Sunt foarte confuza, va rog ajutati-ma! Am scris mult :), insa avetzi rabdare, va rog!

oarecum stiu prin ce treci. Eu am fost de partea cealalta a baricadei, adica cel ce o bombarda cu telefoane. Probabil ea a facut la fel ca tine, ne-am casatorit, avem 2 copii minunati insa acum imi dau seama ca intre noi nu a fost nimic. Cred ca a cedat asemenea tie.
Dupa 12 ani de casnicie imi dau seama ca nu a fost iubire, atractie din partea mea si ea confuza, nu stia ce vrea si a acceptat.
Nici in pat nu au mers lucrurile grozav, pentru mine era bine, insa pentru ea nu. A ascuns o vreme acest lucru insa cu timpul am inteles ca era un cosmar pentru ea. Nu ma intelege gresit,am pus tot ce trebui (cred, msi multe nu stiu) sampanie, lumanari, muzica dedicata lenjerie, insa pentru ea nu a contat, nu simtea nimic. Am inteles dupa ceva timp dar am inteles.
Nu prea mai merge, asa ca nu cred ca va mai dura mult.
Daca ramai cu el cam asta te asteapta.
garbo119646
Postat pe 22 Mai 2010 08:51


... mda.
E bine ca ai trecut cu bine peste "revelatie". Sint unii care ramin cu...sechele.
quasaria
Postat pe 22 Mai 2010 09:05
pai daca povestea incepe la 17 ani...cu inca 4 cu gemenele,inca 4 cu relatia pe care o ai...deja te apropii de o varsta la care ar trebui sa iei decizii importante,nu de alta,dar vor mai trece inca 4 ani si te vei trezi ca a trecut viata pe langa tine...imi place cum ai inceput..."timida dar cu ambitii mari"...in concluzie,e de apreciat afectiunea ta pentru surorile gemene,dar nu sunt copii tai!ele vor creste,vor avea viata lor...iar a ta va fi cam terminata!!!
Cat despre relatia ta,mai bine intervii chirurgical si o termini,acum cand ai ocazia si cand nu e prea tarziu,cand ai o varsta care ti permite inca sa ai "ambitii mari",si inca timpul necesar ca sa le si realizezi...
Ideea este ca sunt momente in viata cand trebuie sa fii egoista,sa incepi sa traiesti si pentru tine...se spune ca ne nastem singuri si muri la fel...asa incat...incepe sa traiesti si pentru tine!!!
yourdream
Postat pe 22 Mai 2010 12:43
Cred ca ai invatat sa traiesti dependenta de cineva, dandu-ti mereu silinta sa fii de ajutor ca sa fii iubita si acceptata. Tu esti o tipa super ok, dar poate nu stii asta si incerci sa te faci cat mai utila unuia sau altuia, cu conditia sa te lase sa traiesti langa ei. Desprinde-te! Lucreaza mai mult la propriile tale nesigurante, cere ajutor cuiva care stie sa rezolve astfel de probleme si cred ca daca te concentrezi pe asta si realizezi cat de valoroasa esti de fapt, vei putea incepe o viata noua, mult mai buna. Nu stiu daca m-am explicat cum trebuie acuma, dar stiu ce vreau sa spun. Daca vrei sa mai vorbim, spune-mi. Oricum, in rezumat, nici una din variante nu e buna. Nu trebuie sa renunti la nimeni, dar trebuie sa te regasesti pe tine. Sau, mai corect spus sa te gasesti pentru prima oara in viata ta. Cei din jurul tau nu ti-au dat niciodata vreo sansa sa faci asta. Succes!
jeannie
Postat pe 22 Mai 2010 16:59
Da, ce citesc eu aici....si ce sfaturi imi dati fiecare dintre voi, imi dau seama si realizez ca am ratat cativa ani buni din viata mea...pentru ce? pentru nimic. Nici macar comunicarea intre noi nu era, de cate ori incercam sa vrb cu el despre impresiile mele asupra unui film sau a unei carti, pur si simplu se plictisea sau ma asculta si privea in gol....innainte mai ieseam seara pe undeva acuma iese doar el. Acum scriu si pur si simplu ma doare inima si nu-mi recunosc eu-ul meu pentru ca defapt eu nu sunt asa, nu sunt o fata care dormiteaza non-stop, sunt plina de viatza si energie. Am devenit de ce imi era frica cel mai mult, am devenit opusul la ce eram. De fiecare data mi-sa pus pe spate problemele altora si nu este usor sa te speli de ele, credeti-ma! Mai ales sa te confrunti cu ele de la o varsta cand de abia incepi sa percepi cat de cat lumea, eu m-am dezvoltat asa contribuind la conflicte banale, la mofturile mamicai....pentru ca probl finaniciare nu aveam, aveam in schimb zbieraturi la tot pasul. Acum, de cand am scris pe forumul asta, imi tot framant capul cum sa incep viatza, am 25 de ani dar parca am 17...sunt in situatia unei adolscente, sunt intr-o situatie de rahat si inca cu cei mai frumosi ani din viata pierduti. Va multumesc mult si sa stiti ca sfaturile astea imi dau putere si curaj mai mult decat va imaginati!
sweety25
Postat pe 22 Mai 2010 17:43
bre...

