va recomand locul care mi-a incantat sufletul si pe care doresc sa il revad mereu

Am fost in vacanta in Insula Corsica. Este un loc minunat, unic prin frumusetile lui. Este o tara cu multe orase si sate, multe distractii si atractii turistice. Se afla in sudul Frantei.
Capitala regiunii este oraul Ajaccio, iar regiunea cuprinde 2 departamente: Corse-du-Sud i Haute-Corse. . Insula are peste 1.000 km de coast avnd n jur de 200 plaje. n interior, relieful este predominant muntos, cu altitudini de pn la 2700 m cu peste 20 vrfuri peste 2000 m. Climatul este de tip mediterannean uscat i clduros, un pic mai blnd pe msur ce crete altitudinea. Turismul are un rol important n economia insulei, aceasta atrgnd un numr mare de turiti datorit climatului su plcut i a peisajelor naturale. Deoarece insula nu a suferit o dezvoltare intens ca alte pri ale Mediteranei, ea pstreaz nc un aspect aparte. Corsica i delecteaz vizitatorii cu peisaje frumoase i orele pline de farmec. Una dintre cele mai pitoreti aezri este Bonifacio, amplasat n vrful unor faleze de calcar. Corsica a fost descrisa de Balzac ca fiind o insula franceza scaldata de soarele italian, insa insula are un caracter aparte care ii confera unicitate.Peisajul superb, salbatic este destinatia excelenta, la care se adauga ciudata combinatie dintre efortul fizic depus de calator in timpul zilei si savoarea vinurilor si a bucatariei frantuzesti cu care se desfata in amurg.
Locul de nastere al lui Napoleon Bonaparte, insula a apartinut Frantei doar 200 din cei 4.000 de ani de existenta. Aici se gasesc o multitudine de traditii indigene, gastronomice, muzicale si culturale.
Daca doriti sa aflati si alte amanunte va rog sa imi scrieti, sa imi puneti intrebari si va voi raspunde cu multa placere. Anul acesta merg iar acolo, caci este cel mai frumos loc pe care l-am vazut vreodata.
adrianasuciu
Postat pe 29 Mai 2010 08:31
Din nou???
moniq_
Postat pe 8 Iunie 2010 11:18
Si ce ne spui noua pe unde umbli,faci reclama deghizata si tu
scrichy
Postat pe 8 Iunie 2010 11:24
Eu cred ca i-am mai explicat si data trecuta fetei asteia: nici o diferenta fata de Romanica! Nici aici, teritoriul nu a suferit o dezvoltare intensa. Asa ca...
Iar pentru cei care vor sa plece, exista agentii de turism.
moniq_
Postat pe 8 Iunie 2010 11:27
mi-ar place sa merg....dar nu ai spus cum ai mers...adica prin agentie, individual...si cat te-a costat...in special cazarea...
lala_cri
Postat pe 9 Iunie 2010 10:17
Logodnicul meu vrea sa mergem in insula Corsica in luna de miere...el a ales acolo, eu as vrea mai mult in Ibiza...as vrea sa imi spui mai mult ce este de vizitat acolo, cum sunt plajele, cu ce ai mers, prin agentie sau pe cont propriu...ms muult
garbo002556
Postat pe 14 Iunie 2010 16:43
Bucegi,o pestera ascunsa de okii oamenilor,datorita unor motive subiective.
caasandra
Postat pe 14 Iunie 2010 17:07
fleurdelis
Postat pe 21 Iunie 2010 08:26
bei , la voi nu a ajuns criza ???

ce ma 'nervati !
aleho , motive subiective spui ???
nu cumva ai furat-o tu ???
eu_vio
Postat pe 21 Iunie 2010 09:15
sorry !!!!

