Un sfat va rog ...

Buna ziua. Am 27 de ani, sunt de 2ani de zile intr-o relatie pe care am inceput sa o numesc toxica de ceva timp .
Povestea mea este ca am inceput o relatie cu un barbat mai mare decat mine cu 10ani, cand am inceput relatia eu am avut niste probleme destul de grave la inceputul relatiei dar el s a oferit sa ma ajute, a trebuit sa ies din casa mea iar el mi-a oferit locuinta lui desi nu ma cunostea de nicaieri.
Intr un fel m am bucurat, ca aveam pe cine sa ma bazez. Datorita acestor probleme el ma suna zilnic de 3-4ori pe zi sa vada daca sunt ok in timp ce eram la munca. Nu am vazut nimic ciudat in acest lucru la vremea respectiva, cum eram practic in pericol nici nu puteam sa ies cu colegele mele sa fac nimic,dar cum ,,era normal,, datorita situatiei am acceptat.
Timpul a trecut, pericolul a trecut dar apelurile nu s-au oprit, ma suna de 3ori intr-o ora,pauza de pranz, nu pot iesi cu colegele mele. Practic nu pot sa fac nimic. Am acceptat si acest lucru, din prostie probabil,in fine. Mentionez ca eu lucrez in strainatate, iar el e strain .
Ma exaspereaza cand sunt la munca cu mesajele,cu apelurile, ma cert intr una cu el la pranz, de ex ptr ca am stat cu 5min mai mult la masa decat de obicei si nu l am sunat la ora care trebuia. Sau daca ma duc undeva cu colegele face scandal daca nu il sun din 20 in 20 de min.Se indoieste mereu de mine.
Cum m a izolat de restul lumii, simt nevoia sa vorbesc cu persoane, cu colegele mele pentru ca eu nu am familie aici, dar el nu ma lasa si imi spune ca nu iese nicaieri fara mine, chiar asa e, ma ia peste tot, de multe ori nu merg cu el ca nu vad rostul ... Si imi spune ca el nu iese decat cu familia lui si ca mereu ma invita. Are noroc ca are multi verisori, nepoti, unchi, probabil ca daca ii aveam langa mine pe ai mei era mai usor, dar nu ii am si este foarte greu. Nu sunt genul sa vrea sa ieasa non stop, dar o data pe saptamana la cumparaturi de exemplu mi ar fi fost ok.
cand suntem acasa nu prea imi da atentie,se comporta exact opusul si ma face sa ma simt si mai rau. Imi vorbeste urat , a ramas fara slujba mult timp si cine l a ajutat mereu am fost eu,o vreme am avut senzatia ca ma exploreaza .Un an am platit tot in casa, m am simtit mai barbat decat femeie. S a reintors la munca pentru ca incepusem sa ma satur si cred ca a vazut.
Am avut si suisuri ... Momente in care vroiam amandoi copii, coborasuri au fost mai multe.... Am ajuns sa ne despartim, acum 2 saptamani ... Dar soarta nu a avut asta in gand pentru mine , in ziua in care ne am despartit am aflat ca sunt gravida . Eu nu stiu ce sa fac, el pare fericit, deja si a anuntat familia, dar eu nu sunt. Mama mea nu este de acord, nu numai din cauza lui ci si din cauza mea, pentru ca datorita problemelor mele ,plus stresul la care am fost supusa am inceput sa sufar de ansietate. Este normal sa nu fiu fericita desi ar trebui sa traiesc cel mai grozav moment ?
Sa il tin... Sau nu ?
Imi cer scuze ptr scris, sunt pe telefon ....va rog doar un sfat, nu am nevoie de critici, deja sunt eu suficient de dura cu mine ptr ca nu stiu cand am lasat situatia sa se ajunga pana aici ....
Lara777
Postat pe 6 Septembrie 2015 00:52
buna,nu vreau sa ma exprim in legatura cu sarcina,dar in legatura cu barbatul....daca tu nu te simti bine ,in siguranta,confortabil ,nu simti nici bucurie,nici fericire cand esti cu el, Nu mai sta cu el...crede-ma un copil nu leaga si nici nu dezleaga o relatie va fi numai o persoana care sufera in aceasta relatie...euforia lui o sa treaca...si va fi la fel ca si inainte,daca nu mai rau...va fi greu oricum... e o situatie de-a dreptul grava
problema e ca lucrurile s-au complicat si mai tare din momentul in care i-ai spus de sarcina,
tu te simti in siguranta ,sau ai fi in siguranta daca l-ai anunta ca te gandesti sa renunti la sarcina
sa iei in calcul toate variantele...
sunsset
Postat pe 6 Septembrie 2015 01:12
Draga Lara, avortul nu este o solutie. Solutia este sa nasti copilul in Romania, sa aiba cetatenia romana, indiferent daca pe certificatul de nastere va aparea numele tatalui sau nu. Apoi sa iei in calcul ideea de a locui in alta parte decat in casa lui, chiar daca lui i se va parea ca esti nerecunoscatoare. Viata alaturi de un asemenea om va fi un cosmar mai mare decat pana acum, cand nu era un copil la mijloc. Asa ca incearca sa fii independenta, iar daca va dori sa vada copilul sa vina el la tine. Incearca sa iei toate deciziile "la rece", nu te lasa presata de pretentiile lui si de faptul ca se crede proprietarul tau si pe tine te considera datoare sa il asculti orbeste, mai rau ca o sclava. Daca vei face altfel ai sa suferi ingrozitor, fiindca iti va ingradi libertatea de miscare si mai mult. Alegerea iti apartine.
angel_forever
Postat pe 7 Septembrie 2015 11:03
Vezi daca se aseamna in purtarea lui cu cele de mao jos si fugi cit vezi cu ochi ca sa nu te inbolnavesti si tu si copilu..
Aceasta este realitatea pentru multe persoane care s-au gasit in relatii intime cu psihopati.
Psihopatii interactioneaza prin manipulari si se folosesc de ceilalti pentru beneficiile lor, chiar daca asta cauzeaza multa durere in jurul lor. Daca oferi mai multa ibire si atentie unei asemenea tipologii, aceasta nu inseamna ca vei imbunatati patologia partenerului care are psihopatie.

