De ce nu il pot uita? sau ce sa fac?

Povestea mea cu respectivul a durat cu aproximatie 6 luni. O relatie la distanta. Vorbit la telefoane, mult stres, multa neincredere dn partea mea. El e un tip mai in varsta, aproape de 40 de ani, eu am 27. M-am mirat ca a avut atata rabdare sa stea dupa fundul meu 6 luni, in conditiile in care intre noi nu s-a intamplat nimic. In perioada cand l-am cunoscut tocmai ma despartisem de fostul iubit, i-am zis acestui tip ca nu ma intereseaza o relatie, am inceput vorbind la telefon, am continuat in acelasi stil pana cand eu m-am impacat cu fostul (din mila, din dragoste, nici eu nu mai stiu de ce).In acel moment mi s-a parut cea mai buna solutie, fostul iubit imi cerea mereu inca o sansa, i-am acordat-o. Si dupa ce m-am impacat cu fostul, i-am zis celuilalt ca am facut o tampenie, asta este, am zis sa fiu corecta. Dar el a continuat sa ma caute, in limitele impuse de mine, cand al meu fost actual iubit nu era acasa cu mine. Mereu ma chema la el, e din Maramures iar eu locuiesc in Bucuresti. Mi-a fost foarte greu, si tot din neincredere, am renuntat, i-am cerut sa nu ma mai caute. Am vorbit dupa vreo luna, mi-a zis ca a gasit pe cineva dar o foloseste doar pentru sex, ca se gandeste inca la mine si ca daca l-as primi sa vina la mine, ar veni, ca nu trebuie sa fac eu naveta acolo, vine el.
Iarasi m-am retras, tot din teama ca gresesc. Speram ca dupa ce o sa reiau relatia cu fostul, lucrurile se vor reaseza si il voi uita. A trecut pastele, a mai trecut o luna de atunci, initial nu prea m-am mai gandit la el. Dar de ceva vreme, am devenit maniaca, nu l-am sunat dar mereu cand intru pe mess, ma uit intai sa vad daca e invizibil. Ma uit pe hi5 sa vad ce "puicute" noi si-a mai adaugat (asta ar fi inca unul din motivele pentru care m-am ferit sa ma implic, disponibilitatea lui extraordinara la orice fusta care se misce prin zona).
Si acum 2 zile, intra in vorba pe mess cumnatul lui. Iar mi-a amintit ca exista. Dupa ce am vorbit cu el, nu am reusit sa ma abtin si i-am dat un mesaj: "ce mai faci? am vb cu al tau cumnat ... bla bla bla. Numai bine." Si m-a sunat. Iar a luat-o de la capat. Ca ma iubeste, ca ii e dor de mine, ca a fost foarte gelos cand eu mi-am pus pe hi5 poze cu iubitul. Ca daca ma cere iubitul in casatorie sa nu accept ca eu sunt destinata lui, ca daca n-as fi asa incapatanata, ar fi lnga mine, nu s-ar multumi sa se gandeasca numai si multe alte chestii. Am incercat sa-i raspund prieteneste, sa evit declaratiile lui capcana, oricum era un pic penibil. L-am intrebat daca mai e cu tipa noua si zice ca el nu e cu nimeni, dar ca ea zice ca e cu el . Mi-a cazut cam greu la stomac sa aud asta, mi se pare ciudat ca nu-si asuma deciziile.daca as fi un pic mai naiva, poate l-as crede, dar asa mi-e greu sa cred ca simte ceva pentru mine. Si ma mir totusi ca a avut atata rabdare, 6 luni sa ma sune zilnic, sa-mi povesteasca si ce-a mancat la micul dejun.
Cu toate astea, cu toate ca ma gandesc ca fac o mare gresala (simpluil fapt ca nu s-a insurat pana la 38 de ani imi ridica semne de intrebare in privinta lui), nu reusesc sa nu ma gandesc la acest om. Si sunt in continuare cu iubitul (fost si actual), ne intelegem bine, numai ca din cand in cand ma trezesc gandindu-ma la celalalt. Stiu ca e urat, dar parca cu cat trece timpul, cu atat ma gandesc mai des la omul acesta. Daca totusi nu minte? Desi m-as mira ca eu sa-i fi marcat asa tare existenta.
Ce pot face sa nu ma mai gandesc? sa nu mai fie omul asta prezent in toate gandurile? sa-mi vad de treburi ca si cum nu ar exista.
DAca m-as razgandi si as incerca o relatie, as risca foarte multe. Pentru ca am impresia ca el cauta numai relatii la distanta, probabil sa nu fie controlat, sa fie liber. Fosta lui iubita este din brasov. Tot la distanta.
Sa merg sa il vad saptamanal costa foarte multi bani, e foarte obositor. Poate s-ar muta in bucuresti, el zice ca s-ar muta. dar sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard ... oare merita?
Cu actualul iubit sunt de la 24 de ani, si el tot 27 are. Ne-am certat cand eu am adus in discutie casatoria, atunci a zis ca eu nu sunt ce cauta el, ca mai vrea sa se bucure de lipsa angajamentelor. Apoi s-a razgandit dupa ce ne-am despartit, acum zice ca vrea, gasesc mesaje off line pe mess de la el "vrei sa fii sotia mea?" , desi stam in acelasi apartament, si acum eu sunt cea care tot zice sa amanam momentul.
Am vorbit cu maica-mea despre astea.Si ea zice sa mai astept si sa nu ma casatoresc ca probabil se vor limpezi lucrurile in timp. Dar mi se pare ca cu cat trece timpul cu atat e mai nasol.
Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?
indiamylove
Postat pe 29 Mai 2010 17:29
Fata mea, la 27 de ani in mai crezi in povesti cu zane? Termina cu prostiile si traieste-ti viata reala. Tot ce-ti imaginezi tu in mintea ta despre omul pe care nu-l cunosti si nu l-ai vazut niciodata e doar in imaginatia ta. Daca tii neaparat, ai timp sa te convingi ca una e messul si alta e realul.
Doara
Postat pe 29 Mai 2010 19:51
eu in locul tau as face asa:
-ii sterg nr de tel, il sterg din lista de mess si hi5 si de pe unde mai e, cel din maramu si pun punct cu el definitiv, e o complicatie de care nu ai nevoie, nu-l cunosti cu adevarat
-nu m-as casatorii cu actualul decat in momentul in care sunt 1000 % convinsa ca pe el il vreau langa mine toata viata
-iau o pauza de la tot si plec macar un week end (daca nu poti o saptamana) undeva singura, departe de toti si toate, sa-mi limpezesc gandurile.

