Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna?

Este vorba despre o prietena care l-a vazut intamplator pe sotul unei cunostinte comune sarutandu-se cu o alta doamna (pe gura) intr-un parc.
Sunt o pereche foarte deosebita, amandoi manierati si classy, sotia e foarte frumoasa si distinsa, in plus au si un copil superb. Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece de nici un el, nu i-ar spune in nici un caz din proprie initiativa, ca nu vrea s-o raneasca si ii e teama ca sa nu-i puna in pericol casnicia, dar nici nu vrea sa apara ca o persoana ascunsa fata de amica. Voi cum ati proceda in locul ei?
charmelen
Postat pe 13 Mai 2011 16:26
Mare dilema. Eu personal nu cred ca i-as spune din proprie initiativa, in cel mai rau caz i-as atrage atentia celeilalte parti, adica aluia care a calcat pe bec.
Dar daca vrea sa isi asume riscul de a-si pierde prietenia respectiva, sa ii spuna. De regula lumea se impaca si cel care a vrut sa fie "binevoitor" pica de papagal, ca sa ma exprim plastic.
Nu, eu unul nu m-as baga.
Thor_again
Postat pe 13 Mai 2011 16:34
Nu i-as spune....
Adevarul oricum va iesi la iveala, si nu e bine sa te bagi...
E o vorba..."Facerea de bine, fu..te..re de mama"! Care tot timpul se potriveste si adevereste in astfel de situatii.
Parerea mea!
picaturaderoua
Postat pe 13 Mai 2011 16:36
shantaj ! pe criza asta...
elodia
Postat pe 13 Mai 2011 16:39
sa-si vada de ale ei si sa nu mai invidieze atata pe altii.:PP

respectivii se pot impaca, dupa un oareshce scandal, si intra ea la mijloc, fiindca a provocat tambalaul.:D

nu e treaba ei ce e in familia altcuiva, nici de ce unii mai sar peste gard.
poate o fac de voie, sau poate de nevoie, da' oricum, nu conteaza pentru ea.

cine e orb, surd si tace, traieste o mie de ani in pace :P
:))
eu_geminy
Postat pe 13 Mai 2011 16:51
Charmelen, ideea este ca nu stiu daca prietena respectiva i-ar face chiar un bine cunostintei sale, spunandu-i ce a vazut. Nu e neaparat vorba de adoptarea tacticii strutului. Motivul ti l-am spus in primul mesaj. Ia sa vedem: prietena ii spune cunostintei, cunostinta se ia in pumni si shuturi cu barbac-so, se cearta, se caftesc, ea pleaca doua zile la ma-sa, el trei zile la birt, ma rog, tot tacamul. Asta in cel mai rau caz. Dupa aia se intalnesc in pat, eventual el o scoate inainte la un birt cu shtaif, ii cumpara ceva, se impaca. Prietena ta cum va fi vazuta, ulterior, de cei doi? Dar ea cum ii va mai vedea pe cei doi?
E drept, situatia e ipotetica, dar in majoritatea cazurilor asa se intampla.
Thor_again
Postat pe 13 Mai 2011 16:57
De la: eu_geminy, la data 2011-05-13 16:51:47sa-si vada de ale ei si sa nu mai invidieze atata pe altii.:PP

respectivii se pot impaca, dupa un oareshce scandal, si intra ea la mijloc, fiindca a provocat tambalaul.:D

nu e treaba ei ce e in familia altcuiva, nici de ce unii mai sar peste gard.
poate o fac de voie, sau poate de nevoie, da' oricum, nu conteaza pentru ea.

cine e orb, surd si tace, traieste o mie de ani in pace :P
:))


Cred c-ai citit postarea in diagonala de n-ai inteles ca prietena n-o sa-i spuna nimic din proprie initiativa. Problema se pune daca doamna in cauza o s-o intrebe cu subiect si predicat daca a auzit sau vazut ceva suspect la barbatu-sau.
Ea oricum se gandeste sa nege, dar are un defect: minte cam prost, si daca doamna o trage de limba s-ar putea sa tranteasca o fraza de toata caterinca, gen: mai bine du-te si vezi cu ochiii tai sau urmareste-l tu, ca poate mie mi s-o fi parut.
charmelen
Postat pe 13 Mai 2011 17:03
Charmelen,
orice prietenie are limitele ei - prietena ta, ii poate raspunde la obiect, daca se ajunge pana acolo, ca NU e problema ei ce se intampla la altii in familie.

