Iubiti si cainii vagabonzi!

Buna ziua!
Poate ca ati auzit deja de initiativa legislativa dezbatuta zilele acestea in Parlament referitoare la problema cainilor maidanezi. Este vorba de adoptarea eutanasiei in masa sau de lasarea, la latitudinea autoritatilor locale, a metodei de gestionare a numarului cainilor comunitari. Mai precis, alesii trebuie sa hotarasca daca vor mai permite existenta lagarelor de exterminare ale primariilor, daca ONG-urilor li se va interzice sa monitorizeze actiunile hingherilor, daca un caine mai are dreptul de a fi adoptat, daca animalul tau este un caine fara stapan si deci poate fi luat si omorat, daca cei considerati agresivi vor fi ucisi in 48 de ore!
Daca sunteti impotriva tuturor acestor aberatii inumane, daca nu vreti ca hingherii sa decida soarta cainilor, daca nu vreti ca istoria neagra a anilor 2000 sa se repete, daca nu mai vreti ca banii vostrii sa fie folositi pentru ucidere, daca vreti ca intelepciunea, ratiunea, corectitudinea, umanitarismul sa invinga, veniti luni, 11 aprilie, intre orele 14:00 - 17:00, in parcul Izvor, in fata Camerei Deputatilor, pentru a protesta impotriva indiferentei si a cruzimii!
Daca nu puteti ajunge la protest, incercati macar sa semnati petitia FNPA impotriva eutanasiei: http://www.fnpa.ro/petitie/
Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj! Va rog sa nu fiti indiferenti si sa va amintiti ca daca vrem o tara mai buna, mai curata si mai civilizata, trebuie sa ne implicam cu totii!

