a doua sansa

eu,am acordat-o si pe prima si pe a doua si pe a noua in uram rugamintilor ,implorarilor si amenintarilor cu sinuciderea si acum,cand si-a gasit o alta , imi reproseaza ca a stat cu mine din mila !!!!
DINALEXIA33
Postat pe 21 Iunie 2010 11:00
...in principiu se pleaca gresit prin insasi enuntul: a doua sansa!?
E vorba de o singura viata si de un singur drum. A doua sansa nu exista decat ptr ca am creeat-o noi...viata are un singur sens si orice intoarcere e imposibila...a da o a doua sansa vietii e nonsens...oamenii au falsificat si acest lucru sugerand ca poti repeta/reveni de unde s-a rupt o data...repet, gresit ! Daca viata vrea sa se continue cu aceleasi persoane at e ok daca nu, nu trebuie sa interveniti in cursul vietii altei peroane...Va apartine-ti sinelui propiu si nu avem nevoie de nimeni ptr a merge mai departe...prejudecatile/superstitiile sunt obstacole in a avea o viata frumoasa, care nu are nevoie decat de constientizarea sinelui in raport cu viata!?
YANG
Postat pe 21 Iunie 2010 11:15
si daca vorbim dpdv ying??
fleurdelis
Postat pe 21 Iunie 2010 12:31
Am avut o relatie cu un barbat, dupa ce am terminat divortul. El il avea pe rol (acte semnate, avocata...tot tacamul). Toate bune si frumoase...... Dupa vreo 3 luni nevasta da semne ca vrea "a doua sansa". Nu la modul smiorcait (ea il parasise si e o tipa din ce spunea el hotarata, oarecum dura)...au un copil impreuna...si el a hotarat sa ii mai dea "o sansa". Din partea mea...am considerat ca nu am nimic de facut decat sa primesc "nesansa" de dupa divortul prin care trecusem. M-am resemnat rapid, pt. ca si eu as fi facut la fel (cred ca "pt.copil" dar nu numai...am mai postat pe undeva...) daca ex-ul meu s-ar fi intors cu ganduri din acestea. Acum nu pot sa zic ca nu ma roade curiozitatea de ceea ce se va intampla...dar nu mai tinem legatura. L-am sters din lista de mess, din telefon. Nu si din suflet dar asta e alta treaba. Nu am resentimente, nu il urasc, m-am simtit minunat si asa ma simt si in continuare. Nu intelegeti ca nu am vrut mai mult, dar atat a fost sa fie...
Citindu-va vad ca m-a ferit D-zeu de "a doua sansa" in schimb cu el a fost mai generos.
Nu avem ce intelege din viata, trebuie traita pur si simplu-cam la concluzia asta am ajuns. Si relatiile trebuie consumate ata cat le e dat sa traiasca (fie ca inseama "for ever" fie ca o perioada de timp "t" + o sansa, +doua sanse etc etc)
garbo025622
Postat pe 21 Iunie 2010 16:14
intrebare...: care dintre voi,a primit a doua sansa..,si astazi este fericita..?
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 03:01
Cred ca voiai sa intrebi "care din voi a acordat a doua sansa si astazi este fericita".
Doara
Postat pe 22 Iunie 2010 05:57
nu draguta..,vroiam sa intreb exact ce am intrebat..

nu numai voi acordati sanse..,relax..
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 09:52
Everybody's happy... Eu ca l-am cunoscut, el ca a mai acordat o sansa casniciei lui, sotia ca el a retras actele de divort...ce sa mai...nu asa e bine?
garbo025622
Postat pe 22 Iunie 2010 09:56
Nu e bine, 622, da' numai tu si Dumnezeu stiti ce-o fi si in sufletul tau!
moniq_
Postat pe 22 Iunie 2010 09:59
robi, si/si!
si nu-mi pare nimeni fericit!

ah, si cum zicea totusica, nu "cere" nimeni sanse, de obicei se ofera!
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 09:59
'ete na..,nu cere nimeni..
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 10:10
nu, nu cere...sau de obicei, tot victima cere o a doua sansa

auzi, da' sotia ta ti-o cerut tie a 2-a sansa? sincer?
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 10:19
corect, zambilici a doua sansa e carligul de care se tin unii/unele, in incercarea de a mai fi in carti
si_totusi
Postat pe 22 Iunie 2010 10:27
hello fetele!
ce ziceti,ce faceti,ce se discuta aici
hai luati cate o
o cafea da cineva?
dancris
Postat pe 22 Iunie 2010 10:37
mai..,sansa asta se acorda si se cere in aceeasi masura..

depinde si de firea fiecaruia,si de greseala care ia adus in postura de a acorda sau cere..

e mult de discutat pe tema asta..

unii o acorda fara a avea vre-o vina in toata povestea..,dar o acorda..
altii o cer fara scrupule atunci cand gresesc..

mai sunt si cei care,cu toate ca au sufletul zdrobit si doresc sa o poata acorda,totusi n-o fac,ca si cei care isi doresc sa ceara, dar din orgoliu,incapatanare,demnitate,n-o fac..

intrebarea mea era insa alta..

dupa acordarea sau primirea acestei asa zise "sanse"..,e cineva fericit?









roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 10:39
Eu n-am cerut-o pentru ca n-a fost cazul, dar am acordat-o si nu doar pe a doua... Si am ajuns tot acolo unde ne aflam si inainte de-a o acorda.
Deci, pierdere de vreme, parerea mea!

