mierea este excelenta

Eu folosesc in loc de zahar foarte des miere.Este foarte sanatoasa,serios :)

Postat pe 8 Iulie 2008 17:33
da intr-adevar mierea este mult mai accesibila decat zaharulsi are multiple intrebuintari. eu de exemplu in fiecare dimineata pe stomacul gol i-au o lingurita din urmatorul amestec (am amestecat intr-un borcan miere si lamaie cu tot cu coaja). sufeream de gastrita acida. acum nu mai am probleme cu stomacul si nici cu ficatul.

Postat pe 16 Iulie 2008 10:45
De la: nicoletagheorghe1, la data 2008-07-16 10:45:02da intr-adevar mierea este mult mai accesibila decat zaharulsi are multiple intrebuintari. eu de exemplu in fiecare dimineata pe stomacul gol i-au o lingurita din urmatorul amestec (am amestecat intr-un borcan miere si lamaie cu tot cu coaja). sufeream de gastrita acida. acum nu mai am probleme cu stomacul si nici cu ficatul.
mutty
Postat pe 19 Iulie 2008 04:06
mierea este buna si pentru ten, in fiecare seara aplicata pe fata lkasata 20 minute apoi clatire cu apa calduta
mutty
Postat pe 19 Iulie 2008 04:09
incercati si cafea cu miere are un gust ..................
judit_delly
Postat pe 22 Iulie 2008 20:52
Puteti sa cititi si articolul: http://www.delly.ro/reteta/Mancare-sanatoasa/1680/Mierea-miracolul-naturii.html

Postat pe 24 Iulie 2008 11:27
Judit ai perfecta dreptate.Beau cafea indulcita cu miere de...20 de ani sau mai bine (cred ca de aia arat ca bebelusul din poza )

Postat pe 12 August 2008 03:52
combinati miere ci scortisora , bun pentru toate inclusiv ten !
mutty
Postat pe 12 August 2008 17:38
miere si scortisoara
mutty
Postat pe 12 August 2008 17:39
mierea are mai multe calorii decit zaharul, dareste mai sanatoasa. Cautati sa consumati miere inchisa ;a culoare, e mai sanatoasa, mai bogata in substante bune pt. organism
teomagdaioana
Postat pe 28 August 2008 16:04
de acord, si eu beau dimineata cafea cu miere si uneori m pun si putin lapte....... un deliciu, iar daca m adaugi si un biscuit

paaaa
miky_delly
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:59
Combinatia intre miere si scortisoara este folosita de secole in medicina orientala.Aceste ingrediente detin calitati extraordinare si au fost folosite ca remedii inca din cele mai vechi timpuri.De exemplu:Boli de inima,pierderea parului,colesterol,obezitate,raceala,indigestia,cancer,sistemul imunitar.

Postat pe 29 Noiembrie 2008 08:24
As dori si Eu combinatia de miere si Scortisoara ,,,,daca o are cineva !...

-Multumesc anticipat!...
OWARDO
Postat pe 6 Ianuarie 2009 08:38
Ceaiul cu miere i scorioar, consumat cu regularitate, ncetinete efectele mbtrnirii.

Pentru ceai, punei la fiert 4 linguri de miere, 1 lingur de scorioar pudr i 3 cni de ap.

Bei 1/4 de can, de 3 pn la 4 ori pe zi. V pstreaz pielea sntoas i fin i ncetinete efectele mbtrnirii.

