a doua sansa

ma intereseaza in ce context se poate acorda a doua sansa? ce credeti?
gregorio
Postat pe 4 Iunie 2010 06:20
Se spune ca toti avem dreptul la a doua sansa. Asa o fi...
mie insa, viata mi-a demonstrat ca a doua sansa acordata n-a fost decat timp pierdut.

Tylly
Postat pe 4 Iunie 2010 06:51
am acordat si mi s-a acordat nu a -2-a sansa...a-7-a chiar...a fost la fel sau mai rau.la unele persoane am inteles ca functioneaza, fiecare caz e unic...bine, acum sunt niste lucruri intr-o relatie scrise cu majuscula peste care nu se poate trece...tot asa, de la caz la caz.ei bine, pt acele lucruri eu nu as acorda o doua sansa...sau cel putin, pana acum nu am facut-o.peste lucrurile minore se poate trece si se poate da intotdeauna o a doua sansa...
magdabeauty
Postat pe 4 Iunie 2010 07:03
da e adevarat, depinde cui oferi a doua sansa, eu cred ca toti avem dreptul la macar a doua sansa
gregorio
Postat pe 5 Iunie 2010 06:47
De la: gregoryo, la data 2010-06-04 06:20:04ma intereseaza in ce context se poate acorda a doua sansa? ce credeti?



Daca vorbim strict dpdv al unei relatii intre un barbat si o femeie, devine mai complex subiectul, deoarece toti facem compromisuri pe parcursul ei, mai mici sau mai mari...acordam noi sanse , dintr-un singur motiv pana la urma: iubim pe cel de langa noi, iar gandul pierderii acestuia nu ne bucura deloc.
Raportand aceasta a doua sansa la modul general...exista varii motive pt care o acordam, sau ni se acorda! unele dintre ele ar putea fi sentimentele care ne leaga de acea persoana, tipul de relatie dintre noi, credibilitatea celui din fata noastra atunci cand cere o noua sansa, etc.
Morena29
Postat pe 5 Iunie 2010 09:43
De la: Celleste_, la data 2010-06-04 06:51:15Se spune ca toti avem dreptul la a doua sansa. Asa o fi...
mie insa, viata mi-a demonstrat ca a doua sansa acordata n-a fost decat timp pierdut.



cell , eu cred cand vine vorba de a doua sansa, ori a zecea, ori a mia , ca e vorba de sansa in sine. nu sunt aceleasi persoane la mijloc.
bluelight
Postat pe 5 Iunie 2010 09:48
cell ai foarte mare dreptate. PIERDERE DE TIMP.
anirica
Postat pe 5 Iunie 2010 09:51
DEPINDE

De cele mai multe ori este doar pierdere de timp
anca_53
Postat pe 5 Iunie 2010 13:06
atunci e vorba de "sansa"pe care ti-o da viata.O noua sansa la fericire pt ca persoana care te-a ranit astfel incat sa ceara a doua sansa, o va face din nou poate nu cu aceeasi intensitate, dar...ruptura s-a produs!
bluesnow
Postat pe 5 Iunie 2010 22:18
eu nu cred ca o relatie, odata rupta, va mai fi la fel vreodata: increderea e greu, aproape imposibil de reconstruit. Sau eu, una, nu sint suficient de puternica sa o reconstitui. Recunosc, nu pot.
Si aici ma refer la minciuni, tradari si chestii grele. Ca ne bestelim si ne trece, e cu totul altceva...
quasaria
Postat pe 5 Iunie 2010 22:26
Asta cam asa e. Ce e rupt, rupt ramane. La fel cum cred ca daca nu mai iubesti pe cineva, nu mai poti sa reinvii dragostea.
Doara
Postat pe 5 Iunie 2010 22:35
De la: Celleste_, la data 2010-06-04 06:51:15Se spune ca toti avem dreptul la a doua sansa. Asa o fi...
mie insa, viata mi-a demonstrat ca a doua sansa acordata n-a fost decat timp pierdut.