as vrea si io sa intru macar o data pe forumu' asta fara sa dau de aceeasi vesnica problema...

preciouss
Postat pe 22 Mai 2010 17:50
Salutare tuturor~
Preciii, tu ai avut rabdare sa citesti, io, nu. Deci, care e problema, nu d-alta, da io sunt cam tapitzica la ora asta?
dihoritza
Postat pe 22 Mai 2010 17:54
am citit in diagonala,ce-i drept...

da' indiferent de nuante si/sau diverse amanunte,te lovesti de aceleasi intrebari existentiale:
sa plec?
sa nu plec?
sa divortez?
sa nu divortez?
sa insel?
sa nu insel?

infidelitatea e ceva cu mult mai sofisticat decat o pereche de minciuni si-o pereche de testicule in plus in mariaj.
fidelitatea te ajuta sa mori linistit.
infidelitatea te ajuta sa traiesti linistit.
cei care spun ca adulterinii sunt stresati nu i-au cunoscut pe cei care s-au chinuit toata viata sa fie fideli - si,din pacate pt ei,au reusit.

ca-i postat aici sau pe oricare din cele enshpe mii de toapice care trateaza aceeasi problema,mie mi-e totuna...
preciouss
Postat pe 22 Mai 2010 18:03
Atunci paraseste acest topic si nu te mai lamenta. Nu te intereseaza, pleaca; e usor sa spui cuvinte goale, cand in spatele unui nick-name e o persoana care are nevoie de ajutor.
SysrQwe
Postat pe 22 Mai 2010 23:15
sa inteleg ca ai cam 25 de ani..esti inka tanara...dak nu tiw bine langa el pleaca...si daka nici la mama ta nu e bine..cautati de lucru ...o sa intalnesti alt barbat...nu sta langa cineva k spui k e mai bine..gandestete k dak ai pleca tiar putea fi si mai bn;)
dracusor_impielitat
Postat pe 23 Mai 2010 11:34
Stii foarte bine ca esti la un impas si exista intotdeauna o rezolvare pentru aceasta problema este de ajuns sa te relaxezi si sa vezi ce-ti doresti,unde vrei sa ajungi.Nu este o solutie in a te intoarce acasa dar nici sa suferi alaturi de decizia gresita pe care ai luat-o cand ai plecat de acasa.PAREREA mea este ca trebuie sa vezi problema ca pe o nota de plata care trebuie platita.Incepe cu baza.....
Gaseste-ti de munca pentru a depinde de tine.Paralel sau in continuare rezolva problema personala pe care o ai cu persoana care convietuiesti.Cauta sa gasesti care este problema voastra ce se intampla...fa acest lucru cu toata sinceritatea fata de tine si de persoana de langa tine.Numai asa vei putea gasi rezolvarea pe care o cauti cat si relaxarea psihica ce-ti doresti.In sfarsit, in problema de fatza este necesar sa crezi in tine, in puterea lui D-zeu,si nu in esec.De altfel, cel mai bun mod de a trece peste un esec este sa-l minimezi nu sa-l marezi ceea ce faci tu pana acum.Mult noroc si orice decizie vei lua uita-te innainte si nu innapoi.....SUCCES!
teosio
Postat pe 23 Mai 2010 13:43
Daca nu esti inca in tara , eu nu stiu ce limba straina stii , dar daca stii , ce naiba mai dormitezi , spalator de vase , bona , grecii uite angajeaza sezonieri in insule , cipriotii la fel , "ridicate si mergi mai departe " , te trezesti ca atrecut viata pe linga tine , si ai muncit (ar fi una ) pentru altii si nute-ai ales cu nimic , ca ai iubit pe cine nu trebuia , oricum 25 de ani pentru o fata care a trecut prin atitea (daca e cum povestesti ) ar trebuii sa fii foarte matura asa ca goooooooooooooooo !
angin
Postat pe 23 Mai 2010 15:20
vai sweetty,ce viata grea ai avut,eu te as lua de sotie si asa sunt singur,chiar ti-a fost greu in viata,bafta in toate,cred k ti-ar trebui un barbat real,o casa a ta,sa te bucuri de viata,etc,te pupic
traian1
Postat pe 23 Mai 2010 16:52
Na!
AMELYY
Postat pe 23 Mai 2010 16:56
Intoarcete acasa nu ai ce face langa el dak sufleteste nu esti multumita,tu esti mai importanta decat tot,nu iti face singura viata un chin
gabryela37
Postat pe 23 Mai 2010 17:49
Buna,daca ai avut acasa o situatie nasoala nu lasa ca trecutul sa se repete,fugiii de el!Viata e frumoasa chiar daca la inceput o sati para grea,dar incetul cu incetul isi va reveni,o sa rasara si pe strada ta soarele!
