O felie de tort?

Buna, cum eu sunt o mare amatoare de dulciuri, m-am gandit sa va impartasesc o reteta care a avut mare succes in familie.
deci,
Tort cu visine
Blatul: un blat simplu din 8 oua, 8 lg zahar, 8 lg faina, praf de copt.
Crema: 300 ml frisca lichida, 100 gr ciocolata amaruie,
500 gr visine, 100 gr zahar, 1 lgt amidon.
Visisnele se curata de samburi si se lasa la scurs. Zeama pe care o lasa visinele se amesteca cu zaharul si cu amidonul pe foc, pana se ingroasa putin, apoi se toarna peste visine si se amesteca bine. Frisca se bate bine si se adauga ciocolata rupta in bucatele mici.
Blatul se taie pe lungime in 3 felii, se insiropeaza cu un sirop din 150 ml apa, 100 gr zahar, esenta de rom, si se umple cu crema.
Se decoreaza cu frisca.
Pofta dulce!
adinutza_delly
Postat pe 3 Iulie 2008 08:21
Multumim. Cred ca e super
bucatareasa
Postat pe 5 Iulie 2008 13:38
Mai am o reteta de tort cu fructe care prinde bine la ai mei si care e foarte potrivit pt. vara, fiind foarte racoros.


Un blat simplu din 8 oua(+ 8 lg zahar, 8 lg faina, praf de copt).
Crema: 8 galbenusuri se bat cu 250 gr zahar, 400 ml lapte si 3 lg faina si se pun pe abur pana se ingroasa, amestecand continuu. In acest timp se pun 3 plicuri gelatina (30 gr) la inmuiat in apa rece (500 ml). Cand crema de pe foc s-a ingrosat ca o smantana, se adauga gelatina si se pune iar pe abur la ingrosat. Dupa ce se face din nou ca o smantana, se ia de pe foc si se adauga cele 8 albusuri ramase, batute spuma cu 100 gr. zahar.
Blatul se taie in doua pe lungime.
In tava/cratita in care ati copt blatul, puneti un strat de folie de plastic, apoi un strat de fructe dupa preferinta, jumatate din crema, jumatate din blat (se poate insiropa cu zeama de fructe sau sirop de zahar ars) apoi se repeta, fructe, restul de crema, blat. Se pune la frigider pt 3-4 ore sau peste noapte, apoi se rastoarna pe un platou, se indeparteaza folia de plastic si se decoreaza cu frisca.
Obs.: tava in care se monteaza tortul trebuie sa fie cu peretii inalti, pt ca e destul de multa compozitie.
pt un gust si mai racoritor puteti fierbe si o crenguta de menta in crema de oua(daca va place, binenteles).
Pofta dulce!
adinutza_delly
Postat pe 17 Iulie 2008 11:13
o reteta gustoasa de tort cu pepene galben,tot este sezon:
blatul se face din 5 oua,100 gr de zahar,150 de faina,praf de copt,50 ml de ulei, un zahar vanilat.Albusurile se bat spuma,se adauga zaharul in ploaie,iar la viteza redusa se pun galbenusurile,uleiul,apoi se adauga treptat faina si praful de copt nestins.Se pune intr-un vas rotund tapetat cu unt,se coace la 180 grade.
crema:100gr iaurt,un pepene galben,200gr de frisca batuta,gelatina 10-15 gr granule,1 lg de lichior,sau alta aroma.La blender se mixeaza pepenele cu iaurtul si zaharul.apoi se amesteca cu frisca batuta aroma si gelatina calduta(granulele se inmoaie cu 2 ling de apa rece,si se toarna apa fiarta peste).Pregatim un vas rotund,tapetam de jur imprejur cu folie de plastic sau hirtie cerata,punem o felie de blat dupa ce l-am taiat in doua,blatul se stropeste cu un sirop sau cu zeama de la un compot aromata cu coaja de lamiie,lichior,esenta de rom.Se aseaza crema la mijloc,deasupra inca o felie de blat stropit cu sirop.Se da la rece cel putin 4-5 ore,apoi se decoreaza cu frisca si felii de pepene dupa imaginatie.Pofta buna