ai dreptate.vecinii mei mi-au demonstrat asta.s-au impacat ,ca sa ajunga in 3 luni la divort.
caasandra
Postat pe 6 Iunie 2010 00:45
De dragul discutiei, hai sa recunoastem ca toti am acordat o a doua sansa, si ne-ar place sa ni se acorde o noua sansa, in care sa aratam cum suntem de fapt, ca putem mai mult, ca putem fi ceea ce-si doresc ceilalti, insa...
Exista intentia ca celalalt sa te ia drept prost si a doua oara. Si, accepti sau nu ! Asta este de fapt a doua sansa !
calimera70
Postat pe 6 Iunie 2010 03:02
A 2 a sansa : categoric NU! vei regreta enorm.
ioanna_popa
Postat pe 6 Iunie 2010 04:46
si eu am acordat nu inca o sansa ...ci zeci de sanse si a fost in zadar ...mereu venea la mn si imi spunea ca e prost ca ma iubeste si ca nus dc a facut greseliile pe care le facuse ...si ca sa ce sa fie bine o perioaada si dupa aia sa o ia iarasi de la capat...bineinteles dak intradevar persoana de langa tine chiar iti demonstreaza ca ii pare rau eu atunci zic ca mai merita o sansa...asta k sa nu zici ca nu i-o oferi:)
cristina24
Postat pe 6 Iunie 2010 06:08
de multe ori la a doua sansa nu se ajunge daca da ,in mod sigur nu va fi mai bine vei trai mereu cu sentimentul de repetare sau cu gandul ca ceva nu este in regula cu tine mai bine ar analiza de zece ori ce are de castigat si ce de pierdut si apoi decide dar eu nu s de acord cu a doua sansa nici pt mn nici pt cel de langa mn
mary_yahoo_com
Postat pe 6 Iunie 2010 06:54
Nu are rost sa te minti singura si sa pierzi timpul,sa suferi pt.o sa te gandesti tot timpul ca e tot cu "aia"cand nu vine acasa la timp sau te minte ca are treaba si daca a facut-o odata o va face de multe ori,sa fii sigura,barbatii mint cu nonsalanta,cred ca minciuna este ca o a doua manusa pt.ei.Vezi-ti de viata ta si ai incredere in tine,respecta-te si iubeste-te pe sine si o sa vezi ca o sa iti gasesti iubit care sa te merite si care sa nu te insele,mai sunt si barbati buni,dar nu trebuie sa dai totul de la tine ci sa te lasi iubita mai mult,nu te lasa dusa de val fii constienta vanatoarea e foarte palpitanta pt.un barbat pana obtine ce nu poate avea si s-ar putea sa fie si in continuare f.bine daca sunteti compatibili sexual,conteaza f.mult,poti sa fii ca si drogul pt.el in cazul compatibilitatii sexuale.Bafta si mult noroc la urmatorul iubit.
garbo021133
Postat pe 6 Iunie 2010 07:15
Nimic nu e in zadar.Uneori acordam a doua sansa sau a ...sansa pentru ca nu putem accepta ca ne-a inselat increderea.Unii te pot judeca dar eu cred ca atata timp cat inca iubesti ,inca mai speri.si acorzi sanse dar in acelasi timp iti acorzi tie ragaz sa te decizi daca mai poti merge mai departe si cand ai puterea sa renunti.Eu cred ca nu conteaza nr sanselor ci cum ne simtim noi atunci cand le oferim.Daca oferi o sansa probabil mai speri. Daca nu o mai oferi e sigur ca simti ca nu merita.Trebuie sa treaca timpul,probabil vei suferi dar trebuie sa vina clipa cand vei simti ca poti sa te rupi de acea persoana si mai tarziu sa nu ai regrete ca nu ai incercat.Parerea mea e sa faci ce simti la momenyul respectiv dar nici sa te umilesti la infinit nu merita.
danalorena1
Postat pe 6 Iunie 2010 07:25
nimeni de pe aceasta planeta nu merita a doua seansa este o mare prostie.daca a gresit o data si ierti se invata si va repeta.in concluzie a gresit grav o schimbi sau il schimbi
nelutyby
Postat pe 6 Iunie 2010 07:32
De la: nelutyby, la data 2010-06-06 07:32:10nimeni de pe aceasta planeta nu merita a doua seansa este o mare prostie.daca a gresit o data si ierti se invata si va repeta.in concluzie a gresit grav o schimbi sau il schimbi



nu cred ca exista cineva pe lume care sa nu fi avut o a doua sansa, inseamna ca nu a gresit niciodata, iar asta este practic imposibil. daca nu cumva mai exista si sfinti. exista o vorba din popor: daca ierti o data, o faci din dragoste, daca ierti si a doua oara, o faci din prostie. singurele sanse la puterea infinit le obtine de la parinti, dar si asta depinde cat de dezvoltati psihic sunt acestia. daca tu gandesti ca nimeni nu merita o a doua sansa, mai reflecteaza putin. nu cred ca ti s-a intamplat sa gresesti vreodata si sa nu ti se dea aceasta a doua sansa. nu cred ca n-ai gresit niciodata la scoala, la locul de munca, in fata prietenilor, etc. si apropo, era vorba de a doua sansa in general, nu neaparat intr-o relatie dintre un barbat si o femeie. in cazul asta, mai ierti si din dragoste, si din prostie, si din nebunie, faci compromisuri, te umilesti, doar ca sa nu se intample inevitabilul. mie mi s-a intamplat, nu vroiam sa cred ca nu mai e nimic. atunci, da, putem spune ca e o pierdere de timp, pt ca greselile repetate se mai fac si intentionat, ca "am vrut sa o termini tu cu mine". ruptura oricum se va produce, indiferent cata suferinta va produce.

