ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 23:34:20
nu am venin, nu sunt eu cea care arunca nonsalant apelative celor care nu gandesc ca mine, dimpotriva


Si asta cum se numeste?

De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 15:04:08
sunt mai mult decat satula (daca pot sa spun asa) de babele si bosorogii ce-si plimba cainii pe care-i cresc in apartament in spatiile de joaca ale copiilor.


De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 16:02:33nope... nu suna mai bine. suna foarte bine cand te referi la oameni in varsta plini de bun simt, cei care nu au imbatranit degeaba... cei acriti de viata, satui de experientele negative din viata lor (pentru ca n-au stiut sa le vada decat pe cele negative) si care au impresia ca toti ceilalti sunt obligati sa plateasca viata lor amara prin a le suporta hachitele de om batran nu sunt decat babe si bosorogi. sunt convisa ca toti vom imbatrani (sunt putin offtopic) dar sper sa nu ajung sa-mi vars veninul pe toti tinerii cand oi ajunge ca ei, sper sa fiu in stare, sa am mintea lucida sa impartasesc ce am cernut mai frumos din viata, sa nu las greutatile sa-mi otraveasca viata, implicit batranetea...


De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 23:16:34=))))) voi chiar ma distrati la maxim=)))) chiar cititi tot ce se scrie? sau numai ce va convine sa interpretati??:))) nu am judecat ca au tupeu bosorogii sa-si plimbe cateii


De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 23:34:20nu ma contrazic, doar refuzi tu (sau nu poti, nah...) sa intelegi ce vreau eu sa spun.


Nici vorba de "apelative" sau aluzii jignitoare, nu?
Numai vorbe frumoase si pline de respect, asa-i?
Nici vorba de a judeca, in necunoastinta de cauza si de a cataloga pe cineva si viata pe care a trait-o, nu?

Am mai spus, PASSSSSSSSSSSS! Ia-o cum zici - nu am capacitatea de a intelege, sunt "limitata" (cum era cu apelativele la care nu recurgea cineva?) - asta e punctul tau de vedere - ok!
O seara senina!

panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 23:49
oops... pantera... am uitat sa-ti spun... probabil e o atitudine sanatoasa sa renunti la o discutie pe care nu poti s-o duci, desi nu ti-a fost greu pana la un moment dat sa-mi dai replici (chiar daca uneori fara logica) dar asta nu-ti si da dreptate...
spuneai la un moment dat ca esti convinsa ca nu suport eu animalele... de udne ai inteles tu asta? :)))) eu chiar am spus de multe ori, nu am nimic cu ele, nici nu le ador nici nu le urasc (asa cum faci tu cu cei care nu le iubesc), eu am ce am cu distrusii de la capataul celalalt al lesei care nu inteleg cum de nu cad eu in extaz la vederea rahatului protejatului lor, cum indraznesc sa ma arat indignata la vederea rahatilor de caine intalnit la tot pasul pe strada, tine de nivelul de civilizatie al stapanului sa nu mai existe asa ceva dar nah... e greu sa stai cu punga dupa tine si sa te apleci sa strangi mizeria... si din cate constat e foarte greu sa duci cainele sa se usureze in locurile care sunt amenajate pentru asa ceva... doar e animal... trebuie musai sa-l iubesti... vrei nu vrei...
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 23:56
Nu "doamna", cand vorbim limbi diferite, cand vezi ca nu are rost, cedezi, deh...Q.E.D
panty_C
Postat pe 15 Martie 2010 00:02
Am citit cateva dintre mesajele voastre...nu prea am timp liber insa, in afara de faptul ca este un subiect controversat, vad ca s-au cam incins spiritele...
Eu cred ca, in linii mari, crysta_mami are dreptate...numai ca a facut greseala de a-i numi bosorogi pe cei care-si duc animalele de companie sa-si faca nevoile in spatiul de joaca dedicat copiilor. Este modul ei de a-i descalifica...si...recunosc...faza cu pampersul este cam scarboasa...insa...este vorba de o mamica ce reactioneaza ca urmare a pericolului la care i-a fost supus copilul, cu atata nepasare...Si a vrut sa dea o lectie-gen soc...
Nu ca acel batran ar fi inteles ceva din aceasta lectie...si, cu siguranta, si-a dus in continuare cainele tot acolo, pentru a-si goli intestinele...
In alta ordine de idei: pentru a raspunde initiatoarei acestei teme: intr-adevar, problema cainilor comunitari este grava...s-au inmultit enorm...ecarisajul nu prea-si face treaba si din ce in ce mai multi oameni si in special batrani si copii cad victime ale lor...Iar cei care sustin sus si tare ca sunt blanzi si ataca numai cand vor sa se apere le propun sa-si inghita vorbele...si sa se abtina sa mai faca vre-odata comentarii de acest gen. Caci sunt foarte multe cazuri in care cainii au atacat fara vre-un motiv anume...
Probabil ca situatia ar fi alta daca cei care cresc acesti caini la colturile blocurilor le-ar face o cusca si i-ar lega langa ea...si le-ar face curatenie, ca sa nu deranjeze pe alti vecini...Pentru ca este normal ca nu toti sa iubeasca aceste animale si este normal sa nu fie obligati sa traiasca cu mirosul fecalelor lor sub nas sau cu frica in san ca atunci cand se intorc acasa la o ora tarzie pot fi muscati...
Iar despre microbii acestora....nu mai spun...cu o simpla accesare pe google, veti fi uimiti ce microbi pot transmite oamenilor, cat de grav pot fi oamenii afectati de acesti microbi, precum si faptul ca unele boli provocate de acesti microbi nici macar nu se pot vindeca...In esenta, crysta_mami are dreptate...insa a pus problema din punctul de vedere al unei mame careia copilul ii este supus unui risc destul de mare din pura nepasare...sau doar pentru ca oamenii au uitat sa iubeasca si oamenii, nu numai animalele...
In ceea ce priveste faptul ca unele animale se spala mai des decat oamenii- sau ceva de acest gen zicea cineva...este adevarat ca se spala...insa nu cu apa si sapun...ci cu saliva..care intretine microbii si mirosul neplacut...ca doar nu se spala intai pe dinti, pentru a alunga microbii si mirosul neplacut...
Iar cei care sustin cu atata aplomb ca si omul este tot un animal iar daca se vrea eutanasiere, atunci sa fie si omul eutanasiat, par cam radicali...este adevarat ca am ocupat din ce in ce mai mult din spatiul verde, din habitatul animalelor...insa cainii comunitari au trait mereu pe langa om...si la fel de adevarat este si faptul ca si ei s-au inmultit extrem de mult...
Avand insa in vedere ca aceste animale (caini si pisici) comunitare sunt totusi animale si nu stiu/nu pot sa rezolve aceasta problema si vazand ca primariile si ecarisajul nu fac nimic, sta in puterea noastra s-o rezolvam...desi...nu cred ca se va face mare lucru...lumea este mult prea grabita si prea preocupata de propriile probleme pentru a mai rezolva si problemele altora...doar ca, din cand in cand, mai rabufneste, in urma unei ciocniri mai mult sau mai putin violente cu cainii comunitari.
Ati observat ca lumea se plange doar de caini? Si nu si de pisici? De ce? Pentru ca urasc doar cainii? Nu! Ci pentru ca doar cainii ataca oamenii; la asta se reduce totul- la siguranta si sanatatea omului.
ella_
Postat pe 15 Martie 2010 00:22
pentru andreea nc...este mai mult decat evident ca esti o fiinta limitata din multe puncte de vedere.Daca esti iubitor de animale nu esti nici nebun si nici lipsit de alte preocupari .Un individ incapabil sa iubeasca un animal sau o floare este egoist, uscat si plin de ura.Sunt convinsa ca asa SENSIBILA cum te prezinti esti foarte singura si saracita de iubirea adevarata ...probabil esti atat de DELICATA in prostia ta incat nici oamenii nu rezista in preajma ta .Lasa ne pe noi , iubitorii de animale sa ne bucuram de plimbarea alaturi de un prieten patruped sincer sau de torsul unei pisici. Voi astia delicati poate mergeti sa locuiti in rezervatii unde nici vantul nu sufla, nici o alta vietate nu va tulbura profunda existenta si unde ca FIINTE SUPREME ...stapaniti lumea.Ele bietele necuvantatoare , ne vor invata cu intelepciune cum e sa traiesti ...alaturi de cel mai bun prieten al omului...CAINELE sau PISICA...sau un FLUTURE sau ...
garbo031115
Postat pe 15 Martie 2010 00:31
Scuze...am scris mesajul fara sa-mi deschid cont...am crezut ca apare cu nick-ul adresei de mail...se pare insa ca m-am inselat...
Nu ma reprezinta garbo050124 dar... sper sa nu fi aparut sub numele vre-unui/unei alt/e participant/e la discutii( am mai vazut pe undeva acest garbo...insa sper sa fie doar un nume dat participantilor care nu-si creeaza cont, iar numai numarul sa reprezinte participantul)
O seara buna tuturor, Ella
ella_
Postat pe 15 Martie 2010 00:35
De la: garbo021617, la data 2010-03-14 08:12:20
De la: Mili_Blanda, la data 2010-03-14 03:43:24daca te deranjeaza cei din apartamente, ce parere ai de maidanezi?