eva_ptrm
Postat pe 9 Aprilie 2011 12:55
pai tocma', ca-n tarile cu mult mai curate si mai civilizate se ucid cainii vagabonzi... adeca, se eutanasiaza, deh...
zambil
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:03
Eu semnez petitia aia, cu o conditie: da-ne adresa ta, sa iti trimitem tie toti maidanezii, ca sa ai grija de ei, sa-i hranesti, sa ii tii sa nu muste pe cine li se pune pata, sa nu deranjeze, sa nu imprastie gunoaiele si, in general, sa te speli pe cap cu ei.
Bre, mai scutiti-ma cu "umanismul" asta al vostru! Plangeti cu lacrimi de crocodili de mila maidanezilor, si cand e vorba de incalcarea dreptului la integritate corporala a semenilor vostri, va faceti ca ploua. Mie unuia nu imi convine sa ii vad zi de zi incurcandu-se in picioarele mele, sa ii aud zi de zi, dis de dimineata urland si latrand si, mai ales, nu imi convine sa ii vad cum atenteaza la integritatea copiilor. Si cand vad cate unul din asta cu apucaturi agresive, chiar daca imi plac foarte mult cainii, il bat de se kk pe el. Daca ramane si lat dupa aia, prea putin imi pasa. A doua oara sigur nu va mai musca pe nimeni. Si nu ma lua cu "spatiul personal", "instinctul lor de aparare", ca habar nu ai de notiunile astea. "Spatiul personal" al maidanezilor e acolo unde nu deranjeaza nici macar pe o singura persoana din cel putin 10. Punct.
Thor_again
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:07
stati asa si nu manati... problema e destul de complexa ! la fel ca pe cei care nu accepta avorturile, sau anticonceptionalele, sau desprinderea de la aparate a celor muribunzi... sunt si acesti anti-eutanasiei ! (eu am facut copy la acest cuvant si acolo unde trebuie sa-l postez, voi face peste, chiar daca timpul nu se potriveste....) ! deci cu ei, nu ai ce sa vorbesti, ptr. ca ei sunt convinsi de un lucru, absurd, pentru noi ! daca eutanasiei se facea cu multi ani in urma, era mai bine ! si asta va scrie cineva care adora animalele si care, in afara de muste si tzantzari.... nu ar face rau la nici un alt animal ! sau pasare. chiar nici la unele reptile ! din pacate, taoata suferintza asta a maidanezilor, a fost creata tot de animalul asta, numit om ! din prostie.... ca doar nu-i lipseste ! amanunte stiti si voi. de ce exista maidanaezi sau acum cativa ani, si maidanezi din rasa omeneasca. nefacuta la timp, o asemenea actiune, eutanasiei, aduce si mai multa suferintza animalelor si binenteles oamenilor ! nu ca prea imi pasa de ei... dar de cativa, da ! toti acesti caini maidanezi, nu sunt fericiti ! un caine ca sa fie fericit, trebuie sa aiba ingrijire si dragoste de la eventualii stapani ai lor. ingrijire medicala si alimentara. altfel, toti sufera, chiar daca nu pot sa spuna asta ! o actiune de eutanasiei facuta in conditii "omenesti".... (scuze....) nu ar face decat bine, prin a scapa in primul rand animalele de suferintze (foame, purici, viermi intestinali, frig, caldura, etc.) ! suna rau.... dar e spre bine ! PRECIZEZ inca o data, ca aceasta actiune sa fie facuta la modul in care animalele sa nu sufere de loc ! si exista aceste metode, nu sunt convins ca acest guvern se intereseaza sa le aplice ! atunci, trecem si la eutanasiei guvernului ! asta ar fi actiunea cea mai binevenita acestei tari ! dar sa ne intoarcem la bietele animale, suflete pure si foarte folositoare omului, sub diferite forme ! stai linistiti, nu le enumar... ! parte din maidanezi (si tziganii ce sunt...? as intreba...) ar trebui sa fie selectati ptr. a fi donati diferitilor oameni care isi dorec un caine ! sau pisici ! si pisicile sunt importante ! nu trebuie eutanasiei !!! nu uitati ce s-a intamplat in Egipt, cu cateva luni in urma.... pardon, am vrut sa scriu, cu cate mii de ani in urma !!! (vezi google....) singurul care strica orice echilibru in natura, este idiotul asta de om ! (eu nu am stricat, asa ca nu ma bag.....) !!!! pe langa asta, nici macar nu e in stare sa repare, acea creanga pe care si-o taie singur de sub el !!!!! l-am vazut pe cretinul ala de basescu cand semna.... acea decizie legislativa... ce sa va spun.... m-au apucat bassss... ! nu conteaza, nu asta e important, important e ca, cu toata tristetea, trebuie pus capat in primul rand, suferintelor acestor nobile animale !!!!! si asta o spun sincer !!! noi, aici nu putem hotara nimic.... dar putem sa ne varsam focul ! sau matzele..... !
barboneli
Postat pe 9 Aprilie 2011 14:10
Te rog nu iti mai bate capul cu ignorantii tarii asteia....Iti dau eu o solutie....cea pe care am aplicat-o si eu ca mi-a ajuns la os.....PLEACA!!!!!!! SI NU MAI PRIVI INAPOI!!! TARA ASTA MERITA O BOMBA NUCLEARA CU Plutoniu 239.....
ganea_marilena2003
Postat pe 19 Aprilie 2011 02:27
De la: eva_ptrm, la data 2011-04-09 12:55:51Buna ziua!
Poate ca ati auzit deja de initiativa legislativa dezbatuta zilele acestea in Parlament referitoare la problema cainilor maidanezi. Este vorba de adoptarea eutanasiei in masa sau de lasarea, la latitudinea autoritatilor locale, a metodei de gestionare a numarului cainilor comunitari. Mai precis, alesii trebuie sa hotarasca daca vor mai permite existenta lagarelor de exterminare ale primariilor, daca ONG-urilor li se va interzice sa monitorizeze actiunile hingherilor, daca un caine mai are dreptul de a fi adoptat, daca animalul tau este un caine fara stapan si deci poate fi luat si omorat, daca cei considerati agresivi vor fi ucisi in 48 de ore!
Daca sunteti impotriva tuturor acestor aberatii inumane, daca nu vreti ca hingherii sa decida soarta cainilor, daca nu vreti ca istoria neagra a anilor 2000 sa se repete, daca nu mai vreti ca banii vostrii sa fie folositi pentru ucidere, daca vreti ca intelepciunea, ratiunea, corectitudinea, umanitarismul sa invinga, veniti luni, 11 aprilie, intre orele 14:00 - 17:00, in parcul Izvor, in fata Camerei Deputatilor, pentru a protesta impotriva indiferentei si a cruzimii!
Daca nu puteti ajunge la protest, incercati macar sa semnati petitia FNPA impotriva eutanasiei: http://www.fnpa.ro/petitie/
Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj! Va rog sa nu fiti indiferenti si sa va

amintiti ca daca vrem o tara mai buna, mai curata si mai civilizata, trebuie sa ne implicam cu totii!





