mancare pentru copilas de 1 an

Am un baietel de un an si nu stiu ce sa-i mai pregatesc. Nu prea am gasit retete pentru copii aici dar sunt sigura ca pot fi sfatuita de voi. Multumesc mult pentru atentie

Postat pe 8 Iulie 2008 17:30
De la: Ruxi34, la data 2008-07-08 17:30:57Am un baietel de un an si nu stiu ce sa-i mai pregatesc. Nu prea am gasit retete pentru copii aici dar sunt sigura ca pot fi sfatuita de voi. Multumesc mult pentru atentie


salut, eu sunt o 'mamae', si am crescut 2 copii, sunt mari si sanatosi. desi eu nu aveam informatiile de care voi va bucurati acum, Am preparat absolut toatele preparatele culinare in casa si cit se poate 'natural'. la un copil de 1 an, poti da orice mincare pragatita in casa, evita pe cit se poate produsele excitabile, cum ar fi ciocolata, cacao si tot ce deriva. nu fa exces de prajituri de cofetarie sunt preparate cu inlocuitori si E-uri deasemeni nu trebuie sa consume , apa minerala si nici sucuri acidulate.
poti sa faci in casa sucuri de morcovi(dezvolta masa osoasa la copil) este f. bun la gust. banane, si mai ales mere cu sau fara biscuite, poti da ciorba inacrita natural cu bors,lamie, sau fructe acre, supa de rosii este f. buna contine potasiu.Acum va merge in picioare si daca vrei sa aibe o dezvoltare normala si sa nu faca paranteze la picioare, prepara-i natural tot ce crezi ca intareste masa osoasa, deasemeni sa nu lipseasca produse care au efect in dezvoltarea intelecului, este foarte important pentru un copil dezvoltat bine , dar, si ajutat de "mama'.Un copil sanatos depinde de mama100%,de cum il hraneste. In concluzie toate fructele si legumele,carne slaba si fiarta(exclus prajita,)ficat de pui sau vita(daca se poate la gratar), si mai ales cit de mult peste(contine fosfor si ajuta pentru intelect), CAUTA PE GOOGLE DAR INTREABA SI LA 'MAMAE'.Nu invata copilul cu produse frumos ambalate sunt periculoase. O zi bun a Dorina

Postat pe 9 Iulie 2008 15:55
nu exagera cu rosia este indigesta!nu-i da varza calita ,sarmale ,mazare,mure,dulceturi cu simburi!merge sa-i pregatesti tocanita de cartofiori,cu toate ingredientele fierte nu calite ,fasole verde,spanac,conopida,toate sub forma de tocanita!
pui totul in craticioara ,un strop de ulei,putina sare rosioare taiate ,verdeata ,putina apa si le bagi la cuptor ,ca sa fi sigura ca iese perfect!te pupic
cat
Postat pe 21 Iulie 2008 11:05
dar cite rosi crezi ca maninca un copil de sint indigeste si apoi cred ca si ia stie mincarurile permise unui bebe.Am si eu un nepotel de 11 luni si maninca ciorbite acrite cu bors de casa iar la ciorbita ii pun ozi ou, alta pui, alta ficat, alta peste albsi apoi o iau de la capat
milicaneagu
Postat pe 22 Iulie 2008 19:51
Baietelul meu are 3 ani,dar cand avea 1 an am fost in vacanta la bunici la tara.A vazut rosiile din gradina si s-a repezit bucuros la ele.Nu l-am oprit pentru ca nu mi s-a parut ca ar trebui si l-am lasat sa manance si ca si voi am zis...cat poate sa manance?...si 2 luni,nu exagerez alergam de la un medic la altul sa-mi faca bine puiul care parea ca se stinge...Nu neglijati tinere mamici sfaturile din carti ale medicilor ca...in definitiv..tot la ei mergem...Asta nu inseamna ca trebuie crescut copilul doar dupa carte...Baietelul meu adora si acum piureul de legume,in special cel de morcovi,ouale cu ochisori..oua fierte cu ochisori din morcov fiert...decoreaza farfuria astfel incat sa-l atragi,rapid si simplu,un animalut necunoscut dintr-o poveste noua,pestele gatit in diferite moduri..dar atentie la oase..Desert poti face acasa...asa fac eu pentru Denis...adora placinta cu branza..orezul cu lapte...Idei cred ca ar mai fi dar...cateodata nu stim nici pentru noi ce sa mai gatim...sanatos si cat de cat la bugetul fiecaruia...Va doresc sanatate si sa creasca puiul mare!
roxydennys
Postat pe 24 Iulie 2008 23:51
draga milica, nu mai fi asa desteapta eu am atentionat o mamica tinara banuiesc ca tu nu ai nevoie de sfaturi esti prea desteapta!
cat
Postat pe 27 Iulie 2008 16:42
dar despre rosii servite fara seminte si fara coaja ce spuneti?Daca nu hormonizata e bine spalata "epilata" si fara seminte e perfecta linga un ou fiert, sau carne rasol sau brinza proaspata.