Nu este vorba de animalele pe care acei vecini le ingrijesc in apartamente .

In afara de acelea , hranesc si alte pisici si caini maidanezi ,pe care noaptea le adapostesc in subsolul blocului ; pe spatiul verde din jurul blocului au improvizat niste adaposturi din cutii , cu covorase , prosoape , care emana un miros de nesuportat .

Chiar trebuie sa traim in simbioza cu toti microbii si mirosurile emanate de aceste animale , despre care unii zic ca sunt "ingrijite" de oameni binevoitori ?

De aceea am deschis acest subiect , ca sa se procedeze legal , nu sa se recurga la exterminare !

multumesc pentru colaborare si astept sfaturi rationale .



Si cam ce-ai vrea sa faci tu cu acele multe animalute care se ascund in subsoluri si stau pe covorase urat mirositoare?Oare daca le-ai intelege un pic soarta si ai privi si prin ochii lor un pic nu crezi ca ai lua si tu o bucatica de mancare si ai merge sa le-o dai ?Nu pot sa cred ca ar putea cineva sa faca altfel,totul e sa stai un moment sa te gandesti cum vad ele lumea asta in care sant nevoite sa atarne de bunavointa OMULUI?
comoaramea
Postat pe 15 Martie 2010 01:29
ella, in mare parte, da, sunt o mama satula de mizeriile intalnite la tot pasul, caci nah, o mama gandeste mai intai in functie de ceea ce se poate intampla (sau deja s-a intamplat) copilului...
dar privind dincolo de prisma mamei gandesc ca OM. mi se pare gresit sa spui ca animalele sunt singurele purtatoare de microbi, ca mai bine cresti un copil decat un animal, ca esti dus cu pluta daca adori animalele, la fel cum mi se pare foarte gresit sa spui despre un om care nu moare dupa animale ca e sec, fara inima si plin de ura, ca numai un iubitor de animale stie ce inseamna iubirea si responsabilitatea, etc... sunt multe de spus aici, dar cate dintre noi stiu ce inseamna sa te cuprinda propriul copil cu manutele si sa-ti spuna sincer si dezinteresat "te iubesc"??? pai frateeeee... aia e dragoste!!! atunci te tavalesti cu adevarat!!! si asta e un fapt nu o presupunere... mie aici mi se pare ca suna gresit: iubesti animalele esti ok, nu le iubesti esti cea mai josnica specie... pai poate nu iubesc cainii, de ex, dar iubesc... magarii. poate nu iubesc nici magarii dar iubesc copiii. sau poate nu suport cainii dar ador pisicile... cum putem pune etichete in functie de simpatii? daca nu iubim ce iubeste o anumita suma de oameni nu suntem demni de a scrie aici? iete ca io scriu, cine vrea citeste, cine nu... ignore!!:P nu m-a caracterizat niciodata spiritul de turma, nu as spune niciodata ca mor dupa ceva anume doar ca sa nu supar pe cineva, pana la urma spiritele s-au incins aiurea, pe topicul asta poate ne contrazicem nitel si ne luam in balon dar pe alte topicuri suntem perfect de acord:)))) si? unde-i rostul inversunarii? eu cred ca m-am rezumat la un limbaj destul de decent, imi asum citatele de mai sus si refuz sa vad acolo vreo jignire, sa fii limitat e o rusine, ce-i drept, dar mai putin rusinos e sa recunosti ca ai exagerat:))))
am sa consider bosorogi in continuare toate specimenele care se uita cu ura la tineri, ciudosi numai pe tineretea lor si tin sa mentionez ca stiu, cunosc personal femei si barbati in varsta cu care ti-e drag sa stai de vorba, care-si aduc aminte cu drag de viata lor, cu bune si cu rele, nu numai experientele neplacute... e o diferenta, dar nah, e greu de sesizat cand refuzam sa avem in fata ochilor si altceva in afara de blana si ura la adresa celor care nu lesina dupa blana...
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 01:35
De la: la_re_mi69, la data 2010-03-15 01:29:21
De la: garbo021617, la data 2010-03-14 08:12:20
De la: Mili_Blanda, la data 2010-03-14 03:43:24daca te deranjeaza cei din apartamente, ce parere ai de maidanezi?