E bine sa stie si cand sa spuna NU STIU, NU ERAM ATENTA, N-AM VAZUT, iar daca se merge mai departe cu presiunile,sa-i spuna frumos: STOP, ASTA NU E PRIETENIE.
si punct!.

Santajul cu fidelitatea in prietenie, e o vrajeala.
Sau ca respectivii ar fi un cuplu "minunat"... tot o vrajeala.
Sunt atatea cupluri "superbe" care sub fatzada asta publica ascund tone de gunoi casnic, acumulate in zeci de ani de mizerii reciproce.

Prietenia se cheama pana acolo incat nu te subjuga in mod nedorit, sau nu iti aduce in final prejudicii personale - care nu mai intra in sfera sacrificiului pe care il faci pentru un/-o prieten/-a.
eu_geminy
Postat pe 13 Mai 2011 17:12
Eu i-as sugera sa faca in asa fel incat evite situatiile in care prietena ar putea avea ocazia sa o intrebe. Poate chiar si o rarire, pentru o perioada, a intalnirilor, vizitelor, sau ce mai fac ele doua impreuna
Thor_again
Postat pe 13 Mai 2011 17:14
am citit "o rapire" in loc de o rarire
elodia
Postat pe 13 Mai 2011 17:21
eu daca am o 'banuiala' nu-mi intreb nicio prietena. de ce s-o intrebe? sa aiba motive de trauma , ca a aflat de la 'altii'? fiecare sa-si interogheze partenerul de viata cu lampa-n ochi, sau cum s-or pricepe. nu amestecam prietenii, si prietenii nu se amesteca.
ufishor
Postat pe 13 Mai 2011 17:22
corect... daca tii la prieteni, nu-i aduci in situatii jenante / neplacute, nu-i amesteci in porcariile care nu le apartin.
eu_geminy
Postat pe 13 Mai 2011 17:28
eu inteleg ca...prietena asta vrea sa fie "prietena"...adica...un pic de invidie pentru lucruri nestiute...hm...
eu nici nu permit nimanui sa imi "spuna ceva"...de genul " am auzit", "am vazut" , "mi-a zis... "
eu trebuie sa fiu persoana care "sufera" actiunea acestor verbe pentru a crede ceva

O sa va zic "ceva" hazliu, care se intampla mereu si care poate avea tot felul de urmari...
Un prieten al sotului meu "mi-a zis" intr-o zi ca l-a vazut pe "dansul" cu una in masina...
Eu : Nu cred!
El : Ba da, mergea acolo...
EU : Doar una?
El :Da, una...bla, bla, bla
Eu: Daca erau 2, credeam. Pentru una singura sotul meu nu-si pierde vremea....
Apoi el si-a cerut mii de scuze...de la sotul, nu de la mine....


in masina mea spal DOAR rufele mele si ale lui...cu altii nu sunt atat de intima...
dor72
Postat pe 13 Mai 2011 17:45
daca dna e atit de classy, probabil nu s-ar preta sa intrebe auzi, nu e asa ca tu nu l-ai vazut pe barbatu-meu cu vreuna?
In plus, o femeie desteapta are alte indicii...

Iar daca ar intreba i-as spune ca nu discut subiectul asta. Sa inteleaga ce vrea.
In schimb pe ala l-as scuipa cu prima ocazie in care as da cu ochii de el.

Am trecut prin ceva similar - apropo de evolutia "fireasca" a lucrurilor, cind cei doi se impaca si cea care a spus ramine dusmanul comun.
In perioada de miere (inainte de fiere) cu "el", singura persoana care a venit sa imi spuna "sa am grija pentru ca poate deveni periculos" a fost o colega cu noi.... tip absolut stearsa...cu care am schimbat vreo doua vorbe pina in momentul ala. Nu eram prietene.
M-am uitat la ea ciudat - cine, el?! - "el" parea absolut inofensiv. Si a mai parut un timp inofensiv, pina au inceput meciurile intre noi doi. Dupa ce au inceput meciurile si am plecat din firma, cam toti cu care am ramas in contact mi-au povestit tot felul de istorii despre "inofensiv". Nimeni, inainte....De ce? Probabil de frica... sa nu se puna prost cu oricare dintre noi.
Ne-am impacat ulterior, n-am discutat cu el nimic din ce am aflat de la altii. Dar a ramas certitudinea ca oameni pe care ii consideri prieteni te expun unor surprize absolut neplacute, desi stiu ceea ce tu nu stii, tocmai din dorinta de a nu rani... Si nu stiu cit e de corect.
La urma urmei, daca asisti la altceva care nu ti se pare corect - de exemplu, un furt - si ai tot atitudinea "nu e treaba mea", esti oarecum complice....
quasaria
Postat pe 13 Mai 2011 18:23
De la: quasaria, la data 2011-05-13 18:23:36daca dna e atit de classy, probabil nu s-ar preta sa intrebe auzi, nu e asa ca tu nu l-ai vazut pe barbatu-meu cu vreuna?
In plus, o femeie desteapta are alte indicii...