Psihopatia este o dereglare mintala sau de personalitate caracterizata prin comportament antisocial, capacitate redusa de a avea remuscari si control comportamental redus. Ca si celelalte maladii psihiatrice, psihopatia (sociopatia) se prezinta din punct de vedere clinic sub forma unui spectru de manifestari cu variate grade de gravitate sau acceptabilitate sociala.


- Lipsa de empatie
- Insensibilitate
- Manipulare
- Minciuna patologica
- Farmecul personal
- Tendinta de a se plictisi repede
- Aroganta
- Abilitatea de rastalmaci cuvinte si a intoarce vina spre celalalt
- Agresiunea
- Impulsivitatea

In companii, acesti indivizi cu psihopatie pot sa orchestreze pierderea locului de munca, impotriva colegilor, pot sa ii intoarca pe oameni unii impotriva celorlalti, sa divida o echipa. In relatiile intime ei sunt mult mai distrugatori. Pot lasa parteneri si membri ai familiei in traume adanci, in tradare, in abuz, traume care pot sa dureze ani si ani de la despartire.–
Este foarte important de retinut ca psihopatia este o conditie psihologica cu un spectru foarte larg. La unii indivizi psihopatia se manifesta mai pregnant, la altii mai putin. Chiar si cu aceste variatiuni, un psihopat va expune mereu doua parti, doua fete. De exemplu, multi indivizi de acest gen apar fermecatori, atragatori si plini de carisma in public. Oamenii se simt din acest motiv atrasi de ei, gasindu-i admirabili si pretuindu-le magnetismul. Acasa insa, aceeasi oameni pot sa instaureze frica, facandu-i tocmai pe aceia pe care ii iubesc cel mai mult, sa se poarte cu mare grija si teama, "de parca ar calca pe oua", in incercarea de a nu le stimula temperamentul.
Psihopatii au capacitati minimale de a forma relatii

