vreau un sfat!sa mai raman alaturi de el?sau sa-l las?

tu trebuie sa stii cum e relatia voastra. Tu stii daca iubirea e reciproca. Tu simti asta. Deci tu esti cea care ia cea mai buna decizie. Poate ca te iubeste dar se teme de casatorie ca act in sine.

patty_35
Postat pe 2 Mai 2010 10:20
Bombonik,daca te-a cerut de sotie ,urmat de inelul de logodna,inseamna ca doreste sa se casatoreasca cu tine.Insa are nevoie de putin spatiu..Nu inseamna ca intr-o saptamana trebuie sa duca la indeplinire aceasta promisiune.Cu rabdare si comunicare vei afla singura cand este hotarat sa faca pasul final.
Cu certitudine vrea sa-ti ofere in primul rand siguranta materiala.
G53
Postat pe 2 Mai 2010 10:31
De la: me_bombonik, la data 2010-04-27 12:32:54am si eu o dilema.am un prieten de 4ani.de 2ani ma tot amana cu programarea nuntii.ba ca are probleme la servici ba ca nu are bani suficienti.eu nu vreau o nunta mare.ceva mic si dragut.in schimb el..e f mofturos.de pasti m-a cerut ,mi-a dat inelul..dar nu a venit la parintii mei..ce m-a deranjat f tare.chiar daca sunt dificili tot parintii mei sunt.nu?dar nici pomeneala prea curand de nunta..voi ce ziceti?vrea sau nu vrea sa fie cu mine?o parere sincera va rog.multumesc!o zi buna!

Incearca sa privesti relatia aceasta si la ....: tu ce iti doresti.....daca spui ca este un tip mofturos..asa o sa fie mereu ( crezi ca vei putea sa induri la nesfarsit acest lucru??), ...spuneai ca te-a deranjat ff tare faptul ca nu a venit la parintii tai de Paste.....oricum sunt parintii tai , care s-au sacrificat si se sacrifica inca pt tine.....cand te casatoresti cu cineva ii accepti si rudele, familia, etc. acelei persoane .... Daca ne casatorim nu inseamna ca nu mai avem parinti....sau ca ne izolam de ei...... Tu cum te comporti fata de familia lui????....El cum se manifesta cu tine atunci cand esti cu familia lui ?? dar cand este in preajma familiei tale???... este o decizie pe care trebuie sa o luati impreuna...dar incearca sa gandesti realist la sacrificiile pe care le vei face tu, mai bine te doare acum decat sa te darame durerea mai tarziu!!! ...in speranta ca spusele mele te-au fost de vreun folos....in orice decizie vei lua....iti doresc numai bine.
garbo043830
Postat pe 2 Mai 2010 10:31
si eu am o relatie de 4 ani...nu am primit inelul de logodna.am primit un inel acu vreo 3 ani de ziua indragistitilor da nu se pune ca nu m-a cerut .imi doresc si eu sa ma casatoresc cu el... tot bat apropouri dar asa-s barbatii ...nu se grabesc.in plus conteaza sa avem si o situatie materiala.avand in vedere ca eu nu lucrez iar el are un salariu mic,parintii nu prea ne pot ajuta...e de inteles.ceea ce ma supara un pice ca parintii nostri nu se cunosc, dar las timpul sa decida.ce atata graba? tre sa ma gandesc si la dezavantajele casatoriei si astfel nu mai sunt atat de nerabdatoare
viopysy4u
Postat pe 2 Mai 2010 10:41
draga me_bombonik, tu citeste tot ce "debitam" noi aici si apoi trece prin filtrul mintii tale ce e bine sau rau pt tine
- poti primi semne ca e ok sau nu , fiecare din noi va transmite parte din experienta sau simturile lui
de ex: ai primit un inel
-un mesaj este cel deja primit : te vrea , clar
- un alt mesaj poate fi : se asigura doar ca ramiini linga el dar nu cu angajamente


Poti sa faci putin pe pragmatica :
ai incercat sa ii spui ca nu ii vrei numele de familie? si ca il vei pastra pe al tau?
ai pus in discutie unde si cum veti locuii?