Nu este vorba de animalele pe care acei vecini le ingrijesc in apartamente .

In afara de acelea , hranesc si alte pisici si caini maidanezi ,pe care noaptea le adapostesc in subsolul blocului ; pe spatiul verde din jurul blocului au improvizat niste adaposturi din cutii , cu covorase , prosoape , care emana un miros de nesuportat .

Chiar trebuie sa traim in simbioza cu toti microbii si mirosurile emanate de aceste animale , despre care unii zic ca sunt "ingrijite" de oameni binevoitori ?

De aceea am deschis acest subiect , ca sa se procedeze legal , nu sa se recurga la exterminare !

multumesc pentru colaborare si astept sfaturi rationale .



Si cam ce-ai vrea sa faci tu cu acele multe animalute care se ascund in subsoluri si stau pe covorase urat mirositoare?Oare daca le-ai intelege un pic soarta si ai privi si prin ochii lor un pic nu crezi ca ai lua si tu o bucatica de mancare si ai merge sa le-o dai ?Nu pot sa cred ca ar putea cineva sa faca altfel,totul e sa stai un moment sa te gandesti cum vad ele lumea asta in care sant nevoite sa atarne de bunavointa OMULUI?

pfff... de bunavointa "omului " atarna si soarta aurolacilor din canale, a copiilor trimisi sa cerseasca, batuti si torturati, cu maini si picioarel rupte special sa ramana schingiuiti... de aia nu le e la nimeni mila? sunt tot neajutorati...
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 01:37
De la: crysta_mami, la data 2010-03-15 01:37:51
De la: la_re_mi69, la data 2010-03-15 01:29:21
De la: garbo021617, la data 2010-03-14 08:12:20
De la: Mili_Blanda, la data 2010-03-14 03:43:24daca te deranjeaza cei din apartamente, ce parere ai de maidanezi?


Nu este vorba de animalele pe care acei vecini le ingrijesc in apartamente .

In afara de acelea , hranesc si alte pisici si caini maidanezi ,pe care noaptea le adapostesc in subsolul blocului ; pe spatiul verde din jurul blocului au improvizat niste adaposturi din cutii , cu covorase , prosoape , care emana un miros de nesuportat .

Chiar trebuie sa traim in simbioza cu toti microbii si mirosurile emanate de aceste animale , despre care unii zic ca sunt "ingrijite" de oameni binevoitori ?

De aceea am deschis acest subiect , ca sa se procedeze legal , nu sa se recurga la exterminare !

multumesc pentru colaborare si astept sfaturi rationale .



Si cam ce-ai vrea sa faci tu cu acele multe animalute care se ascund in subsoluri si stau pe covorase urat mirositoare?Oare daca le-ai intelege un pic soarta si ai privi si prin ochii lor un pic nu crezi ca ai lua si tu o bucatica de mancare si ai merge sa le-o dai ?Nu pot sa cred ca ar putea cineva sa faca altfel,totul e sa stai un moment sa te gandesti cum vad ele lumea asta in care sant nevoite sa atarne de bunavointa OMULUI?

pfff... de bunavointa "omului " atarna si soarta aurolacilor din canale, a copiilor trimisi sa cerseasca, batuti si torturati, cu maini si picioarel rupte special sa ramana schingiuiti... de aia nu le e la nimeni mila? sunt tot neajutorati...


Ba da dar s-ar putea cand vrei sa le dai ceva sa te trezesti fara portofel ca deja l-au sutit in timp ce animalul asteapta sa-i intinzi ce ai.Plus ca aia au 7 guri de explicat si urlat ca le e foame ca ii doare sau le e frig,nu si animalul care rabda in tacere pana nu mai poate.
comoaramea
Postat pe 15 Martie 2010 01:44
animalul nu rabda in tacere pana nu mai poate, asta se intampla in functie de temperamentul animalului, poate e cazul sa nu mai fie considerati atat de idioti incat sa suporte la nesfarsit tot ce li se intampla rau, animalul musca, fura mancare cand are ocazia, daca lasi halca de carne pe geam, (sa zicem) sa nu-mi spuna mie nimeni ca extrem de civilizatul animal o sa ezite s-o inhate mai ales cand e lihnit de foame, la fel face si aurolacul, fura din buzunare portofelul pentru ca daca nu-si face norma e batut crunt, daca nu fura un ban crapa de foame, asta asa... ca si comparatie cu animalele, nu ca as fi de acord cu ce fac aurolacii... daca tot avem pretentia sa iubim si sa intelegem animalele hai macar sa incercam sa intelegem si actiunile oamenilor...
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 01:50
De la: crysta_mami, la data 2010-03-15 01:50:33animalul nu rabda in tacere pana nu mai poate, asta se intampla in functie de temperamentul animalului, poate e cazul sa nu mai fie considerati atat de idioti incat sa suporte la nesfarsit tot ce li se intampla rau, animalul musca, fura mancare cand are ocazia, daca lasi halca de carne pe geam, (sa zicem) sa nu-mi spuna mie nimeni ca extrem de civilizatul animal o sa ezite s-o inhate mai ales cand e lihnit de foame, la fel face si aurolacul, fura din buzunare portofelul pentru ca daca nu-si face norma e batut crunt, daca nu fura un ban crapa de foame, asta asa... ca si comparatie cu animalele, nu ca as fi de acord cu ce fac aurolacii... daca tot avem pretentia sa iubim si sa intelegem animalele hai macar sa incercam sa intelegem si actiunile oamenilor...


