Sunt foarte confuza, va rog ajutati-ma! Am scris mult :), insa avetzi rabdare, va rog!

sunt de acord cu persoanele de mai jos..tu spui ca nici acasa nu e bine dar nici cu prietenul tau.eu zic sa te intorci.pentru ca acasa este mama ta sunt surorile tale pe care le iubesti atat de mult.ele iti mai pot alina din durere si suferinta.te poti intoarce sa iti cauti un loc de munca aici..poate o sa iti gasesti si un prieten mai bun.eu zic sa ai incredere ca totul va fi bine.
garbo121894
Postat pe 30 Mai 2010 13:01
DRAGA MEA TU NU MAI POTI SA GANDESTI NORMAL SI NU STII CUM SA PROCEDEZI DIN PRICINA FAPTULUI CA TI-AI PIERDUT IDENTITATEA ,PRACTIC NU MAI STII INCOTRO SA APUCI..PT CA ORICUM AI ANALIZA E RAU DE AMBELE PARTI.DACA AI POSIBILITATEA SA MERGI INANTE PE PICOARELE TALE FA-O(FARA IUBIT FARA MAMA SAU CEL PUTIN LA O MARE DISTANTA DE EI)DEOARECE IUBITUL TE CONSIDERA O PROPRIETATE IAR MAMA UN AJUTOR DE CARE A DEVENIT DEPENDENTA
garbo008782
Postat pe 30 Mai 2010 16:22
Nu trebuie sa fugi de o situatie grea mergind spre alta la fel. Daca tot te afli in strainatate, cauta-ti ceva de lucru acolo si muta-te. Dupa ce-ti vei face o situatie, te vei putea intoarce in tara sau poate vei ramine acolo, independenta si fericita. E foarte greu, stiu, dar trebuie sa ai curaj. Sa nu te multumesti cu ceea ce ai acum. Meriti mult mai mult. Succes si Doamne ajuta!
lusel
Postat pe 30 Mai 2010 23:50
De fapt in ce tara te afli,iubita?Italia sau Germania?Spania?Daca esti in Germania te pot ajuta eu cu cateva tipuri,ce ,cum si de unde sa incepi.Nu e asa greu pe cum crezi.Daca stii si limba e perfect,gasesti imediat job,mai greu e cu locuinta,dar se poate gasi ceva in final....In rest ce sa iti spun ....orice situatie are o rezolvare pe lumea asta,ideea sa iei decizia cea mai buna la momentul respectiv....sfatul meu ,ca si al celorlalte ,este sa pleci de langa el si sa iti faci un drum in viata ,zici ca ai 25 ani,e f.bine,ai toata viata inainte,si eu am facut o schimbare de macaz in viata mea la 26 ani si chiar nu a fost prea tarziu.Am renuntat la o relatie de 7 ani ,cand imi dadusem seama ca nu asta era ce imi doream de la viata....a fost greu si cu mare scandal ,dar a trecut.Acum sunt feric ita alaturi de dragostea vietii mele,suntem impreuna de alti 7 ani ,avem o fetita de 2,5 ani ....toate astea le poti avea si tu ,dar fa pasul spre independenta ta ,cauta ti un job si pleaca din casa aia.!!!!Multa curaj!!si bafta de asemenea!!
bellamioara@yahoo.de
garbo001923
Postat pe 31 Mai 2010 00:10
Fata scumpa, sa te intorci acasa (nici acolo nu-mi pare o situatie foarte placuta...) practic ar insemna sa renuntim la viata ta de femeie - viitoare intemeietoare de familie. Sa stai cu cineva cu care, din cate spui tu - nu te intelegi, este iarasi ca si cum ai renunta la tine pentru un compromis prea mare...

Poate o cale de mijloc, cum ar fi sa-ti gasesti un job si sa stai o vreme singura ar fi probabil cea mai nimerita. E greu, dar poate asa o sa-ti gasesti pe cineva cu care te intelegi, cu care impreuna, la o adica poti intemeia propria familie si impreuna sa-i vizitati pe cei dragi tie, pe cei dragi lui...

Pari intre ciocan si nicovala. Iesi, pana nu iti iroesti toata viata...
Sper sa fii bine, sper sa iti gasesi si tu un dram de fericire...Multa bafta!
allena22
Postat pe 31 Mai 2010 18:53
Sufletel, te rog eu, inceteaza sa te mai uiti inapoi si sa plangi pentru ceea ce a fost si pentru greselile tale. Cu totii gresim. Strigatul tau de aici este strigatul eu-lui tau. Nu te uita inapoi, invata din trecut si mergi mai departe. Cred ca esti un om minunat, saritor, sufletist. Ai prea mult de oferit ca sa stai sa-ti plangi de mila.