Postat pe 13 August 2008 05:44
draga mica,e buna un pic de rosie,nu spune nimeni sa nu-i dai,insa nu foarte mult..de pofta merge sa-i dai copilului ca vede si apoi i se face rau.eu iti spun din proprie experienta,dar ramane la latitudinea ta ce ii dai puiului sa pape si ce sfaturi asculti.multa sanatate tie si la puiut
roxydennys
Postat pe 13 August 2008 17:07
AUZI CATI ORI ESTI DUSA CU CAPUL SAU NU STI CE SCRI
milicaneagu
Postat pe 19 August 2008 21:44
Pe vremea cind copii mei erau bebelusi i-am crescut cu cartea "Mama si copilul" o editie veche de prin 1900 toamna.Excelenta carte.Cum mi-ar fii ajuns copiii mari fara ea, nu stiu
Acum baietii mei au 8 si 12 ani si multumesc lui Dumnezeu sunt sanatosi (cel mic e un pic cam grasut) maninca de toate celea.Dar cind au fost mici asa le-am dat rosiile fara coaja (care e defapt celuloza si e greu de digerat chiar si pentru adulti care au probleme de digestia) si fara semninte ca sunt indigeste si nu au valoare nutritiva.De altfel nu le-am dat nici un fruct cu seminte mici (capsuni, fructe de padure, kiwi) pina pe la 3 ani.Si mamica Cat are perfecta dreptate (imi pare rau Milica, dar ea stie exact ce vorbeste)cu sfaturile ei.

Postat pe 20 August 2008 05:25
buna!vad draga mica,ca ai experienta cu copii.cand am nascut baietelul,acum 3 ani,nu stiam absolut nimic despre copii si..am primit aceeas carte care spui si tu...mama si copilul,insa nu te invata tot ce am vrea noi sa aflam,insa recunosc...mi-a fost de ajutor...si atunci nu aveam un computer acasa,sa ma pot informa ca sa nu mai zic de...rude,care li se rupea limba sa dea un sfat...cumnata mea chiar i-a dat inghetata la 8luni de am umblat prin spitale si nu mai reuseam sa-mi fac puiul bine,bineanteles ca nu a mai pus nimeni mana pe copilul meu...m-am mai lovit si de altele...neavand cunostinta de...cauza cum v-am povestit mai sus cu rosiile..sunt bucuroasa sa dau un sfat atunci cand sunt sigura de ce zic,pentru ca mie tare bine mi-ar fi prins...credeti-ma..multe...doamne in varsta se lauda cu experienta si cu felul cum au crescut copii fara atatea,, sclifoseli,,dar dupa cate am vazut,nu sunt chiar sclifoseli...si plus de asta,fiecare poate selecta sfaturile...insa e de preferat sa fie corecte...pentru ca sufera un suflet nevinovat..multa sanatate va doresc si poate veniti cu idei si pentru puiul meu de 3 anisori...
roxydennys
Postat pe 20 August 2008 11:21
Roxy draga, carte de care iti vorbeam era cu adevarat veche,(imi pare tare rau ca nu-mi amintesc numele autoarei) si e absolut completa: de la informatii pentru mamica gravida pina la copilul la pubertate.Ia fiecare etapa si vorbeste despre tot ce-ti poate trece prin cap.are si o multime de poze, retete culinare, sfaturi de prima urgenta, cum ar trebui sa evolueaze copii dpvd fizic si psihic etc.
N-am avut pe absolut nimeni sa ma ajute (nu am frati surori), mama mea a murit mult inainte de a naste eu iar fosta mea soacra nu si-a crescut baiatul si habar nu avea nici macar cum sa infase un bebe.
Cartea aia a fost biblia mea.
Acum, cind poti gasi pe internet atitea informatii (unele dintre ele contradictorii ce e drept) cred ca e mult mai usor.Dar fiecare bebe e unic si are nevoile lui speciale asa ca...Ideii despre ce ci cum in privinta copiilor poti sa iei de la multe surse dar intotdeauna tu (care iti cunosti copilul cel mai bine) vei decide daca e bine sau nu pentru copilul tau.In afara de cunostinte e bine sa utilizam si bunul simt si sa ne adaptam puiului nostru si nevoilor lui.
A propos, tu ti un jurnal al puiului tau de cind s-a nascut?Eu am avut unul pe care l-am tinut pina la 7 ani pe urma am renuntat, dar e minunat din cind in cind sa recitesc ce se intimpla pe cind avea numai citeva luni.
Pupici si pe curind!

