a doua sansa

in conditii oceanice, in care pirania inghite tot!
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 10:27
daca e vorba doar de a doua sau a treia sansa,ar fi ok,insa ,din proprie experienta, am oferit pana la a 10 a sansa,si nu s-a schimbat nimic. cateva zile era ok,si p urma se ajungea d unde am plecat. parerea mea, este sa se ofere doar a 2 asansa,pe urma,este doar timp irosit
danuzza
Postat pe 6 Iunie 2010 10:45
De la: pirania_1960, la data 2010-06-06 10:25:21depinde cui si in ce conditii a ratat-o pe prima



SANSA CUI?
Sufletului? (L`ai minti)
Inimii? (Ai insela`o)
Iubirii? (Ai trada`o)

Tie??? TE`AI COMPROMITE!
Lui?????? NU MERITA! Retroactiv te intorci de unde ai plecat!
Puricutza
Postat pe 6 Iunie 2010 11:37
De la: calimera70, la data 2010-06-06 03:02:13De dragul discutiei, hai sa recunoastem ca toti am acordat o a doua sansa, si ne-ar place sa ni se acorde o noua sansa, in care sa aratam cum suntem de fapt, ca putem mai mult, ca putem fi ceea ce-si doresc ceilalti, insa...
Exista intentia ca celalalt sa te ia drept prost si a doua oara. Si, accepti sau nu ! Asta este de fapt a doua sansa !




A doua sansa ...PROFESIONAL....DA

A DOUA SANSA INTRO RELATIE DISTRUSA....NUUUUU.. NICIODATA...

""Din cioburi de iubire"" nu mai ies decat scantei ...si nu imediat ci dupa ani...Prea tarziu ...
anca_53
Postat pe 6 Iunie 2010 11:37
Eu stiu ca am acordat a doua sansa si m-am ales cu 0.Un divort urat,fara casa,cu un copil de crescut si cu foarte multa durere.Aveti grija cui acordati a doua sansa,risti sa fi calcata in picioare mult mai urat decat prima data.
marimoldo
Postat pe 6 Iunie 2010 12:48
Life sucks.... and then we die
Clientu
Postat pe 6 Iunie 2010 13:00
Problema e ca oricate sanse ai acorda unei persoane,in principiu ,ea ramane aceeasi ...si va cadea din nou in aceelasi pacat...repetabila greseala!Mai bine iti acorzi un nou inceput cu altcineva ,asa ai sansa sa nu mai ajungi la situatia in care sa acorzi o a doua sansa.
stanescugean_ph
Postat pe 6 Iunie 2010 13:50
Im all about second chances! Am dat si mi s-au dat. E normal, e uman.
Important cind ti se acorda inca o sansa, sa nu mai calci in aceleasi strachini.
Important cind acorzi inca o sansa,... sa iti asculti instinctul. E singurul lucru care nu te poate insela. Inveti sa-l dezvolti, la un moment dat. Si te atentioneaza...fie prin "fluturasi in stomac" fie prin ... "golurile de aer", ca-n avion

E in natura noastra sa acordam sanse. Dar si instinctul de conservare e foarte natural. De aia eu cred ca trebuie sa le echilibram.

a... si... nu acord sanse "recidivistilor/elor". That's just plain and stupid.

ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 14:01
A acorda N sanse unei persoane doar de dragul iubirii ce i-o porti e curata greseala, pt ca de fapt caracterul acelei persoane nu-l poti schimba..acordand la nesfarsit sanse se creeaza precedentul si acea persoana nu va stii ca aprecieze sansa ca atare , va crede ca de fapt i se cuvine si oricum va fi iertata pt ca ,,oricum" iubirea face ,,minuni".Sunt de acord cu acordarea celei de a doua sanse( desi de cele mai multe ori e fara rost, presupune timp si suferinta ) insa nu sunt de acord cu acordarea sanselor la nesfarsit.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 14:07
De la: stanescugean_ph, la data 2010-06-06 13:50:33Problema e ca oricate sanse ai acorda unei persoane,in principiu ,ea ramane aceeasi ...si va cadea din nou in aceelasi pacat...repetabila greseala!Mai bine iti acorzi un nou inceput cu altcineva ,asa ai sansa sa nu mai ajungi la situatia in care sa acorzi o a doua sansa.


Absolut corect! din start daca se pune in discutie acordarea celei de a doua ,se presupune ca nu a stiut sa aprecieze sau a considerat ca nu exista nimic ce merita protejat ..si atunci e un risc asumat.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 14:09
conteaxa foarte mult contextul acordarii celei de a doua sanse.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 14:13
De la: Puricutza, la data 2010-06-06 11:37:28
De la: pirania_1960, la data 2010-06-06 10:25:21depinde cui si in ce conditii a ratat-o pe prima



SANSA CUI?
Sufletului? (L`ai minti)
Inimii? (Ai insela`o)
Iubirii? (Ai trada`o)

Tie??? TE`AI COMPROMITE!
Lui?????? NU MERITA! Retroactiv te intorci de unde ai plecat!