Curaj, o sa fii bine :-)
allena22
Postat pe 31 Mai 2010 19:00
De la: alexxandra, la data 2010-05-18 15:38:22
De la: grigo, la data 2010-05-17 21:21:15nu stiu ce sa-ti zic..si eu am probleme la ora actuala k iubitul meu...m-a inselat..si acum ii pare fff rau ,isi cere scuze ,zice k a fost doar o aventura etc..doar k mama mea stie si nu intelege k el a gresit fara sa vrea...zice k isi bate joc de mine...ce sa fac sa o conving..va rog ,un sfat...kt de mic dar sa fie..



draga mea.inca nu esti casatorita.multi barbati au aventuri.si femeile la fel.nu generalizam.dar tu trebuie sa decizi ,nu mama ta,daca ii ierti greseala.poate nu este prima,nu ai de unde sa stii!dar daca vb serios intre voi cei doi tineri,nu lasa implicatii din familie,si daca pana te vei marita,daca va fii cu el,nu va mai "
gresi",atunci totul va fi bine si intr-adevar a fost o tentatie.insa fii mai drastica,incearca sa vezi ce diferenta era intre voi doua,vb cu el f serios,explicandu-i ca nu il ierti,dar ii mai acorzi o ocazie de a dovedi,ca a fost doar o tentatie.desigur ca viata iti va face dovada celor sustinute de el.tu decizi daca ii mai acorzi o sansa,nu mama ta ,insa ar fii bine sa decizi cu mintea nu cu inima.fii inteleapta,lasa dragostea deoparte cand vei judeca daca il ierti sau nu.si ar fi bine sa ii spui si lui.ca nu il ierti din NAIVITATE,ci doar vrei sa mai acorzi o sansa dragostei dintre voi,daca ea exista de ambele parti.aceasta experienta judecata cu intelepciune ,iti va ajuta mult in viata,cand te vei intalni si cu alte experiente neplacute.aceasta este proba ta de foc.insa spune-i si lui,toate aceste lucruri.pt ca apoi iertarea ta sa nu fie considerata prostie.fii inteleapta!dar ai grija,a persista in greseala,este deja in cazul acesta obisnuinta.bafta si ai grija!



Pai stai asa, daca tu esti hotarata sa ramai cu el si sa-i ierti infidelitatea, atunci ce legatura are mama ta cu asta? Pe ea trebuie sa o convingi? Nu cred...
Pe de alta parte fii atenta ca infidelitatea asta s-ar putea sa nu fie ultima. Gandeste-te bine-il iubesti suficient de mult incat sa-l ierti de fiecare data? E de spus poate si ca infidelitatea fizica nu inseamna si infidelitate afectiva. Dar...oricum, gandeste-te bine
allena22
Postat pe 31 Mai 2010 19:08
cred eu parerea mea ca 25 e tocmai floarea varstei.eu am 34 si ma simt de 40 dar 25 e ok
deci in primul rand ar trebui sa-ti cauti de lucru pe acolo si sa-l lasi ca nu e de tine daca simti asta acum .mai tarziu va fi si mai rau
si trebuie sa-ti faci si tu cateva prietene pe acolo care sa te poata ajuta la nevoie,catva timp pana cauti o chirie undeva
iar cand o sa le ai peastea (job+unde sa stai)atunci poti sa-l parasesti,ca nici sa pleci asa de nebuna pe strazi nu poti. iar de nebuni si influente proaste trebuie sa te pazasti singura si sa deschizi bine ochii ca doar ai 25 ani
daca nu, intoarcete o perioada in tara ,indiferent cum e mama ta ,e a ta si exista si medici la care o poti duce
te linistesti putin langa ai tai ,timp in care te gandesti incotro o ei.in perspectiva mea totul e simplu dar tot tu stii cel mai bine,asa ca gandeste bine inainte sa faci un pas
desi ma gandesc eu ca tu te gandesti putin si la cum va reactiona el, si ca te va cauta probabil sau va incerca sa-ti faca viata un calvar cu telefoane,rugaminti,poate chiar si lacrimi dar trebuie sa fii puternica si sa gandesti ca daca pana acum nu te simti ok cu el nu va fii nici pe viitor
garbo_nycoleta
Postat pe 31 Mai 2010 23:37
Fata draga...analizeaza pe ce te bazezi in principal si urmeaza-ti instinctul. Tu decizi si nimeni altcineva, nu mai cere sfaturi pt ca o mie de vorbe...........
