a doua sansa

eu cred ca este ok sa acorzi cuiva o a doua sansa. Doar daca simti ca o merita. O data am acordat-o si eu cuiva... chiar daca simteam in adancul sufletului ca va fi o pierdere de timp.... chiar am stiut asta... Dar.... nu regret nici o secunda . Faptul ca am putut sa iert ceva de neiertat pentru altii, faptul ca am reusit sa trec peste tot ... mi-a dat un sentiment placut. Apoi cand el a revenit la vechile obiceiuri ... m-am simtit mai usurata si mai fericita ca niciodata... nu ma merita. Si acel seniment pe care poate altii nu-l cunosc intr-o viata intreaga ... l-am trait tocmai datorita faptului ca m-am simtit curata si nevinovata si de 10 ori mai puternica decat atunci cand imi puneam intrebarea daca merita o a doua sansa. Unii invata din propriile lor greseli, altii nu. Depinde tu de care parte a acestei linii te afli.
anca909
Postat pe 6 Iunie 2010 17:50
usor de data sfaturi insa foarte greu cind tu esti cel care trebuie sa iei o decizie pentru a oferi a doua sansa .
Se spune ca toti merta o a doua sansa "dar intr-o relatie NU HOTARIT"mai devreme sau mai tirziu se va produce inevitabilul ,acum depinde si despre ce-i vorba cit de grave sint faptele ca daca-i o suparare o besteleala intre parteneri hai treaca mearga se mai poate acorda o noua sansa .
Eu doresc sa te lumineze D-zeu si sa iei cea mai buna decizie pentru tine. MULTA BAFTA!
garbo077323
Postat pe 6 Iunie 2010 20:19
eu persoanal nu cred in a 2a sansa ... o alta sansa e doar o alta dezamagire .. de cele mai multe ori. insa, cu toate astea, am acordat a doua sansa prietenului meu acum ceva timp, si au trecut vreo 2 ani de atunci si inca nu imi pare rau .. depinde doar de persoana si de context
Alxsz
Postat pe 6 Iunie 2010 20:28
mai dar cate sanse pe-aici
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 20:48
eu vreauuu a 15-a sansaaa! se poateeeeeee??
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 22:04
saracu...
roby_cado
Postat pe 6 Iunie 2010 22:06
De ce crezi mereu ca e vorba de barbati si de orgolii ranite?
Doara
Postat pe 6 Iunie 2010 22:07
pai cand tipi in gura mare ca vrei a 15-a sansa,cineva trebuie sa ti-o acorde..,corect?

in cazul lui fleur...,as zice ca e vorba de un barbat..

sau...
roby_cado
Postat pe 6 Iunie 2010 22:09
bre io am zis demult k nu mai vb cu tine!
totul e la shto....dc nu ti-ai dat inca seama!
deci...e absoluut anormal sa ti=o acorde cineva si pe=a 3-a daramite pe....dar deh! ce stau eus atzi explic tiee
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 22:11
Ia si iti da tu cu parerea in continuare. Dar poate reusesti sa-ti ridici privirea si dincolo de varful pantofilor tai.
Doara
Postat pe 6 Iunie 2010 22:13
A doua sansa intr o casnicie este compromisul;interesul;sau poate copii dar lor nu le cere parerea nimeni.....dar o rana deschisa se vindeca poate in timp dar cicatricea ramine,si nu va dispare niciodata .
Risca sa se redeschida rana mult mai profunda si dureroasa si poate nicidata sa se vindece complet ........Dar sa nu uitam sa sintem intr o lume moderna,unde totul este permis (totul se pune pe seama societati...scuza ) ;unde lumea sa dezbracat de multe calitati umane,onoarea,cinstea.... primeaza ,,,bani si sexul,,, unde familia nu mai este,, sacra nici copii,,
Deci casatoria este in pericol ,,,juramintul cuplului facut in fata antarului,lui Dumnezeu si a celor dragi a ramas o formalitate usoara ptr multii.....dar????????
scarlett
Postat pe 6 Iunie 2010 22:15
Toti avem dreptul la a doua sansa. Depinde de fiecare daca o merita sau nu.Oricum timpul o va dovedi. Nu vad unde este greseala daca acorzi o noua sansa.Cel putin nu poti sa-ti faci reprosuri ca n-ai incercat.......iar daca persoana se dovedeste a fi meritat-o nu-ti pare rau. In caz contrar mai bifezi o experienta neplacuta,in drumul tau prin viata.
Prima data acorzi o sansa din dragoste, a doua oara din prostie......
eemy
Postat pe 6 Iunie 2010 22:20
fleur...,numai tu esti desteapta,si-ti dai seama ca e la shto..,cred ca de la vizitele dese la ikea t-i se trage..

dor..,sunt prea mic pentru a ma lua in piept cu astfel de genii,"specializate" intr-ale vietii ..

asa ca....pas..


