:07
n puteti vedea p : http://monako-claus.hi5.com/ poopici
monako_claus
Postat pe 3 Mai 2008 12:14
Salutare! Ce ati mai facut in ultimul timp? Tare scumpica Monako,e deja o domnisoara cocheta.Noi am fost duminica in Gibraltar, a fost tare frumos,dar e o mare diferenta fata de Spania,in ceea ce priveste curatenia, adica in Gibraltar e multa mizerie,dar a meritat ca nu-mi inchipuiam sa vad maimutele libere,asa,pe case,pe terase,pe stilpi.Kari avea un mar in mana si urgent au venit maimutele la mincare. Voi? Noi ne-am propus ca in fiecare duminica sa mergem sa vedem cite ceva,caci nu se stie cit timp vom sta aici,dar macar sa raminem cu niste amintiri frumoase.Denis ce mai face?
ikarinusa
Postat pe 7 Mai 2008 10:20
buna! multumim pt comentarii. e f bn k va plimbati ! c ne_am plimba si noi !!! dar suntem km mici. poate d la anul. dak vreti id_ul d messenger sa stiti k este tot Monako_Claus. va poopam si aveti grj d voi !
monako_claus
Postat pe 7 Mai 2008 15:08
Noi ne pregatim din nou de petrecere,in acest sfirsit de saptamina,timp de 3 zile se desfasoara Romeria,o sarbatoare dedicata sfintului care protejeaza localitatea.Va fi o nebunie de oameni zilele astea,dar sper ca va fi frumos,daca tine vremea cu noi.Acum e un pic innorat,dar maine se preconizeaza o zi cu soare.Vom vedea!
ikarinusa
Postat pe 9 Mai 2008 17:28
buna ! cred k v_ati distrat p cinste ! cu siguranta micuta si_a luat un suvenir . cum a fost ? i_a placut ? c reactii a avut ? va poopam !
monako_claus
Postat pe 11 Mai 2008 17:08
A fost foarte frumos la Romerie,pe ziua s-a mers cu un tron pe care era asezata o statuie a patronului orasului pina la riu,vreau sa zic ca e o distanta destul de mare,dar s-a mers in alai,deci aveai cu cine povesti.Toate fetele erau imbracate in costume specifice de flamenco,cu flori in par,iar barbatii ,pe cai,cu costume de calarie spaniole,erau tare frumosi.Iar seara,la riu,s-a organizat masa,dans,un ceaun imens cu paella gratis.Kari a fost tare incintata,mai ales ca era plin de flori.Ea nu prea reactioneaza bine la galagie,dar de asta data nu i-am auzit glasciorul,cred ca a fost furata de atitea culori...
ikarinusa
Postat pe 12 Mai 2008 17:57
eram sigura k o sa_i plak , tuturor copiilor le plac culorile vii si muzik. deja mi_am imaginat k va fi frumos. stiu d la noi d la carnavalul din Nice (kre e al doilea k marime din lume) k si lui Monako i_a placut desi era f mik. ma bucur k v_ati distrat ! azi "noi" am facut 11 luni, mai avem putin si ne luam motul. vom merge aksa, sincer abia astept. poopici !
monako_claus
Postat pe 14 Mai 2008 15:57
Bravo!Intr-adevar,sunteti pe ultima suta de metri.Si noi mergem in tara in august,dar eu nu am nerabdatarea ta.Nu ma prea trage inima spre Romania,doar ca avem unele probleme de rezolvat cu pasapoartele,permisele de conducere,mai au putin si expira.Denis nu mai spune nimic?Va pupam!
ikarinusa
Postat pe 18 Mai 2008 16:21
buna care stie la copi sub 14 ani trebuie pasaport sau poti trece cu certificatu de nastere
elena24_kidz
Postat pe 2 Iunie 2008 22:34
fetita mea de 1 an si jumatate am trecut-o pe pasaportul meu,nu cred ca se trece cu certificatul de nastere
ikarinusa
Postat pe 3 Iunie 2008 10:26
multumesc pt raspuns, sti cumva daca el are buletin si eu pasaport are ceva


elena24_kidz
Postat pe 3 Iunie 2008 19:38
daca vreau sa pun fetita pe pasaport si il pun la urgente trebuie sa ma duc in audienta ,si sa spun motivu pt care il urgentez?
elena24_kidz
Postat pe 3 Iunie 2008 19:44
multumesc si astept raspuns o seara placuta
elena24_kidz
Postat pe 3 Iunie 2008 19:45
DACA MERGETI CU AVIONUL ESTE DE PREFERAT SA AVETI PASAPORT,SI EU AM REZOLVAT CU FETITA LA URGENTE,NU A TREB SA DAU NICI UN MOTIV
ikarinusa
Postat pe 4 Iunie 2008 10:14
buna ! eu merg cu avionul si trec cu buletinul k nu am pasaport. pt minori trebuie neaparat pasaport sau carte de drum cu fotografie eliberat de ambasada (in cazul in care esti in strainatate). Kari c mai face? mai avem si noi 20 de zile si mergem in Romania sa "ne luam" motul. asta asa e, abia astept. la urgente iti elibereaza pasaportul in aceeasi zi si dai 100 ron in afara d taxa d pasaport. ce_ti pot spune, e k trebuiesc prezenti ambii parinti prezenti p o declaratie. va pup si va doresc o zi buna. cum e vremea p la voi?