tymbark
Postat pe 1 Iunie 2010 14:58
Draga Grigo, nu pe mama ta trebuie s-o convingi, ci pe el trebuie sa-l lasi. De fiecare data cand te va insela cu asta sau cu alta, isi va cere scuze si va spune ca e pentru ultima oara. Barbati sunt destui si cauta sa ai o relatie cu un barbat cu cel putin 10 ani 15 ani mai mare. Daca el e de varsta ta, te va insela intotdeauna. Si mereu el va spune ca e pentru ultima oara. Pazeste-te si de boli de la el si de violenta, caci mai devreme sau mai tarziu tot se va satura sa-si mai ceara scuze si va veti desparti. De ce sa suferi? Nu merita nici un barbat suferintele tale. Lasa-l oricum caci nu te merita. Mama ta are dreptate.
adrianasuciu
Postat pe 1 Iunie 2010 15:54
BUNA!!!
SFATURI E USOR DE DAT,DAR NUMAI TU STI CAT DE MULT IL IUBESTI SAU TE IUBESTE?
DAR DACA CEVA NU MERGE LASA-L NU MERITA SA-TI IROSESTI VIATA PANTRU NIMENI,NICI PENTRU UN BARBAT DAR NICI PENTRU MAMA TA.
A FACUT COPII SA-I TRAIASCA SI SA AIBA DE EI GRIJA NU TU. TREBUIE SA COBORI CU PICIOARELE PE PAMNT SI VEZETI DE VIATA TA.POATE SANT DURA,CREDE-MA CA NU-TI ZIC DIN RAUTATE.
AI O VITA NU DOUA,CAND TE TREZESTI POATE E PRE TARZIU,AI TRAI SI NU MAI POTI!
TE PUP SI ITI DORESC SUCCES!!!!!!!!!
MARIA
garbo095373
Postat pe 2 Iunie 2010 18:54
fleurdelis
Postat pe 2 Iunie 2010 19:06
buna draga mea, asa este fiecare familie are istoria ei.
problema care se pune este ,CARE ESTE CEL MAI IMPORTANT LUCRU PT TINE IUBITA MEA??????????GANDESTE TE BINE NUMAI LA TINE ,SI LA CEEA CE TI DORESTI SA FACI CU VIATA TA ???????????AM INTELES CA NU PREA IL IUBESTI PE TIPUL CU CARE ESTI ACUM????????????
SPUNEAI CA POTI MUTA MUNTII DIN LOC................CE ASTEPTI SA VINA MUNTII ACASA LA TINE ?????????????????
DACA ESTI PLECATA INAFARA ,CAUTA TI UN JOOB ,INVATA BINE LIMBA
APUCA TE SI FA SCOALA ,NU FACE COPII ACUM SUB NICI O FORMA ......IAR DACA IUBITUL TAU NU ESTE DE ACORD LASA L............PT CA TU TREBUIE SA FII SI SA FACI CEEA CE TI DORESTI CA SA POTI TRAI IMPLINITA .VEI GASI UN ALT BARBAT,CARE SA TE AJUTE IN ATINGEREA IDEALURILOR TALE SAU DACA NU ............POATE CA NU AI NEVOIE ACUM DE UNUL POATE MAI TARZIU .TE SARUT SI TI DORESC SA RAMAI LIBERA CA SA POTI ALEGE NUMAI CEEA CE TI FACE TIE BINE SI NU ALTORA ./MAMA TA NU ESTE DESTUL DE MATURA PT VARSTA PE CARE O ARE ASA CA ACUM,,,,,,,,,, ESTE TIMPUL
CAND TREBUIE SA TI FACI UN ROST IN VIATA ................NU UITA IUBITA MEA...............MAMA TA NU SE GANDESTE DECAT LA EA ............................SI ESTE F GRAV . FIECARE ARE VIATA LUI ..........NU UITA ASTA ESTE TIMPUL TAU SI VIATA TA .......PROFITA SI NU LASA SA TREACA TIMPUL PE LINGA TINE ..........MAINE VA FI PREA TARZIU .TE PUP DULCE CA SI CUM AI FI FIICA MEA .BRINDA .brinda_titel
garbo061493
Postat pe 3 Iunie 2010 08:42
buna draga mea, asa este fiecare familie are istoria ei.
problema care se pune este ,CARE ESTE CEL MAI IMPORTANT LUCRU PT TINE IUBITA MEA??????????GANDESTE TE BINE NUMAI LA TINE ,SI LA CEEA CE TI DORESTI SA FACI CU VIATA TA ???????????AM INTELES CA NU PREA IL IUBESTI PE TIPUL CU CARE ESTI ACUM????????????
SPUNEAI CA POTI MUTA MUNTII DIN LOC................CE ASTEPTI SA VINA MUNTII ACASA LA TINE ?????????????????