roby_cado
Postat pe 6 Iunie 2010 22:24
Mai bine.
Doara
Postat pe 6 Iunie 2010 22:28
daca nu a mers ceva din prima de ce ar merge a doua oara, sau a 3 oara sau a 'nspea mia oara?sentimentele sunt si raman poate uneori dincolo de timp, nu la aceeasi intensitate insa te gamdesti cum va fi viata ta peste acel timp daca dai o a doua sansa sau nu. Contabili deschid un T mare si pun intro parte bune si in alta rele, acelasi lucru iti spun si tie pune in balanta si vezi ce cantareste mai greu cele bune sau cele rele..si at o sa iti dai seama daca se merita...bafta
onutza_1989
Postat pe 6 Iunie 2010 22:54
Acorzi a doua sansa functie de cat de ,,pretentios'' esti cu tine insuti. Se poate acorda o a doua sansa functie de situatia care o impune; daca incerc sa ma gandesc la o relatie ,,in doi'' este destul de dificil. Noi femeile , in general, acordam destule sanse. Pana la un moment dat. Cred ca totul are o limita care include chiar si acordarea de sanse.Daca ajungi sa acorzi o a doua sansa faci deja un compromis.Compromisul inseamna deja o ,,ruptura'' sufleteasca.Eu personal , am acordat nu ,,o a doua sansa'' ........multe chiar!Cumulate aproape 20 ani....N-a fost bine...Caracterul nu se pate schimba. Te nasti si mori cu el!
cris45
Postat pe 6 Iunie 2010 23:00
Nu cred an a doua sansa ,eu am fost intr-o situatie in care am oferit a doua sansa ,insa nu a iesit nimic .Pot spune ca a fost mai rau oricum mi-au fost inselate asteptarile....
erjike60
Postat pe 6 Iunie 2010 23:20
intr-adevar,a 2a sansa NU trebuie data oricui,doar persoanei care iti dovedeste ca o marita.pt ca daca ai fost cu orice prost si ala tea inselat uh ii mai acorzi o a 2 a sansa doar din prostie.dar daca cel de langa tine iti dovedeste sincer ca o merita si ca te-a inselat intr-un moment de nebunie sau de singuratate,caci uh nu erai langa el atat timp cat a avut el nevoie,DAI-O!altfel vei regreta toata viatza,credeti-ma!!!
garbo108030
Postat pe 7 Iunie 2010 08:45
De la: Morena29, la data 2010-06-05 09:43:07
De la: gregoryo, la data 2010-06-04 06:20:04ma intereseaza in ce context se poate acorda a doua sansa? ce credeti?



Daca vorbim strict dpdv al unei relatii intre un barbat si o femeie, devine mai complex subiectul, deoarece toti facem compromisuri pe parcursul ei, mai mici sau mai mari...acordam noi sanse , dintr-un singur motiv pana la urma: iubim pe cel de langa noi, iar gandul pierderii acestuia nu ne bucura deloc.
Raportand aceasta a doua sansa la modul general...exista varii motive pt care o acordam, sau ni se acorda! unele dintre ele ar putea fi sentimentele care ne leaga de acea persoana, tipul de relatie dintre noi, credibilitatea celui din fata noastra atunci cand cere o noua sansa, etc.
YANG
Postat pe 7 Iunie 2010 09:17
Si eu am dat dreptul la a doua sansa...Nu a mers...S-a pierdut timp.

insa, am ales a doua mea sansa in viata cu altcineva, si e OK
csabyy
Postat pe 7 Iunie 2010 15:41
De la: fleurdelis, la data 2010-06-06 09:46:19eu zic...ca daca nu ti-ai primit o lovitura destul de zdravana....sa dai omului o a 2-a sansa....sa ti'o poata aplica MORTAL!


Cat e de adevarat !

Am acordat nu o a 2 a sansa ci a .. nu stiu cata, am acordat sansa familiei noastre atunci cand mi-a cerut sa mai facem un copil ca sa putem fi o familie din nou si ...?
Rezultatul : a vrut copilul dar acum nu il mai vrea , a fost prost o data ca s-a razgandit si mi-a cerut sa ne impacam acum nu mai vrea sa fie !
Singurul om caruia trebuie sa ii acorzi sanse esti tu insuti ! Altfel , din frica , disperare si in final iubire ajungi ca mine si fara familie si cu doi copii d crescut , din care unul inca nenescut . Ce vina au ei ?
oricum pana la urma o sa ma ridic si o sa fiu mai bogat ca toti cu doi copii si cu bucuria de a-i vedea crescand . El nu are NICI O SANSA la implinirea asta .

Cred ca v-am batut pe toti nu ?:) :(
BadilaR
Postat pe 7 Iunie 2010 16:22
YoKo
Postat pe 7 Iunie 2010 19:49
De la: BadilaR, la data 2010-06-07 16:22:14
De la: fleurdelis, la data 2010-06-06 09:46:19eu zic...ca daca nu ti-ai primit o lovitura destul de zdravana....sa dai omului o a 2-a sansa....sa ti'o poata aplica MORTAL!


Cat e de adevarat !