Da, numai tu traiesti cu el, dar mare atentie familia ta si a lui fac parte din relatia voastra , iar daca iei in considerare ca nu conteaza parerea lor, te inseli amarnic, Pt ca relatia voastra nu se costruieste doar pe temelia relatiilor voastre ci si pe relatiile cu restul familiei. Asta daca vrei sa te simti parte a familiei, atunci cind va fi cazul.
Cind iti va fi greu , tot la familia ta iti intorci privirea si vei cere ajutor.
garbo008283
Postat pe 2 Mai 2010 10:45
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 10:51
poti sa faci orice! oricum totul e o loterie
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 10:52
De la: Dor_marunt, la data 2010-05-02 10:14:02Da nimic. Daca va vrea sa insele, va insela si cu hartia aia in sertar si daca va vrea sa se desparta, un divort nu-l va speria si daca va simti ca n-o mai iubeste, hartia nu ii va readuce dragostea lui. Daca e sa fie dragoste si sa ramana impreuna vor ramane, daca nu... hartia ramne doar hartie.


De acord!
Totusi... daca e asa insignifianta, daca se poate "desface" asa de repede si usor, daca nu e o piedica pentru nimic... de ce nu s-ar face, totusi? Hartia aia, adica? Pana la urma, hartia aia vine cu o suita de chestii dragutze: o rochie noua, o petrecere... O scuza pentru a sarbatori... Si d-aia zic... de ce nu?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 10:55
incearca sa nu il mai bati la cap cu nunta si ai sa vezi k atunci el se va simti in nesiguranta si se va gandi k ceva s-a intamplat cu tine.atunci el se va decide ca este timpul sa fiti sot si sotie si va face pasul asta,iar tu vei ramane f surprinsa.acest lucru da intotdeauna roade.de obicei aceasta indiferenta ii face pe cei de langa noi sa reflecteze in totalitate.Frica de a nu te pierde il va face sa se grabeasca.parerea mea!:D pup si bafta
PS:distractie placuta la nunta si casa de piatra!!:*
andyna
Postat pe 2 Mai 2010 10:58
cata dreptate are prietena noastra in ceea ce spune. Important e sa incepi sa-l intelegi pe prietenul tau si sa ai rabdare.Trebuie sa ai incredere in primul rand in el, cadoul facut de el cu inelul e un pas bun, doar trebuie sa ai rabdare. In legatura cu parintii tai, nu trebuie sa fii suparata, asa a gandit el pe moment, lasa l sa decida singur cand si cum, daca v a fi sa fiti impreuna ve ti fi, voia este a lui D-zeu.
garbo095573
Postat pe 2 Mai 2010 11:15
am si eu o prietena de 4 ani
la 2 sapt dupa ce ne-am cuplat m-a intrebat daca vreau sa am un copil cu ea si daca ne casatorim.
de atunci au tecut 4 ani de chin in care ma intreaba zi de zi cand e nunta
e ca picatura chinezeasca , deja mi-e scarba de situatia asta
o iubesc pt ca altfel n-as sta cu ea dar faza cu nunta a devenit penibila rau
acum parca a devenit un razboi si simt ca daca as vrea sa ma casatoresc cu ea e ca si cum a castigat ea razboiul....
ca sa ma casatoresc trebuie sa simt asta , nu sa o fac din constrangere sau din obligatie

probabil n-o sa ne casatorim niciodata....