Parca aveai copii de crescut si mai ales de supravegheat! Decat sa debitezi toate ineptiile astea, mai bine du-te sa dormi, ca maine sa poti supraveghea copilul sa nu mai bage in gura fecalele de caine prin parcuri...
DOLOSIV
Postat pe 15 Martie 2010 02:35
De la: DOLOSIV, la data 2010-03-15 02:35:02
De la: crysta_mami, la data 2010-03-15 01:50:33animalul nu rabda in tacere pana nu mai poate, asta se intampla in functie de temperamentul animalului, poate e cazul sa nu mai fie considerati atat de idioti incat sa suporte la nesfarsit tot ce li se intampla rau, animalul musca, fura mancare cand are ocazia, daca lasi halca de carne pe geam, (sa zicem) sa nu-mi spuna mie nimeni ca extrem de civilizatul animal o sa ezite s-o inhate mai ales cand e lihnit de foame, la fel face si aurolacul, fura din buzunare portofelul pentru ca daca nu-si face norma e batut crunt, daca nu fura un ban crapa de foame, asta asa... ca si comparatie cu animalele, nu ca as fi de acord cu ce fac aurolacii... daca tot avem pretentia sa iubim si sa intelegem animalele hai macar sa incercam sa intelegem si actiunile oamenilor...


Parca aveai copii de crescut si mai ales de supravegheat! Decat sa debitezi toate ineptiile astea, mai bine du-te sa dormi, ca maine sa poti supraveghea copilul sa nu mai bage in gura fecalele de caine prin parcuri...


...cata rautate!!!...asta e replica pentru cineva care nu suporta sa co/abiteze cu animalele???
andreea_n_c
Postat pe 15 Martie 2010 08:37
De la: garbo031115, la data 2010-03-15 00:31:08pentru andreea nc...este mai mult decat evident ca esti o fiinta limitata din multe puncte de vedere.Daca esti iubitor de animale nu esti nici nebun si nici lipsit de alte preocupari .Un individ incapabil sa iubeasca un animal sau o floare este egoist, uscat si plin de ura.Sunt convinsa ca asa SENSIBILA cum te prezinti esti foarte singura si saracita de iubirea adevarata ...probabil esti atat de DELICATA in prostia ta incat nici oamenii nu rezista in preajma ta .Lasa ne pe noi , iubitorii de animale sa ne bucuram de plimbarea alaturi de un prieten patruped sincer sau de torsul unei pisici. Voi astia delicati poate mergeti sa locuiti in rezervatii unde nici vantul nu sufla, nici o alta vietate nu va tulbura profunda existenta si unde ca FIINTE SUPREME ...stapaniti lumea.Ele bietele necuvantatoare , ne vor invata cu intelepciune cum e sa traiesti ...alaturi de cel mai bun prieten al omului...CAINELE sau PISICA...sau un FLUTURE sau ...