chiar asa de mult te urasti? a doua sansa pe care-o acorzi .. tie sau altcuiva...poate fi sansa vietii tale. la asta te-ai gandit?
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 14:39
sansa ,,vietii" ?! :-)) noooo..e mult prea mult patetism, crede-ma , o data ce nu a stiut sa o aprecieze pe prima , statistic ..sansele vor fi mult mai mici sa o aprecieze pe a doua , sau a noua..:-)) Priveste in jur si vei vedea cati dintre cei/ cele care au acordat a doua sansa sunt statistic fericiti.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 14:48
daca te referi strict la iubire... nu confunda "prima sansa" cu acordul bilateral.. ca sa zicem asa! dragostea SE NASTE intre doua persoane, niciunul nu acorda celuilalt o sansa de a iubi sau de a se lasa iubit. si cum omul este supus greselii, asa cum ai spus chiar tu.. depinde de context.. evaluezi gravitatea si acorzi dreptul la a doua incercare.
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 15:08
bine zis;Din cioburi de iubire"" nu mai ies decat scantei ...si nu imediat ci dupa ani.
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:16
atunci nu a fost iubire...deci Next :-))) Cioburi de iubire?? cui ii place sa incerce sa le reansambleze(cioburile)?? calcam peste ele si trecem mai departe :-)
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 15:19
chiar daca am gresit,schoaterea de ochii,reprosuri,nu vor intarzia sa apara
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:21
deci,oricat de greu ar fi ,mergem inainte nu privim inapoi
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:22
boss... cam dupa cati ani? la nevoie doamne fere... sa-mi fac planuri
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 15:23
pot fi si cateva luni
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:24
nimeni nu ar trebui sa scoata ochii nimanui...e de bun simt. Se paraseste doar ,,scena" atunci cand exista riscul ca ,,avariile" inimii sa devina mult prea mari si nu mai e loc de altceva.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 15:25
putem ierta,dar nu uitam si la nevoie aducem aminte
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:26
asta e natura omeneasca
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:27
ori cat ai incerca ,te iert dar nu te uit
mariusboss
Postat pe 6 Iunie 2010 15:28
De la: dodo58, la data 2010-06-06 09:43:52A doua sansa o acorzi pt. a te convinge ca nu merge.Un foc reapris nu va arde niciodata ca prima oara.Totul este relativ,depinde de pragul fiecaruia de toleranta.Intodeauna conteaza cum poti trai(accepta) cu defectele partenerului fara a-l schimba.
focul este foc,arde oricum (apropo la bucuresti nici acum n-au stins incediul)lipsa de comunicare va afecteaza.tu astepti sa inceapa el ,el asteapta sa incepi tu.dati cu banul desi aceasta nu este o risca.dialogul rezolva toate ,dialogul nu promisiuni desarte
garbo091117
Postat pe 6 Iunie 2010 15:43
De la: fleurdelis, la data 2010-06-06 09:42:03euuu..nu cred ca exista....
desi am acordat-o...se pare ca am gresit si mai rau...
a lipsit vigoarea sansei,a fost asa-daca...asta nu e o sansa este doar o amanare
garbo091117
Postat pe 6 Iunie 2010 15:47
De la: Clientu, la data 2010-06-06 13:00:56Life sucks.... and then we die
asta ti-ai dorit ,abuz de limbaj,obligatii,sa-l faci sa sufere nu sa ii creezi cu adevarat o alta sansa.si eu ti-as fi facut la fel
garbo091117
Postat pe 6 Iunie 2010 15:49
De la: reyya, la data 2010-06-06 14:13:56conteaxa foarte mult contextul acordarii celei de a doua sanse.
ai creierii infierbantati ,vino la munte
garbo091117
Postat pe 6 Iunie 2010 15:52
gregoryo,te-ar interesa pe d-ta "in ce context se poate acorda a 2-a sansa"
O sa-ti dau cateva idei.Ai putea acorda a-2a sansa copilului care:
- a luat papucul drept in piciorul stang
- a uitat sa aduca restul cand l-ai trimis la cumparaturi
- nu a tras apa la wc.
- a luat tricoul pe dos...etc
sotiei pt ca:
-ti-a pus cafeaua in stanga si tu vrei in dreapta
-ti-a apretat blugii si i-a calcat ..la dunga
-a uitat ca e zi de meci si si-a invitat parintii fara sa-ti spuna
-a plecat la cumparaturi fara sa te intrebe ce doresti..etc
Era mai dificil daca intrebai cand nu se acorda a 2-a sansa !
Iar acum foarte serios,cred ca a 2-a sansa nu ti-o poti acorda decat tie insuti,atunci cand te hotarasti sa incepi o viata noua,din care sa elimini greselile trecutului...adica sa nu le repeti.Asta e a 2-a sansa!
Ariesh
Postat pe 6 Iunie 2010 16:03
in nici un caz
youshin
Postat pe 6 Iunie 2010 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROGRAM EzotericFest 15-18 Nov 2012 Medicina Alternativa 0 De la: 3 Noiembrie 2012 22:44
cutremur in Romania? 16 De la: Ciresica 3 Martie 2010 05:38
"legea"Cojocaru 1 De la: Alexxandra 17 Februarie 2010 18:15
DIAGNOZA SI SCHIMBARE ORGANIZATIONALA: 9-11 NOV. 2012 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 4 Octombrie 2012 10:52
Let's party! 1 De la: lemmonade 9 Mai 2011 14:06
Setari Cookie-uri