garbo102096
Postat pe 2 Mai 2010 11:28
Poate ar fi bine, in primul rand, sa iei o anumita distanta fata de situatia actuala, si sa te privesti pe tine in relatia cu el, asa cum te-ar privi cineva care nu este implicat sentimental. In al doilea rand, toata viata noastra este un proces de transformare continua. Daca, dupa sase luni, iti dai seama ca parca nu este barbatul cu care ai vrea sa-ti petreci tot restul vietii? Mai gandeste-te, tot restul vietii inseamna cateva zeci de ani, in care, treptat, descoperi ca barbatul de langa tine este putin altfel decat ti l-ai imaginat la inceput...Ia-ti timp de gandire inainte de a face pasul.
Gabriela_Luminita
Postat pe 2 Mai 2010 11:32
Sincer?? analizeaza si triaza, orice lucru bun incepe bine, fara amanari, mofturi. Cred ca am spus destul. Bafta si ai grija de tine. Este sfatul pe care l-as da oricarei femei. Respectati-va!
MihaelaMi
Postat pe 2 Mai 2010 11:42
Ce greu este sa iei o decizie in viata!
florin_c76
Postat pe 2 Mai 2010 11:43
Opal, pentru unii acea hartie schimba totul. E ca un titlu de proprietate. Scrie negru pe alb ca esti al meu si gata. Poate ea are astfel de reactii si de aia el nu vrea. Sau poate ca el fuge de rsponsabilitati. Pana la urma doar ei stiu.
Doara
Postat pe 2 Mai 2010 11:46
Fiecare stie ce vrea de la viata dar unii poate ca nu vor sa se lege la cap prea strans!
florin_c76
Postat pe 2 Mai 2010 11:50
nu trebuie sa il presezi. toate se intampla la timpul lor
pirania_1960
Postat pe 2 Mai 2010 12:22
-tu esti pregatita pt o viata de familie?
-sti ce este casatoria?
daca da, trebiue sa-i vorbesti si lui despre viata in doi si daca sunteti capabili sa traiti o viata de familie este f bine , daca nu mai copilariti
poate ar fi bine sa mergeti la un duhovnic si sa va sfatuiasca.
iti doresc succes!
aserbanescu
Postat pe 2 Mai 2010 12:40
buna...eu cred ca ar trebui sa fii ferma cu el si sa-i spui ce iti doresti tu si in cazul in care dorintelke voastre nu mai coincid ar fi mai bine sa-si vada fiecare de viata lui. probabil el mizeaza foarte tare pe faptul ca tu nu vrei sa renunti la el, dar nu te lasa manipulata in acest fel de el, nu merita... oricum fi ferma si hotarata in ceea ce-i spui .succes astept noutati si sper sa iei decizia cea mai inteleapta
garbo084961
Postat pe 2 Mai 2010 12:44
De la: me_bombonik, la data 2010-04-27 12:32:54am si eu o dilema.am un prieten de 4ani.de 2ani ma tot amana cu programarea nuntii.ba ca are probleme la servici ba ca nu are bani suficienti.eu nu vreau o nunta mare.ceva mic si dragut.in schimb el..e f mofturos.de pasti m-a cerut ,mi-a dat inelul..dar nu a venit la parintii mei..ce m-a deranjat f tare.chiar daca sunt dificili tot parintii mei sunt.nu?dar nici pomeneala prea curand de nunta..voi ce ziceti?vrea sau nu vrea sa fie cu mine?o parere sincera va rog.multumesc!
o zi buna!