abia acum am vazut ca nu se mai spune " bei", ci e mai funny :boi"
eu_vio
Postat pe 21 Iunie 2010 09:20
fleurdelis
Postat pe 21 Iunie 2010 18:42
eu vreau in sardinia///
fleurdelis
Postat pe 21 Iunie 2010 19:36
pai, poate ne spui cum ai ajuns tu acolo, prin agentie sau pe cont propriu, si, MAI ALES, cat te-a costat sejurul acolo. Sunt chestii pe care am vrea sa le stim mai multi de aici, cred eu. Adica, mai multe amanunte vrem. Pupici.
yna_bubu
Postat pe 22 Iunie 2010 22:27
Cred ca sint frumoase aceste locuri ,dar citi dintre noi isi pot permite sa mearga in aceste locuri minunate?
teodor_el
Postat pe 26 Iunie 2010 15:19
buna eu sunt vuvuzela .nu am fost niciodata afara .cred ca este frumos.
vuvuzela
Postat pe 26 Iunie 2010 21:34
De la: adrianasuciu, la data 2010-05-29 08:31:41Am fost in vacanta in Insula Corsica. Este un loc minunat, unic prin frumusetile lui. Este o tara cu multe orase si sate, multe distractii si atractii turistice. Se afla in sudul Frantei.
Capitala regiunii este oraul Ajaccio, iar regiunea cuprinde 2 departamente: Corse-du-Sud i Haute-Corse. . Insula are peste 1.000 km de coast avnd n jur de 200 plaje. n interior, relieful este predominant muntos, cu altitudini de pn la 2700 m cu peste 20 vrfuri peste 2000 m. Climatul este de tip mediterannean uscat i clduros, un pic mai blnd pe msur ce crete altitudinea. Turismul are un rol important n economia insulei, aceasta atrgnd un numr mare de turiti datorit climatului su plcut i a peisajelor naturale. Deoarece insula nu a suferit o dezvoltare intens ca alte pri ale Mediteranei, ea pstreaz nc un aspect aparte. Corsica i delecteaz vizitatorii cu peisaje frumoase i orele pline de farmec. Una dintre cele mai pitoreti aezri este Bonifacio, amplasat n vrful unor faleze de calcar. Corsica a fost descrisa de Balzac ca fiind o insula franceza scaldata de soarele italian, insa insula are un caracter aparte care ii confera unicitate.Peisajul superb, salbatic este destinatia excelenta, la care se adauga ciudata combinatie dintre efortul fizic depus de calator in timpul zilei si savoarea vinurilor si a bucatariei frantuzesti cu care se desfata in amurg.
Locul de nastere al lui Napoleon Bonaparte, insula a apartinut Frantei doar 200 din cei 4.000 de ani de existenta. Aici se gasesc o multitudine de traditii indigene, gastronomice, muzicale si culturale.
Daca doriti sa aflati si alte amanunte va rog sa imi scrieti, sa imi puneti intrebari si va voi raspunde cu multa placere. Anul acesta merg iar acolo, caci este cel mai frumos loc pe care l-am vazut vreodata.
In primul rand te FELICIT >> pentru descrierea insulei >dupa un an de infern >> NU VREI SA MA IEI SI PE MINE ?? sa-mi spui cat costa ? >10 zile ? cu ce agentie ?[mult ,mai mult costa cu agentia ,dar...] am masinica {buburuza } am mai strabatut o parte din europa [cu vechea masinica ,trei senioare >>si am facut un traseu >>lung >>pana-n sicilia ....curajoase >>DAR N-AM SA UIT NICIODATA ,ce minunatii am vazut > ce amabili SOFERII {A-PRO-POS> cand intram dintr-o artera secundara ,pe autostrada ...pur si simplu se opreau ca sa intram si noi ] Chiar daca esti de la o agentie >> SAU NU >>AR TREBUII SA-TI INFIINTEZI >UNA ! >>AM VAZUT APROAPE TOATA LUME SI >>O SINGURA AGENTIE ISI MERITA :FELICITARIILE MELE >>solturism >>PACAT CA DOAR PE GRECIA ESTE AXATA ... >ASTEPT UN RASPUNS ,CU FRUMOASE MULTUMIRII ,A
garbo001084
Postat pe 27 Iunie 2010 08:57
Buna. Un loc minunat unde m-as intoarce in fiecare zi la vietii mele este orasul Salzburg.
Fara agentii, fara comisioane pe cont propriu cu rezervare inainte direct la proprietarul vilei. Super fain.
pn_mihaela
Postat pe 27 Iunie 2010 12:59
sicilia
fleurdelis
Postat pe 29 Iunie 2010 19:45
Salut!
Mie mi-a plcut la Tolo in Grecia. Oricnd , cu plcere m-aș duce acolo.Prețul???Rezonabil,dac nu te rupi n figuri ...Am cheltuit 1100 euro cu drum,taxe de autostrzi ,cazare,2 excursii cu vaporașul pe Mediterana , o vizit n Atena...și multe alte plimbri gratuite pe falez...15 zile!!!Merit!
gabi66pas
Postat pe 13 Iulie 2010 20:16
mie malta!
tot!
fleurdelis
Postat pe 13 Iulie 2010 20:25
De la: vuvuzela, la data 2010-06-26 21:34:16buna eu sunt vuvuzela .nu am fost niciodata afara .cred ca este frumos.


no comment!
preci
Postat pe 13 Iulie 2010 20:28
daaa eee frumos!
cerul
fleurdelis
Postat pe 13 Iulie 2010 20:29
veve, io de data asta o cred...
Tylly
Postat pe 13 Iulie 2010 21:26
pai aia e,c-o cred si io...
preci
Postat pe 13 Iulie 2010 21:34
de cand n-o mai fi plecat de langa monitor?!
moniq_
Postat pe 13 Iulie 2010 21:35
hu da fac nous...
preci
Postat pe 13 Iulie 2010 21:38
io' as zice asa... s-o trimitem undeva...
moniq_
Postat pe 13 Iulie 2010 21:39
da,pune-m de-o cheta,o tombola,un teledon,ceva...
si-o trimitem undeva de unde stim sigur ca nu se mai intoarce...
respectiv la dreaq!
preci
Postat pe 13 Iulie 2010 21:41
Preci, bre, cum imi ghicesti tu mie gandurili... o fi pentru ca am asa putine in legatura cu aceasta "entitate" ?
moniq_
Postat pe 13 Iulie 2010 21:43
Ii cumpar io biletul de avion... pot?

Tylly
Postat pe 13 Iulie 2010 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacate pentru prichindei 1 De la: garbo272229 29 Martie 2012 15:41
Un loc fantastic la o ora de Bucuresti 4 De la: zambil 20 Mai 2011 20:17
CALATORII PRIN EUROPA 4 De la: cri_cat 10 Ianuarie 2012 07:00
Tabara de Muzica - Boem Club 1 De la: garbo_382040 19 Mai 2015 12:20
Vacanta la Paris 10 De la: mielutza 21 Iunie 2009 21:55
Setari Cookie-uri