Am acordat nu o a 2 a sansa ci a .. nu stiu cata, am acordat sansa familiei noastre atunci cand mi-a cerut sa mai facem un copil ca sa putem fi o familie din nou si ...?
Rezultatul : a vrut copilul dar acum nu il mai vrea , a fost prost o data ca s-a razgandit si mi-a cerut sa ne impacam acum nu mai vrea sa fie !
Singurul om caruia trebuie sa ii acorzi sanse esti tu insuti ! Altfel , din frica , disperare si in final iubire ajungi ca mine si fara familie si cu doi copii d crescut , din care unul inca nenescut . Ce vina au ei ?

draga BadilaR, eu iti sugerez sa-ti pastrezi un tip de cerebralitate rece si sa treci pe langa cel care te-a facut sa suferi exact ca pe langa un stalp de telegraf. Copiii sunt ai tai , te vei bucura de ei , le vei vedea fiecare zambet,ii vei vedea crescand, ..si vei fi fericita, fericirea e in tine , nu o cauta in ceva exterior tie, nebuni, egoisti, individualisti sunt pe toate drumurile asa ca nu vad ce ce asa deranj mare pt unul din asta :-) Un om de ccalitate..mai rar dar nu imposibil de gasit, bucura-te de fiecare clipa pe care ti-o ofera viata .
oricum pana la urma o sa ma ridic si o sa fiu mai bogat ca toti cu doi copii si cu bucuria de a-i vedea crescand . El nu are NICI O SANSA la implinirea asta .

Cred ca v-am batut pe toti nu ?:) :(
reyya
Postat pe 7 Iunie 2010 19:59
nu stiu de ce s-au intercalat postarile...ma rog..deci lasa-l in urma pe cel care oricum nu te merita, asta era ideea.
reyya
Postat pe 7 Iunie 2010 20:00
draga BadilaR, eu iti sugerez sa-ti pastrezi un tip de cerebralitate rece si sa treci pe langa cel care te-a facut sa suferi exact ca pe langa un stalp de telegraf. Copiii sunt ai tai , te vei bucura de ei , le vei vedea fiecare zambet,ii vei vedea crescand, ..si vei fi fericita, fericirea e in tine , nu o cauta in ceva exterior tie, nebuni, egoisti, individualisti sunt pe toate drumurile asa ca nu vad ce ce asa deranj mare pt unul din asta :-) Un om de ccalitate..mai rar dar nu imposibil de gasit, bucura-te de fiecare clipa pe care ti-o ofera viata .
reyya
Postat pe 7 Iunie 2010 20:01
am acordat o a doua sansa s ce am rezolvat??!am petrecut mai mult timp impreuna iar despartirea definitiva a fost mai grea,nu se merita a se corda o a doua sansa a facut-o odata o va face de fiecare data parerea mea pt k in general toti sunt la fel,fetelor nu e gazu sa mai bagati mana in foc pt absolut niciunul
garbo052835
Postat pe 8 Iunie 2010 08:21
De la: reyya, la data 2010-06-06 14:13:56conteaxa foarte mult contextul acordarii celei de a doua sanse.




Ai perfecta dreptate
anca_53
Postat pe 8 Iunie 2010 11:35
De la: fleurdelis, la data 2010-06-06 22:04:09eu vreauuu a 15-a sansaaa! se poateeeeeee??




Ca iti doresti este OK.

Daca ti se va acorda ramane de vazut.

Poate ne informezi si pe noi cine???? Si cuma ai reusit sa convingi acea persoana...
anca_53
Postat pe 8 Iunie 2010 11:38
De la: garbo052835, la data 2010-06-08 08:21:09am acordat o a doua sansa s ce am rezolvat??!am petrecut mai mult timp impreuna iar despartirea definitiva a fost mai grea,nu se merita a se corda o a doua sansa a facut-o odata o va face de fiecare data parerea mea pt k in general toti sunt la fel,fetelor nu e gazu sa mai bagati mana in foc pt absolut niciunul
Dupa cum v-am spus,,intre oameni lispseste increderea..De asta si se inseala unul pe altul...adica barbatul pe femeie,,femeia pe barbat si tot asa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Iunie 2010 11:47
Eu zic ca a doua sansa se da,,daca ai copii,,daca esti casatorita..Pt ca ai facut un juramant in fata lui Dumnezeu..Il rogi pe Dumnezeu sa iti videce ranile si putere ca sa mergi mai departe Si o lectie buna la sotior sau sotioara,,ca sa tina mainte ce o asteapta data viitoare
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Iunie 2010 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Halloween 2011 6 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:41
LA MULTI ANI! 2010 7 De la: iulius_cezar 1 Ianuarie 2010 06:53
"ORGANIC - FEST"2011,ed.a 8-a 2 De la: eladaela 17 Februarie 2011 11:07
azi a murit actrita Elizabeth Taylor 1 De la: vuvuzela 23 Martie 2011 18:07
scandalul datelor private interceptate de google se extinde! 54 De la: garbo177765 13 Decembrie 2010 11:08
Setari Cookie-uri