Postat pe 20 August 2008 19:50
dragele mele mamici,am nepotica la mine,care are 1 an,am fata medic si cuscra medic pediatru.ma felicita pentru ideile de mincarici pe care i le dau nepoatei mele.daca vrei mai ascula-ma un pic.i-am facut piure mai moale din:o ceapa mica un moorcovel,un cartofior,iar la urma citeva cubulete de spanac congelat de mine,sau cumparat,putintica sare,un strop de ulei de masline.dupa ce fierbe bine paseazal cu blenderul dar nu cu toata zeama si adauga o jumatate de lingurita de unt,prezident.se poate adauga si piept de pui ,o jumatate dintr-un sfert de pieptulet,tot pasat.am mai folosit si2 ficaciori de pasare,pe care l-am fiert separat sa scot toxinele.
cat
Postat pe 7 Februarie 2009 20:55
chiar daca are un an trebuie sa dam atentie cum ii pregatim mancarica:totul se bazeaza pe legume,carne de pasare ,fierte supe piureuri,si fructe sub forma de sucuri,razuite,compot!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Februarie 2009 12:23
Buna
eu am fost foarte atenta cu alimentatia baietelului meu care are acum 5 ani si este fff sanatos .Un copil pana la varsta de 2 ani maninca totul pregatit in casa ,carne de pasare ,budinci,fructe ,lactate dar toate in cantitati moderate.Si nu te mai lua dpa toata lumea metabolismul de la copil la copil difera ,intreba pediatrul sau citeste carti de specialitate
maiki
Postat pe 24 Martie 2009 15:48
De la: , la data 2008-07-08 17:30:57Am un baietel de un an si nu stiu ce sa-i mai pregatesc. Nu prea am gasit retete pentru copii aici dar sunt sigura ca pot fi sfatuita de voi. Multumesc mult pentru atentie