De asemenea, crete sperana de via, v vei simi mult mai tnar() !
mutty
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:20
Calitatile exceptionale ale mierii, ca medicament, dar si ca aliment sunt cunoscute inca din Antichitate, cand era numita si "hrana vie".
Scortisoara, in afara de faptul ca este unul din cele mai bine vandute condimente din lume, are proprietati terapeutice.
Raceala si gripa: simptomele acestor boli pot fi tratate cu un amestec de o lingura de miere calda cu un sfert de lingurita de scortisoara pisata. Tratamentul se face timp de trei zile si ajuta la ameliorarea tusei.Mierea cu scortisoara, consumate zilnic, intaresc sistemul imunitar, prevenind raceala si gripa.
Indigestie - daca stii ca mergi la o pterecere si vei manca mult si indigest, ia inainte de a pleca de acasa doua linguri de miere pe care ai presarat praf de scortisoara. Digestia va fi usoara, iar aciditatea de dupa va fi sigur inlaturata.
Colesterolul - o infuzie de ceai verde (doua cani) in care ai pus doua linguri de miere si trei lingurite de scortisoara reduce nivelul colesterolului din sange intr-un timp foarte scurt. O alta reteta, pentru aceeasi afectiune, este : o lingura si jumatate de miere, "pudrata" cu scortisoara, administrata de trei ori pe zi, inainte de cele trei mese principale.
Caderea parului - din cauza stresului, dar si a unor afectiuni ale pielii sau glandei tiroide, tot mai multe persoane se plang de caderea parului.Pentru acestia, dar chiar si pentru cei cu inceput de calvitie, o cataplasma preparata din jumatate de ceasca de ulei de masline, o lingura de miere si o lingurita de scortisoara este benefica si are rezultate vizibile. Se mentine un sfer de ora dupa care se spala parul.
Ulcer si gastrita - un amestec de pudra de scortisoara si miere vindeca definitiv aceste afectiuni. In plus, impiedica balonarea, durerile abdominale si previne constipatia.
Acnee - o pasta din trei linguri de miere si o lingurita de scortisoara, aplicata, timp de doua saptamani, pe cosuri inainte de culcare, va duce la disparitia pentru totdeauna a acneei.
Longevitate - un ceai pe zi cu miere si scortisoara incetineste procesul de imbatranire. La trei cesti de apa fierbinte se pun patru linguri de miere si o lingura de scortisoara. Se bea un sfert de cana de 3-4 ori pe zi si pielea se va mentine elastica si catifelata, iar tonusul va fi unul ridicat

Sursa : Revista Felicia.

Ridhima
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:10
De la: Ruxi34, la data 2008-07-08 17:33:47Eu folosesc in loc de zahar foarte des miere.Este foarte sanatoasa,serios :)
lucia12
Postat pe 11 Ianuarie 2009 09:27
De la: Ruxi34, la data 2008-07-08 17:33:47Eu folosesc in loc de zahar foarte des miere.Este foarte sanatoasa,serios :)[/quote

Beneficiile mierei dupa cum ati spus si voi sunt f. multe.Eu de ex sti vreo 12:
1.Valori crescute ale colesterolului:2 linguri de miere cu 3 de scortisoara se amesteca pana formeaza o pasta.Se adauga un pic de apasi se bea de 3 ori pe zi timp de cateva saptamani
2.Oboseala:o lingurita de miere si una de scortisoara cu putina apa calduta.Se face o cura de 3-4 saptamani ,bandd de 3-4 ori pe zi.
3.cancer de colon:luata preventiv ,o pasta de miere si scortisoara.Are efect laxativ,trateaza constipatia si protejeaza celulele colonului
4.raceala si gripa:Tinctura:4-5 lingurite de scprtisoara,un pahar de alcool alimentar si o cana cu apa.Las-o sa stea la macerat 10 zile intr-un loc cald,o filtrezi si o pui intr-o sticla de culoare inchisa la culoare.Ia in fiecare zi 2 linguri cu miere amestecate cu tinctura.Are un efect termic,alunga frisoanele,descongestioneaza caile nazale si calmeaza tusea.
5.Afectiuni digestive:Amesteca o lingurita de scortisoara cu miere
6.Miros neplacut al gurii: de 3 ori pe zi foloseste tinctura,facand gargara cu ea.
7.Afectiuni dermatologice:unge zona afectata de exeme cu pasta de miere si scortisoara de cateva ori pe zi
8.Caderea parului:Amesteca olingura de ulei de ricin,o lingura de miere si o lingura de scortisoara.Intinde preparatul pe parul nespalat si lasa 2-3 ore.Acest procedeu se repeta de 2 ori pe saptamana,vreme de cel putin 3 luni.
9.Afectiuni respiratorii:Intr-un vas cu apa clocotita pune2 linguri de miere si o lingurita scortisoara.Fa inhalatii cu acest abur aromat.Daca vrei sa combati tusea,adauga in pasta de miere si scortisoara si zeama de lamaie,ia cate 3 linguri pe zi.
10.Organism slabit,imunitate scazuta:fa o cura de o luna cu pasta de miere si scortisoara,cate 3 linguri pe zi.
11.migrene:Dizolva o lingura de miere intr-o apa calda,adauga un praf de scortisoara si bea preparatul.Scortisoara aplicata la radacina unui dinte dureros calmeaza simtomele.
12.lipsa de calciu: o lingurita de miere si scortisoara pe zi previne aparitia osteoporozei