Tylly
Postat pe 22 Iunie 2010 10:41
robi, ca sa-ti raspund la intrebare: nu!
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 10:51
zambi..,ai trait asta pe pielea ta?sau vb din auzite..?
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 11:05
niciodata nu vorbesc din auzite!
desi mi-as dori...
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 11:07
Eu n-am cerut niciodata a 2-a sansa, dar am stat si m-am gandit: daca ar fi cazul daca as cere-o? N-as cere-o. Cred ca eu n-as mai putea. La mine ce e rupt, rupt ramane.
Doara
Postat pe 22 Iunie 2010 14:16
Roby eu cred ca da, dupa cum spuneam mai sus. Ei doi chiar sunt fericiti. Sotia ca el i-a oferit-o si el ca desi sotia s-a purtat inuman cu el, a avut puterea sa isi calce pe orgoliu si pe toti si toate si sa-i mai acorde inca o sansa. A considerat ca face un sacrificiu, ca relatia pe care ei au avut-o, copilul lor samd merita acest sacrificiu. Intr-un fel l-am vazut puternic...si dupa aceea am refuzat sa ma mai gandesc ca si asa nu mai inteleg nimic
Eu sunt fericita ca l-am cunoscut, dar nefericita ca s-a terminat...Normal ca as fi vrut sa dureze relatia, dar asta e. Nu am timp de depresii, imi vad de viata. Am suferit mult in trecut si parca a secat izvorul...iau ce e mai bun din ce mi se intampla si gata! Am decsoperit o carte minunata, se cheama "Acceptarea prezentului". M-a ajutat enorm vizavi de ranile provocate de trecut. Nu prea exista nici trecut si nici viitor. Sunt tot clipe prezente, consumate sau care urmeaza sa se intample, dar gandindu-ne la ele, cam pierdem din vedere esentialul
garbo025622
Postat pe 22 Iunie 2010 14:29
roby, sti care-i baiu cu sansele astea?
ca desi iti calci principiile in picioare si oferi sanse peste sanse, desi poate nici macar nu ti se cer, celalat nu se schimba...la inceput ca nu poate, ca asa e el...apoi ca n-are de ce, doar e iubit de ambele "amandoua", de ce sa se schimbe!?
apoi, intr-un final, cand esti gata, gata sa cedezi nervos si nu mai rezisti, se schimba! doar nu-l doare gura!
apoi cand te tot minunezi pana unde poate sa mearga tupeul, si spui : pana aici! si chiar incearca sa se schimbe, nu-l mai crezi!
si cand incepi s-o iei de buna, ajungi la vorba totusica: oamenii nu se schimba!
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 14:37
Oky poate ma credeti k sunt Nebun insa pentru a2 sansa Recunos k ink NU stiu dak o sa mi se acorde insa instinctul imi spune k DA cu siguranta mi se va acorda o a2 sansa si ATUNCI... SA STIti k dak vi se acorda a2 sansa e bine sa faceti ce va-ti, sau ati PROMIS,altfel e un timp PIERDUT pt. amandoi iar unul va SUFERI. NUMAI in cazul in care esti ANIMAL. Recunosc k NU iam spus ink k situatia mea FINANCIARA este una FOARTE BUNA....
garbo082678
Postat pe 22 Iunie 2010 15:34
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2010 15:53
De la: roby_cado, la data 2010-06-22 10:39:39mai..,sansa asta se acorda si se cere in aceeasi masura..

depinde si de firea fiecaruia,si de greseala care ia adus in postura de a acorda sau cere..

e mult de discutat pe tema asta..

unii o acorda fara a avea vre-o vina in toata povestea..,dar o acorda..
altii o cer fara scrupule atunci cand gresesc..

mai sunt si cei care,cu toate ca au sufletul zdrobit si doresc sa o poata acorda,totusi n-o fac,ca si cei care isi doresc sa ceara, dar din orgoliu,incapatanare,demnitate,n-o fac..

intrebarea mea era insa alta..

dupa acordarea sau primirea acestei asa zise "sanse"..,e cineva fericit?









mioara_80
Postat pe 22 Iunie 2010 19:29
roby tie ti s a acordat vreodata a doua sansa?
si daca ti s a acordat ai schimbat ceva? Sau esti unul dintre cei care nu cer si nu recunosc ca li se da o a doua sansa din cauza mandrie, orgoliului, etc....????
mioara_80
Postat pe 22 Iunie 2010 19:32
Tu esti fericit daca ti se da o a doua sansa?????
Faci ceva ca sa schimbi greseala????
vad ca de intrebat intrebi , dar cred ca mai e cazul sa raspunzi si tu.......
mioara_80
Postat pe 22 Iunie 2010 19:35
622 care e autorul cartii aleia?
Mai sunt unii care au nevoie de ea!
bluesnow
Postat pe 22 Iunie 2010 20:01
o a 2-a sansa se acorda mereu!
dar nu aceleieasi persoane....
dar ea se acorda cum sa nu....

fleurdelis
Postat pe 22 Iunie 2010 21:12
nu te minti singura crezand ca daca acorzi a doua sansa se va schimba...uneori iti dai seama ca vei ajunge sa suferi poate mai mult decat prima data.cel putin eu la concluzia asta am ajuns. acum depinde de tine si de ceea ce iti doresti
justmeme
Postat pe 22 Iunie 2010 22:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medicina Traditionala Chineza si Qigong-ul Terapeutic 1 De la: Marcel_D 4 Noiembrie 2011 11:35
poezii si proza de pasti 23 De la: ultramoava 4 Aprilie 2010 01:37
Meditatia si terapia prin Qigong-ul Traditional - Cezar Culda 17 -22 Nov 2014 Timisoara 1 De la: Marcel_D 10 Noiembrie 2014 23:14
Targ de produse naturale si/sau bio la GALERIA MALL , Buzau 4 De la: Thor_again 23 Aprilie 2011 11:03
"ORGANIC - FEST"2011,ed.a 8-a 2 De la: eladaela 17 Februarie 2011 11:07
Setari Cookie-uri