buna. am si eu o fetita de un an si 2 saptamani. deja e fetita mare si papa la masa cu mami si cu tati. meniul ei zilnic e asa: dimineata lapte cu cereale - se recomanda si o felie de paine ptajita cu unt sau cu branzica fagaras, ou fiert 2 pe saptamana, nu mai mult, dar a mea nu vrea decat cerealele - apoi la pranz manca ce mancam noi - noi gatim in functie de ea - supa de pui cu galusti, mazare cu pui, peste sau piept de pui la gratar cu cartofi natur, ciorba de perisoare de pui sau peste, mancarica de cartofi, ghiveci de legume, mancarica de dovlecei cu smantana, muzaca cu carne de pui, ciorbita de peste - orice nu e gras si iritant - fara varza, fasole, condimente, delikat sau mai stiu eu ce. seara facem budincuta de orez cu lapte, sau gris cu lapte, sau iaurt cu fructe si biscuiti, tarta cu mere si lapte, orez cu branzica... si seara la culcare lapte. ca gustare fructe, biscuiti, piscoturi sau chec facut de mine (cu fructe sau fara)
eu am carticica electronica a dr Clucer, daca o vrei spune-mi.
sanatate multa puiului si sa aiba pofta buna la papa
etinc3lle
Postat pe 22 Martie 2010 08:42
buna,
am un baietel de 9 luni si as dori si eu cartea cu retete. id: laura_cambur@yahoo.com
multumesc anticipat!
laura_cambur
Postat pe 22 Martie 2010 09:13
Buna! Sunt mamica unui frumos baietel de 1 an si 3 luni crezi ca poti sa-mi trimiti si mie cartea in format electronic a dr. Clucer. Iti multumesc frumos si multa sanatate fetitei si voua. ID: lumiva88@yahoo.com
lumiva88
Postat pe 22 Martie 2010 10:56


daca doriti va pot trimite un program de alimentatie cu retete, cu reguli . mie mi s-a parut extraordinar pt ca inlocuieste vizitele prea dese la pediatri. sunt doua fisiere pdf cu care eu am economisit foarte multi bani si m-am lamurit cu privire la alimentatia copilului meu. numai ca nu stiu cum sa va trimit aceste fisiere pt ca la acest mesaj nu am posibilitatea adaugarii de attachements.

delly003412
Postat pe 22 Martie 2010 11:07
buna ziua. as dori si eu daca se poate carticelele respective pe adresa sperantza7@yahoo.com multumesc anticipat. xx
aly_fab
Postat pe 22 Martie 2010 15:30
Buna. In general la alimentatia copiilor micuti ar trebui sa fiti foarte atente .Eu am un copilas mai mare 6 anisori si la varsta de 1 an din amintirile mele il alimentam cu supe de pui sau vacuta , ficatei de pasare ,pireut de cartofi si branzica, o data pe saptamana maxim de doua ori mamaliguta cu branza si smantana, laptele cu si fara cereale, de regula ar trebui sa vb cu medicul care il cunoaste mai bine . Multa sanatate si noroc.
maiki
Postat pe 22 Martie 2010 15:44
buna, vreau si eu daca se poate cartea dr clucer
am un baietel de 11 luni si sunt sigura ca imi va fi de folos
adresa mea cristina_elena67@yahoo.com
multumesc mult
cristina81
Postat pe 23 Martie 2010 00:59
buna !!! vreau si eu carticica si adresa mea de mail este aura_roze_4u@yahoo.com Multumesc anticipat!!
alindor
Postat pe 23 Martie 2010 20:37
daca se poate trimite cartea cu retete si la livnadia@yahoo.com
mii de multumiri!
delly002620
Postat pe 24 Martie 2010 08:56
buna seara,
as dori si eu carticica la adresa de mail flory_lemnaru@yahoo.com
multumesc mult si o seara buna.
caly_flory
Postat pe 24 Martie 2010 20:02
Buna ziua. Nu am primit nici o carticica, si as dori si eu carticele cu retete de care spuneti. Adresa mea este: sperantza7@yahoo.com Multumesc frumos! xxx
aly_fab
Postat pe 25 Martie 2010 16:14
buna as vrea si eu cartea daca se poate adresa mea e tinavali84@yahoo.com multumesc
tinatina
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masina de facut piine(de casa) 65 De la: psyhologist 28 Aprilie 2015 05:57
Alimentatia bolnavilor de guta - alimente permise 8 De la: delly001942 6 Martie 2010 03:24
MAIONEZA DE USTUROI CU LAPTE-Alioli con leche- 1 De la: liliana05 29 Septembrie 2009 22:53
Buna seara! 1 De la: tudorita22222222 15 Noiembrie 2009 20:59
colagenul marin,alternativa naturala a implantului cu botox 1 De la: darius1973 2 Martie 2009 05:53
Setari Cookie-uri