Postat pe 7 August 2008 10:11
daca va este dor de o felie de tort , cea mai simpla reteta posibila( si nici nu trebuie sa fii expert in bucatarie sau sa ai la indemana cine ce stie ce ingrediente speciale de la supermarket)
cateva mere ( indiferent de soi ) se curata de coaja si cu un cutit bine ascutit se curata casata semintelor , care apoi o umpleti cu un amestec de nuca macinata si zahar vanilat. merele astfel pregatite se pun intr-o cratita rotunda , si se dau 10 min la cuptor.In acest timp pregatiti un aluat de pandispan: 6 oua ,6 linguri de zahar si 6 linguri faina. se toarna peste mere si se da din nou la cuptor sa se coaca cam 30 min.se lasa la rece . Se poate orna cu tot ce va trece prin cap sau aveti la indemana : frisca, crema de ciocolata , chiar budinca de la plic et. este super racoros , rapid si f economic. Sa aveti pofta!
mihaela1
Postat pe 10 August 2008 16:03
Am incercat in weekend reteta cu pepene galben...delicios.
Multumim de reteta
adinutza_delly
Postat pe 12 August 2008 13:35
Tort cu crema de ciocolata

1 blat de tort din comert (sau blat facut in casa, din 8 oua)
pt crema:
400 ml frisca lichida
400 gr ciocolata (nu de menaj, ceva mai de calitate)
pt ornat:
200 ml frisca lichida, 200 gr ciocolata
Frisca si ciololata pt crema se pun intr-un vas pe aburi pana se topeste complet ciocolata si amestecul e omogen. Se lasa la racit 5-6 ore, sau peste noapte.
Dupa ce crema s-a racit complet, se bate cu mixerul pana isi mareste volumul si ajunge la asemanatoare cu frisca batuta la consitenta.
Blatul se taie pe 3 nivele, se insiropeaza si se umple cu crema. Deasupra se toarna glazura obtinuta din frisca si ciocolata topite tot pe abur si se decoreaza cu..ce mai vreti voi.

adinutza_delly
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:14
Orice as face mie nu-mi iese blatul de tort, cred ca din cauza cuptorului, nici chec nu mai fac; cresc frumos, dar cad apoi si nu sunt pufoase. Si frec si ouale bine, bat si albusul, dar tot degeaba. Noroc ca la noi in casa nu prea suntem amatori de tort cu blat insiropat. Fac din piscoturi, din biscuiti, cu creme usoare de vanilie si fructe. Sau prajiturele uscate, cornulete cu nuci, coaja de copac, tot felul de fursecuri.
akrep
Postat pe 15 Octombrie 2008 22:11
delicioase torturi.
liamiki
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:34
LA TORTUL CU PEPENE GALBEN AI SPUS "granulele se inmoaie cu 2 ling de apa rece,si se toarna apa fiarta peste". SPUNE-MI CATA APA FIARTA TORNI PESTE GELATINA.
VREAU SA INCERC SI EU. MULTUMESC.
8188
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:36
trebuie sa adaugi mai multa faina la aluatul de pandispan.
garbo060516
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:52
De la: roberta_paun, la data 2009-04-29 13:52:27trebuie sa adaugi mai multa faina la aluatul de pandispan.


- era raspuns la : de ce da inapoi si nu e pufos pandispanul dupa ce e scos de la cuptor.

reteta de pandispan / blat de tort pe care o folosesc eu:
6oua, 6 linguri de ulei, o cana de zahar si una de faina. Se bat albusurile spuma cu zaharul, galbenusurile se freaca cu o jumatate de lingurita de sare si cele 6 linguri de ulei. Se amesteca usor galbenusurile cu albusurile. Se adauga incet o cana de faina (bine indesata sau o cana jumatate de faina). Secretul e a nu se mai dezumfla ca un balon: faina mai multa. Si iese si super pufos.

Spor si pofta buna :).