cui ii multumesti?poporul nostru se trage din barbari!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 19 Aprilie 2011 05:55
Iubesc cainii, chiar si pe cei vagabonzi, dar, decat viata de asta in gunoaie, plini de boli si infometati, eutanasierea mi se pare o solutie, atata timp cat nu suntem in stare sa ne alimentam bine copiii vagabonzi (intai de toate). Moartea nu e cel mai rau lucru din viata noastra sau a cainilor.
Juna
Postat pe 19 Aprilie 2011 10:00
mai, mie-mi plac nemtii (mai nou!)!
io propun sa mai puna ei de niste proteste si greve pt noi, ca noi nu prea suntem in stare!
ei par mai eficienti!

ciudat cum lor le pasa de animalele si problemele noastre, ca sa nu zic oi, si nou ba!
pana la urma, ne meritam soarta!
si cum io nu intentionez sa fiu patrioata, ma tirez curand
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:15
O sa vinzii sacii aia de purici la chilu' de blana?
anakin
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:38
neee!
ii las pe maini bune!
ba chiar poate reusesc sa iau unu' cu mine, de prasila
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:42
O sa fie un holding, cu raspindire planetara.
Sacii de purici International SRL, nu?
anakin
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:45
hi hi
o sa te rogi tu de mine sa-ti dau si tie un matz din asta celebru!
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:47
pisoi mic si pufos
tusi_Oli
Postat pe 19 Aprilie 2011 12:56
De la: ganea_marilena2003, la data 2011-04-19 02:27:00Te rog nu iti mai bate capul cu ignorantii tarii asteia....Iti dau eu o solutie....cea pe care am aplicat-o si eu ca mi-a ajuns la os.....PLEACA!!!!!!! SI NU MAI PRIVI INAPOI!!! TARA ASTA MERITA O BOMBA NUCLEARA CU Plutoniu 239.....


mai, marinelo, ca te-ai carat, e fix treaba ta.da, de ce sa-mi chice mie bomba-n cap? ca vrei tu? daca preferi plutoniu, n-ar fi mai bine sa-l folosesti chiar mataluta pe post de sampon?
si_totusi
Postat pe 19 Aprilie 2011 13:33
pi ea l-ar fi preferat, da' nu gsea chiar plutoniu 239 Gsise dct 238, da' nu-i ierea bun, c la se njumtete pe la 88 de ani de nici nu-i ieea supa aa de bun
Thor_again
Postat pe 19 Aprilie 2011 14:20
lasa, thoru ca se descurca ea. vad ca e foarte intelegenta.poate sa puna putintica apa tare si trotil.iese un balsam, pe cinste. nu-i mai trebuie hair stilist.si nici n-are nevoie de injumatatiri pe la plutoniu. cica, cheptanatu cu bomba e cea mai buna metoda de a incepe o zi fericita
si_totusi
Postat pe 19 Aprilie 2011 14:46
dap, da' mai intai tre' sa se tunda cu petarda, p-orma sa se cheptene. he, he, he, balsam zici? coafura rezista...
Thor_again
Postat pe 19 Aprilie 2011 14:50

milano...coafura rezista!!
paris...coafura rezistaaa
zambila
Postat pe 19 Aprilie 2011 15:17
da` pe Omu`?
esme
Postat pe 19 Aprilie 2011 15:22
De la: ganea_marilena2003, la data 2011-04-19 02:27:00Te rog nu iti mai bate capul cu ignorantii tarii asteia....Iti dau eu o solutie....cea pe care am aplicat-o si eu ca mi-a ajuns la os.....PLEACA!!!!!!! SI NU MAI PRIVI INAPOI!!! TARA ASTA MERITA O BOMBA NUCLEARA CU Plutoniu 239.....



hmmm... ! iar solutia pe care mi-o dai.... cum sa zic.... e mult prea tarzie... !!!! dar chiar cu bomba atomica/nucleara.... plutoniu 239.... ntz... nu e numarul meu norocos ! dar chiar nu-i pacat sa se duca toti.... cu bomba asta ? ce facem cu "neignorantzii"... ? la care eu sunt shefu'... ! ca chestie... ai tu idee cati ignoranti sau de cati ignoranti, a scapat tara asta, aplicand solutia ta ? aproape cat facea bomba aia... ! dar cum ramane cu cainii.... ca de asta vorbeam ?
barboneli
Postat pe 19 Aprilie 2011 15:24
sa te ia dracul pe tine cu plozii tai cu tot, sunteti niste prost crescuti;
plozii tai vor ajunge niste drogati;
cine are nevoie de ei?
mai bine cresti un caine care te iubeste neconditionat
mitzublond
Postat pe 19 Aprilie 2011 18:29
matalutza cu cine vorbesti ?
Freya__
Postat pe 19 Aprilie 2011 18:39
ei, vorbeste! se uita in oglinda si se gandea ca din pacate n-a fost sterilizat/a si mai devreme sau mai tarziu va face plozi...
Thor_again
Postat pe 19 Aprilie 2011 19:10
In concluzie : pe langa drum pe langa gard , saracii maidanezi daca ar putea ei sa ne spuna ce gandesc despre oamenii .
garbo174243
Postat pe 19 Aprilie 2011 20:03
hai, c-ati reusit sa ma 'nervati, voi istea iubitorii de caini. da, oamenii nu-s eutanasiati in asta tara?