...dar ce?...nu putem sa iubim animalele numai...asha...virtual,platonic...nu stiu ..cu sufletul...asha in general ca idee in sine....dar sa nu avem noi nici o treaba cu ele??...adica aia de/si baga animale in casa...din iubire la baga???...ca mie mi se pare ca altul e motivul...si asta e doar acoperirea....pentru fraierii care/i cred!!!
andreea_n_c
Postat pe 15 Martie 2010 08:41

adica, ce vrei sa zici?
io le iubesc de mor, dorm cu mine in pat...chiar, tano m-a tras de par toata noaptea
si ar trebui sa-l dau, ca am prea multi, da' nu pot, ca mi-e drag de el de mor!
zambila
Postat pe 15 Martie 2010 08:48
pai la culcare m-am si dus, evident:)))) n-am stat pe net de dragul de a da replici ci din lipsa de somn... uite, daca ti-e teama ca nu sunt copiii mei supravegheati, pot sa-ti aduc la cunostinta ca ai mei nici n-au bagat fecale de caine in gura din simplul motiv ca nu aveau astfel de obiceie, nici n-am sustinut, macar, ca au facut-o:)))) situatiile descrise de mine era la modul general si chiar am vazut copii care au indesat nisip in gura si iar imi vine in minte intrebarea: "tu ai copii?" stii ce inseamna sa supraveghezi un copil? presupune mult mai multe decat sa tii o lesa in mana sa urmaresti daca face kk si pipi apoi sa-l duci in casa... in cazul asta... vorbesti in mare necunostinta de cauza... de aici se vede clar cum interpreteaza fiecare asa cum ii pica mai bine cheremului:)))) uite: eu promit ca-mi supraveghez copiii sa nu faca rau animalelor si promite si tu ca nu lasi cainele sa umple parcurile si trotuarele de rahat:) eu zic ca-i echitabil...

andreea, rautatea nu m-a atins niciodata, dar aici vad ca e greu de inteles faptul ca cineva poate avea alt punct de vedere, diferit fata de al nostru, exact la asta m-am referit cand am adus vorba de limite, sa ai o minte deschisa, fara idei preconcepute, inseamna ca accepti ca fiind valabila si varianta celui cu care conversezi, sau macar sa nu arunci cu pietre cand nu coincide cu a ta, dar vad ca nu e cazul multora de aici:))))))
e frumos sa fii atatsat atat de mult de un suflet, eu am ales sa fiu atatsata de copii, (de fapt nu am ales eu, cu mintea, asa a vrut sufletul meu), si am ales sa aduc pe lume exact atat cat pot sa duc, decat sa fac 10 de care sa nu pot avea grija dpdv material si psihic mai bine ma rezum la 2 carora le ofer tot ce am eu mai bun pe lume...