DACA ESTI PLECATA INAFARA ,CAUTA TI UN JOOB ,INVATA BINE LIMBA
APUCA TE SI FA SCOALA ,NU FACE COPII ACUM SUB NICI O FORMA ......IAR DACA IUBITUL TAU NU ESTE DE ACORD LASA L............PT CA TU TREBUIE SA FII SI SA FACI CEEA CE TI DORESTI CA SA POTI TRAI IMPLINITA .VEI GASI UN ALT BARBAT,CARE SA TE AJUTE IN ATINGEREA IDEALURILOR TALE SAU DACA NU ............POATE CA NU AI NEVOIE ACUM DE UNUL POATE MAI TARZIU .TE SARUT SI TI DORESC SA RAMAI LIBERA CA SA POTI ALEGE NUMAI CEEA CE TI FACE TIE BINE SI NU ALTORA ./MAMA TA NU ESTE DESTUL DE MATURA PT VARSTA PE CARE O ARE ASA CA ACUM,,,,,,,,,, ESTE TIMPUL
CAND TREBUIE SA TI FACI UN ROST IN VIATA ................NU UITA IUBITA MEA...............MAMA TA NU SE GANDESTE DECAT LA EA ............................SI ESTE F GRAV . FIECARE ARE VIATA LUI ..........NU UITA ASTA ESTE TIMPUL TAU SI VIATA TA .......PROFITA SI NU LASA SA TREACA TIMPUL PE LINGA TINE ..........MAINE VA FI PREA TARZIU .TE PUP DULCE CA SI CUM AI FI FIICA MEA .BRINDA .brinda_titel
garbo061493
Postat pe 3 Iunie 2010 08:42
Iti multumesc mult pentru incurajare si le multumesc tuturora care au facut lucurul asta, inca nu-mi vine sa cred ca uite undeva in lume cineva a intors privirea si spre mine...si mi-a acordat o mica atentie....Vorbesc asta pentru ca in toti acesti ani alturi de el, am gandit si am fost inconjurata numai de negativisme, de zile sumbre si lipsite de speranta. El....este un tip, foarte devotat, ma iubeste si tine la mine....insa credeti oare daca asta ar fi destul as mai fi atat de nefericita? Am vrut de nenumarate ori sa plec de la el...insa din mila nu am facut acest pas. Iar mila a continuat pana la aproape 9 ani ani....consider eu ca e cam mult. In tot acest timp am trait viata si nevoile lui, el imi zice ca daca ar avea o posibilitate mi-ar da de lucru, daca ar avea bani...mi-ar indeplini toate dorintzele!!! Si uite ca au fost cateva cazuri cand a fost si de lucru pentru mine si au fost si bani si nimic din promisiunele lui nu a facut....insa de fiecare data l-am iertat. Dar am ajuns la o varsta cum vad pe zi ce trece ca frumusetea mea, farmecul meu piere...am devenit matura si gandesc matur....am realizat in sfarsit ca si timpul meu trece!
Ce vreau eu sa fac? sa-mi gasesc un job, sa-mi recapat libertatea chiar daca asta include si unele temeri si incertitudini ale mele...chiar daca gandul, ca e posibil sa raman si singura, nu ma lasa....insa imi asum toate riscurile. Doar deschizand ochii putin , mi-am dat seama ca lumea nu e atat de sura si intunecata precum credeam....Scriind pe forumul asta, mi-am dat seama ca sunt si oameni cu sufletul mare iar asta este cea mai puternica motivatie de care aveam nevoie ca sa incep insfarsit o viatza noua.
Va multumesc!
sweety25
Postat pe 3 Iunie 2010 19:03
Draga mea! mergi la un preot, marturiseste-te fa Paraclisul Maicii Domnului si ai sa vezi ca ti se va da un semn. Roagate cu credinta si cu inima aprinsa la Maica Domnului si fii sigura ca dupa 40 de zile de rugaciune ceva in viata ta o sa sw schimbe ce o sa fie bine pentru tine o sa oiti arate puterea rugaciunii tale.
NU PICA IN DEZNADEJDE, CARE E UN MARE PACAT, FII TARE SI ROAGA-TE!
garbo106648
Postat pe 4 Iunie 2010 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sora lui 1 De la: garbo_500801 24 Septembrie 2019 11:05
dilema 16 De la: fleurdelis 6 Iunie 2010 10:55
CUM SA SUPRAVIETUIESC DUPA O DRAMATICA DEZAMAGIRE ? 26 De la: Kamitzu15 26 Ianuarie 2011 21:19
Cum e cu pauza in relatie????? 65 De la: Alins80 30 Martie 2012 21:23
o parere. exagerez ?! 12 De la: garbo_435961 26 Mai 2016 16:17
Setari Cookie-uri