Parerea mea este ca nu prea ii arde de insuratoare. Doi ani inseamna, totusi, cam mult ca sa te tot amine!! In 2 ani de zile putea sa se decida odata daca sa va casatoriti sau nu. Eu cred ca ar trebui sa discuti cu el clar, intreaba-l CE VREA, totusi??? Sa va casatoriti, sa va luati un angajament, sau doar sa lase timpul sa treaca de-aiurea?? In zilele noastre exista o multime de oameni fara niciun Dumnezeu care nu dau nici trei sfanti pe Taina Casatoriei, insa a trai necasatorit este, practic, FUGA DE RESONSABILITATE si inseamna ca iubitul tau, poate, NU ESTE INCA SIGUR CE CEEA CE VREA. Nu mi se pare normal sa te tot amine de 2 ani intregi de zile. Discuta cu el pe sleau, nu mai lasa sa treaca timpul. E vorba, totusi , de viata ta!! Decit sa-ti pierzi vremea cu un om nesigur, mai bine iti cauti pe altcineva.
lusel
Postat pe 2 Mai 2010 13:01
De la: garbo102096, la data 2010-05-02 11:28:50am si eu o prietena de 4 ani
la 2 sapt dupa ce ne-am cuplat m-a intrebat daca vreau sa am un copil cu ea si daca ne casatorim.
de atunci au tecut 4 ani de chin in care ma intreaba zi de zi cand e nunta
e ca picatura chinezeasca , deja mi-e scarba de situatia asta
o iubesc pt ca altfel n-as sta cu ea dar faza cu nunta a devenit penibila rau
acum parca a devenit un razboi si simt ca daca as vrea sa ma casatoresc cu ea e ca si cum a castigat ea razboiul....
ca sa ma casatoresc trebuie sa simt asta , nu sa o fac din constrangere sau din obligatie

probabil n-o sa ne casatorim niciodata....




Pai, e clar!! Inseamna ca N-O IUBESTI!
lusel
Postat pe 2 Mai 2010 13:02
buna..sa stii k si eu am trecut prin asta...am avut un prieten ..mi-a daruit un inel (de logodna)dar nici vb sa ma intrebe daca vreau sa fiu sotia lui, a trebuit sa deduc eu,desii concluzia mea a fost gresita,dupa ceva timp l-am intrebat daca nu cumva ar fii bine sa ne casatorim..iar el cand a auzit a spus ca e prea devreme desii eram de 3 ani impreuna..Nu l-am mai presat prea mult pt k mi se parea penibil ca eu,femeia, sa-l intreb daca ar fi bine sa ne casatorim.Certurile au inceput zilnic...dar nu pe motivul casatoriei...ci pe faptul k el vroia sa mai copilareasca..imi ascundea multe..desii eu eram sincera cu el.Era orgolios si de cate ori ne certam ma lasa 3-4 saptamani..timp in care nu mai dadea nici un semn..desii lucram aman2 la aceeasi firma el se comporta ca si cand era colegul meu..dupa care ma duceam tot eu la el...de multe ori s-a repetat povestea..pana intr-o zii kand am zis..gata ku bataia de joc..Eram certati de 3 sapt iar el se astepta sa ma duk tot eu la el....NU AM MAI FACUT ASTA..au trecut 4 luni...iar eu am intalnit pe altcineva..care m-a cerut si in casatorie...si o sa avem si un bebe..si tine-ti cont suntem imprenuna decat de 5 luni..ne impacam super bine...si este omul pe care mi l-am dorit..puternic,grijuliu si responsabil...asa ca nu te teme"Bombonik"...soarta ne-o mai facem si cu mana noastra...nu e intotdeauna in mainile lui Dumnezeu.Bafta si sper sa fii fericita..atat tu cat si cei care ti-au citit povestea!
m3m3lyna
Postat pe 2 Mai 2010 13:32
Buna,am citit cateva din raspunsuri,parerile sunt impartite,tu esti singura care trebuie sa hotarasti ce vei face si as vrea sa-ti dau un sfat,NU MAI INTREBA OAMENII CAND AI DE LUAT DECIZII!!!Roaga-te la Dumnezeu si cere-i sprijinul,ca desi multi spun ca-si fac singuri soarta(intr-un fel e adevarat,pentru ca ei i-au deciziile),sa sti ca cel mai bine Dumnezeu cum ti-e mai bine,tu poti gresi in alegeri dar Dumnezeu nu greseste NICIODATA!Nu-l mai intreba de nunta si lasa lucrurile sa mearga de la sine,ar fi pacat sa dai gres.Iti doresc numai bine si nu uita ca fara Dumnezeu nu se poate traii bine.
ramons
Postat pe 2 Mai 2010 13:57
lasa-l fata si ia-ma ep mine nr. meu este 0729076926!pe bune.....
pamela_jim2007
Postat pe 2 Mai 2010 14:05
buna sunt Roxana si parerea mea este ca nu e suficenta iubire din parte lui si nul presa cu intebarile ca dupa aia pote o sa va casatoriti si o sa -ti reproseze si nu e bin cred ca pt tine e pote alt cineva cu dreg Roxana
roxana25
Postat pe 2 Mai 2010 14:10
De la: MihaelaMi, la data 2010-05-02 11:42:47Sincer?? analizeaza si triaza, orice lucru bun incepe bine, fara amanari, mofturi.. Respectati-va!