Ovy
Postat pe 24 Mai 2010 15:18
M-au intrebat altii ce limba stiu...pai cunosc germana si spaniola, cu engleza o duc ceva mai rau :)....insa chestia e ca chiar daca cunosc 1-2 limbi straini, unde naiba sa ma duc? incotr-o s-o iau, lumea e mare si e plina de posibilitati dar e si plina de pericole, stiu ca pentru a fi fericita trebuie sa si risti insa nu as vrea sa ma ciocnesc de nu stiu ce persoane periculoase care sa-mi distruga viatza, stiti voi la ce ma refer. In fine, chiar nu stiu, de aia am si scris ca sunt al naibii de confuza, de aia si ma gandesc atat de mult, pentru ca intr-un final vreau sa iau o decizie care sa-mi schimbe viatza pozitiv, nu sa-mi ruinez si mai mult "frumosii" ani care mi-au mai ramas. De-as avea o posibilitate cat de cat sigura, in clipa asta as zbura...insa nu este asa, pentru ca acum ca niciodata e cel mai greu sa-ti gasesti un job din care sa mai poti si sa supravietzuesti.Nu stiu si inca o data nu stiu...imi este scarba de situatia asta, deja singura nu ma mai suport....si mai ales ca vine vara-plina de posibilitati, distractie si energie, eu nu vreau sa-mi imaginez ca si anul asta o sa stau in casa privind pe geam lumea care fuge dupa vacante si relaxare....iar eu fugind dupa "nicaieri".
sweety25
Postat pe 25 Mai 2010 11:03
pai tu cam ai sarit din lac in put...si sincera sa fiu cred ca stiai dinnainte sa scrii p acest forum ce tre sa faci numai ca astepti un impuls din partea cuiva...deci...sunt complet de acord cu ceea ce gandesti si tu....pleacaaaaaa!!!nu ai d c sa t chinui..
nu astepta sfaturi d la altii..pana nu ai sa fii hotarata sa ai o viata normala ai sa te complaci cu situatia asta....o cunosc si eu si de aceea ma consider potrivita,cat de cat,sa iti dau un sfat.Ca sa-ti fie mai usor gandeste-te cum ar fii viata ta alaturi de el peste 5-10 ani..sau a copiilor tai...eu iti doresc tot binele din lume si sper sa iei cea mai buna decizie.pupici din brasov
JAMILLA_EMILIA
Postat pe 25 Mai 2010 17:37
uneori nu ne dam seama cat de puternice si valoroase suntem,ne lasam calcate in picioare de barbati care sunt si mai slabi decat noi!u sti ce ai de facut dar te ganadesti la el si fam ta....incearca sa fi puternica si atunci knd te trezesti sa iti doresti cu adevarat o schibare sa iei viata de la cap mult mai increzatoare si mai plina de putere dorindu_ti sa treci peste toate problemele.multa bafta
03fluturas
Postat pe 26 Mai 2010 13:18
De la: sweety25, la data 2010-05-25 11:03:34M-au intrebat altii ce limba stiu...pai cunosc germana si spaniola, cu engleza o duc ceva mai rau :)....insa chestia e ca chiar daca cunosc 1-2 limbi straini, unde naiba sa ma duc? incotr-o s-o iau, lumea e mare si e plina de posibilitati dar e si plina de pericole, stiu ca pentru a fi fericita trebuie sa si risti insa nu as vrea sa ma ciocnesc de nu stiu ce persoane periculoase care sa-mi distruga viatza, stiti voi la ce ma refer. In fine, chiar nu stiu, de aia am si scris ca sunt al naibii de confuza, de aia si ma gandesc atat de mult, pentru ca intr-un final vreau sa iau o decizie care sa-mi schimbe viatza pozitiv, nu sa-mi ruinez si mai mult "frumosii" ani care mi-au mai ramas. De-as avea o posibilitate cat de cat sigura, in clipa asta as zbura...insa nu este asa, pentru ca acum ca niciodata e cel mai greu sa-ti gasesti un job din care sa mai poti si sa supravietzuesti.Nu stiu si inca o data nu stiu...imi este scarba de situatia asta, deja singura nu ma mai suport....si mai ales ca vine vara-plina de posibilitati, distractie si energie, eu nu vreau sa-mi imaginez ca si anul asta o sa stau in casa privind pe geam lumea care fuge dupa vacante si relaxare....iar eu fugind dupa "nicaieri".