La inceputul relatiilor lor intime, psihopatii sunt de obicei entuziasti si stimulati. Aceasta stare poate fi usor confundata cu sentimentul de legatura puternica si de grija profunda si sincera fata de partener/a.
Cu toate acestea, pare sa fie doar momentul cand creierul nostru produce multa dopamina, stare care se instaleaza la inceputul fiecarei relatii. Starea aceasta provoaca chiar adictie. Dar odata ce se disipa, si interesul psihopatului fata de o persoana, se dizolva. In aceast moment adesea se descotorosesc de aceasta legatura, fara emotie.
Psihopatii demonstreaza adesea ca cel mai probabil vor intra mereu in relatii intime care ajung sa fie disfunctionale.

La inceput ei idealizeaza persoana cu care intra in legatura, dupa care incep sa o devalorizeze, sa o goleasca de tot ce e mai frumos si sa o minimalizeze, fara sa le pese de durerea pe care o creeaza. Faptul ca inca de la inceput nu au avut o legatura profunda adevarata cu partenera lor, ii face sa plece din relatie fara sa priveasca inapoi, cu multa raceala si detasare.

Multi se simt bucurosi sa se indrepte catre noua victima, mai ales daca si-au lasat fosta partenera in pozitia de victima, de pierzatoare.

3. Psihopatii sunt incapabili sa isi ceara scuze in mod sincer

Psihopatia este o perturbare emotionala care disipa abilitatea cuiva de a simti vina sau remuscare, de aceea exista aceasta tendinta de a se angrena cu usurinta in comportamente imorale. Cand ranesc pe cineva, sau cand cauzeaza suferinta nu isi vor cere scuze, iar daca ceea ce pare a fi o parere de rau apare, atunci aceasta este golita de sentimente.

Sentimentele de parere de rau si vina lipsesc pentru ca aceste capacitati emotionale nu sunt in capacitatea lor. Astfel, reactia obisnuita pentru acesti oameni este… Absenta. Propozitiile lor in astfel de situatii sunt: „Treci peste”, „Las-o balta”, „Esti prea sensibil/a” sau „De ce tot mai aduci in discutie acest aspect, a fost”
Este in natura lor sa aiba un sine infatuat. Si nu le pasa si nu au nevoie de validarea celorlalti. Orice dorinta de control este asociata si cu sentimente de superioritate, nu de insecuritate. De asemenea, oamenii acestia nu au nici un interes in a forma prietenii.
In lumea psihopatilor, toti cei din viata lor au rol precis: "Esti obiectul meu"

Psihopatii au o nevoie puternica de putere si control si adesea ii pozitioneaza pe ceilalti in rolul pierzatorului, chiar si pe aceia care demonstreaza loialitate, incredere si iubire, doar ca ei sa fie deasupra. Adesea, psihopatii ii folosesc intr-un anume scop pe cei pe care ii tin aproape. Si pe unii oamenii ii considera doar niste marionete… Pentru multi, in acest rol se afla si persoana cu care au o relatie intima.

Imoralitatea este trasatura de baza pentru persoanele psihopate, ei violeaza intimitatea si drepturile (la proprietate, fizice, sexuale, legale, emotionale) ale persoanelor vulnerabile din jurul lor, fara remuscari.

In aceste conditii, a-i rani cu sange rece pe cei din jur devine o normalitate. Si nu ar fi surprinzator si ne-comun pentru astfel de persoane sa aiba 2 vieti secrete, ganduri urate, pline de ura permanente sau un comportament neadecvat.












garbo_411677
Postat pe 21 Septembrie 2015 14:45
Bea o Fanta!
In reclama spune ca te simti mai bine dupa o Fanta, sau era Mirinda?
AnnaLyse
Postat pe 21 Septembrie 2015 16:27
De la: Lara777, la data 2015-09-06 00:52:481. Buna ziua. Am 27 de ani, sunt de 2ani de zile intr-o relatie pe care am inceput sa o numesc toxica de ceva timp .