lucia12
Postat pe 11 Ianuarie 2009 09:51
Miere i scorioar
O COMBINAIE CURATIV

INTRODUCERE

 S-a descoperit c o combinaie de miere cu scortioara poate vindeca majoritatea bolilor.
 Mierea este produs n majoritatea rilor lumii.
 Medicina alternativ Ayurvedica, precum i cea Yunani au utilizat mierea ca remediu vital timp de mai multe secole.
 Oamenii de tiinta de astzi accepta i ei mierea ca pe un remediu Ram Ban (foarte eficient) n tratarea multor tipuri de afeciuni.
 Mierea poate fi utilizat n multe tipuri de afeciuni fr a avea efecte secundare.
 tiina contemporan ne spune c dei mierea este dulce, dac se administreaz n doze corespunztoare, ca medicament, nu va duna pacienilor cu diabet.
 O revista faimoasa, Weekly World News, care apare n Canada, a publicat n ediia din 17 ianuarie 1995 o list de afeciuni care pot fi vindecate cu ajutorul combinaiei de miere cu scorioar, n urma studiilor efectuate de savanii occidentali.

ARTRITA

 Amestecai o parte de miere n doua pri ap cldu i apoi adugai o linguri de scorioara pudr. Facei o past i masai-o uor n partea de corp care v doare.
 Durerea cedeaz n interval de 15 minute, n cele mai multe cazuri.
 Pacienii cu artrit i pot administra zilnic cte o can de ap fierbinte cu dou linguri de miere i o linguri de scorioar pudr.
 Daca remediul se administreaz cu regularitate, chiar i artrita cronic poate fi vindecat.
 ntr-un studiu recent efectuat de Universitatea din Copenhaga, s-a constatat c atunci cnd doctorii le-au administrat pacienilor o combinaie de o lingur de miere cu o jumtate de linguri de scorioar pudr nainte de micul dejun, timp de o saptamana, din 200 de pacienti tratai, 73 de pacieni au scpat complet de dureri n interval de o luna. Majoritatea acestor pacieni nu puteau merge sau aveau o libertate de micare restrnsa, dar dupa terapie, au nceput s mearg cu mai puine dureri.

CDEREA PRULUI

 Cei care au probleme de caderea prului sau calviie pot aplica pe pr o past alcatuit din ulei de msline fierbinte, o lingur de miere, o linguri de scorioar pudr nainte de baie, lasand-o sa acioneze aproximativ 15 minute, dup care se spal prul.
 S-a demonstrat c remediul este eficient i daca se pstreaza timp de 5 minute.

INFECII URINARE

de la alexandra alexamaricom@yahoo.com
mary_alex
Postat pe 29 Ianuarie 2009 22:17
De la: mutty, la data 2009-01-10 15:20:05 Ceaiul cu miere i scorioar, consumat cu regularitate, ncetinete efectele mbtrnirii.

Pentru ceai, punei la fiert 4 linguri de miere, 1 lingur de scorioar pudr i 3 cni de ap.

Bei 1/4 de can, de 3 pn la 4 ori pe zi. V pstreaz pielea sntoas i fin i ncetinete efectele mbtrnirii.