Parerea mea sincera stii care este -iti lipseste curajul -as intelege pentru cineva care nu a luat contact pina acum cu "lumea de afara " dar tu spui ca esti deja afara -ce dracu mai astepti , chiar ai stat inchisa intr-o cutie , chiar nu ai cunoscut pe nimeni - daca e asa , atunci nu ai decit sa vii in tara si sa ingrosi rindul celor care stau la cozile alea interminabile pentru o slujba in afara ca in tara la noi .....slabe sanse .
angin
Postat pe 26 Mai 2010 15:55
buna....eu zic sa muti muntii din loc dar pentru prima oara in viata ta fa asta pt tine....angajeaza te si incepe sa traiesti cu adevarat..asta pana cand nu ai si copii...pt ca atunci o sa fie si mai rau...FRUNTEA SUS!! si nu uita.....TRAIESTE PT TINE!!!
garbo096571
Postat pe 27 Mai 2010 15:17
si eu zic la fel...daca nu esti fericita nu are rost sa ramai langa persoana respectiva. pana la urma ce ai de pierdut?! indrazneste sa lupti pentru ceea ce iti doresti... cu siguranta e mai greu la inceput, insa nu renunta... un diamant stirb e mai valoros decat o caramida perfecta... in traducere: o viata cu sacrificii dar care iti aduce satisfactii si te face fericita valoreaza mai mult decat o viata plictisita, monotona si fara niciun scop clar :)
Kincsem
Postat pe 29 Mai 2010 14:06
fugi de el cat poti de repede......din nfericire,parintii nu ti-i poti alege...fii toleranta cu ea,dar stai departe...daca pleci de langa cel care spui ca iti este iubit,solutia salvatoare nu e sa te intorci la mama acasa,ci ori sa ramai i strainatate,pe propriile-ti picioare,fara relatia nociva in care te complaci acum,deci sa te descurci singura ori sa te intorci acasa,de fapt in tara,dar gaseste-ti fericirea in alt oras decat in cel in care se afla mama ta...cu toate problemele ei....nu esti datoare nimanui sa le rezolvi problemele...nu te impovara cu greutatile altora,chiar si daca e vorba de mama ta...poate ei ii place atmosfera incarcata,cu certuri,plecari si reveniri,altfel nu-si alegea acel mod de a trai....dar daca tu esti diferita de mama,traieste-ti viata exact asa cum iti place....CURAJ si ganduri bune!!...
garbo010154
Postat pe 29 Mai 2010 17:44
Sweety, draga mea, pleaca de langa el, daca tu crezi ca nu ok asa, insa nu te-as sfatui sa te intorci nicicum acasa. In tara asta e si asa destul de greu. Iar pentru varsta ta, ti-ai ajutat oricum prea mult familia. Nu am inteles daca ai terminat sau nu studiile. Daca nu, ar fi pacat.
Orice ai decide, cauta sa incepi o viata noua. Ca si cum te-ai fi nascut astazi. priveste totul dintr-o noua perspectiva, care sa fie muuult mai egoista(poate e cam dur cuvantul, dar trebuie sa te asezi pe tine in centru, pe tine, cu visele, sperantele si idealurile tale.)