3. Ma exaspereaza cand sunt la munca cu mesajele,cu apelurile, ma cert intr una cu el la pranz, de ex ptr ca am stat cu 5min mai mult la masa decat de obicei si nu l am sunat la ora care trebuia. Sau daca ma duc undeva cu colegele face scandal daca nu il sun din 20 in 20 de min.Se indoieste mereu de mine.
Cum m a izolat de restul lumii, simt nevoia sa vorbesc cu persoane, cu colegele mele pentru ca eu nu am familie aici,

2. dar el nu ma lasa si imi spune ca nu iese nicaieri fara mine, chiar asa e, ma ia peste tot, de multe ori nu merg cu el ca nu vad rostul ...

4. cand suntem acasa nu prea imi da atentie,se comporta exact opusul si ma face sa ma simt si mai rau. Imi vorbeste urat

5. Un an am platit tot in casa, m am simtit mai barbat decat femeie. S a reintors la munca pentru ca incepusem sa ma satur si cred ca a vazut.

6. Sa il tin... Sau nu ?


1. Am citit tot şi....nu pricep de ce mai stai în această relaţie. Eşti legată de el prin căsătorie ? (sau vreun act)
2. Am pus punctul ăsta înainte de 3, deşi cronologic este invers, pt că îi dau o importanţă majoră. Adică, eşti obiectul lui, bunul lui de mare preţ, pe care îl scoate peste tot, şi se mândreşte în faţa tuturor cu "obiectul" . Întrebarea este : tu vrei să fii mereu "obiectul" lui ?

Şi pt ceilaţi : am văzut mereu astfel de cazuri, dar....ce nu pot pricepe eu, este : de ce stai (zic la modul general, nu este o întrebare pt iniţiatoare) cu cineva de genul ăsta ?
3. Acest punct este rezumatul întregului meiu post :

FUGI ! Dar ştii cum ?

FUGIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !!!

Controlul lui total o să fie din ce în ce mai greu de suportat de către tine ! Vrei să-ţi trăieşti viaţa aşa ?

4. L-ai întrebat de ce acasă se poartă aşa opus cu tine ?
5. Nu înţeleg chestia asta cu "am plătit tot în casă" . Care casă ? A lui, a ta ? Din câte am înţeles din ce ai scris, nu eşti căsătorită cu el, ci stai doar aşa cu el. Corect ?
6. Ţine-l....dar fără el.
VasileDinNuc
Postat pe 21 Septembrie 2015 17:02
677, am mai citit acest articol, tot pe Garbo cred. M-a infiorat! "L-am cunoscut" sa zic asa pe psiho din descrierea respectiva. Inca il vad in fiecare zi. Imi face sila...Nu-mi vine sa cred ca acesti oameni pot sa aiba un caracter atat de dual si cat rau pot face in jurul lor. Deci, Lara, desprinde-te cat mai poti. Sunt ca paianjenii care-ti sug viata, sanatatea si bucuria, in timp ce te " imbratiseaza".
Miafarow
Postat pe 21 Septembrie 2015 19:50
Da si pe mine ma cutremurat ,cunosc un asemenea om ,care defapt este un mostru .Frica si groaza ,neincrederea si nesiguranta ,da te macina in fiecare zi si groaznic sa mai ai si o casa de copii si sa te vezi ,singur si in pericol noaptea chiar si in asternutul tau.
garbo_411677
Postat pe 22 Septembrie 2015 23:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dansurile si relatia de cuplu 18 De la: garbo_12994 13 Mai 2013 01:49
cum sa fac sa slabesc din solduri? 14 De la: quasaria 24 Decembrie 2009 00:51
drum inchis 16 De la: carmlinda 11 Octombrie 2014 04:01
parerea voastra conteaza 6 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:44
,,familia la distanta,, 33 De la: valentina_16 27 Septembrie 2009 02:49
Setari Cookie-uri