Iar daca ar intreba i-as spune ca nu discut subiectul asta. Sa inteleaga ce vrea.
In schimb pe ala l-as scuipa cu prima ocazie in care as da cu ochii de el.

La urma urmei, daca asisti la altceva care nu ti se pare corect - de exemplu, un furt - si ai tot atitudinea "nu e treaba mea", esti oarecum complice....


You got right to the point, Quasaria, tocmai asta e problema prietenei mele: ea simte ca scena la care a asistat involuntar o transforma intr-un fel de martor la un act incorect.
Ea n-o sa spuna nimic si o sa faca totul sa evite subiectul - mai ales ca-i si-un copil la mijloc si poate se impaca pana la urma - iar doamna cea classy cu siguranta n-o s-o chestioneze ca la politie, da povestea asta i-a cam intors stomacul pe dos si ar fi preferat sa nu stie nimic.
charmelen
Postat pe 13 Mai 2011 19:42
eh,cate n-am vrea sa nu ne fi vazut ochisorii,charmeleno...
da' nah! dracia dreaq!

in alta dezordine,io una zic asa: indiferent daca-i va spune sau nu,prietenia dintre cele doua o sa cam aiba de suferit...
daca doamna aceea e intr-adevar o doamna,n-o sa-si puna prietena in postura de-ai face marturisiri tocmai pt ca e constienta de urmarile si consecintele acestora asupra tuturor celor implicati...
pe de alta parte nu toata lumea are taria sa-si asume un cod moral asemanator cu al lui Q. eu una o admir,dar sunt constienta ca organele mele interne n-ar suporta tensiunea intensitatii la care traieste ea...
precizilla
Postat pe 13 Mai 2011 22:10
nu ii spune ei nimic,se poate ajunge la divort.
dar lui,da,
nu te mai intalni cu altele,ca iivoi spune.
d
daniilia
Postat pe 14 Mai 2011 08:00
charm....tu spui ca prietena ta nu vrea sa le strice casnicia....
ce sa mai strice mami,ceva ce e deja....foarte stricat???(ca sa nu spun ca pute,nu e frumos ptr o tipa classy)
nu e simplu sa stai la o cafea cu o amica,sa sti ca l-ai vazut pe barbat-su cu alta,sa te macine gandul daca sa ii spui sau nu,,,ptr ca nu sti cum anume va reactiona...
am fost in situatie...
si am fost si in cealalta situatie.....
crede-ma ca i-am urat si ii urasc mult mai tare pe cei care mi-au spus....dupa....
adica ceva de genul"pai...eu am stiut si am vazut dar nu am vrut sa iti fac rau")
mi-au facut mult mai mult rau,si as fi preferat sa stiu ATUNCI,nu acum....
iar daca au tacut,trebuia sa taca "pe veci"
eladaela
Postat pe 14 Mai 2011 10:11
Niciodata nu stim care e adevarul intr-o relatie, pentru ca doar cei doi (poate nici ei chiar) nu pot spune (explica) cu adevarat ce li se intampla intr-o perioada a vietii de cuplu. De aceea, spunandu-i, vei deveni cosmarul amandurora si, cu certitudine, indiferent ce vor face ei in continuare, tu vei fi vinovata.
Juna
Postat pe 14 Mai 2011 10:23
eu nu sunt de acord cu tine....
vinovata nu ar fi ea ca ii spune,vinovati ar fi ei doi ca au ajuns in situatia asta (adica el sa insele si ea sa fie inselata)
eladaela
Postat pe 14 Mai 2011 11:16
De la: charmelen, la data 2011-05-13 16:26:46Este vorba despre o prietena care l-a vazut intamplator pe sotul unei cunostinte comune sarutandu-se cu o alta doamna (pe gura) intr-un parc.
Sunt o pereche foarte deosebita, amandoi manierati si classy, sotia e foarte frumoasa si distinsa, in plus au si un copil superb. Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece de nici un el, nu i-ar spune in nici un caz din proprie initiativa, ca nu vrea s-o raneasca si ii e teama ca sa nu-i puna in pericol casnicia, dar nici nu vrea sa apara ca o persoana ascunsa fata de amica. Voi cum ati proceda in locul ei?