Iti doresc un dram de noroc!
moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 18:02
multe dintre noi avem povesti asemanatoare si din doua rele nu stim ce sa alegem.Pana la urma sta in puterea noastra sa iesim din cercul vicios in care suntem si nu poate hotara nimeni in locul nostru.Toata lumea da sfaturi,dar cati respecta ceea ce spun? Fac pe filosoafa cu tine, iar viata mea e varza.de curand am auzit o vorba care mi-a placut:"decat toata viata cioara, mai bine o zi soim".Gandeste-te cine merita mai mult sacrificiu din partea ta,prietenul sau familia? O mama indiferent cum e ramane mama,asta o intelegem cand devenim si noi mame si suferim pt copii nostri.dar pana la urma ea si-a facut viata si ai si tu dreptul la viata ta.Daca relatia actuala nu te multumeste cauta alta,nu renunta la viata ta!Chiar daca viata mea e varza, am o fata de 12 si am pt ce sa traiesc.
garbonixon
Postat pe 29 Mai 2010 22:51
Cauta-ti o slujba , oricare ar fi ea.Stand singura acasa ai prea mult timp sa te gandesti la tot felul de lucruri.In plus vei putea sa iti recapeti increderea in tine.
Cred ca in prezent din pricina singuratatii ai facut o depresie.In acest caz cel mai important tratament este socializarea.
Incearca sa vorbesti cu iubitul tau despre gandurile tale.O data spuse nu mai sunt atat de dureroase.Comunica cu oricine chiar si cu straini ,despre orice vei vedea ca vei invata din nou sa vorbesti.
Al doilea aspect, surorile tale nu sunt copiii tai.Nu-ti asuma responsabilitati pe care nu le -ar trebui sa le ai, in sensul ca nu te invinovati in nici un fel pentru relatia pe care o ai cu ele.Dor ne este si de un strain dar de surorile pe care aproape le-am crescut.........te inteleg.
Fara sa consideri ca este o jignire, mama ta are nevoie de un doctor.Mai intai psiholog, dar mai poate fi vorba si de o boala de tiroida(deci endocrine).
vkv
Postat pe 30 Mai 2010 08:53
Este uimitor cat de puternici putem fi uneori datorita iubirii (dragostea si grija ta ptr.gemene)si cat de multe pierdem cand simtim ca nu o mai avem ...(relatia cu partenerul tau).Incearca sa ai o discutie cu iubitul tau(daca va incepe sa dea ochii peste cap si sa amane momentul,este clar...)chiar daca va intelegeti trebuie sa iti iei un job ,statul degeaba te deprima ,faptul ca depinzi de el iti stibeste din stima de sine si te vei simti vulnerabila la tot pasul...daca simti ca nu mai merge intre voi ,renunta!o relatie toxica nu face bine nimanui -ah...da ..il iubesti,il doresti...etc si daca nu e reciproc sau daca sunteti ca apa si uleiul,tot un drac!cred ca ar trebui sa te gandesti mai mult la tine ,la ce vrei sa faci cu viata ta si sa te detasezi trup si suflet de ceea ce te trage inapoi.
Iti doresc numai bine !
mitarro
Postat pe 30 Mai 2010 10:24
pleaca!!!esti tanara, desteapta, o sa te descurci singura!nu lasa timpul sa treaca pe langa tine!!!
adiral2002
Postat pe 30 Mai 2010 10:39
swetty25..oricum esti singura langa acest barbat
nu iti irosi tineretea!!poti sa invingi greutatile
in acest moment esti intr-un impas,tocmai pt ca ti s-au spulberat visele in ceea ce priveste barbatul pe care soarta ti l-a harazit
dar...in situatia in care esti,doar schimband drumul in viata vei REUSI!!

de data asta "roata"pt tine este in punctul de jos,dar in curand vei incepe sa urci din nou!!!
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:44
In calitate de psiholog te sfatuiesc sa faci singurul lucru bun pe care il poti face in viata ta : sa ramai in Italia la munca, gasesti orice fel de serviciu vrei la varsta ta, mergi la serviciul de asistenta sociala si spui viata ta, mergi la parohiile de la bisericile pe care le intalnesti si ceri un serviciu ca interna la o batrana valida, autosufficiente, sau la o familie cu un copil si astfel implinesti 3 conditii ale vietii tale :
1) ai serviciu deci salariu (cu contract de munca lunar si toate conditiile legale indeplinite)
2) esti interna deci nu ai momentan nevoie de casa
3) esti departe de certuri si discutii si vei fi libera si multumita sufleteste

