ZIUA RECUNOSTINTEI IN AMERICA !

Preedintele Statelor Unite, Barack Obama, a graiat astazi pentru prima dat un curcan nainte de Ziua Recunotinei, pe care americanii o srbtoresc astazi cu familiile lor, relateaz NewsIn.

De fapt Obama, nsoit de cele dou fiice ale sale Malia i Sasha, a scutit de la moarte doi curcani: Curaj i Carolina.


De la Abraham Lincoln (preedinte ntre 1861 i 1865), preedinilor li se ofer un curcan, pe care, ncepnd din secolul al XX-lea, obinuiesc s l graieze. Federaia Naional a Curcanului prezint n fiecare dou dintre cele mai frumoase exemplare de curcani pe care le are, care dup aceea sunt duse la Disneyland, n California.


"Am plcerea s anun c, datorit interveniei Maliei i Sashei - pentru c aveam intenia s l mnnc - Curaj va fi scutit de aceste destin groaznic i delicios", a declarat preedintele n faa unui curcan imens, viu, dar puin apatic.


"tii, sunt zile n care mi amintesc de ce am candidat pentru aceast funcie", a adugat Obama, care a gzduit mari primul su dineu oficial, n onoarea premierului indian. "Apoi sunt momente ca acesta, cnd graiez un curcan i l trimit la Disneyland", a adugat el, provocnd rsete n grdina Casei Albe.


Pe o not mai grav, preedintele le-a adus un omagiu soldailor americani. "nfruntm o perioada n care numeroase familii americane sufer. Nu exist ndoial, a fost un an greu pentru America. Suntem n rzboi. Economia noastr iese din recesiune, dar calea este nc lung", a declarat Obama.


Ana-Costina Constantinescu
Sursa: ROL.ro

alexxandra
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:28
bre luminatzia ta, ai dat comanda pentru curcan? merge dupa inghetzata
pik_nik
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:35
buna dimineata !d-le Pik-Nik,merge si un curcan umplut,va invit la masa.
alexxandra
Postat pe 27 Noiembrie 2009 10:01
bre ilustrissime, curcanu' daca-i umplut, nu mai merge
si oricum nu-mi place umplut cu inghetata
pik_nik
Postat pe 27 Noiembrie 2009 10:04
De la: pik_nik, la data 2009-11-27 10:04:06bre ilustrissime, curcanu' daca-i umplut, nu mai merge
si oricum nu-mi place umplut cu inghetata



gusturile nu se discuta!
alexxandra
Postat pe 28 Noiembrie 2009 01:51
Cezarica e de laudat intentia ta de a deschide multe topice de cultura generala dar iti cam pierzi consistenta. Ori o tii pe traditii romanesti (vezi topicul cu Sf. Andrei) ori intri pe multiculturale si atunci spune-ne si noua ca sa stim de unde iti iei informatiile sa le spunem alora de acolo sa fie mai consistenti.
Maaai, nu cumva tu esti...cu drag Alexxa?????
Ciresica
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:17
In definitiv Brutus a jucat un mare rol in viarta lui Cezar, asa cum forumul joaca un rol asemanator in viata lui Cezarel.
Ioana007
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:25
Adica forumul il ucideaza pe Cezarica?????
Ciresica
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:31
Daca Brutus nu il strange de gat in acest moment, s-ar putea sa-l strang eu pentru articolul acela idiot scris despre Miorita.Ba am sa pun si cainii sa-l muste de punctele lui mai slabe.
Ioana007
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:36
...nu l-am auzit pe Obama sa se strofoace pentru traditiile noastre...

...ziua reconoastintei...ziua mamei..ziua tatalui..haloen...valentina ala...

...bre, avem sarbatori frumoase: pe 6 decembrie nu am vezut la tel. americani comparant nuielusa (daca pana si noi zacem : 6 decembrie, zaua cand va triunfa staua lui baselu marinelu - vez blonda di la drept)...steaua...sorcova...dragobete...martasor...

...mai termenati cu americanismele ca nima in lume nu-si bate joc de sarbatorile lui ca sa adopte pe ale altora...
daria_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:27
Romanul s-a nascut nu numai poet, ci si pupacios.Nu este nici o crima sa respectam traditia unui popor, important este sa ne mentinem si traditiile noastre populare.
Ioana007
Postat pe 28 Noiembrie 2009 18:06
mao cezarel...ai inceput si tu sa deschizi topicuri cu duiumul si fara importanta????
tutankhamon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:44
cred ca e o moda sa deschizi topicuri unul dupa altul

o sa-mi deschid si eu unul, pai ce puii mei eu sa nu am nici un topic pe garbo, tz tz tz nu se poate asa ceva
nelly05
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:53
da nellyutzo sa nu uiti de copyiile lui paste
LILO
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:55
o sa incerc sa nu uit, cu toate ca de cand sunt pe garbo nu cred ca am dat de 5 ori copy/paste.....da daca e musai...cu placere
nelly05
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:59
e musai nelly...ca sa fii trendy-flendy....
tutankhamon
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:03
Ioano, asa-i... si eu am "handicapul" asta... is pupacioasa

uite...
garbo_C
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inscrieri EzotericFest ed VII 10-13 nov 2011 1 De la: Marcel_D 7 Septembrie 2011 13:22
Craciunul la romani 6 De la: casperphantom 26 Decembrie 2010 09:36
ZIUA MONDIALA A TEATRULUI 1 De la: Alexxandra 27 Martie 2010 16:46
CINE SUNT VINOVATII?? 11 De la: ratuscaceaurata 12 Februarie 2012 19:46
cutremurul din Chile 1 De la: Alexxandra 28 Februarie 2010 13:12
Setari Cookie-uri