Si cu asta, s-a spus totul!

Si eu cred in lucrurile care se intampla frumos si de la sine, nu-s "scoase" cu clestele", cerute, amenintzate...)
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 14:14
De la: Dor_marunt, la data 2010-05-02 11:46:15Opal, pentru unii acea hartie schimba totul. E ca un titlu de proprietate. Scrie negru pe alb ca esti al meu si gata. Poate ea are astfel de reactii si de aia el nu vrea. Sau poate ca el fuge de rsponsabilitati. Pana la urma doar ei stiu.


Eu zic ca raspunsul l-am primit de la Garbo al o suta de mii si nushtu catalea... Situatia a devenit un fel de razboi... Cine face ca cine... Pe de alta parte, parintii sunt intodeauna prea grabiti sa-si vada odraslele insurate si parca nu mai rationeaza dincolo de asta... vorba ta, si daca li se insoara progeniturile, ce? Asta ii pune la adapost de nefericire?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 14:19
cati ani aveti?
Anilus
Postat pe 2 Mai 2010 14:25
De la: me_bombonik, la data 2010-04-27 12:32:54am si eu o dilema.am un prieten de 4ani.de 2ani ma tot amana cu programarea nuntii.ba ca are probleme la servici ba ca nu are bani suficienti.eu nu vreau o nunta mare.ceva mic si dragut.in schimb el..e f mofturos.de pasti m-a cerut ,mi-a dat inelul..dar nu a venit la parintii mei..ce m-a deranjat f tare.chiar daca sunt dificili tot parintii mei sunt.nu?dar nici pomeneala prea curand de nunta..voi ce ziceti?vrea sau nu vrea sa fie cu mine?o parere sincera va rog.multumesc!
o zi buna!




Daca in 4 ani nu a inteles ce fel de om esti , inseamna ca nu te respecte, nu are incredere in tine....sau are sigur in paralele mai multe si nu stie la care sa se opreasca.

Si atunci mai bine pui punct unei relatii fara viitor acum.

Daca este concubin de profesie si tu iti doresti casatorie ... lasa-l ...si cauta pe unul mai hotarat. Daca iti mai doresti si copil uita-l cat mai repede.

Timpul trece in defavoarea ta.
anca_53
Postat pe 2 Mai 2010 15:29
Stiu ca o sa-mi pun multa lume in cap dar,la experienta mea de viata,daca acest baiat se comporta asa ACUM ,prevestesc lucruri rele pentru convietuirea cu domnisoara si in relatiile cu parintii.Eu apreciez comportamentul domnisorului ca fiind o umilire a domnisoarei.Ce atatea mofturi.Deja fata este dominata si nu iti poti irosi astfel tineretea,sperantele,viata.Trebuie sa ai curaj, este adevarat,sa renunti dupa 4 ani. E greu,foarte greu...
venerabilul
Postat pe 2 Mai 2010 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort civilizat sau nu 424 De la: Freya__ 29 August 2011 11:04
De ce inseala barbatii? 294 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:55
"sufar" de singuratate 58 De la: roby_cado 26 Aprilie 2010 09:29
"Cafeaua verde" 52 De la: blondina_X 30 Decembrie 2018 16:30
jena de intimitate 48 De la: garbo_1681 28 Iunie 2012 12:05
Setari Cookie-uri