Relatiile cu veciinii din bloc.

si eu sunt de parere ca vecinii sunt ca o familie. locuiesc de 25 de ani intr-un bloc . am aparut acolo toti- tineri- si am imbatranit impreuna. ne-am ajutat foarte mult unul pe altul.



si_totusi
Postat pe 13 Martie 2010 08:51
va faceti chiar mici servicii, cum ar fi cumparatul tigarilor
pik_nik
Postat pe 13 Martie 2010 08:53
De la: Dor_marunt, la data 2010-03-13 08:50:11Pai Chivu e cuminte. Nu avea cu ce sa-l faca curios.


mai daca era totusi chivuuuu...
asa pe mutu nici nu pot sa-l sufar!delooooc
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 08:54
dea. chiar si asta
si_totusi
Postat pe 13 Martie 2010 08:55
Buna-ziua
Vecinii de bloc??
Cu vecinii de bloc ,parerea mea trebuie sa avem o relatie normala ,salutat si daca in caz de urgenta maxima sa ai la cine apela ,dar nicidecum sa nu-ti bata usa in fiecare zi de 10 ori ca as innebuni....Asta era la moda pe vremea cand oameniia aveau un program normal la 15 erau acasa si la 16 dormeau de pranz....
lumi007
Postat pe 13 Martie 2010 09:20
garbo046323
Postat pe 13 Martie 2010 10:21
De la: garbo090872_T_zuca, la data 2010-03-13 07:09:29 Buna ziua prieteni.Am citit parerile voastre despre relatia cu vecinii si marea majoritate sunteti tentati sa va izolati de vecini,de oamenii care impart "casa " cu voi.Spun casa deoarece intr-un bloc si partile comune sunt tot casa noastra. Personal am relatii foarte bune cu toti vecinii din bloc si mai ales cu cei de pe palierul care locuiesc.Suntem respectosi, civilizati ne respectam, Chiar ne ajutam si nu raman nepasatori cand cineva este bolnav sau are un necaz. Eu cred ca de multe ori vecinii sunt mai saritori decat familia care nu intotdeauna sta cu tine si pana vin eii vecinii sunt cei care iti sar in ajutor. Nu poti trai singur, nu te poti baricada in apartamentul tau , si restul nu te intereseaza. Daca vecinu isi muta odata sau de doua ori mobila, daca un copil plange , daca odata isi serbeaza ziua de nastere sau da o petrecere cred ca trebuie sa fim tolerant. La randul lor si ei admit asemenea evenimente ca nu traim in pesteri. Va multumesc si sa fiti mai sociabili.
garbo046323
Postat pe 13 Martie 2010 10:22
wowww!!!!!!!!! vecinii de la bloc sunt cat de cat acceptabili...sa vezi vecinii de langa casa cum sunt:(in cazu in care stai la casa)
garbo104031
Postat pe 13 Martie 2010 10:38
eu m-am nascut la bloc si stau in continuare, insa in momentul actual relatiile cu vecinii nu mai pot fi de toleranta cel putin unul fata de celalalt; sunt unii care nu stiu cum sa-ti faca rau din invidie sau rautate.Te vede ca prosperi fata de ei, ca esti serios si la locul tau si cauta fel de fel de motive ca sa-ti faca viata amara .pacat ca nu mai exista respect cel putin
garbo011938
Postat pe 13 Martie 2010 10:47
Traim in Germania de peste 20 de ani. De mai bine de 10 ani avem locuinta proprietate pesonala.Cunoastem toti vecinii si suntem in relatii cordiale cu ei. Nu ne vizitam, nu cerem nimic cu imprumut si aplicam ceea ce este o regula nescrisa in Germania: NIMENI NU TREBUIE DERANJAT! Toate relatiile de vecinatate se termina cand am inchis usa apartamentului! Ascult si vad tot ce-mi doresc, dar nu ofer muzica mea altora! Cei care au venit in vizita, din Romania, au afirmat ca la noi in bloc E LINISTE DE MORMANT si, cu toata sinceritatea s-au simtit bine!
cnbernath
Postat pe 13 Martie 2010 10:59
Da,foarte bine.M-am mutat in braila in un bloc,la 11 ani.Aveam sub mine doi contabili la o ferma,care lasau singuri copii lor,pana seara tarziu,vara.
Erau trei fete,un in clasa a patra,una mica patru ani,si alta mijlocie...
Eu si sora mea mai mare,am inceput sa facem pe mamele,sa le ducem la scoala,gatim,aducem,facut telmele,etc.
Din asta a rezultat prietenele vietii mele,cele mai bune prietene pe care le-am avut vreodata.
Intre timp am crescut,si am avut si alte relatii de prietenie cu vecinii.
Acum stau tot in bloc,in Rodos,si am prietena vecina de is a vis.
Dinexperiena mea de stat prin blocuri,stiu ca vecinii intotdeauna deranjeaza unul pe altul,e imposibil de evitata.Unul zugraveste si taraste mobilele,altul pune muzica tare,altul scutura peste rufele tale parul pisicii si asa mai departe...
cu vecina asta,de fiecare data cand are nevoie ceva,bate la usa,si ii dau,daca am,si la fel eu bat la usa ei.Am facut schimb si de cactusi.Am facut schimb si de cactusi,si acum vecian din fata mi-a cerut si ea cactusi.Cu cat mai multi prieteni,cu atat mai bine,cand voi fi bolnava,din cei 10,unul se va gadi sa imi faca un ceai,sau cumparaturile de care am nevoie....
Imi place sa am contact cu oamenii in general,ptr ca de la fiecare inveti ceva.
orice deschidere,orice pas facut in viata,chiar de iese prost,este bun,este o experienta.
poate ca intre vecinii tai se afla oameni extraordinari,nu vei sti niciodata...bineinteles ca se vor afla si barfitori,si altele,fiecare scara de bloc le are pe toate.
Din punctul meu de vedere,merita incercat,eu am avut de castigat.
Ei ma iubesc,eu ii iubesc,etc.Mai sunt si neintelegeri,rar,din cauza jocului copiluli meu,dar sunt trecatoare.
cred ca si dupa citirea mesajului,vei ramane la parerea ta,pentru ca vad ca esti hotarata,dar mai gandeste-te.
Totul incepe cu unbuna ziua,ce mai faceti...cei prietenosi vor incepe discutie.
daniilia
Postat pe 13 Martie 2010 11:47
Am citit mesajele voaste,si ma bucur ca romanii au ramas la fel de prietenosi,cum stiam eu.BRAVO!
daniilia
Postat pe 13 Martie 2010 11:50
De la: garbo011938, la data 2010-03-13 10:47:32eu m-am nascut la bloc si stau in continuare, insa in momentul actual relatiile cu vecinii nu mai pot fi de toleranta cel putin unul fata de celalalt; sunt unii care nu stiu cum sa-ti faca rau din invidie sau rautate.Te vede ca prosperi fata de ei, ca esti serios si la locul tau si cauta fel de fel de motive ca sa-ti faca viata amara .pacat ca nu mai exista respect cel putin