Daca doresti sa iti dau adrese, sa iti concep anunturi publicitare pentru slujba, te rog sa ma contactezi. Eu am 52 de ani acum, dar viata mea a fost un calvar alaturi de mama care m-a dracuit si mi-a spus cuvinte grele toata viata caci ii stateam in gat. Apoi in Italia am intalnit un om de care m-am indragostit nebuneste si care s-a dovedit a fi nebun, prost, fara scoala, traficant, betiv notoriu, violent si dupa 7 luni de convietuire, am luat trenul (fara nici un ban in buzunar), am vorbit cu cotrolorii sa ma ierte ca nu am bani si ei au fost intelegatori si am ajuns intr-un oras unde am stat 3 nopti pe la cunoscuti si ziua dadeam anunturi la computer pentru ca sa imi gasesc serviciu si Dumnezeu m-a ajutat si am gasit. Nu tocmai ce ma asteptam, era foarte greu, erau 6 persoane + 6 caini+ 4 pisici + 10 camere de ingrijit, dintre care unul era cu handicap si il ma opinteam sa il ridic si sa-l asez, mai cadea pe jos ca el era o namila si eu o femeie fara putere, era si o baba cu Alzheimer si o fetita de 6 ani cu care trebuia sa fac si lectii si era foarte rea si obraznica,o studenta obraznica, o mama isterica si depresiva si stresanta care a fost inselata de sot cu ingrijitoarea poloneza de dinaintea mea, si un sot infidel caruia ii tot fugeau ochii si mainile care incotro. Am stat la ei 6 luni pe 600 de euro din care 200 erau telefoanele pe care le dadeam zilnic copilului. 6 luni de mare chin, dar scapasem de italianul violent si asta era foarte multumitor pt. mine si eram si departe de gura spurcata a mamei, ceea ce ma eliberase. In oras , in fiecare oras exista serviciul de asistente sociale care pot ajuta femeile din Romania cu anumite drepturi pe care in general familiile nu le recunosc decat obligate de lege. Am fost in 4 ani de Italia la mai bine de 12 familii asa ca am ce povesti slava domnului.
Nu mai sta cu mama ta, ca te va omori cu zile. Nu mai sta cu baiatul ala care iti mananca sufletul ca te omori si el cu zile.
Fii pe picioarele tale in tot ce faci. Gaseste-ti serviciu in Italia sau in alta tara , fa-ti CV in italiana, franceza, engleza, pune fotografia atasata si da anunturi in lumea intreaga prin intermediul internetului. Asa vei gasi ceea ce vrei. O casa cu chirie in Romania nu-ti permiti caci nu ai bani. Stai cativa ani in Italia ca interna, vei avea mancare si cazare asigurate si astfel vei face tot posibilul sa strangi bani ca sa iti cumperi un teren de 500 metri patrati si sa-ti faci o casuta din lemn tip cabana la Poiana Stampei, sau Neagra Sarului, regiune turistica, aproape de Vatra Dornei si sa poti inchiria pe timp de vara si o camera la turisti. Strange bani. Munceste in nord unde salariile sunt mai mari de 800 de euro, chiar 1000. Sau gaseste ca barman, sau pizzaiolo care sa-ti ofere o camera de dormit. Sau administrator la o casa cu gradina. Sunt destule variante de gasit, doar sa le cauti. NU spune mamei unde te duci si ce faci ca sa nu te tina de urat. Nu-i spune in nici un caz baiatului cu care esti unde te duci si ce faci. Lasa-l in plata Domnului. Gaseste-ti timp sa mergi la biserica, sunt biserici greco-catolice si ortodoxe si romano-catolice cate vrei in Italia si multi preoti romani care poate te ajuta daca vii cu smerenie si le ceri ajutorul. Fa totul pentru a te ajuta. Tu, pe tine. Crede cu putere in Dumnezeu, in Fecioara Maria si in sfinti, in puterea si ajutorul lor si ofera-le viata ta, inima ta, durerile tale, dorintele tale si ei vazand ca esti cu ei te vor ajuta negresit. Nimic nu este intamplator pe lumea asta.
cisabelcor@gmail.com
Oricand cu tot dragul.
adrianasuciu
Postat pe 30 Mai 2010 12:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soacra,soacra...poama acra rau 283 De la: adelina20 3 Octombrie 2012 14:21
NEATENTIA SOTULUI MA INPINS IN BRATELE UNUI ALT BARBAT 53 De la: luptatoareacurajoasa 18 Mai 2010 22:15
sexul copilului 1 De la: mariana1971_12_08 1 Aprilie 2010 13:50
ce sa fac iubesc un barbat insurat 25 De la: gogu230672 4 August 2009 23:12
VReau un sfat pls:D 16 De la: cretz0oolina 15 Martie 2010 21:47
Setari Cookie-uri