monako_claus
Postat pe 5 Iunie 2008 14:25
scuze pt 2x prezenti. plangea si Monako si m_am grabit. puiutii vostri c mai manank, k Moni nu mai vrea legume, iar fructe abia o paklim.
monako_claus
Postat pe 5 Iunie 2008 14:58
Eu am crezut ca deja sunteti in Romania,ca nu ai mai postat de mult.Azi am inscris-o pe Kari la gradi,e bine,e f cald,suntem tot la mare.maine-poimaine vrem sa ne luam si noi biletele de avion pentru luna august si sunt necajita ca la un pret accesibil am gasit doar pina in Bucuresti si de acolo pina in Alba mai facem vreo 6 ore cu masina!!!!Deci cu avionul 3 ore,apoi cu masina 6 ore.Ce sa facem,asta e,si la Kari nu ii e prea bine pe masina,o sa vomite sigur.Noi nu mai avem probleme cu mincarea,de fapt nu am avut niciodata.In afara de carne de porc,Kari maninca de toate,dar inca prepar mincare separat pentru ea.Mai vb!
ikarinusa
Postat pe 5 Iunie 2008 18:48
multumesc pt.raspuns am auzit la tv. ca trebuie cazier si o declaratie voi ati avut nevoie .Noi mergem numai pana in austria la prieteni .Daca stiti ce fel de declaratie trebuie astept vraspuns .
elena24_kidz
Postat pe 5 Iunie 2008 20:27
trebuie o asigurare medicala ,mai trebuie sa arati bani ceva va rog care stiti sa-mi spuneti , nu vreau sa ajung la vama si sa ma intoarca .Va multumesc
elena24_kidz
Postat pe 5 Iunie 2008 20:32
noi i_am fa pasaportul in ianuarie.dak_i faci pasaport individual nu trebuie kzier. dak_ti faci pasaport si o treci in el iti trebuie tie kzier (stiu k se elibereaza in aceeasi zi si_ti trebuie un timbru).declaratia o completati amandoi la serviciul pasapoarte (cum k sotul e d acord s_o treci p micuta in pasaportul tau). dak pleci cu avionul nu_ti trebuiesc bani la vama, iar asigurarea intra in costul biletului. cu autokrul nu s mai cer bani la vama d knd am intrat in UE (innainte cereau 100) dar iti trebuie asigurare medikla kre o poti fa la firma kre iti vinde biletul, sau chiar in vama sunt chioscuri kre fac asigurari p o saptamana (10_20 ron). dak pleci singura, atunci iti trebuie o declaratie data d sot la notariat. va poop p toti. klatorie placuta. KARY cred k e super inkntata d gradi si d copii. va poop p toti.

Postat pe 5 Iunie 2008 23:04
elena,intra pe site-ul www.politiadefrontiera.ro si acolo gasesti informatii
ikarinusa
Postat pe 6 Iunie 2008 17:45
Multumesc la toate pt raspunsuri ma-ti ajutat mult , multa sanatate la copii si voua .multumesc o zi buna pupicii
elena24_kidz
Postat pe 6 Iunie 2008 20:23
Buna tuturor!Noi nu am mai intrat demult,pentru ca ne-am mutat si ne-a fost un pic cam greu,dar incet,incet incepem sa ne revenim,financiar vorbind.Denis acum vorbeste mai bine semn ca a mai crescut..acum are 3 ani si o luna Multumim bunului Dumnezeu,nu s-a imbolnavit niciodata de cand suntem in Suedia...Saptamana viitoare cred ca mergem sa ne inscriem la gradi si noi...ca suntem mari si avem nevoie de comunicare si integrare in colectiv.Sunt tare fericita ca am internet acum...Chiar va simteam lipsa..Va doresc numai bine si multa sanatate!Pupicei la piticei
roxydennys
Postat pe 15 Iulie 2008 16:22
Ma bucur pt voi.Noi asteptam sa vina data de 3 august ,cind vom pleca in vacanta in Romania.Astazi a venit o cunostinta de a mea din Romania aici,are de gind sa ramina o perioada si vrea sa inscrie fetita la gradi,dar nu stiu daca mai gaseste pe cineva la secretariat.Vom merge maine sa intrebam.Paaa!
ikarinusa
Postat pe 15 Iulie 2008 18:27
bonjour ! kt mi_a fost d dor d voi !!!!!!!!!! am fost in Romania , i_am luat motul lui Monako_Karrara , a fost suuuuper !!!!!!!!!!! chiar ma gandeam c mai faceti voi ? dar puii vostrii ? c mai e nou ? ma bucur k unii v_ati mutat , k altii asteptati vaknta...mi_am adus in vaknta si baiatul d 16 ani din Romania , si nu prea am acces d el la laptop , dar sper sa mai vorbim . imi place noul f.101o0r0m00at d p forum... poopici i p curand ....sper.
monako_claus
Postat pe 20 Iulie 2008 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gravida la 35 de ani in strainatate 9 De la: 4 Ianuarie 2014 23:20
Mamica in Belgia Hasselt 1 De la: Laura_Gabriela_1 4 August 2012 23:33
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 22 Ianuarie 2010 15:12
Sarcina sau dereglare hormonala? 1 De la: garbo_500249 25 Iulie 2019 14:27
O inima distrusa 48 De la: garbo_406260 11 Ianuarie 2015 00:00
Setari Cookie-uri