Invidia este asa de mare ca sunt in stare sa te discretiteze si in fata ...politiei daca o chemi...

Si stau in bloc de 33 de ani si daca nu-i inund ma suna la usa si vecinii cu doua etaje mai jos...

Vecinii noi chiar daca au uitat sa-si achite intretinerea mai vor si spatii suplimentare...daca tot e pe gratis si pot topaii deasupra mea...
anca_53
Postat pe 13 Martie 2010 11:53
De la: cnbernath, la data 2010-03-13 10:59:51Traim in Germania de peste 20 de ani. De mai bine de 10 ani avem locuinta proprietate pesonala.Cunoastem toti vecinii si suntem in relatii cordiale cu ei. Nu ne vizitam, nu cerem nimic cu imprumut si aplicam ceea ce este o regula nescrisa in Germania: NIMENI NU TREBUIE DERANJAT! Toate relatiile de vecinatate se termina cand am inchis usa apartamentului! Ascult si vad tot ce-mi doresc, dar nu ofer muzica mea altora! Cei care au venit in vizita, din Romania, au afirmat ca la noi in bloc E LINISTE DE MORMANT si, cu toata sinceritatea s-au simtit bine!




Daca eu nu le dau muzica...ei IMI DAU MUZICA LA MXIM DE VIBREAZA BLOCUL...

DACA eu i-am ajutata cu diverse ocazii ei ...mi-au tipatla usa cu diverse ocazii...


Si politia considera ca trebuie sa ai un barbat ...intrun apartament la care sa apelezi indiferent de ora>>>

Iar furturile si atacurile la ....usi,..doar o yala fortata sa te faca sa mai scoti niste bani din buzunar..

Deranjati tot ei raufacatorii

Vecini avem...vecini sa ne traisca

Invidia si rautatea la mare voga....

Ajutor??? Poate ca sa te trimita mai repede in groapa

Tu ii respectii si ei te trateaza cu ...improscari...

Traiasca democratia...