De asemenea, crete sperana de via, v vei simi mult mai tnar() !
Mare gresala...Calitatile mierii de albine se oierd daca pa in care o diluiezi are mai mult decat 34 grade Celsius..Deci in ceaiul de care amintiti,il lasi sa vina la temperatura in care mierea ramane cu marile ei calitati.Mierea albineloreste un adevarat dar dumnezeesc.Zaharul,inventat de oameni este otrava alba...Se consuma de doua -trei sute de ani;in umatoarele cateva sute ne va aduce mari necazuri...
florescu_vasile2001
Postat pe 1 Februarie 2009 09:53
De la: OWARDO, la data 2009-01-06 08:38:24As dori si Eu combinatia de miere si Scortisoara ,,,,daca o are cineva !...

-Multumesc anticipat!...

Postat pe 7 Februarie 2009 00:03
Buna!! am si eu o intrebare referitor la mierea de albine: este buna si ptr femeile insarcinate? Un medic a spus ca cica l-ar afecta pe bebe, o fii adevarat? Nu prea imi vine sa cred , dar totusi voi ce stiti?
alindor
Postat pe 9 Februarie 2009 10:12
Buna.Mierea este buna si la femeile insarcinate in cantitate moderata,la bebelusi nu este recomandata mierea pana la varsta de 1 an deoarece stomacelul bebelusului este f.sensibil la miere, la fel ca si la zahar,este indicat ca in primul an de viata al micutului sa nu se administreze zahar dar nici miere.Multa sanatate.
ina_ro_2006
Postat pe 12 Februarie 2009 13:12
multumesc!!!
alindor
Postat pe 12 Februarie 2009 19:47
Da este adevarat mierea este un medicament foarte bun pt sanatate si nu numai.Spre exemplu eu folosesc miere de tei este foarte buna pt orice.dimineata iau cate o lingurita de miere pe stomacul gol si ma simt foarte bine.Incercati si voi si o sa vedeti cu va simtiti
vasylica89
Postat pe 17 Februarie 2009 18:55
mierea este excelenta!adevarat izvor de sanatate!
floryyyy_delly
Postat pe 19 Februarie 2009 22:06
Da...mierea e un aliment complet. Se spune ca asta mancau in gradina edenului Adam si Eva. eu stiu o reteta cu miere si otet de mere. cate doua lingurite de fiecare intr-un pahar cu apa, de trei ori pe zi. despre efecte??? ma intreb la ce nu e buna?!

Postat pe 22 Februarie 2009 15:46
asa este ,in primul an de viata nu se administreaza bebelusului ni ci miere(zahar)nici sare,necesarul de zaharuri si saruri din alimentele ce se consuma pana la un an sunt suficiesnte,in ceea ce priveste la adulti mierea e ff buna exista diferite combinatii in diferite afectiuni,m-ai sus o cititoare se referea la slabit!!DACA NU SLABIM CU CE AVEM LA INDEMANA,DIETE,REGIMURI,POSTURI,ATUNCI AVEM O PROBLEMA ENDOCRINA,AM CITIT INTR-O REVISTA!!!!CONSULTATI UN MEDIC ENDOCRINOLOG!!!
floryyyy_delly
Postat pe 10 Martie 2009 06:57
Asa este! daca nu se slabeste cu metodele cunoscute -e la mijloc altceva, endocrin, intern...

Postat pe 10 Martie 2009 15:41
asa este cum a zis aici cineva,,mierea aplicata pe fata da tenului o stralucire,o intinereste!!!
floryyyy_delly
Postat pe 11 Martie 2009 07:38
e testat flory? as vrea sa incerc. cat tine o astfel de cura?

Postat pe 16 Martie 2009 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
????? 1 De la: frentzya 15 Noiembrie 2009 17:59
Buna seara 1 De la: bujjoritza 30 Noiembrie 2009 01:09
Propolis cu aloe vera 1 De la: bujjoritza 30 Ianuarie 2010 10:26
Ceafa de porc cu sos de cascaval 1 De la: bujjoritza 12 Noiembrie 2009 18:09
Este cineva interesat? 2 De la: garbo001389 24 Ianuarie 2010 14:44
Setari Cookie-uri