veniti voi, milosii lumii, cu cei caini. ok. e bine ca sustineti si pe astia dar, cate ONG-uri au fost in strada cand s-au inchis spitale aiurea, de sanki, ca asa au gandit niste oligofreni? cate petitii s-au facut cand ati vazut ca cei mici trebuie sa mearga la scoala prin noroaie si prin paduri 7-8 km?cati ati facut gat cand li s-au luat banii amaratilor de pensionari?cati ati iesit in strada cand nu s-au incalcat grosolan drepturile,toate in numele unei reforme aberante si cretine?
pentru asta, nu aveti atitudine civica.nu mai faceti pancarde si nu mai initiati actiuni.
si_totusi
Postat pe 19 Aprilie 2011 20:35
De la: mitzublond, la data 2011-04-19 18:29:03sa te ia dracul pe tine cu plozii tai cu tot, sunteti niste prost crescuti;
plozii tai vor ajunge niste drogati;
cine are nevoie de ei?
mai bine cresti un caine care te iubeste neconditionat


...sau un iepure d'asta, cu privire schizoida,care sa-ti spuna neconditionat ca esti prost crescut.
precizilla
Postat pe 19 Aprilie 2011 20:40
SI TOTUSI IUBIREA ... Nu te mai nervoza bre asa , desi ai perfecta dreptate , cine stie poate ca omul are intentii bune da daca tot ii spui mars d-aci .
garbo174243
Postat pe 19 Aprilie 2011 21:01
stiti ce nu inteleg eu? de ce pana mea, voi astea latratoare a iubire si idolatrie de caini, nu veniti sa-i adoptati, daca va pasa atat de ei? nu mi se pare firesc, civilizat si igienic sa merg pe strazi si in diverse locuri colcaind a caini, pisici si mai stiu eu ce. nu le doresc eutanasierea, ma doare sufletul gandidu-ma la asta, dar ma doare mai mult siguranta mea si a copiilor mei pe strada, intr-un oras-capitala din Europa. nu pot iesi intr-un parc, nu ma pot duce la plimbare, pt ca trebuie sa fac cumva sa ocolesc haite de caini hamesiti sau turbati, gata sa te sfasie. cainii isi fac nevoile in locurile unde se joaca copiii nostri. si aici nu ma refer doar la cainii vagabonzi, ci chiar si la cei cu stapani, a caror nesimtire intrece orice inchipuire, fie ea si una schizoida, intrucat ii lasa exact in locurile interizise.

luati-i, fratilor, cresteti-i, ingrijiti-i, daruiti-le ce aveti voi mai scump, viata voastra, daca vreti, muriti cu ei de gat, dar nu faceti spume la gura cand omul isi cere dreptul de a nu fi tratat pe picior de egalitate cu cainele.
da, spun un NU hotarat cainilor vagabonzi! nu vreau sa-i vad pe strazi, nu vreau sa-i vad niciunde, daca nu au stapan, dar unul care sa respecte regulile cu privire la accesul acestora in locuri publice!
esme
Postat pe 19 Aprilie 2011 21:01
esme
cricat
Postat pe 19 Aprilie 2011 21:10
garbo'43, nu sunt totusi iubirea, "bre". sunt si_totusi. adicalea, si totusi, sa pastram o masura in toate.

si_totusi
Postat pe 19 Aprilie 2011 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRIUMFUL SPERANTEI 5 De la: garbo158131 9 Februarie 2014 17:40
IRINA POPA RELANSEAZA JAZZUL ROMANESC 1 De la: matusalemica 18 Decembrie 2011 10:02
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA: 23-25 APRILIE 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 14 Februarie 2010 13:41
CURS RELATIA PSIHOTERAPEUTICA: 27-29 NOIEMBRIE 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 23 Octombrie 2009 13:50
DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA: 22-24 IUNIE 2012 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 30 Aprilie 2012 13:30
Setari Cookie-uri