Inainte exista si o mica doza de respect...
anca_53
Postat pe 13 Martie 2010 12:02
De la: garbo104031, la data 2010-03-13 10:38:20wowww!!!!!!!!! vecinii de la bloc sunt cat de cat acceptabili...sa vezi vecinii de langa casa cum sunt:(in cazu in care stai la casa)
daaaaaaaaaaaa...asa este!!! mai rarut ca-i mai dragut cu vecinii....e bn sa te ajuti, nu zic nu....dar cand le dai un deget ...iti ia toaaaaaaaata mana.....asa ca ...poi se stie vb aia: neamu iti sparge geamu'....daramite vecinu'
sheika29
Postat pe 13 Martie 2010 12:02
din punctul meu d eveder nu trebuie sa ai nici o relatie cu vecinii.cel putin eu ii salut atunci candne intalnim pe scara blocului si atat.am unii vecini pe care nu ii cunosc.locuiesc de 25 de ani in acelsi bloc si in ultima vreme s-au tot mutat .nu are rost sa incerc sa-i cunosc. si mai ales ca am niste vecini ...de-a dreptul "nebuni".
ionutzaanca
Postat pe 13 Martie 2010 12:34
Toti vecinii mei stiu ca nu e bine sa ma enervez... decibelii mei fac sa se scuture toate geamurile de pe scara! Pe unii i-am amenintzat ca le trimit cate un glontz prin usa (tot ma bate gandul sa-mi iau permis de arma etc), de atunci nu s-au mai apropiat... Unii au impresia ca la mine vin barbati... au vazut iesind vreo cinci-sase de la mine, dar fara sa stie cine sunt, deci ma distreaza grozav sa ma gandesc la ce or crede unii vecini, ca panda si barfa sunt ocupatii principale... Pe multi vecini nu-i cunosc, cu aia pe care-i stiu mai mult din vedere ma salut si atata.
Darksukkubus69
Postat pe 13 Martie 2010 12:43
E fantastic sa te intelegi bine cu vecinii-de foarte multe ori ne platim reciproc facturile la curent, intretinere... ne vizitam reciproc, sarbatorim zile de nastere, avem o vecina de 85 de ani si-n fiecare an de ziua ei mergem impreuna cu alti vecini cu tort, flori si sampanie si-i cantam La Multi Ani...
In Brescia=Italia am vazut o chestie fantastica-la parterul blocurilor exista o sala mare, dotata cu vesela, mese si scaune-unde periodic se aduna locatarii blocului si fac petreceri cu ocazia diferitor evenimente, comunica, danseaza...
anisoaraf
Postat pe 13 Martie 2010 14:26
eu am o vecina politist!
tareeeeee's mandra de ea!
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 14:30
Relatiile cu vecinni ar trebui sa fie cordiale si amicale.Sa sari in ajutor atunci cand trebuie.Nu traim in padure.Nu trebuie sa tragem usa dupa noi si gata stam la bloc.De multe ori suntem ca intr-un neam,suntem multi si trebuie sa ne cunoastem.Asta e parerea mea si nu mi-o schimb.Da cate ori au sunat la usa si au avut nevoie de mine am ajutat cat am putut.Dar nici nu agasez pe nimeni sa intru in viata lor cu forta.Astia sunt vecinii cu bune si rele si asa raman.Trebuie sa ne cunoastem la necaz si bucurie.
Marcu_M
Postat pe 13 Martie 2010 15:57
da! da io am noroc! am o vecina politista!
fleurdelis
Postat pe 13 Martie 2010 15:59
Si eu sunt de acord cu Andreea.La fel procedam si noi,si cu toate acestea vecinii nu tin cont de acest lucru,pentru ca ei totdeauna deranjeaza,inunda,etc.Eu cred ca totul tine de nivelul de educatie.Este normal sa nu ne intereseze ce fac vecinii,pentru ca nici nu avem timp pentru asa ceva. Si mai este o vorba: "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia ".Cei care spui ca in blocul acela stiau tot ce se intampla cu vecinii,cu siguranta nu aveau alte preocupari...
NUTI52
Postat pe 13 Martie 2010 16:09
Ma bucur ca ai deschis acest opic.
M-am mutat intr-un bloc nou, la primul zgomot m-am tezit cu vecina de jos suparata ca ea nu suporta zgomot.
Am ramas masca cand din usa mi-a urlat ca ea nu suporta sa fac zgomot ca de altfel...imi aduce copilul sa-l cresc eu!
Mi-a pus in vedere cu aceasta ocazie ca nu accepta sa fac sex....in propria casa!!!!!
O alta......cand m-a vazut si-a dat capotul la o parte si capodul(avea si bigudiuri) ......... si am vazut totttttttttttttt!!!!!!!!
Ghinionul meu e ca respectabila doamna are peste 80 de ani.
Din mai ma apuc sa renovez!!!!!
Urati-mi bafta!!!
brindusel
Postat pe 13 Martie 2010 17:00
blocu` meu e plin de politisti si toti sunt foarte morocanosi ,abea daca raspuns la"buna ziua"
garbo011131
Postat pe 13 Martie 2010 19:12
Prea putin are importanta in ce loc, locuiesti.
