Bancuri

un om de vaza din partea Maramuresului ,sa sfatuie cu nevasta lui; mai Mari io tra sa ma duc la capitala sa cumpar ceva lucruri de calitate pentru casa,no bine ma Ioa (ioane)da cum ai sa te descurci tu in capitala ma ,nustiu tu Mari(maria) ,sti tu ce zic io(eu)sa roji tu pa Ilenuca lui Todorut din deal sa vina cu tine ,ca ie-i(ea) fata ocasa(desteapta)si stie unde sa te duca,Zis si facut ajung in gara Ioan si Ilenuca cumpara tidule la tren sa urca-n tren si merg la capitala ,ajung acolo seara tirziu ,merg sa caute o camera de hotel si cere Ion ,buna sara domnuca (doamna)vreu si io 2 camere ,receptionera nu avem decit o singura camera si aia-i cu un singur pat dublu ,no asta nu-i buna ,ies si incearca la mai multe hotele acelasi raspuns o singura camera cu un pat ,ne avind unde sa mai mearga se hotaraste Ion si ia cheiile deschide vede un pat mareee si era si un fotoliu ii zice fete-i! Hai Ilenuca dormi tu in pat si io oi sta (eu am sa stau) pe divan
Se culca fata in pat adoarme ,fata subtirica patul mare ,pai io-s crestin ,om de vaza ,copilita asta poate sa-mi fie nepoata ,am sa ma asez pe i-astalalta parte de pat ,zis si facut se culca omul adoarme spre dimineata se trezaste cu Ilenuca-n brate incepe a face la cruci, se necajeste si intr-un tirziu zice cum oi ajunge in sat dau fuga la parintele si ii marturisesc si ii cer canon.Termina cumparaturile ,urca in tren ,ajung acasa Ion da fuga la biserica si ii spune la parintele intimplarea ,povesteste cum s-a intimplat Ioane ,nu stiu parinte ,m-am trezit imbracat si incaltat cum m-am culcat si cu Ilenuca in brate ,dar jur ca nu so intimplat nimnic ,nimnicuta ca dor ma sti parinte ca sint om cu frica lui Dumnezau .Tacere ..dupa un timp Ion parinte dami orce canon vrei si sa terminam odata,bine Ioane uite ce traba sa faci :dimineata bei 2 galeti de apa ,dar n-am cum parinte ,traba Ioane ,no daca traba ,traba asa o sa fac ,la amneaza mai bei 2 galeti de apa si seara alte 2 galeti,revoltat ION zice pai de ce parinte ? CA ASA BEU BOI IOANE!

garbo077323
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent!! 20 De la: hermosa20 10 Februarie 2013 13:35
un sfat 2 De la: Alexandra_Radu_2 28 Ianuarie 2016 18:24
SECOND LIFE 63 De la: hot_coffee 20 Aprilie 2010 23:56
Eu cred ca este greu pt un om care vrea sa renunte la o viata murdara prina de pacate si sa se intoarca la o viata curata 49 De la: ameno 20 August 2010 14:13
bonaaa 6 De la: Ciresica 18 Aprilie 2010 19:43
Setari Cookie-uri