--mai bine sa taca! daca vorbeste, risca sa le strice casnicia!
el la un moment dat o sa-si dea seama ca ce are acasa e mai bun!
- poate fi o simpla aventura, asa cum au, aproape toti barbatii , pentru a fi mai barbati!
garbo096601
Postat pe 14 Mai 2011 23:24
Am vorbit astazi cu prietena si am aflat ca situatia e mult mai complexa. Amica i-a zis lui cand l-a vazut ca n-a mai rezistat sa taca, el a negat la inceput, apoi, cum si-a dat seama ca ea n-are de gand sa-l dea de gol fata de nevasta-sa a recunoscut, dar s-a plans ca e obligat s-o faca tocmai ca sa-si tina casa.
Tipa cu care se pupa e patroana lui, mai in varsta cu aproape douazeci de ani, o devoratoare de barbati, i s-a pus pata pe el si nu-l slabeste deloc, iar omul e stresat ca are rate la banca (cu casa) si daca-si pierde serviciu pierde tot ce are.
charmelen
Postat pe 14 Mai 2011 23:35
eladaela
Postat pe 14 Mai 2011 23:38
oo saracu om.................... ce sa spun........ a gasit scuza buna..
nu vi se pare ca e o scena din ceva telenovela???//
daca e chiar asa oproblema cu patroana de ce a stat sa se ajunga la pupaturi prin parcuri????/ .. parerea mea..
adryaana
Postat pe 14 Mai 2011 23:45
reyya
Postat pe 14 Mai 2011 23:48
De la: adryaana, la data 2011-05-14 23:45:07oo saracu om.................... ce sa spun........ a gasit scuza buna..
nu vi se pare ca e o scena din ceva telenovela???//
daca e chiar asa oproblema cu patroana de ce a stat sa se ajunga la pupaturi prin parcuri????/ .. parerea mea..


ca e mai romantic, nah...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 23:50
mie mi se pare o mare vrajeala! ce sa-ti spun, n-are incotro! el, omul cinstit, corect, plin de virtuti si nicidecum strain de oaresce aspecte etice, a ajuns in impas! dar ce impas, ca e la capatul funiei! viata lui si a fameliei atarna de prestatia lui in serviciul partroanei. iar omul, cum e dedicat binelui fameliei, ar face orice pt conservarea si, eventual, inflorirea lui. asa ca alege sacrificiul, cu lacrimi in ochi si pieptul greu de povara nedreptatii destinului. noroc ca-i place si se complace!

sa fim seriosi! exista intotdeauna o solutie! asta daca vrei sa fii si sa ramai demn! daca nu, faci ce face nenea asta chinuitu`, chipurile, de fanteziile patroanei, naclaindu-se in propria mizerie odata cu porcii.
esme
Postat pe 14 Mai 2011 23:52
da, mey esme... dar exista intotdeauna si o cauza...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 23:53
asta nu neg, ge! cum as putea?! cum spuneam si io: daca ne place, ...ne place!
esme
Postat pe 14 Mai 2011 23:56
cum se intampla oare ca tot ala ce inseala e victima??????????? saracii trisori
adryaana
Postat pe 14 Mai 2011 23:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VIRUSUL HPV imi distruge viata 8 De la: garbo015564 27 Septembrie 2009 12:55
sall 7 De la: mia79x 1 Iunie 2009 19:04
Oare merita sa lupti atata? 26 De la: garbo092182 2 Februarie 2010 02:45
iubirea fara nici o speranta 29 De la: garbo100975 29 Ianuarie 2011 19:12
ma iubeste sau nu? 31 De la: politistul 26 Mai 2010 07:34
Setari Cookie-uri