Intotdeuna fiecare OM isi alege singur metoda lui de viata pe Planeta sau in cadrul unei comunitati umane , chiar si VECINI de palier, scara, casa etc.
Deci , daca ati ales sa locuiti in bloc, alaturi de mai multe familii,,, inseamna ca ati ales cu toata dragostea sa experimentati adevarata IUBIRE pentru OM si intraga creeatie divina,,, deoarece fiecare vecin are cate o placere ( HOBI );- unul creste catei,altii pisici,altii plante, alti depoziteaza gunoie stranse din containere in imobil, altii traiesc in armonie cu toate civilizatiile care provoaca fel si fel de mancarimi ( plosnite, furnici, paduchi etc ) si multe EXEMPLE.
In concluzie,,,, Va adaptati mediului, iubitii pe toti asa cum sunt, chiar daca nu vor sa se schimbe in bine. Daca e galagie, IZOLATIVA locuinta Fonic, daca lipsesc banii , puteti folosi Tampoane de BURETE in URECHI pe timp de noapte. Daca sunt curiosi , si insista sa va intre in casa, stati de vorba cu el sau ea pe hol in afara imobilului in care locuiti. Evitati vampirii energetici,,, de obicei vin neinvitati, neanuntati, in caz de forta majora o RUGACINE de protectie facuta in acel moment e binevenita, o muzica relaxanta-spirituala, un betigas sau o candela aprinsa e binevenita , cu destinatie , pentru PROTECTIE. simplu.
Totusi daca sunt posibilitati, REFUZATI diplomatic, daca simtiti ca ceva e in neregula, SA AVETI INCREDERE IN INSTINCTUL VOSTRU DE PROTECTIE. (in ingerasul protector al vostru )
Daca reusiti sa creeati o armonie in jurul vostru, cu vecinii vostrii din scara blocului, din jurul blocului sau a casei in care locuiti,,,,, FELICITARI , inseamna ca va-ti indeplinit misiunea in acel loc, si cu toata dragostea va aduc amine ca puteti EXPERIMENTA si alte aventuri.
Dumnezeul nostru creator sa va binecuvanteze si protejeze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata alaturi de cei dragi.
GHEORGHITA
Postat pe 13 Martie 2010 20:59
deci daca sunt deja in armonie cu vecinii,pot experimenta si alte aventuri?
elodia
Postat pe 13 Martie 2010 21:11
keks
Postat pe 13 Martie 2010 21:13
eu cred ca nu trebuie sa ne inkidem in casa,,,,sa ne bericadam,,,,deci exista momente cand avem nevoie de ei,,,,eu de ex am avut o problema cu copilul mia facut o convulsie nustiam ce sa fac am iesit disperata sa strig pe cASA SCARII Ajutor iar ei miau sarit in ajutor,,,,,deci parerea mea trebuie sai respecatam si la randul nostru sa fim respectati,,,
garbo098250
Postat pe 13 Martie 2010 23:33
ei da...dar stilul de viatza al unor oameni este de a se baricada in casa...cum se zice....si cred ca e dreptul lor....pentru ca stiu ca exista ...chiar si la nivel tacit...pretentia-din partea alora asa/zis mai sociabili....ca cei care(zic eu)..isi vad de treaba...sa procedeze in acelasi mod....adica io nu inteleg de ce ii deranjeaza pe unii ca trec in viteza pe langa ei....si nu le dau nici buna ziua!
...nu vad care e problema...adica asta e stilul meu de viatza....ca mi s/a reprosat ca trec pe strada pe langa lume si nu salut...problema asta am avut/o in vreo 3 locuri diferite in care am stat...de/a lungul timpului....
...adica ideea e ca nu am nimic cu nimeni...ma saluta si/i vad sau ii aud le raspund....dar...in viteza cu care trec s/ar putea sa nu/i observ...eu tot timpul ma grabesc si sunt in criza de timp....am destule obligatii de indeplinit in viatza asta....si nu am timp- si de vecini...mai ales ca nu apelez niciodata la niciunul...in nici un scop!!!
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 00:05
mai, mie unul stilul de a scrie al andreei imi suna cunoscut, ca si dispunerea frazelor in text; nu spun nimic de faptul ca ideile emise stau ca intr-un tarc, adica au multe ingradiri .. ce nu ma dumiresc eu este de ce apare la final litera "c" in locul, sa zicem, al literei "f"?..
anakin
Postat pe 14 Martie 2010 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 4 De la: anaROBERT 14 Iulie 2010 00:37
Fetelor nu lasati barbatii sa traiasca pe spinarea voastra!! 61 De la: garbo055472 1 Ianuarie 2013 19:07
test psihologic simplu dar serios! 129 De la: gianiblue 15 Ianuarie 2016 21:51
Am nevoie de indrumare 31 De la: madita 21 Februarie 2011 09:49
ma simt singura ce sa fac? 8 De la: iasomia 22 Iulie 2010 09:54
Setari Cookie-uri