dar la munca, daca nu ti se da o a doua sansa, e cam nasol. pt ca nu poti demonstra ca ai capabilitatea de a face altfel, chiar daca nu ai luat decizia corecta de la inceput. asa ca............
monica30
Postat pe 6 Iunie 2010 08:27
De la: gregoryo, la data 2010-06-04 06:20:04ma intereseaza in ce context se poate acorda a doua sansa? ce credeti?


parerea mea este ca se poate acorda in orice context. acum depinde cat timp ai sa te gandesti la asta, pt ca trebuie gandit obiectiv, detasat. ti-a gresit cineva, indiferent de gravitatea faptului, arunci, spargi, urli, plangi, te linistesti si apoi te gandesti daca merita sau nu sa faci efortul asta.

daca o veni vreun dezaxat la tine si te ataca incercand sa te omoare............nu prea ai timp sa te gandesti

situatiile difera, dar daca ierti o data, trebuie sa fii mai prevazator, sa vezi daca se profita de sansa pt a se indrepta situatia sau pt a o compromite definitiv.

parerea mea. daca vrei sa afli mai multe, anunta-ma si iti pot da exemple cu toate situatiile in care m-am aflat.
monica30
Postat pe 6 Iunie 2010 08:36
De la: ioanna_popa, la data 2010-06-06 04:46:51A 2 a sansa : categoric NU! vei regreta enorm.

Ai dreptate Ioana: categoric NU.
Regret enorm ca am acordat a doua sansa.Asta e...Nu m-am ascultat pe mine ci... am tinut cont de parerea ...altora
gavril
Postat pe 6 Iunie 2010 09:16
a doua sansa este o noua speranta.nu conteaza cate sunt,dar intr-o zi drumul se infunda de atatea sanse si ori ti le gratuleaza fiindca a devenit plictisitor ori ii pune capat.in genere e bine ca a doua sansa sa aiba un punct bine definit dupa ea.
garbo091117
Postat pe 6 Iunie 2010 09:40
euuu..nu cred ca exista....
desi am acordat-o...se pare ca am gresit si mai rau...
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 09:42
A doua sansa o acorzi pt. a te convinge ca nu merge.Un foc reapris nu va arde niciodata ca prima oara.Totul este relativ,depinde de pragul fiecaruia de toleranta.Intodeauna conteaza cum poti trai(accepta) cu defectele partenerului fara a-l schimba.
dodo58
Postat pe 6 Iunie 2010 09:43
eu zic...ca daca nu ti-ai primit o lovitura destul de zdravana....sa dai omului o a 2-a sansa....sa ti'o poata aplica MORTAL!
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 09:46
pro sau contra?
cand ai oferit a doua sansa cred ca esti tentat sa zici k nu a meritat,pt ca vorba cuiva traiesti cu sentimentul ca se repeta,increderea e destul de greu de reconstruit...
eu insa m-as gandi un pic daca ar trebui sa acord a doua sansa....m-as pune in pielea celui caruia ar trebui sa o acord.
nu suntem decat umani si putem gresi la fel de usor cum respiram,asta nu inseamna ca ne place ceea ce ii facem celui drag,inseamna doar ca am fost netrebnici intr-un moment de slabiciune.
eu cred cu tarie ca oamenii care vor sa se schimbe ,se schibma si invata din greselile lor si ei merita a doua sansa si as oferi a doua sansa chiar daca exista posibilitatea ca persoana respectiva sa nu-si doreasca sa se schimbe.
inainte de a gresi cu toti suntem viteji,dupa ....se cam sparg randurile...
seakiki11
Postat pe 6 Iunie 2010 09:49
De la: bluelight, la data 2010-06-05 09:48:38
De la: Celleste_, la data 2010-06-04 06:51:15Se spune ca toti avem dreptul la a doua sansa. Asa o fi...
mie insa, viata mi-a demonstrat ca a doua sansa acordata n-a fost decat timp pierdut.



cell , eu cred cand vine vorba de a doua sansa, ori a zecea, ori a mia , ca e vorba de sansa in sine. nu sunt aceleasi persoane la mijloc.


a doua sansa e degeaba, nu functioneaza. nu se schimba nimic, doar prelungim boala, asta cand e vb de relatia dintre o femeie si un barbat. o spun din experienta.
MARILENA_25
Postat pe 6 Iunie 2010 09:54
Ai perfect dreptate !!! :)
phoenixbird_ar
Postat pe 6 Iunie 2010 10:17
depinde cui si in ce conditii a ratat-o pe prima
pirania_1960
Postat pe 6 Iunie 2010 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invitatie Workshop Capital Plaza 1 De la: garbo_364 20 Martie 2012 15:38
CURS RELATIA PSIHOTERAPEUTICA: 27-29 NOIEMBRIE 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 23 Octombrie 2009 13:50
Petrecere pentru ziua de nastere a copilului 2 De la: garbo_481618 12 Februarie 2018 00:12
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA 18-20 Septembrie 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 28 August 2009 13:23
Mai sa fie! 3 De la: ratuscaceaurata 27 Februarie 2012 11:53
Setari Cookie-uri