ma consider un om bun, incerc (si mai si reusesc) sa nu fac rau, sa nu gandesc rau despre nimeni, ma doare foarte tare cand cineva sufera, indiferent ca-i om, copil sau animal (asta asa... spre deosebire de extremistele pro animale:)))) care sufera numai pentru adoratele lor...:)))))
daca tot aveti impresia ca un animal te face mai bun, cum puteti sa fiti atat de inversunate? credeti ca ati dat dovada de vreun dram de bunavointa? prin atitudinea asta razboinica la adresa oricui nu e de acord cu voi???:)))))) pfff... am ras de m-am prapadit:)))
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 09:36
fleurdelis
Postat pe 15 Martie 2010 09:38
buna ziua. cand am vazut acest subiect chiar am devenit curioasa.sa vad si eu despre ce este vorba, cum ce rezolvare se poate gasi. consider ca cei care ingrijesc animalele sunt oameni cu suflet. dar problema neinteleasa de nimeni este ca animalele trebuiesc intr-adevar ingrijite, nu doar adapostite in cine stie ce subsol insalubru. cred ca cei care ii tin in conditii miyere traiesc si ei in conditii similare, deci ce putem cere...eu am doi caini, doua boxerite, cu care locuiesc in apartament. pe care le spal, le duc la doctor, am grija de ele, mi+am modificat programul si modul de viata pentru a le asigura conditii de viata optime. sunt curate, ingrijite, sanatoase, dar asta inseamna multa munca, si o fac cu placere pentru ca le respect pe ele si pe mine, care traiesc cu ele. am salvat multe animalute, si pisici si caini, i-am hranit, dus la doctor, am gasit stapani, deci sunt perfect de acord cu cei care iubesc animalele atata vreme cat le iubesc si eu.
problema e ca nu e suficient sa le iubesti, trebuie sa le si ingrijesti.pentru ca altfel sufera toata lumea.nu e o mare stiinta, castrarea, spalarea, hranirea, sunt lucruri firesti pe care multi iubitori de animale nu le fac.
iar problema pe care o ridica animalele e una normala. ataca de foame, pentru ca au fost maltratati de mici, pentru ca sint persoane "negative", etc. pana si cainii mei pe care ii plimb de trei ori pe zi in lesa pe afara cand trec pe langa o astfel de persoana o maraie, si acela trece pe langa mine si ma injura...deci stiu ca am dat de un prost dupa reactia lor....dar oricum, nu conteaza asta. conteaza ca oamenii sa invete sa aiba grija de animale in adevaratul sens al cuvantului, sa faca parte unii din viata celorlalti, sa ii inteleaga si sa le faciliteze viata in comunitate. nimeni nu este obligat sa iubeasca cainii sau pisicile, dar nimeni nu este obligat nici sa fie deranjat de acestea.ar fi multe de spus, dar nu are rost..parerea mea este ca trebuie sa se educe oamenii, ca apoi sa aiba animale.
garbo060068
Postat pe 15 Martie 2010 09:49
Va recomand un film..HACHIKO a dog's story..inspirat dintr-o poveste reala..Poate va schimbati putin parerea..
Moniquee
Postat pe 15 Martie 2010 09:51
Va recomand un film..HACHIKO a dog's story..inspirat dintr-o poveste reala..Poate va schimbati putin parerea..
Moniquee
Postat pe 15 Martie 2010 09:54
crysta mami nu mai fii asa pornita pe animale. am zis si mai repet: nu animalele sunt vinovate, singurii vinovati sunt oamenii!AI INTELES? oamenii de rand care pretind ca-i deranjeaza mirosul si fecalele, dar nu cauta sa ajute un animal,(adica sa dea un telefon la o asociatie de protectia animalelor), oamenii din parlament care dau legi dar nu stiu sa ofere si conditii. Primariile sunt cele mai vinovate, ca nu se implica, cu ridicarea unor adaposturi, cu bani pentru sterilizarea lor. Daca ai ceva de obiecatat nu te lua de animale, ca ele nu stiu unde sa-si faca nevoile si ele nu stiu ca nu trebuie sa se imulteasca. Decat sa-ti pierzi vremea pe aici dand din gura aiurea, mai bine foloseste-o cu un scop bun! In tarile civilizate unde nu sunt animale pe strazi, nu sunt din cauza animalelor ca si-au facut ei singuri adaposturi si s-au fatat dresati, ci din cauza OAMENILOR care au avut grija si au oferit conditii. Si hai atunci sa eutanasim oamenii strazi care,,put,, de-ti cade nasul, tiganii care iti dau in cap si te omoara doar ca te-ai uitat urat la ei. Sunteti tari in gura doar cand vine vorba de cei neajutorati, dar cand vine vorba de ceva serios va faceti ca nu vedeti si intoarceti capul in cealalta parte!
garbo074405
Postat pe 15 Martie 2010 09:57
am si eu doza mea de inversunare pe tema asta...pentru ca ...tot asha mi se pare shi mie...si anume ca persoanele care se dau mari iubitoare de animale...nu sunt neaparat persoane cu suflet mai bun decat al altora care sa zicem ca nu le iubesc la fel....si daca asta e adevarul atunci...pentru asta si se dau mari iubitoare de animale ca sa creada lumea despre ei ca ar fi persoane cu suflet ne/mai/pomenit de bun...extraordinare chiar....iar rautatea in asta se si vede in inversunarea lor impotriva persoanelor care nu sunt de acord sa gazduiasaca animale in spatiul lor ambiental!!!!
....referitor la topic....nu mi se pare ca se poate rezolva asha ushor....e nevoie sa treaca suficient timp...ca persoanele de genul asta care tin neaparat ...sa se culce in pat cu animalu....sa dispara dintr/un anumit spatiu...sa se mute...sa moara...sa plece in calatorie....ca altfel nici o curatare nu o sa fie....pe tema asta....
adica daca erau persoane de bun simt...se puteau gandi la faptul ca s/ar putea ca nu toata lumea sa suporte...ceea ce lor li se pare absolut normal....sau...sa ma exprim altfel...unii iubesc mai mult comunitatea animalelor decat aceea a oamenilor!!....si nu o sa/i scoata nimeni din ale lor....ca daca era asha ar fi fost scosi demult...de altzii inainte.
...concluzia este ca nu sde rezolva!!!
andreea_n_c
Postat pe 15 Martie 2010 10:01
Corect garbo936...Ca sa nu mai zic de "animalele" de oameni care ne asasineaza IN BLOC (spatiu comun!)cu preferintele lor muzicale si cu obsesia renovarilor propriilor apartamente!
A33
Postat pe 15 Martie 2010 10:28
n-am rabdare sa citesc tot topicul, dar problema sta asa:
-eu am animale, cate vreau eu, acasa la mine...nu stie nimeni, nu deranjeaza pe nimeni...asa ca nu-s curioasa sa cer acordul toturor din bloc pt asta, tocmai pt ca unii care nu suporta animalele din "principiu" s-ar putea sa nu fie de acord, chiar daca nu-s deranjati de ele
-si da, prefer compania animalelor, ma amuz copios cu ele, nu ma critica daca m-am ingrasat 3 kile, nu se supara pe mine daca mi-o ia gura pe dinainte...
numai avantaje
zambila
Postat pe 15 Martie 2010 10:35
De la: magdalena_toparlan, la data 2010-03-14 09:37:42daca un vecin nu te suporta nu-i asa ca nu te deranjeaza putina otrava, dragutule TUTANKAMON ?