Pentru un tort de mere racoros: blatul de mai sus peste mere taiate bucati. Eu il insiropez cam la 10 minute dupa ce l-am scos de la cuptor. Plus o frisca naturala - adica smantana batuta bine cu putin zahar - dupa ce s-a racit.
garbo060516
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:57
draga akrep,cred ca-ti dau inapoi ,fie pentru ca mai trebuie un strop de faina,fie ca umbli la cuptor prea des sau nu sta usa bine inchisa!!!!sper sa nu te superi de sfaturi,! mai incearca.
cat
Postat pe 1 Mai 2009 13:28
La blat pt. mine e otrava sa pun praf de copt,bataie zdravana la albusuri iar eu frec galbenusurile cu zaharul si cu faina si pun si putin lapte dulce apoi cu albusurile batute bine (sa stea cratita cu susul in jos )pe verticala amestec usor si nu prea mult ca se pierde aerul.Pt akrep :da inapoi daca nu e faina suficienta cum au spus si ceilalti la cuptor nu se umbla in timpul coacerii e bine sa sti cat trebuie copt 30 de min. de regula depinde de aragaz sa opresti focul si apoi sa mai stai un pic,sau cumva se face curent in bucatarie si usa nu se inchide la aragaz etans.Sper sa nu se supere cei care folosesc praful de copt dar mie imi face rau la stomac am arsuri de la el.Apoi creme si restul fiecare cum doreste baiatului meu ai place crema fineti o mai subtiez cu frisca si e buna rau.
florinelciucar
Postat pe 2 Mai 2009 22:24
nu-mi raspunde nimeni cata apa fiarta se toarna in gelatina?
8188
Postat pe 6 Mai 2009 14:58
De la: 8188, la data 2009-04-29 12:36:53LA TORTUL CU PEPENE GALBEN AI SPUS "granulele se inmoaie cu 2 ling de apa rece,si se toarna apa fiarta peste". SPUNE-MI CATA APA FIARTA TORNI PESTE GELATINA.
VREAU SA INCERC SI EU. MULTUMESC.


va rog sa ma scuzati ca intervin dar gelatina se hidrateaza cu citeva linguri de apa rece s-au zeama de compot se lasa cam 10 min.si vasul in care aveti gelatina apoi se pune intr-un alt vas cu apa pe foc la baimarine si se incalzeste un pic pina se topeste bine mestecind incontinuu si niciodata nu se fierbe ptr ca nu mai este buna ,se degradeaza proprietatile , apoi se adauga in cremele dorite
mimizami
Postat pe 19 Iunie 2009 21:35
cred ca e f bun
monikaslz
Postat pe 18 Iulie 2009 22:07
-e o tortura sa folosesti visinele in alt scop decat obtinerea visinatei
-prima femeie care a folosit visinele la tort, se certase cu sotul ca bause toata visinata si ei nu i-a lasat decat o picatura, pe care a sorbit-o cu sete ,de pe fundul damigeanei

-de atunci foloseste visinele la torturi

-dupa intregul scandal, nu am mai vazut-o sa mearga la toarta barbatului
-nu o mai inghitzea,scuipa in fatza,fiindca ii facea torturi cu visine pline de samburi



marinushmichael
Postat pe 20 Iulie 2009 02:51
SALUT!DEOBICEI ATUNCI CAND BLATUL CADE NU ARE SUFICIENTA FAINA , IAR DACA NU E PUFOS ALUATUL A FOST PREA PLIN DE FAINA ,PREA GREOI FARA CONSISTENTA PUFOASA
monikaslz
Postat pe 21 Iulie 2009 15:07
multumim pentru reteta de tort rapid si bun
cristyboss
Postat pe 28 August 2009 09:12
asi manca o felie de tort, dar numai daca este de post . altfel voi manca la Craciun .
garbo115475
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs retete culinare 3 De la: CARMEN_13 9 Mai 2011 22:58
Retete pentru Brocoli 38 De la: creataamalia 26 Martie 2010 11:41
wowoptimus 6 De la: dor72_ 27 Octombrie 2011 23:31
Biftec tartar 23 De la: alma_negoita 18 Aprilie 2010 12:26
RETETE DE LA VOI 7 De la: http___retete_de_mancaruri_blogspot_com_ 30 Septembrie 2012 19:01
Setari Cookie-uri