nelly05
Postat pe 29 Mai 2010 20:02
Eu as face un drum in Maramures. Macar sa vad Sapanta!
In mod cert, asta te va vindeca! Nu cimitirul, ci intalnirea:) ! Pentru ca e clar, ti-o cauti cu lumanarea. Doar omul te-a lasat deoparte si tu nu ai rabdat. Tot ceea ce nu se materializeaza devine ideal cu putina imaginatie. Ceea ce inseamna ca te vei gandi mereu la cum ar fi fost daca...
Despre actuala - fosta -actuala relatie, imi cer scuze nu prea am inteles, am citit in graba zicea ca el nu e pregatit. Ce te face sa crezi ca ar fi acum, cand nici nu are curaj sa iti ceara asta privindu-te in ochi.
Eu am crezut dintotdeauna ca, intre oameni care se iubesc, lucrurile nerostite, nu exista!

In rest, mai e si cum e sa fie, cateodata.
moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 20:08
in primul rand sunt barbat...barbatul de langa tine te iubeste?...il iubesti?...atunci continua..daca nu, nu are rost sa va mintiti in continuare...iar cel din maramures ...nu ai ce sa continui...te gandesti la el ...e normal...dar eu cred ca doar atat te gandesti altceva ...de unde?
garbo121983
Postat pe 29 Mai 2010 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu conteaza ca ai penisul mare,ca sa fi bun la pat! 221 De la: yanyacharberet 19 Noiembrie 2009 18:19
Am si eu o nedumerire!poate puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi! 15 De la: estela 15 Aprilie 2010 05:01
Ce pozitii de zegs sa mai practicam? 33 De la: Laura_M 11 Octombrie 2010 15:22
Loredana isi impinge sotul la (sexting) 13 De la: reyya 10 Noiembrie 2009 16:47
se poate sa raman gravida? pls ajutor urgent :( 3 De la: achmed 29 Mai 2012 16:11
Setari Cookie-uri