dupa tine draga.....dupa tine...da-mi tu exemplu cum sa fac.....
tutankhamon
Postat pe 15 Martie 2010 10:36
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 10:57:23ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni


te contrazic.....am si eu un caine ciobanesc german.....am educat-o de mica sa manance putin - adica atat cat ii trebuie, pentru ca stiam ca aceasta rasa de caini e foarte lacoma.....nu mananca deloc mult......ii fac o oala de ciorba de 5 litri si ii ajunge o saptamana....iar mancare uscata, cam 3 kilograme pe saptamana...stie ca primeste si nu mananca decat cat ii trebuie...doar cainii invatati cu multa carne sunt lacomi, si cer si mai mult.....se vede ca nu ai avut caine niciodata si ai o perceptie total eronata despre alimentatie....poate asa gandesti si despre un om gras cand il vezi.....
tutankhamon
Postat pe 15 Martie 2010 10:46
De la: Gabriela_Luminita, la data 2010-03-14 11:16:50In Romania, in Bucuresti, m-a muscat un maidanez pe strada, ziua in amiaza mare... A durat mai mult de o luna pana s-a vindecat rana. Semnele vor ramane toata viata vizibile. Sunt femeie si mai port si fuste... Puneti-va in locul meu... Ca sa nu mai vorbesc de vaccinele antirabice...
In tara in care locuiesc acum, oamenii sunt amendati daca nu tin cainii in lesa in afara casei. De maidanezi nici urma... In tara asta civilizata or fi numai oameni care urasc animalele?...


cainii nu te musca fara motiv.....singura exceptie in care te-ar musca fara motiv, ar fi cea in care exemplarul e turbat...si atunci ar avea bale la gura...in acest caz e vina ta daca nu ai fost atenta la botul lui.....sa il ocolesti....este foarte posibil ca acel caine care te-a muscat sa fi sarit la o sacosa din mana ta sau la o geanta care atarna pe umarul tau si se misca....aceste animale nu disting culorile, vad doar in nuante de alb si negru....si posibil sa fi crezut ca sacosa sau geanta e o amenintare pentru el....eu am patit-o acasa la o prietena, cand am plecat de la ea, cainele din curte sarind pe mine, din cauza ca aveam o geanta cu curea lunga, geanta balansandu-se pe langa corpul meu....
tutankhamon
Postat pe 15 Martie 2010 10:52
.te faci sclavul animalului.

daca iubesti animalul,nu ii deloc o povara ci o bucurie sa il ingrijesti...
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 10:54
pe o prietena,a muscat-o propriul caine...si destul de urat..
dar ea a continuat sa il ingrijeasca in continuare...

daca ar fi sa o luam si altfel..cate femei sunt molestate de barbatii lor,si foarte multe raman in continuare cu ei....
si aceia sunt(cica) oameni
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 10:57
in orice caz,cainii simt cine ii iubeste si cine nu.
intr-o seara ,mergand spre casa,intuneric...
dintre niste tufe apare un catelus..nici nu l-am vazut prea bine..purtam o rochie lunga..
pana acasa o venit,foarte aproape de picioarele mele,si n-a mai plecat.
stiti ce?
la lumina am observat cat a suferit bietul animal..
ii taiasera codita,cand a fost mic si blanita era sfartecata in cateva locuri
langa mine s-a simtit protejat si in siguranta..
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj. 43 De la: Marcela66 9 Decembrie 2013 21:45
buna am o ploblema:| 62 De la: garbo_9056 21 Noiembrie 2012 20:45
Vrei sa mai uiti de grijile cotidiene? 1 De la: mimosa 19 Mai 2009 06:53
SI TU POTI AJUTA!!!!! 22 De la: yanyacharberet 10 Noiembrie 2009 21:06
De ce in Romania multi patroni nu dau salariile la timp angajatilor.Oare nu pot fii pedepsiti? 18 De la: ingerasulluptator 11 Iunie 2012 22:57
Setari Cookie-uri